Volksvoorlezing Aanbesteding: NAAIMACHINES FF heeler en fVilson. J. W. HINGST, bericht de ontvangst van eenige nieuwe soorten B O E L G O E D B AI) VERTENTIEN. TÏPOGRAME ME» „Lourens (Joster'\ DE VADERVLOEK OF MISDAAD EN WROEGING, 5 IV E E K. De Afdèëlin'g Sinallingerland d«r KERK- ACADEMIE- Mijnheer de Redacteur! E. SMIT Jzn, Ileerenveen, zelf- ilach- lactie haar ipend ende, léefd- min- itend zaak dalen schil- met i enz. lot de Fries- 1 be- f ver- e zeg- Smal- iering N NE- /ensch ze ge waar at ook wijze staat. lat de ijpen j een i niet rouw, pen- op die 'beitje i zijne Met adding, M. Cts. onze aarbij iezen 3. een verlangt u gij verge- hij als on- nut- eurig- n in- selijke or de en in- i heeft elaar- weesl. wekt ieisje twee steun uitdien heb ik belast met de boodschap 3er op school vrouw ihoe sgezin en de en we /arend voor daarin 1 wor- emak- Dat noemde de brave kerel verdeelen. »Maar (zeide ik)daar gij gisteren den gehee- len dag arrest hebt gehad hebt gij niet naar uwe dochter kunnen toegaanderhalve wacht zij nog op haar geld.” «Zoo dat het geval was, (zeide hij met een tevreden blik in zijne oogen), dan zoude ik“een slechten nacht hebben gehad; integendeel is die uitmuntend goed geweestik zal u zeggen waar om op ’i zelfde oogenblik dat de officier mij naar de ziekenzaal zondging er een kameraad voor Buitengewone Vergadering op ZATERDAG 24 FEBRUARI e. k.ten huize van G. VELTHUIS: Opvoering van: Tooneelspel in 7 Tafreélen. JEKSMIAS PIETERMAN Wat is het lastig als men seen geld heeft Blijspel in één bedrijf. Introductie 25 Cts. Aanvang l'/t uur. Kaartjes van af heden te verkrijgen aan 't locaal. Bedden met toebehooren, Kabi net, PulpitumTafels, Stoelen, Kook- en KolomkagchelsKlok, -- Spiegels, Schilderijen, Gladmangel, Lessenaar etc., benevens diverse Keukengereedschappen. 3°. Leidsche KaasEdammer Kaasjes ge droogd Spek Hammen WorstSaucisse de Bou logne en hetgeen meer ter verkoop zal worden aangeboden. van wege ’t Departement Sneek der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeenop Zaterdag 24 Februari a. s. 's avonds half 8 uur, in de Con certzaal, afgèwisseld met uitvoering van onder scheidene Zangstukkendoor de Leden van ’t gezelschap Nut en Genoegen alhier, onder Direc tie van den Heer GEEL. Tegen betaling van 10 Cents zijn kaartjes van toegang verkrijgbaar bij AGEMA, op den dag der vergadering, ’s middags van 12 tot 1 uur en ’s avonds van 7 tol half 8. Namens het Bestuur II. ZEILMAKER Wz. Secretaris. Eerste qualiteit met aanvankelijk persoonlijk en herhaald grondig onderrigtvierjarige deug delijke guarantie en zoo noodig voortdurende ad- sistenfie, a contant, voor negentig Gulden. Tweede qualiteit Trapmachines, systeem Whee ler Wilsonmet onderrigt en guarantie ge lijk door sommige handelaren wordt gegeven worden ontboden en geleverd voor ƒ58. Voorts de nieuwste en meest doelmatige Schoen- en Kleermakers Machines met groote verbeteringen. Met open Water eiken Dingsdag in hel Hotel WijnbergSneekalwaar steeds Machines in voorraad zijn. diende bij het Huis van afgevaardigden ineen nieuw ontwerpwetboek van strafvordering. Dal Huis weet dus voor ’t eerst wat het te doen heeft. Uit Spanje geen nieuws. Alleen maar weer eene ministerieele crisis, omdat de ministers hun ontslag hebben aangeboden. Daar dit verschijn sel daar a l’ordre du jour is, is ’t bijna de moei te van vermelden niet meer waard. op Woensdag den 28slen Februari e. k., ’s mid dags 12 uur, op 't Stadhuis te Sneek, van de VERBOUWING DER DIREGTEURS-WONING bij de Gasfabriek aldaar. ËeStek en Teekening liggen ter visie bij de Wed. Sevénsma terwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Architect A. BREUNISSEN TROOST. «Een week heeft voor Denise Cavailloux meer dan zes werkdagen, zooals ik gisteren heb ge merkt want eene buurvrouw had zich belast met het avondeten en het naar bed gaan van de kinderen aangezien zij zelve dien avond niet t’huis kon komen Alle Zaterdagen brengt de brave