GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEEK. B I N N E N L A N D. BI i T E N L A N D. N. MMS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DB i 1872. Z E V E N-B N-T W I N T No. 16. 24 FEBRUARI. ZATERDAG NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Herziening van Boek I, Tit. III, Afd. 3, Wetboek van Koophandel, art. 3656. II. 4 jen. Hull. daarbuiten ge zijne interpel- OVERZICHT. uivs. oprichting ondergaat niet veel zoodoende hij hierdoor ontstaat toch in vele gevallen nog geene tWyfelenbij eventuëele behandeling kas geweest i s 1” hoeveel v- Big Bak- jckel dal niet in de Kust teekeningen Wije- khui- Balk. ndel. dum. irich. Jan pleet, n te Balk. 61 eren, /39, Var- 00 kilo. Feb. oden. - A. - 16 van het maatschappelijk kapitaal is ingeschreven, is hersenschimmig; want, daar hij toch (art. 2, 3°, lid 2) in alle stukken van de vennootschap In de heropende zitting der Tweede Kamer op Dinsdag jl. heeft de heer Hafïmans verlof ge vraagd en bekomen om op naderen dag den mi nister van justitie te interpelleren over zijn ont slag als kantonrechter te Venlo. De minister had wel dadelijk willen antwoorden maar de heer Halfmans scheen nog niet klaar voor latie. Wij zijn recht nieuwsgierig daarnaar. .ld van 22 Juli tol 7 Augustus, zullen wor- telde in 1796, volgens de toen gehouden telling, gehouden door den ijker, den heer M. M. 1,236 inwoners, (572 mannen en 664 vrouwen} 1 en in 1869, volgens de laatste telling, slechts 658waarvan 335 mannen en 323 vrouwen. De vermindering in dat tijdvak bedraagt dus bijna de helftnl. 237 mannen en 341 vrouwente zamen 578 zielen In 1748 telde Stavoren 1,390, in 1714 1,604 inwoners. Van vroegere jaren .schijnt de bevolking onbekend te zijn. De bevolking der gemeente Leeuwarden, die, volgens de telling, in 1869 bestond uit 12,110 mannen en 13,011 vrouwen, te zamen 25,121 zielen heeft gelijk ook zoo vele andere plaat sen in deze eeuw eene belangrijke Vermeerde ring ondergaan. In 1796 toch telde deze stad 15,525 inwoners (6 799 mannen en 8,726 vrou wen) zoodat de vermeerdering over dit tijdvak bedraagt 5 311 mannen en 4,285 vrouwen, te zamen 9,596 zielen. In 1748 telde Leeuwarden 14,270 en in 1714 15,686 inwoners. SNEEK, 23 Februari. Leeuwarden 22 Februari. De gezond heidstoestand te dezer stede die in den laatslen tijd vooral in de maand Januariveel te wen- schen overlietwegens de heerschende ziekten (mazelen en kinkhoest) waaraan zoo vele kin deren zijn gestorven is thansnaar men ver neemt, aanmerkelijk verbeterd. Wel komen er nog van die ziektegevallen voor doch de sterfte is thans, vooral in verhouding tot de vorige maand, betrekkehjk gering Ie noemen, -}• Zijn er gemeentenwier bevolking in de ze eeuw buitengewoon is vermeerderd er zijn er ook die belangrijke vermindering hebben on- gemeente atgekondigd den 17 Januari 1872, zijn oude voorheen zoo groote Stavoren. Deze stad j den worden gebracht. kasvorming. «Men stelle zich voor, dat eene crediet-instel- ling wordt opgerichtwaarin een aantal perso nen voor groote sommen deelnemen onder ver plichting om terstond 10°/o te storten. Wat be let nu echter dat op hetzelfde oogenblikwaarop die storting moet plaats hebben, een groot deel (of wel het geheel) van het te fourneeren bedrag door de vennootschap aan de aandeelhouders of enkele hunner wordt voorgeschoten tegen vaste rente en provisie? Voorzeker niets, en, naar ik meen heeft menonder de heerschappij van ons Wetboek wel eens deze onschuldige wets ontduiking te baat genomen. Onschuldig is zij want Int Obligo der vennooten wordt door zulk een handeling geenszins verkort en op J~‘ obligo steunt het crediet der Maatschappij op het bedrag dat in kas isof wel kas geweest i s 1” De vrees die de Minister zou kunnen koeste ren voor misleiding van het publiek dat, name lijk dit niet zou kunnen wetenvoor hoeveel De Rotterdamsche Maasbode is ontevreden op den minister van buitenlandsche zaken om dat deze wel antwoordde op Vreede’s adres in zake van Guineadat van circa 800 hand- i voorzien wasen niet op dat van 398 540 Katholieke adressanten in zake het pau selijk gezantschap. De Londensche Telegraph stelt het als een feit «dat de beide Kamers der Stalen-Generaal den door het gouvernement voorgestellen maatregel met betrekking tot de Kust van Guinea hebben goedgekeurd en dat de Kroon zonder aarzelen hare