GEMEENTE E.\ HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- E\ ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE BINNENLAND. No. 15 1872. Z E V E N-E N-T WINT T E J r A. N G >n. WOENSDAG 21 FEBRUARI «lel d. SNEEKER COURANT in. b‘ Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7J/2 Gents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Te ’s Hage is op vergevorderden leeftijd over laden mr. J. K. baron van Goftstein, oud-minis- ster van buitenlandsche zaken enz. en laatstelijk lid van de Eerste Kamer voor de provincie Utrecht. ió 55 A ena !rÜ) di- len. r>g) .ion de aar en. ijk- Ira, z. ng, Jo- z. z. te Ier van j. 1. Zondag zegt de Harlinger redac- er tot zoolang ook ’t wachten aan Dat het den concessionelen boven al te doen is, om ons vaderland door godsdiensthaat en par tijschap te verdeelen en zij evenmin als de ul- tramontanen hun vaderland liefhebben blijkt se dert lang, zoowel uit hunne woorden als daden. Pas is de Brielsche feestviering-questie een sta dium van toenadering ingetreden, ot daar komt Ds. A. W. Bronsveld in het Februari nommer van Stemmen voor Waarheid en Vrede een kool vuur in het hooi werpen, zeggende: »Ik meen dat wij voor goed moeten afzien van een feestviering waarin de Roomschen van hee ler harte kunnen deelen. Wij kunnen hen uil- noodigenals wij ooit het eeuwfeest vieren der uitvinding van het haringkaken een zeer na tionaal denkbeeldmaar als wij in der waar heid feestelijkheid hetoonen willen en dankbaar heid met het oog op hetgeen hier door de Geu zen is geschied dan gebiedt de wellevendheid dal wij zulks doen zonder de kinderen van den Heiligen Vaderdie in het Vaticaan is. »Zij zullen ons ook niet uitnoodigen om ons te doen vertegenwoordigen bij een evenlueele ge dachtenisviering van den Baitholomeus-nacht of den moord van den vader des vaderlands.” De hr. Bronsveld schijnt er niet aan gedacht te hebben dat hij door het ter neder schrijven van deze kwaadaardige en onwaardige woorden, de inneming van den Briel met de Parijsche bloedbruiloft gelyk stelt en do geuzen op eene De Minister van Oorlog zegt het Handels- blad toont reeds dadelijk dat hij zijn be stuur wil kenmerken door hervormingen op mi litair gebied. Deelden wij vóór eenige dagen het afschaffen van gedwongen keikgaan mede, heden wordt ons berichtdat de Minister heeft ingetrokken de beschikking van 6 Juli 1865 waarbij aan de raden van onderzoek voorschrif ten zijn gegeven tot uitvoering der wet van 28 Aug. 1851 op hel benoemenontslaan en pen- sioneeren van militaire officieren der landmacht. De Minister is van oordeeladat gezegd voor schrift niet heeft beantwoord aan het doelom eene juistere opvatting en toepassing der boven genoemde wet te bevorderen.” Gelijk men weet is van het inkwisitoriaal onderzoek bij die voor schriften door den Minister Blankenin strijd met de wet van 1851veroorloofdin de zaak van den voorinaiigen kapitein Janssen een ruim gebruik gemaakt. De Minister heeft zijn plicht gedaan door eene beschikking in te trekken welke nooit had behooren te worden uitgevaar digd. Het ontslag van den heer Haffmans als kantonrechter houdt nog steeds de pennen in be weging maar tot nu toe wordt er weinig nieuw licht over deze zaak verspreid alhoewel dat heer zelf druk daarover in verschillende couran ten schrijft. Een polimiek er over is voorbands overbodig geworden nu do heer H. zelf aan den minister van justitie per brief heeft aangekondigd dat hij voornemens is Z. E. over deze zaak in de Twee de Kamer te interpelleeren en de minister Jolles geantwoord heeftdat bij zijne interpellatie zou afwachten. Wij zullen toe doen. vangen, waar het voorwerp deel» civiel deels cotnmer- ciëel is. Straks daarover nader met een voorbeeld- Overigens moet de Wet en niet do belanghebbenden be palen, welk recht geldt. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Herziening van Boek 1Tit. IIIAfd. 