vrouw den nacht door met strijken plooien, mangelen en zoo wat bij eene waschvrouw in het groot behoortopdat de klanten van deze Zondags hun schoon linnen kunnen hebben. Daar om kon ik uw dochter eerst van morgen te zien krijgen en zoo komt hetdat ik haar nu pas de boodschap heb overgebrachtwant ik vond het niet geraden ze aan die buurvrouw te doen. Vooreerst had die er niet mede noodig, en ver volgens kende ik haar niet en kon haar dus ook niet vertrouwen.” De vader van Denise gaf den eenarmige een druk in diens overgeblevene hand als een teeken van dankbaarheid voor zijne goede zorg en wijs overleg. Ik had nu niets meer te vernemen van Humbert. Door den gulharligen kameraad van den ouden sergeant weder op het spoor gebracht van het ischen e. k., aatse- e Re- eene - --r- -r -- - -- onden vendig te houden tegen den ex-keizerwant ook moet e ten— >t 30 bij dat volk is de beurs een kregelig ding. De Nationale Vergadering heeft zich tevens tegen eventualiteiten trachten te wapenen, door aanneming van het voorstel Frévensehet welk bepaaltdatingeval van geweldadige ont binding der Nationale Vergadering enz. de al gemeene raden het roer in handen zullen hebben. Overigens geen niews uit de republiek dan dat weer eenige vonnissenwaaronder één dood vonnis gevallen zijn tegen voormalige commune- leden, terwijl ook eenige op vrije voeten wer den gesteld. In Engeland gaat het in de zittingen het Hooger- en toe. In Beroepente Wijckel en Leur H. M. Bruna, te Hemmen c. a;. te Waspik G. J. Vos Flz te Katwijk aan Zeete KerkwerveH. F. Reyn- vaante Goudswaard; te Helder, A. C. H. Calkoen te Nieuwe Niedorp te Makkum G. J. Noomen te Bruinisse te Garderen W. A. van der Lindente Hooge Zwaluwete Giessen en RijswijkJ. Kromsigtte Gortgene. Toezegging van beroep gedaan door Hijlaard, aan H. A. E. Heinechen, te Ankeveen; door Drie huizen en Zuid-Schermer aan den cand W. van Dam. Aangenomenhet beroep naar Ommeren door J. Gann Dun te Dieden. Bedanktvoor het beroep naar Kootwijk door H. Slothouder, te Randwijk; voor Oud-Beijer- land, door J. H Guldenarm, te Oosthem c. a.; voor Zoutelandedoor den cand. A. J. Loois; voor Eemnes buiten door J. H. Gravenstein te de Biltvoor Blaauwkapeldoor J. van der Werfï, te Elspeet; voor Heeg door H. E. Gra- vemeijer, te Onstweddevoor Gaast c. a.door C. Leftéfte Eist. Deurwaarder J. W DRIJFHOUT ie Sneek, zal op Vrijdag 23 Februari 1872, (en niet op 16 Feb. zoo als vroeger is geadver teerd), ’s morgens 9 uur, ten huize en ten ver zoeke van Y. ten GATE, Winkelier in de Peper straat, a contant verkoopen 1°. Eene aanz;enlijke hoeveelheid PORCELEIN, KRISTAL, GLAS en AARDEWERK als: Fruit schalen Serviezen, Theegoed, KaraffenRomers, Schalen Soeplerienen enz enz. 2°. MEUBELEN en HUISGERADEN, als: 2 en SC1100LN1EUWS. van Lager Huis reeds tamelijk heet het eerste der wetgevende lichamen heeft men getracht de regeering het beentje te lichten door eene berisping tegen haar uit te lok ken over eene rechterlijke benoeming. De toe leg evenwel mislukte, door afstemming van het betrekkelijk voorstel. Ook in ’t Lagerhuis ging het warm toe bij de behandeling der Ballot-BM. Na langdurige discussie werd evenwelop voor stel van den minister van onderwijstot de tweede lezing der wet besloten De Alabama-questie blijft in status quo. Meer en meer geraken de gemoederen weer in rustnu meer en meer het trouwen veld vindt, dat het geschil in der minne zal worden opge lost al blijven er nog altijd haken en oogjes over. In de Beijersche Tweede Kamer is in de afgeloopen week een belangrijk voorstel verwor pen. Het was dat van den heer Frankenburger, de strekking hebbende, om van het aandeel, dat Beijeren had ontvangen in de oorlogscontributie, door de stad Parijs betaald10 millioen te be stemmen voor een schoolfonds ten einde het kosteloos volksonderwijs in Beijeren la kunnen invoeren. Hoewel de voorsteller geen succés had ver dient hij toch onze volle toejuiching voor zijn po gen, dal ten