GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEEWS- EN ADVERTENTIE'RIAD VOOR DE B i N N E N L A N D. w WOENSDAG 28 FEBRUARI. K e n n i s State n-G enera aL •lij, Hl. e v i ii jr. ha, SNEEKER COIRAV st ra 3, van nijverheid voortzetting. 4 B 2 2 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betredende, worden franco ingewacht. i 4 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. moord uitgeslo- da- ijn- cr jert ott- ke uil. un. nes ee- Jan ;eh. nd. van i in ch. 7 35 8,35 9,9 1.5 A Mr. Asseb de koninklijke bewilliging ait een an der oogpunt afkeurende herinnert er aandat hij de uaatulooze vennootschappen van vroeger in Nederland nooit geen sprake is geweest van inmenging van den Slaat in hare oprichting, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen, dat in hunne vergadering van den 24 dezer maandvoorloopig is vastgesteld het ko hier van belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Honden voor hel jaar 1872, en dat dit kohier te beginnen met heden ge durende 14 dagen, ter Secretarie alhier voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek, den 28 Februari 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De SecretarisII. FENNEMA. waarbij liet belang heeft d. i. de namen der aandeelhouders te kennen durft de minister niet, uit vreeszoo als hij in de Af. v. T. zegtdat dit weerzin zou wekken. Eilieve bij wien Bij de aandeelhouders of de bestuurders In dat geval kan men gerust aannemen dat de Vennootschap niet te vertrouwen is. Het credietdat men in haar stellen kan, hangt af aan de soliditeit der aandeelhouders. Zijn die niet soliede, dan ontbreekt alle waar borg dat de stortingendes vereischtzullen plaats hebben, met andere woorden dan is de vennootschap zelve insoliede want zoolang geen 100 gestort is, heeft het publiek voor ’t restee- rende, niet met kapitaal maar met personen te doen. Onzes inziens is juist het bijvoegsel op de Staats courant vermeld in art. 8Ontwerpeigen aardig aangewezen om de veranderingen die in de personen der aandeelhouders heelt plaats gehadte bevatten. Zonder publiciteit van storting en van de per sonen die daartoe verplicht zijn, is elke naam- looze vernootschap per se niet te vertrouwen. Handel en nijverheid vorderen deze publiciteit gebiedend. Daarop te wijzen ligt op den weg der Ka mers van Koophandel en Fabrieken aan wie wij dit met klem op het hart drukken. Door de gemeente Purmerend is voor den N. H. F. spoorweg voor f 100.000 aandeel genomen; en door 46 ingezetenen uit de gemeente Twisk. voor f 40.000. x' het het ook niet, want zij bestaat niet. Alwederzeggen wij eene quaestie die geene quaestie is. Uit de akte blijkt de voldoening der 10 zijn die niet gestort, dan is de akte valsch. Tegen het begaan van valschheid in eene open bare akte kan de wetgever niet wakenhij kan den dader wel straffen en doet het ook. Lees -maar eens artikel 147, Wetboek van strafrecht. Van gewicht is de aanmerking dat de vol machten tol het verlijden der akte notarieel be hoorden te zijn en niet mondeling, daar ’t wei eens gebleken is, dat hij, die als lastgever bij de akte genoemd wasde lastgeving ontkend heeft, toen de zaken slecht gingen. Intusschen bestaat hetzelfde bezwaar tegen elke mondelinge lastgeving. Zeer goed keuren wij het in ’t Ontwerpdat de koninklijke bewilliging op de statuten van oprichting der naamlooze vennootschap is afge schaft. Zij is belemmerendheeft een monopoliserend karakter, is gevaarlijk voorde maatschappij en na- deelig aan handel en nijverheid, en zoo zij al eens onschuldig is is zij overtollig en ijdel. i Zij is belemmerend voor handel en nijverheid. I, Art. 37 van het vigerend Wetboek van Koop handel zegtdatzoo de vennootschap niet strijdt met de goede zeden, de openbare orde of de Wetde koning zijne bewilliging geeft. Wat het laatste beduidt, is duidelijkwat het tweede en vooral het eerste beteekent, is voor verschillende opvatting vatbaar en geeft aanlei ding tot willekeur. Toen kort na de invoering van onze Wetboe ken eenige Amslerdamsche ondernemers bewilli ging vroegen op de statuten eener maatschappij tot verzekering legen schade door diefstal ont slaan weigerde Willem I zijne bewilligingop gronddat diefstal