goedkeuring daaraan Leeft gehecht. Eene zeer groote meerderheid der politici in Nederland en het volk in het algemeen legden hunne in stemming aan den dag, en hel eenige noemens- waardige verzet kwam van een ülrechtsch hoog- leeraareen ietwat excentriek politicus, die zeer wordt geacht wegens zijne wetenschappelijke verdiensten maar die eens of tweemaal per jaar den lachlust opwekt door zijne geweldadige uit vallen tegen de liberale partij.” Zou elke dag ons inderdaad weer nader bren gen tot eene Fransche omwenteling, of zal de tegenwoordige regeering, te midden van het woelen en inlrigueeren der partijensterk ge noeg zijn om zich staande te houden en energisch genoeg om de bestaande orde van zaken te hand haven? Misschien krijgen we spoedig antwoord op die vragenwant de strijd tusschen de par tijen wordt steeds feller en meer en meer trek ken de aanvoerders hunne volgelingen rondom zich, gereed om, op het gunstigste oogenblik, een slag te slaandie de ^partij" dienstig kan zijn. Vooral de zoogenaamde rechterzijde doet thans van zich spreken dour haar manifest. Dit programma dal thans aan den Graaf van Chambord ter onderleekening is voorgelegd, draagt den naam van het «manifest der tachtig.’ Vol gens het Journal de Paris tochdat in dezen goed ingelicht zal zijn zijn ongeveer tachtig le den van de rechterzijde waaronder de hh. Art hur de Cumont, de Meaux, Baragnon, Depeye, het eens geworden omtrent een staatkundig ma nifest. De onderteekenaren van dit stuk zoo bericht het blad verder wenschen de «erfe- lijke en traditioneele monarchiemaar zij wen schen tevensdat die zal zijn «constitutioneel en parlementair.” Met andere woorden zij wil len het Huis van Frankrijk herstellen op den troon mits dit zich onderwerpe aan de voor waarden die gesteld worden aan de hedendaag- sche monarchie. Wat betreft de middelen zoo kennen de ontwerpers en onderteekenaars van het stuk aan «de natie” het recht toe hare re geering te kiezen. De zegepraal hunner denk beelden verwachten zij alleen van discussie en stemming. Zij doen een beroep op de natie maar op de natievertegenwoordigd door vrije lijk vei kozen afgevaardigden. Van de «witte vlag” wordt in het manifest niet gerept. De man van de «witte vlag” houdt zich, ge lijk men weetthans in België op en wei te Antwerpenwaar hy dagelijks zijne aanhangers ontvangt en van waaruit de draden schynen le moeten worden gesponnen voor 't monarchale net, dal men eventueel ’t fransche volk over *t hoofd wil werpen. Ook het linker centrum zit infusschen niet stil. Hel zou Maandag j 1. eene vergadering houden, waarin belangrijke onderwerpen ter sprake zou- De linkerzijde moet met Op de aanbevelingslijst voor de vaca'ure in den Hoogen Raad zijn geplaatst de heeren Schuur man raadsheer bij het hof van Zuidholland Machielsenprocureur-generaal bij dat van Over ijsselNoyonraadsheer bij dat van Noordhol- land van Nooten raadsheer bij dat van Utrecht; van Maanen advocaat-generaal bij dat van Zuid holland en Nieuwenbuisraadsheer bij dat van Utrecht. Wij wijzen hier ter loops op het uitgeven van aandeelen in seriën, eene manier van naamlooze vennootschap-oprichting nog niet veel toegepast in Nederland maar die toch in Europa en over al elders groote uitbreiding erlangt en veel bij draagt tot bevordering van deelneming aan so- liede handels- en nijverheids-ondernemingen op groote schaal. Het bijeengebrachte kapitaal moet groot genoeg 1 zijn, om de voorgenomen zaak te kunnen drijven; maar geenszins bestemd, om eene kas te vormen. Wat meer in kas is dan noodig is is eene ont trekking van geld aan de circulatie en doet kwaad, want het wordt onthouden aan de voortbrenging van welvaart, aan de vorming van nieuw kapitaal. In Nederland is de deelneming door kapitalis ten aan ondernemingen van handel en nijverheid reeds kleingeestig en belachelijk gering; gaat de bepaling van artikel 4 van het Ontwerp in Wet overdan zal zij nog geringer wordenwant het quantum van hetgeen ingebracht moet wor den wordt noodeloos vergrooten volgens Mr. Asser met wien wij hier in volkomen overeen stemming zijnten nadeele van het algemeen. Hij zegt volkomen juist «Door de storting wordt een kas gevormd, maar h>*t bedrag dat in kas is kan nimmer als maatstaf strekken voor de soliditeit of solvabiliteit der vennootschap. Integendeelwaar de vennoo ten vermogende lieden