doel hadmeerdere volksontwikkeling te bevorderen. SIGAREN waaronder uitmunten De GASSILDA’ö en GOLONDRINA’S a 3 De TRABUGOS en REGALIA’S 2% Mede ontvangen geconfijte ABRIQOZEN. De Afdeeling Sinallingerland dar Vereeniging ter bevordering van Fa briek en Handwerknijverheid in Nederlandis voornemens in de maand Juli te Dragten eene TENTOONSTELLING te houden—eene Wed- s(rijd tusschen Friesche Werklieden (mannelijke en vrouwelijke) in de verschillende vakken van Nijverheid en Kunst. Ondergeteekendèn noodi'gen Sneeker Werklie den uitonze stad ook daar op Waardige wijze te vertegenwoordigen en zijn gaarne bereid ver langd worden inlichtingen te geven. J. ten GATE. G. H. TER HORST Jz. Progiamma en lijsten zijn verkrijgbaar bij den laatst oi dergeteekende en bij J. FIJLSTRA pre sident der Werkmans-Vereeniging. vertakkingen. Gemakkelijkèr is ’t hunne aspira- tiën te ontdekken want deze openbaren zich alle op dezelfde wijzehaiinehjk in het streven om de macht in handen te krijgen of te houden. Volgens de meeste bladen wordt de felle strijd tusschen de partijen inlusschen dagelijks erger. Men schijnt algemeen ontevreden te zijn met den tegenwoordigen toestandmaar dien te verbete ren, daarvoor schijnt de tijd nog niet aangebro ken en de weg nog niet gevonden te zijn. Wel ontwerpt men programma’sdie de geschreven politieke geloofsbelijdenis omvatten van deze of geene partijof van dit of dat hoofd daarvan maar men verscheurt ze bijna ook weer even spoedig. De aanwinstdie de bonapartisten gemaakt hebben door de verkiezing van Rouher lot lid van de Nationale Vergadering en ’t is een aanwinst voor die partij, want Rouher is een be kwaam woordvoerder daarvoor heelt de arg waan der regeering tegen de bonapartisten nog doen toenemen en aan den minister de verklaring ontloktdat hij een nauwlettend oog zou houden op hunne intrigues en woelingen. Voorts is door de Nationale Vergadering een besluit genomen, datals voortdurende herinnering aan de laatste wandaad van het tweede keizerrijkeen leelijk brandmerk drukt op den laatsten teerling-worp van Napoleon III en zijne regeering. Er is na melijk besloten dat op de aanslagbiljetten der nieuwe belastingen deze woorden zullen voorko men «Geheven tot dekking der kosten van den oorlog tegen Pruisendie verklaard is door Na poleon.” Een niet slecht bedacht middel om bij het Fransche volk de antipathie op te wekken of le- «En waar woont uwe dochter viel ik hem driftig in de reden. De oude sergeant zag mij aanverwonderd over de vraag die ik hem zoo eensklaps deed. Daar hij aarzelde of bij mij zou antwoorden vroeg ik nog eens «Wilt gij mij zeggen waar uwe dochter woont?” «Aan het ander eind van Parijs riep een stem achter ons rue des Fossés-du-Tempte no. 89en ’t is een heel eind hier van daan om bij Denise Cavailloux te komen ik weet daar van mede te pratenwant tusschen van daag en gisteren heb ik dien weg twee maal met mijn voeten gemeten. Gelukkig voegde hij er luid keels lachende bij dat ik niet eenling van beenen ben.” Hij die zich op die wijze in ons gesprek meng de was éénling van armen en dezelfdedien Jéróme Humbert den vorigen dag naar zijne doch ter had gezondenmaar waarom had hij twee maal de reis gedaan van het Invaliden-huis naar no. 89, rue des Fossés-du-Temple? Ongevraagd gaf hij daarvan de oplossingniet aan mij maar aan zijn kameraad. Denise.” «Alzoo is viel ik hem met eene levendige beweging in de rede, »’t bewuste vijfl’rancsstuk op ’t oogenblik in hare handen «Gij bedoelt, dat hel er in geweest is, want het is niet om ’t in de spaarpot te doen, dat het ongelukkige schepsel er reikhalzend naar uitziet. Zij heeft altijd openslaande rekeningendie om betaling schreeuwen en het vijffrancsstuk al lang, voor dat zij ’t heeftin stukjes verdeeld hebben. Den anderen dag is er gewoonlijk niets meer van te zien.” De O os t e n rij k s c li e minister van justitie zijn ihju een gesalarieerde journalist, zoojds de hoofd- j. i." i. o. redacteur