tegen de goede zeden streed ea dus hel onderwerp der verzekering onzedelijk was. Die weigering was wel in strijd met het Wet- de nijverheid zeer laag. Dat de koninklijke bewilliging dus schadelijk is voor handel en nijverheidbehoeft geen ver der betoog. Zij is daarenboven overtollig en ijdelwant een waarborg tegen schelmerij levert zij in geen enkel opzicht op daar zij eens verleend zijn de, niet weder kan ingetrokken worden, zelfs niet in het gevaldat de bestuurders de bepa lingen en voorwaarden in de akte voorkomende, waarop zij gegeven is niet nakomen. Art. 37lid 3Wetboek van Koophandel, zegt dit uitdrukkelijk. De afschaffing er van is noodig en daarom sympathiseren wij in dit opzicht geheel met het ontwerp. De belangen van handel en nijverheid worden door het buiten werking stellen van art. 36 Wretboek van Koophandel^2), dat die bewilliging te kwader ure in 't leven heeft geroepen, gebaat. Openbaarheid is het wat aan de vennootschap crediet moet geven. De minister heeft dat zeer goed gevoeld en ook op dezen weg ter verbete ring een stap voorwaarts gedaan. Wij zullen zien of hij ver genoeg is gegaan. Op alle stukken, van de Vennootschap uitgaan de moet vermeld staan het bedrag van ’t maat schappelijk kapitaal. Zeer goedmaar verre van voldoende. Ik weetals derde met de vennootschap han delende dat er minstens 10% aan dat bedrag gestort is maar van het overige weet ik niets. Er kan nog 90% te storten zijn; er kan ook niets meer te vorderen wezen. Waarom het cijfer vangestorte percenten ook niet vermeld Er is meer. De namen der eerste deelnemers (oprichters) worden bekend gemaakt; maar die van hunne opvolgers blijven een geheim want het register van deelnemers is voor hel publiek een gesloten boek. De Engelsche Wetgeving te volgendie aan het publiek vrijheid geeft van te onderzoeken, De interpellant heeft herhaaldelijk gevraagd om mededeeling der redenen van zijn ontslag. Hij werd daarin ondersteund door de heeren van Nispen Willebois van der Does en Heijdenrjjck. De minister van justitie heeft een en andermaal verklaard, dat geene politieke redenen voor de niet herbenoeming van den heer Haffmans aan wezig warendoch dat het niet raadzaam was om de vertrouwelijke rapporten mede te deelen of, zoo ais sommige leden verlangden, over te leggen. De minister zeide dat hij alleen kon zeggen dit het belang der waarneming van het kantonrechterschap en de regelmatige behande ling der zaken geleid hebben om den heer Le- clerk te benoemen. De heeren van der Linden Godefroi en van Eek meenden dat de wet op de rechterlijke or ganisatie den minister het recht gaf bm den heer Haffmans niet te herbenoemen. De heer van Houten meende dal de minister niet de rapporten, maar de redenen van het ont slag moest mededeelen. De heer Haffmans heeft ten slotte verklaard geene motie te zullen instellen maar constateer dedat de minister niets ten zijnen laste heelt aangevoerd. Hiermede is de interpellatie afgeloopen en de zaak van kapitein Janssen aangevangen. De heer Nierslrasz vond het ontslag van kapi tein Janssen volkomen wettig. De heer van Sij- pesteijn laakte zeer sterk de handelingen van den luilenant-adjudant Keijzer. Morgen voormiddag ten 11 ure NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. i Herziening van Boek ITit. IIIAfd. Wetboek van Koophandel, art. 3656. III. De naamlooze vennootschap bestaal als zoo danig niettenzij voldaan is aan den inhoud der 1 voorschriften in de artt. 4, 5 en 6 gegeven. Van geachte zijde is de vraag gedaan, wat te doen, indien een aandeelhouder in gebreke blijftde eerste storting te voldoen De aandeelhouders kunnen dezen nalatige niet aansprekenwant hij heeft zich niet jegens hen 'verbonden, en de vennootschap qua talis kan jectieve van dat oordeel opgesloten. Gevaarlijk voor de maatschappij, omdat de koninklijke bewilliging dikwijls is gebezigd als het middel, om bij onkundige en argelooze lieden in rotte ondernemingen aandeelen te plaatsen. Men hield hun die koninklijke bewilliging als eer. certificaat van deugdelijkheid voor hen op de mouw spellendedat de koning die bewilliging schonk alleen als een bewijs van ingenomenheid, even als ware zij eene ridderorde voor soliditeit. Daarop