GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, EN ADVERTENTIE'BLAD VOOR DE NIEUWS- I 1 I I s- No. 18 1872. S T JE J CT A N ZATERDAG M AART. VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek. Zaterdag den 2 Maart 1872, ’s namd. 5ya uur. Kennisgevin Kennisgeving. NATIONALE MILITIE. 4" NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. SHEERER COURAjV t i i i kleine kapita- volgd worden. I Die v. het 2e lid (drie maanden) is zou f achler- con- nummers Donderdag jl. nog een paar E PUNTEN TER BEHANDELING 1. Resumtie der notulen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel daarboven l'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. I SNEEK, 1 Maart. Naar wjj met zekerheid vernemen is heden by het sub-comité voor den Noord-Hollandsch-Frie- - - van dat comitéeen schrijven ontvangen, waaruit blijktdat eene combinatie met de Spoorweg onderneming Harlingen—Heerenveen, niet uit voerbaar is geoordeeld. De Friesche Cour, wijdt in haar van Maandag en P Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. voor het bouwen van een woonhuis. 4. Af- en overschrijvingen op de Gemeente- begrootingdienst 1871. 5. Rapport aangaande aangevraagde af- en overschrijvingen op de begrootingen van het R. C. P. Armbestuur en het O. B. Weeshuis, dienst 1871. 6. Idem betrekkelijk de rekeningen der in 1871 ontvangen léges. 7. Idem omtrent de uitvoering van Raads besluit tot oprichting eener Wolmarkt. 8. Benoeming van een Hulponderwijzer 2e klasse in de Burgerschool voor meisjes. 9. Staat van achterstallige posten op den Hoof- delijken omslag, dienst 1871. Art. 1071 luidt „Aan deu erfgenaam wordt te rekenen van den dag der afgelegde verklaring, een tijdvak van vier maanden vergund ten einde deu boe del te doen beschrijven en zich te beraden." Die termijn kan verlengd worden soms zeer lang zooals met de erfgenamen van Willem II is geschied. Door de bepaling in het ontwerp wordt artt. 1071 1072 en anderen buiten toepassing gesteld; bf de boe del in 1070 bedoeld zal in twee deelen moeten gesplitst worden waarvan het eene recht van beraad optevert bet andere niet, van aan art. de Nationale Militie van den -o--..V. j, noo- digert bij deze de lotelingen der Nationale Militie NATIONALE MILITIE. en WETHOUDERS voldoende aan art De minister regelt ook hier weder te veel en handelt waarlijk te vaderlijkmaar als een vader, die zijn kind een buis en broek dwingt te dragen, die reeds lang te kortte nauw en te ouder wetse!) zijn. Er mogen geene gelden geleend worden tot een hooger bedrag dan hetgeen op de aandeelen is gestort. Welnu Nederlandsche Bank, Gemeente-credietHypo theekbanken en al wat geld neemt, om het ten voordeele van de geldschieters in het belang van ’t algemeen te beleggen rolt uwe matten op en gaat wandelen of neen doet het nietwant gij zijt in het leven getreden, voor dat dit Ont werp geboren werdgij moogt dus voort blijven bestaan maar geene vennootschap mag voortaai) gevormd worden aan u gelijk. Geldschieters kunnen benadeeld worden (en het geschiedt) doordat zij niet den minsten invloed op den gang der zaken van de geldleenende ven nootschap mogen uitoefenen. Maar dat kwaad wordt niet verholpen, zooals de minister het zich voorstelt. Vele ziekten ontstaan door te veel eten der halve verbied ik voortaan te eten want daardoor ontstaan vele ziekten; maar die niet eet, gaat dood Schaf dus het eten niet af, belem mer dus de geldleeningen niet maar ver schaf den belanghebbenden, d. z. de geldschieters, eenigen invloed op den gang der vennootschap waarbij ze geïnteresseerd zijn Art 19 is onpraktisch, om niet te zeggen on verstandig. De leden van het bestuur mogen voor niet lan ger dan 5 jaren benoemd worden, zegt het Ont werp Het Wetboek van Koophandel verbiedt ^onherroepelijke” aanstelling. Wij zullen niet redeneren over de vraag, wel ke bepaling beter isdoch slechts één feit in herinnering brengen dat de oplossing van de vraag met zich brengt. Jaren geleden failleerde de grootste industrieel, die toen in Europa bestond, John