3 Wetboek van Koophandel, art, 3656. I. Te Parijs is den 7en dezer overleden madame Géniot die in 1848 gefungeerd heeft als »Go- din der Vrijheid”zij was toen slank nu woog zij 514 halve kilo’s maar was dan ook sedert 1862 niet uit haar kantoor (splekslagery) geko men dan om naar bed te gaan. Hare dood kist had eene breedte van 1,50 meter. Wij herinneren ons een bezoek bij den kaste lein Cauwenaerg te Kaatsheuvel (Loon-op-Zand) voor 10 of 12 jaren geleden. Die man was lang, breed en zwaar; hij woog toen zooals hij zeide, 340 halve kilo’s maar had er in de laatste jaren 100 verloren en algemeen riep men er over, dat genoemde gulle, hartelijke kastelein-brouwer- wethouder-diaken enz. enz enz., zoo vermagerd was. lijn plaatst met Balthasar Gerardts. Van een monument of iets van dien aard wil hij niets welen. Het bijeengebrachte geld moet besteed worden voor christelijke scholen evan gelisatie en zending Pas is de heer Groen hersteld of hij schrijft in zijne Nederlandsche Gedachten dat eene al- gemeene feestviering d. i. zulk eene, waaraan alle Nederlanders deel nemen en die niet ker kelijke soctarisch wij zouden haast schrijven satanisch is, eene «liberale fanfare” is. Niettegenstaande dit alles beweert zoowel Groen als Bronsveld dat zij het Vaderland liefhebben; nu, Nuijens en Haffmans en allen die op be roering en het aanstoken van een bellum omni um contra omnes uit zijn hetzelfde. Treurig inderdaad doch het meest treurig voor hendie het doen en welker handelingen het nageslacht zal oordeelen. De naamlooze vennootschap steeds beschouwd en voorgesteld als eene vereeniging van kapitalen, die te zamen werken om voordeel te behalen én dit casu quo te verdeelenblijft in het Ont werp dat karakter behoudendoch het verkeerde begripniet zelden aan kapitaal gehechtals zoude dat alleen uit geld bestaan of wat courante geldswaarde heeftwordt in artikel 5 uitgesloten. Wij achten zulks in zeker opzicht,dat is uit het oogpunt als staatshuishoudkundige, eene verbe tering maar, benevens geld, alleen lichamelijke zaken of eene verkregene concessie als kapitaal voor inbreng te laten gelden, is, o. i., minder juist. Onlichamelijke zaken wil de Ministerook blij kens de M. v. T., niet als kapitaals-inbreng in de naamlooze vennootschap beschouwd hebben. Alzoo geen rechtengeen geheimendie toch, en vooral de laatsten dikwijls zeer groote waarde hebbenwelke zelfs in geld waardeerbaar is. Voor den handel hebben die geheimen in den regel niet zoo veel belang, maar voor de nijver heid daarentegen dikwyls een zeer groot. Al zijn de monopoliën en de daarmede overeenko mende octrooien gelukkig verdwenen, daarom is daarmede het fabrieksgeheim nog niet komen te vervallen, evenmin als elk ander monopolie, dat niet door de Wet beschermd wordtof daaraan zijn beslaan verschuldigd is, maar door zich zelf beslaat, en zich gevormd heeft, ten gevolge van bijzondere kennis of noodzakelijkheid. Is eene concessie waardeerbaar, waarom zou een recht, een geheim het dan ook niet zijn Zeer zeker is het dat, en zelfs beter. De waarde eener concessie hangt van welslagen af, zij is problamatischeen recht geenszinsvan een fa brieksgeheim is in den regel de waarde door de ondervinding, door de praktijk reeds vooraf be wezen. Uitsluiting van onlichamelijke zaken als voor werp van inbreng, is nadeelig voor de nijverheid en beletdat eene groote onderneming waaraan een geheim verbonden is't welk juist die on derneming gemaakt heeft tot wat zij is, omdat zij er op steunt, er van afhankelijk is bijv, de fabriek van Krupp te Essen ooit het onderwerp worden kan van eene naamlooze vennootschap want de ondernemer, die zijne zaak in dien vorm zou willen gietenzal dat niet kunnenomdat hij zijn geheim dal de conditio sine qua non zijner onderneming is, niet mag inbrengen, ten zij om niet. Zulk een verbod is inderdaad te dwaas, te ge vaarlijk en voor de tegenwoordige nijverheid zoo wel als voor die in de toekomst te nadeelig, dan dat het in eenige Wet, die op het kenmerk van rechtvaardigheid en het in acht nemen van welbegrepen volksbelang aanspraak maakt, be staan mag. Zeer goed keuren wij hetdat alle naamlooze 'vennootschappen beschouwd worden als vennoot schappen van koophandel(ook al is het drij- Mb. T M. C Asser, in zijne belangrijke be schouwingen in de N. II. Ct, over dit Ontwerp, keurt deze bepaling af. Hij zegt, dat niet de vorm, maar het voorwerp der zaak moet uitmakenof de naaml. 'vennootsch. eene handels- of burgerlijke onderneming is. Kennelijk verwart hij het jus constitutum met het jus constituendum en dat wel zoo erg, dat hij stilzwijgend aauneemtdat de rechtsvordering onveranderd zal blij ven. Het voorwerp der bestaande naaml veniiootsoh. is reeds moeielijk om le kennen, met de toekomende zal ’t nog moeielijker zijn, en daarenboven wat aan te ven van handel niet het doel der vennootschap. Door deze bepaling krijgt ietswat bestaat maar in strijd met de Wet bestaateen bestaan dat geoorloofd is. De Minister kon ook moeielijk anders gehandeld hebben want de bepaling van art. 36 Wetboek van Koophandel dat het on derwerp der naaml. vennootsch. eene