vertrouwende stak men zijn geld in hopelooze ondernemingen en merkte al heel spoe dig daarna dat men bedrogen was. Zonder het koninklijk stempel zou niet hebben laten bedriegen. liet gevolg is geweestdat zij die eens op die wijze bedrogen zijn gewordennooit iets weer hebben willen weten van eenig aandeel ne men in wélke maatschappij ook; en niet alleen zij nietmaar hunne geheele omgeving en be kenden evenmin. Daaraan vooral is het toe te schrijven, dat vooral ten platten lande de naamlooze vennoot schappen in een verdacht licht staan en men de oprichters vaak beschouwt als lieden die op de beurs van boeren en burgers azen. Dien tengevolge lijden handel en nijverheid schadewant zij kunnen niet beschikken over het noodige kapitaal ook dientengevolge slaat in sommige streken zelfs in geheele provinciën De Kerkel. Cour, betoont zich eenigszins spij tig over het door den minister van oorlog geno men besluit tot afschaffing van het gedwongen kerkgaan der militairen. Genoemd orgaan ziet in dat besluit, «weinig blijken van bedaard over leg.” Waarom Erkent de K. C. zelf niet dat hei ker kgaan waar hel alleen op bevel ge schiedtweinig waarde heeft” Immers ja Wel nu dan zien wij volstrekt niet in waarom nu nog weken of maandenmisschien jaren gewacht moest worden om een einde te maken aan die gedwongen fraaiigheid, waarvan bijna ieder de onzedelijkheid inzag Hoe daarbij nu nog meer bedaard overleg van den kant van den minister gevraagd kan wordenverklaren we dan ook niet te begrijpen. De K. C. is zeker bevreesd, dal het kerkbezoek van millitairen er nu niet op zal verbeteren, en daarin enkele feiten be wijzen het reeds oordeelt zij zeer juist. Maar dit kan immers juist het best getuigen voor de waarde van het ministerieel besluit. On verschilligen of onkerkelijken behoeven nu geen godsdienstoefeningen bij te wonenwaarin ze nooit belangstelden, en alleen het: «dwingt ze om in te gaan” de onzedelijke strekking had hen belangstelling in het kerkgaan voor te schrijven en te doen huichelen. Nog eens: godsdienstoefening op commando is 't meest onzedelijk comedie-spel, èn de publie ke moraliteit heeft gewonnen met de intrekking van dat dwang systeem tegenover den Neder- landsctien militair. tboek(zelf, maar er viel niets tegen te doen; de vennootschap is niet tot stand kunnen komen. Daar hetzelfde Wetboek een aantal misdaden opnoemtwaar tegen men verzekerd iskan hier niet aan onkunde, maar moet aan wille keur gedacht worden. Aan elke vennootschap kan op grond dat zij in strijd is met de «goede zeden” de bewilliging geweigerd wordenwant wal goede zeden zijn hangt van het subjectief oordeel des individu’s af. Het karakter van monopolie ligt in het sub- Artikel 637, W. v. K zegt, dat voor rekening van den verzekeraar zijn alle verliezen en schaden, ont staan o. a. door geweld kapers roovers schelmerij enr. Artikel 290 noemt onder de gevaren waartegen men verzekerd is, op: brand, veroorzaakt door schelmerij van bigen bedienden, buren, vijanden, roovers- Wiens leven is verzekerdis dat ook tegen trant alléén zelfmoord en ter dood brengiug is Itu art. 207. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 23 Februari. In de heden gehouden zitling zijn verschillen de eindverslagen uitgebrachl over ontwerpen waarvan de memoriën van antwoord zijn inge komendaaronder behoort de inkomstenbelas ting een voorste! van den heer Gratama om de zaak op nieuw naar de afdeelingen te verzenden, is afgestemd met 34 tegen 26 stemmen. De interpellatie van den heer Hallmans is bepaald op Maandag te '11 ure daarna zal worden behandeld <te conclusie in zake de adressen van den heer Janssen. Aan den heer Heemskerk Az. is verlof ver leend tot een interpellatie over de evenlueeie uitvoering van het tractaat tot afstand der Kust van Guinea op nader te bepalen dag. Tot rap porteur over het wetsontwerp betredende de rechterlijke organisatie zijn benoemd de hh. van der Linden van der Does de Willebois van Eek, Heemskerk Az. en Godefroi. Zitting van Maandag 26 Februari. In de zitting van heden heeft de interpellatie van den heer Haffmans tot zeer langdurige en uitvoerige debatten aanleiding gegeven. men zich

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1