Cocquerell wiens fabriek Luik heeft doen worden, wat hel is. Niemand begreep hoe dat ongeval aan den giooten man van Lize-Seraing had kunnen over komen. Alles ging uitmuntend. Door zijn fail lissement vond men de staatshuishoudkundige waarheid, dat ondernemingen te groot kunnen zijn voor één kapitaal. De zaak was daarom dan ook niet te realiseren Er werd dus eene naarn- looze vennootschapom de zaak te koopen en voort te zettenopgericht enmet Cocquerell als direc'eur voor zijn leven. Zonder dat laatste had Cocquerell de benoe ming nooit kunnen aannemen en zou de vennoot- J schap ook niet lot stand zijn gekomen daar zij zonder C. geene waarde had Ware het Ontwerp destijds Wet geweestdan zou er te Luik en in het Luiksche geene ijzerin- duslrie bestaan. Wist de minister dat niet BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente SNEEKgevolg gevende 150 der wet op 19den Augustus 1861 {Staatsblad no. 72) van deze gemeente uitom indien zij verlangen bij de Zee-militie te dienenzich daartoe voor den Isten April bij hen aan te melden. Sneek den len Maart 1872, Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. Is die gewoonte het niet. Niet het kapitaal, dat gestort en wellicht al lang verbruikt is, geeft soliditeit aan de onder neming maar het wezen der zaak moet die ver schaffen. BURGEMEESTER en wr.inuuutL.DS van de Gemeente SNEEK, voldoende aan art 87 der wet op de NATIONALE MILITIE van den 19den Augustus 1861 {Staatsblad no 72), bren gen door deze ter kennis der belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heeren veen op Vrijdag den 15en Maart 1872 desvoor- middags ten 9J/a ure in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent 1°. de verschenen vrijwilligers voor de militie; 2°. de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3°. de lotelingen in de arlt. 55 en 56 bedoeld 4°. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te ver schijnen 1°. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebben aangeboden 2J. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of ge mis van de gevorderde lengte. Sneek den len Maart lh72. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. Herziening van Boek ITit. Ill Afd. 3 Wetboek van Koophandelart. 3656, IV. De minister wildat alle aandeelen gelijke waarde zullen hebben en beroept zichter ver dediging van deze nieuwigheid want eene nieuwigheid is het op het stemrechtwat anders niet in behoorlijke evenredigheid zou kun nen staan tot de som die het aandeel vertegen woordigt. Gelijkheid is goedmits men haar niet tot het uiterste drijve. Gelijkheid van aandeelenzooals de minister die bedoeltis schadelijk voor de zaakdie hij regelen wil. Zij sluit de deelname uit van listen óf zij geelt verbrokkeling. Hel een is zoo schadelijk ais het ander nadeelig is. Ons Wetboek van Koophandel gaf hem een goeden leiddraad aan de handwij bedoelen de bepaling in art. 320, waar, rakende de reederij, gezegd wordtdat het kleinste aandeel voor ééne stem geldt en de overigen naar rato. Dat over genomen met toepassing van art. 54T welk bepaalt, dat geen deelhebber voor zich zelf meer dan zes stemmen mag uitbrengen, zoo de ven nootschap uit honderd of meer deelen beslaat, of drie zoo minder, zou eene goede regeling gegeven hebben. Menig een zou gaarne deel nemen voor een zeker bedrag dat hij wagen wil of kan maar neen, zegt de minister, dat kan niet: alle aan deelen moeten van gelijke waarde zijn. Aan dat «gelijke” hecht hij volgens de M. T. groot gewicht. W ij ookmaar in tegen- H overgestelden zin. Hij is er mede in genomen; wij achten de beperking want dal is de be paling verdei felijk. Volgens 's ministers voorstel zijn er zoovele stemmen als er aandeelen zijn. Derhalve zal iemand, die eene meerderheid van aandeelen heeftde geheele vennootschap in haar doen en laten beheerschen en de gezamenlijke minderheid, zelfs al is zij 49 als een nul in *t v cijfer kunnen behandelen. *s Ministers voorstel is wel nieuw maar nog- I tans niet goed. Bij de statuten kan van die