L GEMOTE EK IET AÜROKD1SSEMEKT SKEEL BINNENLAND. KIEUWS- EK ADVEIHEYHE-BLA» VOOR DE I No. 19 O MAART. WOENSDAG State n-G e n e r a a I. 3, - g Friesland Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De Noordstar zegt met zekerheid te kunnen mededeelen dat Z. M. de Koningin den loop der maand Mei e. k. een officieel bezoek zal bren gen aan de provinciën Groningen en en in de maand Juli aan Drenthe. Door dé gemeente Abbekerk (821 inwoners) is in den ontworpen N.-H.-Fr.-Spoorweg deelgeno men voor ƒ15,000 door Midwoud (903 inwon.) voor ƒ20,000; terwijl de gemeenteraad van Bois- ward besloten heeft voor de som van ƒ100,000 in te teekenenindien de zaak HarlingenHee- renveen in Juli niet tot stand.is, waarby men ook voor die som had ingeteekend. Zitting van Maandag 4 Maart. De kamer heeft hedenna aanneming van eenige kleine wetten de discussie geopend over Wij zouden nog veel over het Ontwerp kun nen zeggen maar vreezendatzoo wij uitvoe riger werden onzen lezers de lust van ons te volgen zou ontgaan. Wij eindigen dus. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 2 Maart. De Kamer heeft heden de volgende nominatie voor een lid van den Hoogen Raad opgemaakt eerste candidaat de heer Schuurman, raadsheer in het Hof van Zuidholland. tweede de heer de Pinto referendaris aan het Ministerie van Justitie; derde de heer Nieuwenhuisraadsheer in het Hof van Utrecht vierde de heer van Nootenidem vijfde de heer Mom-Visch, rechter te Arnhem. SNEEKER COURANT De ingezetenen van Ipswich zullen voor den zoowel beroemden als beruchten kardinaal Won ders. De heeren Godefroivan ZuijlenWint- gens en Heemkerk Az. hebben dat voorstel sterk bestreden, als ontijdig, onraadzaam, schadelijk en in de gevolgen gevaarlijk. Morgen voortzetting. Ingekomen is een wetsontwerp tot wijziging van enkele bepalingen der postwet. gekondigd worden en alle punten ling vooraf moeten opgegeven worden? Het Ontwerp bevat veel goeds; maar zooals het daar ligt, mag noch kan het Wet worden. Het heeft te veel fouten tegen economie en rechtsgeleerdheidhet regelt te veel ten aanzien der vennootente weinig, wat het belang van derden betreft. Hoewel in vele opzichten de bestaande wet geving verbeterende, is het in zijn geheel geno men in waarde beneden deze te stellen. Om bruikbaar te worden, zijn tal van amen dementen noodig, opdat handel en nijverheid niet geschaad worden. Kamers van Koophandel en Fabrieken mogen toezien. Videant consules ne quid detriments respu- blica capiat Periculum in mora schijnt volgens zijne zienswijze bij naaml. vennootsch. niet te kunnen bestaan. Waartoe anders de bepaling, dat eene verga dering minstens 14 dagen van te voren moet aan- van behande- De graaf van Chambord liet zich bij den bur gemeester van Dordrecht tot een bezoek schrifte- lijk aandienen onder den naam van Son Altesse Royale Prince de Bourbon et Comte de Cham bord. De Burgemeester maakte zwarigheidom hem als zoodanig te ontvangen. De Gatholieke Nederlandsche stemmen deelen mede »De Koning van Frankrijk is in Nederland.” Zij bedoelden den Graaf van Chambord. Gelijk men weet bevindt hij zich thans te Breda. Voor hoelang schijnt nog niet zeker. De afloop der interpellatie Haffmans wordt door de politieke bladen natuurlijk in zeer ver schillenden zin beoordeeld. Sommige liberale organen keuren de houding van den minister van justitie goed die geene mededeelingen heeft wil len doen waartoe hij niet verplicht was. Andere vinden deze gedragslijn in dit bijzondere geval al te gereserveerd omdat thans de schijn blijft bestaan dat het ontslag aan politieke redenen te wijten was. De bladen van de oppositiezoo conservatieve als clericaleschromen natuurlijk niet, onverholen de meening uit te spreken dal de minister de redenen van het ontslag alleen heeft verzwegen omdat die redenen het daglicht niet konden verdragen. Ook de zaak Janssen, vindt, zooals die nu in de Tweede Kamer beëindigd is, goed- en afkeu ring. Wij verklaren ons volstrekt niet