zijn is dikwijls de zeker heid voor derden grooler naarmate een geringer bedrag op de aandeelen gestort en aan de directie toevertrouwd wordt. «Het is_een bekend feitdat bij de liquidatie der Engelsche banken die tengevolge van den beruchten black Friday in 1866 hare betalingen hebben geslaaktde schuldeischers van sommige banken, waarvan de aandeelhouders nog een aan zienlijk bedrag te storten hadden, ten volle, of bijna ten volle zijn betaald terwijl juist de liqui datie van Lichamen, waarbij reeds het gansche bedrag gestort en op lichtzinnige wijze vastge legd of verspild waszeer ongelukkig voor de crediteuren is afgeloopen. «Genoeg om te doen uitkomen dat er geen grond bestaatom het storten op zich zelf als waarborg voor derden te beschouwen. «Bovendienal is storting voorgeschreven, uitgaande vermelding vordert van het bedrag van het kapitaal, had hij ook kunnen vorderen de ver melding van het bedrag van de geplaatste aan deelen en van de percentsgewijze storting op deze. Vrees voor agiotage is hier belachelijk want zij kan even goed met als zonder volteekening bestaan men kan even goed agioteren met nog niet volgestoite aandeelen als met nog niet geplaat ste. Agiotage te verhinderen is eene onmogelijk heidgetuige het schandelijk beursspel dagelijks op de Amslerdamsche beurs en daarbuiten ge dreven wordende. En daarenbovenquid valent leges contra I mores (de zeden verandert men niet door Wet ten.) Zeer juist wijst Mr. Asser er op dat dezelfde ministerdie het agioteren met buitenlandsche aandeelen niet kan verhinderen, dat met binnen- landsche tracht tegen te gaan. Wij voor ons zijn van meeningdat juist ten gevolge van het verbod (zoo 't er een is) de agiotage zal toenemen. Verboden vruchten zijn het meest begeerd getuige de mythe van moe der Eva. Hoe ongaarne ook, moeten wij èn uit een eco nomisch en uit een juridisch oogpunti de bepa ling van artikel 4 ten eenenmale en zonder ee nige reserve af keuren. De bepaling is zoo als zij is voorgesteld, in stryd met de belangen van Handel en Nijver heid en dus nadeelig aan de vermeerdering van welvaartderhalve schadelijk voor de geheele maatschappij. De wijze van verandering. In de Memorie van Toelichting maakt de mi nister een soort van excuus dat hij de omslach tige en vrijheid-beperkende bepalingen die in Belgie zijn ingevoerd, niet overgenomen heeft. Wij vinden dat inderdaad curieus genoeg om te ver melden. Wat den minister er toe geleid heeft zich des wege te verontschuldigen welen wij niet. Hij kan toch moeielijk uitgaan van de meening, dat de Belgische eene non plus ultra van Wet geving is. Mr. Asser maakt de zeer juiste aanmerking dat de volmachtentot het verlijden der notari- ëele akte van oprichting, notarieel behoorden te zijn. Wij achten die aanmerking volkomen gegrond en zijn van meening, dat de minister, zoo hij Asser’s stukken gelezen heeft, wat wij niet be- die aan merking zal overgieten in den vorm van een ei- gen-amendementof, wat wellicht verkieslijker is, een amendement zal uitlokken, ten einde het te kunnen overnemen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK Voldoende aan de uitnoodigingvervat in het besluit van de Gedeputeerde Staten van Friesland, van 15 Feb. 1872, no. 3, (Prov. blad no. 30), Gelezen hebbende het in afdruk daarbij ge voegde besluit van den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, van 19 Januari 1872, no. 190 12e aid Brengen ter kennis der ingezetenen dat de zitdagen voor den herijk van maten gewichten en weegwerktuigen in deze gemeente, die door heeren Staten bij hun besluit van 4 Ja nuari 1872, no. 25 (Prov. blad no. 9), in deze I dergaan. Voor den Noord-Hollandsch-Frieschen spoor weg is ingeschrevendoor de gemeente Hoog- carspel voor ƒ20,000 (1000 inwoners) door Me- denblik (2160 inwoneis) voor ƒ50,000. bepaald van den GAIJAUX. Sneek 22 Februari 1872. HAMkRSTER DIJKSTRABurgemeester. II. FENNEMASecretaris. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ4.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gent» voor eiken regel daarboven 7 JZ, Gents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. SHEERER COURANT lt 0,00 v DVVCUiiiuu -7 ASSEn S bLUhneil ^,eicz.CLi ncviv wat v 7 35 8,35 9,9 0.5 A Z8 Voor- 1. '2 UUai l UV> -w y vv. Tol deze laatsten behoort vooral hel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1