bepaling worden afgewekenen dat zal ook bijna altijd het geval wezenalthans bij goed ingerichte ven- nootschappen; maar moet eene Wetsbepaling gel den als uitzondering of als regel Zoo het laatste het geval is dan is de Wet ••slecht; in casu het Wetsontwerp. De bepaling in art. 13 is eene goede en aan alle eischen eener uitmuntende regeling vol doen, zoo zij één woord minder bevatte, d. i. zoo in het laatste lidachter «ieder”, niet ven noot geschreven stond. De minister wil te veel voor de vennooten zor gendie dat zelf wel kunnen, maa/bekreunt zch te weinig om derden, die juist door de Wet J oeten geholpen worden D>t is niet alleen waar in genoemd artikel i --ar komt doorgaande in de geheele Wel te voorschijn. Openbaarheidgeheele openbaarheid vordert het belang der maatschappij; de minister gunt haar niet meer dan even door een reetje te kij ken. Zij kan dus niet goed zien en zal daar om even goed onder vigeur van deze Wet, (bet Ontwerp) als onder de bestaande bedrogen wor den. Handel en nijverheid worden er niet door ge- |baatintegendeel geschaad. Dat daarom de Kamers van Koophandel en Fabrieken toeziendat de Wel geheele open baarheid huidige. Vennootschappen die er voor bevreesd zijn zullen zich juist daardoor reeds doen kennen als insoliede een schurft schaap dat de kam vreest. Soliede vennootschappen zullen die openbaarheid gaarne hebben, want zij vermeerdert haar cre- diet en aanzien. Men spreekt van personendie niet willen we ten dat zij aandeelhouders zijn. Maar eilievewaar blijft gij dan met de op richters, die toch allen in Staats- en andere cou ranten met naam en toenaam gedrukt worden. De beweringdat tegen de openbaarmaking der opvolgende aandeelhouders bezwaren bestaan, is een meten met twee malen in strijd met het begrip en wezen der naamlooze vennootschap welke is eene «vereeniging van kapita- 1 e n”, geenszins van »p e r s o n e n”; het is een be vorderen van bedriegelijke handelingen. Onder de wijzen van aandeelsoverdracht wil de hoogleeraar Asser de thans bestaande betee- kening van overdracht aan het bestuur (art. 42, W. v. KJ) behouden hebben. Waarom de minister dis geschrapt heeftwe len wij niet. De M. v. T. rept er met geen woord van. Natuurlijk zou de beteekening van eene in schrijving in het aandeelregister moeten Dat dit geschiedt, caat den cessionaris van hel aandeel aan die er wel voor zorgen zal. Het bepaalde bij art. 15 kan en zal tot moei lijkheid aanleiding geven. Die moeilijkheid is een gevolg van de verkeerde beperking in art. Één aandeel behoort aan meerdere personen toe. Indien dat aandeel voordeel oplevertzullen zij gereedelijk overgaan tot bet benoemen van een gemachtigdedoch zoo het tegendeel het geval mocht zijn zullen zij stil blijven zitten. Quid juris V Het Ontwerp spreekt alleen van rechten welke de M. v. T. verklaart door voordeelenaangezien de uitoefening er tan wordt «opgeschort” tot dat aan den inhoud van ’t artikel voldaan is. Door het niet benoemen van een gemachtigde zijn de succedenten van den vollen aandeelhouder tegen verlies gevrijwaard. Het is fraai De bepaling van het 2e lid (drie maanden) is daarenboven in strijd met art. 1070 volgg Bur gerlijk Wetboek.^) Schuldbrieven aan toonder mogen het bedrag van het ingebracht kapitaal niet te boven gaan wordt in art. 19 gezegd. Door dal verbod zalvolgens ’s ministers mee- ningeen einde gemaakt worden aan de hier en daar ingeslopene gewoonte van geldleeningen te doen voor eene naaml. venn., zonder dat de geld- leeners waarborgen hebben voor kapitaal en intrest. Is die gewoonte zoo gevaarlijk? Wij gelooven I k F is heden by 2. Besluiten van de Gedeputeerde Staten strek- schen Spoorweg te Sneek van het Bestuur kende tot goedkeuring van ’s Baads besluiten tot uitbreiding van de aan H. D. Volbeda en H. J. Landman afgestane plekken grond, en tot rege ling der jaarwedde van den te benoemen Veearts. 3 Adres van de Wed. P W. Terpstraom een plekje grond len westen der Latijnsche School

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1