voldaan over den afloop, zij ’t dan ook, dal de door den heer de Roo gewijzigde conclusiedie ten slotte werd aangenomeneen belangrijke stap verder gaat dan de oorspronkelijkedoor de meerderheid der commissie voorgesteld. Wij hadden gaarne gezien dat de Kamer zich had kunnen vereenigen met het bekende amen dement van den heer van Eek. Dat vond even wel slechts 13 voorstanders en welde heeren Bergsma IdzerdaHingstZijlkerMoensv. Kerkwyk de Roo van Eek de Lange Stiel tjes BrediusBeyma en Westerhofl. Met ge noegen constateren we dat al de tegenwoor dig afgevaardigden uit onze provincie hun ad- haesie aan dat amendement hebben geschonken. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco i ngewacht. Art. 47 luidt ,,'Zoodra het aan de bestuurders is gebleken, dat het maatschappelijk kap,taal eeu «erlies van 50% heeft on dergaan zijn dezelve verplicht daarvan aankondiging te doen in een daartoe ter griffie van de arr-rechtb. aan te leggen register mitsgaders in de nieuwspapieren, bij art- 28 vermeld. „Indien het verlies 75% beloopt is de vennootschap van lech'swege ontbonden en zijn de bestuurders per soonlijk en heoidelijk voor hei geheel jegens derden verantwoordelijk voor alle verbindteuissen we ke zij nadat het bestaan van die vermindering aan hen bekend was of moest bekend zijn hebben aangegaan. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Herziening van Boek 1, Ttr. Ill, Afd. Wetboek van Koophandelart. 3656. V. (S l o t). Wij zijn nu genaderd aan art. 23dat eene vreemde en met recht duidelijke bepaling bevat. Het is aan de oprichters overgelalen al of niet vast te stellen dat de bestuurders aandeel moe ten hebben in de vennootschap; maar, zoo de statuten inhouden, dat zij aandeel moeten ne men dan moeten die aandeelen óf op naam staan óf aan toonder luiden. Zou 't anders kunnen Maar als ze aan toonder luiden, moeten ze ge deponeerd worden en verliezen dus het karakter van blanco-aandeeien. Waarom dus niet in eens gezegd de aandee- I len die de bestuurdersvolgens de statuten nemen, moeten staan op naam? Zeer goed is het voorschriftdal de bestuur ders in den regel bepalenwanneer en of de stortingen op de aandeelen moeten plaats hebben. Zij vertegenwoordigen de vennootschap, ook te genover de aandeelhouders. Het al- of niet-stor- ten op de aandeelen over te laten aan de meer derheid der aandeelhouders staat gelijk met het aan den verbondene over te laten of hij zijne verbindtenis zal nakomen of niet vervuilen. Iets anders is de afschaffing van art. 47, Wet boek van Koophandel l) Het publiek heeft wel degelijk er mede te ma ken, of het verlies 50% bedraagt. De wetenschap van den stand der zaken is de grondslag van het credietdat men verleent. Alles, wat die we tenschap moeielijk maakt of vermindertis na- deelig voor het publiek. Wat betreft de van rechls-wege ontbin ding bij een verlies van die te laten verval len is goed Het publiek heeft er niet mede te maken de vennooten zeil moeten weten, wat zij nuttig oor- deelen. Daarenboven kan ’t gebeuren dal ter wijl helen een verlies van 75% aanwezig is, morgen dat verlies heel wat kan verminderd zijn en er gegronde verwachting bestaal, dat weldra de aandeelen boven 50% zullen slaanja hooger. Men denke eens aan eene handelscrisis bijv, aan de N Amerikaansche katoen-geschiedenis gedurende den oorlog. Aan de vennooten is het overgelaten controle ie doen uitoefenen door een of meer commissaris sen of ze achterwege te laten. In het eerste geval is hunne functie en duur geregeld. Eib.eve, waarom de regeling van dat alles ook niet aan de vennooten overgelalen Het gaat toch niet aan tot iemand te zeggen gij moogt uwe handelingen aan toezicht onder werpen of alle toezicht uitsluitenmaar, zoo gij liet eerste verkiest, zult gij zóó en met anders handelen. Laat men het eene vrij dan moet men hef andere niet aan banden leggen. In het belang van derden had het aanwezig zijn van commissarissen als regel behooren vast gesteld te zijn. Te