der Friesche Courant de heer Jansen? Ik valsche muntstuk, bleef mij niets anders te doen over dan zoo spoedig mogelijk naar de weduwe Cavailloux te gaan Eensklaps het onderhoud afbrekendestond ik op en na een woord van afscheid gesproken te hebbenbegaf ik mij in allerijl op weg naar no. 89 rue des Fossés-du-Temple. Ik was juist, de binnenplaats af, toen ik iemand achter mij hoorde roepen. Het was JéRóme’s kameraad die mij achterna liep, terwijl de ander, slecht ter been allerlei teekenen maakte om mij te doen stil staan. Ik deed alzoo. «Goddanktoch nog ingehaald l”, zeide de vluch- ste der twee toen hij bij mij was, «wacht oogenblik mijnheermijn kameraad den Napoléon terug te gevendien ten hebt.” «Hij moet hem behouden zeide ik - - is van hem ik zal hem uitleggen waarom ik weder by hem kom.” En zonder langer mij op te houden liep ik door tot aan de naaste pleisterplaats voor huurrijtuigen. Voorwaartskoetsier naar de reu des Fossés- du-Temple. (Wordt vervolgd). Sueek19 Februari. kwajongeus-wereld jai C E S OIV 9 E N T U K 5t E X. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. i par- icren in van ien en ■amp- 3n êr i hoe- EN OF geloof het niet, eerder nog het tegendeel, want de eerste schrijft uit overtuiging en als hij lust heeftde laatste Uki dikwijls de kandelaar om het smeer. Trouwens ik begrijp niet recht wat de Fr. Ct. meent met dat woord dilletant-journalist. Kan men voor jour nalist studeeren examen afleggen of wat dan ook om met recht in hun gilde op te treden. Of moet men, zooals de lieer Jansen, schoolmeesler-journallst zijn, om daardoor goed op de hoogte te komen van de kwajon- gens-politiek en een genoegzaam groot aautal scheld woorden te leereu Ik verzoek U, M. de R. I in deze regelen een bewijs van sympathie voor u te zien en een protest tegen de lage handelingen van de Redaktie der Fr. Courant, U tevens verzoekende de laatste een exemplaar dezer Cou rant te willen doen toekomen. De redaktie der Friesche Courant heeft gemeend in baar nummet van heden, Maandag, te moeten opkomen tegen uwe bestrijding in de Sneeker Courant van hare meening omtrent da Noord-Hollandsch-Friesche en de Harlinger-Heerenveenster Spoorweglijn. De kwestie zelf laat ik daar. Ieder heeft zijne eigene inzichten en eene bestrijding van opinies op loyale wijze, het aauvoeren van ai gumenten vóór en tegen, kau niet anders dan bevorderend zijn voor een helder inzicht in de zaak zelve. Ik vertrouw dan ook, dat door u uwe meening met moed zal worden verdedigd. De reden, waarom ik echter een plaatsje vraag in uw bladis om op te komen tegen de lage wijze, waar op de Redactie der Friesche Courant u aanvalt. Ik wensch door dit schrijven openlijk te kennen te geven dat er ook buiten u, nog gevonden worden, die ernstig protesteeren tegen zulk een gebruik maken van de vrij heid van drukpers. Indien de redaktie der Friesche Courant meent hare roeping te vervullen met het door het slijk sleurenhel opzettelijk beleedigen van andere bladen, dan mag men waarlijk wel beweren dat ze hare opleiding heeft genoten in de gemeenste achterbuurt. Uitdrukkingen, als door haar ten laste der redaktie van uw bladworden gebezigd doen ons maar al te wel zien, dat de Hoofdredacteur der Friesche Courant veel beeft verkeerd in- en veel heeft aangenomen van de kwajongens-wereld waar ook het schelden de laatste toevlucht is als de vuisten hunne zwakheid moeten er kennen I Of door u-zelven, M, de R. het berichtje in de Sn- Cour, is geschreven waartegen de Friesche scheldend opkomt; of aan uw blad helpers verbonden zijn, zooals de Fr. Ct. beweert, weet ik niet. Mijns inziens doet dit niets ter zake en raakt het der Fr. Courant in ’t miust niet, maar ik vraag aan ieder uwer lezers, die weldenkt (en ik noodig de redactie der Friesche Cour, uit, indien zij durft,, bevestigend te antwoorden) of een dilletant-journalist minder ontwikkeldminder eerlijk moet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 3