handels- onderneming zijn moetis door de praktijk be- I wezen niet houdbaar te zyn. De koninklijke goedkeuring is dan ook niet kunnen geweigerd worden aan naaml. vennootsch., die niets op eene handelsonderneming gelijken z. a. maatschappijen om woningen te bouwen land aan te winnen of te ontginnen, om van an dere te zwijgen. De wet voert hier niets nieuws inmaar er kent het bestaandeen regelt ietswaarover verschil bestaat. Het belang der nijverheid vorderde dat na- drukkelijkwant al is bijna iedere nijverheids- onderneming voor een groot deel ook eene van koophandelzoo valt zij daarom nog niet in alle opzichten onder de handelsweten kan het zeer twijfelachtig zijn welk gedeelte van haar karak ter de overhand heeft: het civiele of het com merciële. Men denke eens aan eene houtzage rij waarin het zagen voor loon hoofd- de ver koop van gezaagd hout bijzaak is. Breng zulk eene nu eens onder den vorm eener naam looze vennootschap welk karakter moet aan haar dan worden toegekend De hoogleeraar Asser zal, even als wij, die vraag onder de bestaande Wetgeving g voldoend antwoord kunnen gevendaarom geeft de Minister er eene voor de toekomst, dat, o.i., het eenig goede is. Ten eenenmale keuren wij daarentegen met genoemden Amslerdamschen hoogleeraar de be paling af van artikel 4. Waar moet het heen, indien bij de oprichting van eene naamlooze vennootschap hel geheele kapitaal moet volgeteekend zijn De bestaande Wetgeving vordert dadelijke stor ting van een vijfde van het ingeschreven kapitaal en dat heeft in de practijk reeds moeielijkheden genoeg opgeleverd. Ik kan mij zeer goed eene ondernemingvooral van nijverheid, denken, bij welke de grootte van het vereischte kapitaal afhangt van den uitslag. Er kan een minimum en een maximum noodig zijn, waarvan het bedrag van te voren nagenoeg met zekerheid is op te maken. Nemen de oprich ters het maximumdan zullen zij geen aandee- len genoeg kunnen plaatsen vergenoegen zij zich met het minimum dan zuilen zij zoo de zaak goed gaat, al spoedig hel kapitaal moeten vei- grooten en derhalve de statuten veranderen. Het laatstehoewel op zich zelf onberispelijk maakt op het publiek geen goeden zelfs meestal een verkeerden indruk. De uitbreiding der naaml. vennootschapwelke de Wetgever op het oog heeftmaakt hij ter stond door deze bepaling onmogelijk. De Minister handelt op dezelfde wijze, als wij voor jaren geleden eens in de Fliegende Blatter lazen Een kostschoolhouder beloofde het grootste stuk worst, aan wien de meeste aardappelen zou ge geten hebben. De jongens aten om strijd, en toen zij niet meer kondenzeide de beloverworst moogt gij van middag niet hebben want gij kunt, zooals gij zelf zegtniets meer naar binnen krijgen. Zoo ook maakt de Ontwerper onmogelijkwat hij beoogt. Van wege het comité voor den Noordhollandsch- Frieschen Spoorweg zijn aan heeren burgemees ters en gemeenteraden in Noordholland en Fries land verzonden 1 Missive aan hh. burgemeesters 2 een lijst van verdienste van subcomités of anderen die zich belasten met de verzameling van inschrijvingen van gemeentenaren 3. eenige afdrukken van de rede des voorzitters in de ver gaderingen le Hoorn en te Sneek4. missive aan de gemeenteraden 5. blanco biljet tot voor waardelijke inschrijving der gemeentebesturen in subsidie of in aandeelen. Bovenstaande stukken worden o. a. met be geleidende brieven, zoo spoedig als de stoompers het leveren kan gezonden aan de voorzitters dijkgraaf en Secretaris van al de aan of nabij de onderworpen lijn gelegen waterschappen dijk-, polder- en banbesturen in Noordholland en Friesland. Dit geschiedt met het oog op het nauw ver band tusschen de waarde van landerijen en pro ducten en de verbetering der middelen van ver keer en vervoer. De tot heden van spoorwegen verstoken marktplaatsen getuigen daarvan met toenemende schade en achteruitgang. wij, op geen De Purm. Cour. Wij vernemen dat teur van de zich noemende Friesche Courant zich verdienstelijk heeft willen maken door van de vergadering te Sneek een verslag te geven dat herinnert aan den eigenaardigen toe stand van Harlingen en aan nog iets anders, waarover wij misschien aanleiding vinden te spre ken als genoemd blad ons in handen komt. De Friezendie niet enkel in naam maar ook met hart en ziel Friezen zijn, en dat loonoa willen met dadenzuilen met die Sneeker ver gadering en haar doel niet gaarne hooien spot ten waar T geld de dierste belangen van hua gewest. A. vous l Friesche l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1