weinig veel te weinig is er in het Ont werp gezorgd voor waarborging van hel publiek tegen verkeerde handelingen der vennootschap en hare leden. Wij weten weldat het moeielijk is eene zaak als de naaml. vennootschap goed te regelen, maar waar de geschiedenis feilen heelt aan het licht gebracht, die aan de bestaande regeling (welke in vele opzichten eene niet- en wanregeling is) zijn toe te schrijven en wanneer men de bui- tenlandsche regelingen waardoor daarin voor zien iskent, ja behoort te kennen, en dan een Ontwerp indientgelijk dit dan zeggen wij dunkt ons met alle rechtdat een minister die zoo handeltte kort schiet in zijne plicht en dat zijn projectzooals het er ligt, niet kan niet mag aangenomen worden. Zoo ooitdan behoort ten aanzien van deze Wetsvoordracht de Kamer een ruim en flink ge bruik te maken van het recht van amendement, en de bevoegde colleges van hun recht tot pe- titioneeren. Onder de beslaande Wetgeving is het stuk van algemeene vergaderingen niet geregeld en wordt er slechts ter loopsals van iets dat van zelf spreektin art. 55 melding van gemaakt. Het ontwerp levert er eene geheele over waarin voorzien wordt voor het geval, dat de be stuurders nalatig of onwillig zijn de vennooten bijeen te roepen. Dat is inderdaad eene verbetering te achten, vooral noodig en nuttig wanneer commissarissen aan de vennootschap ontbreken en de statuten onvolledig zijn, hetgeen, volgens de M. v. T., dikwijls het geval is. Gaarne hadden wij gezien dat, behalve voor de vennooten, ook ware gezorgd voor de geld schieters die ten aanzien der vennootschap door den minister worden beschouwd als een nul in ’t cijfer. Te minder hadden wij zulks verwacht van dit Ontwerpdat uit bepalingenin verschillende Wetgevingen voorkomende is samengestelden in welks M. v. T. telkens het niet overnemen van deze of gene meestal vrij onschuldige be paling wordt verdedigd, alsof ’t eene zaak ware van groot gewicht. Bijna alle vreemde Welgevingen hebben over dit belang van derden eene bepaling welke zich door de practijk als een noodzakelijk vereischte heeft doen kennen. Mr Asser heeft, tegen art. 37 het juiste be zwaar gemaaktdat de termijn van drie maan den daarin gesteld voor sommige maatschap pijen met name assurantie maatschappijente kort is, en men meer vrijheid t. d. o. had moe ten laten. Onzes inziens, is die bepaling overbodig en een ergerlijk ingrijpen in het vrij beheer, te meer daar de vennooten het recht hebben zelf, zoo zij ’t noodig oordeelendie vergadering te be leggen. Dat de statutende grondwet der vennoot schap niet lichtvaardiglijk mogen veranderd worden keuren wij zeer goed maar tegen het vorderen van twee vóór, tegen één tegen, is veel bezwaar. Een aandeelhouder, die een derde plus een der aandeelen vertegenwoordigt, kan alle verandering beletten,dikwijls tennadeele zijner me- de-vennooten. Men moet hier wel in het oog hou dendat elk aandeel een stem geeft. Het twee derde zou te verdedigen en ook wellicht te billijken zijn, indien de bepaling van art. 54, Wetb.van K., niet onnadenkend over boord ware geworpen. Door art. 35 heeft de minister het voorzien - -- -r i in dringende omstandigheden onmogelyk gemaakt I het ontwerp betreffende de coalitiën van arbei- is een meesterstuk van juridische kakographie. Eerst hooger beroep en daarna verzet’t is inderdaad curieus eerst iemand ophangen en dan 20 jaren in het tuchthuis zetten, gepaard met bannissement. De geheele 6, art. 4050, handelende van de ontbinding en vereffening is slecht. Wij zouden haast zeggendat de minister met dit zeer belangrijk deelwaar de rechten van der den zoowel als van de vennooten op schrome lijke wijze benadeeld kunnen worden omslaat als malle-JAN onder de hoenders. Van accoord in cas van faillissement wordt niet gerept; doch waartoe langer daarbij stil gestaan De geheele is een prullarium. Van ganscher harte juichen wij de regeling loe van het recht der buitenlandsche naamlooze vennootschappen hier te lande. Daardoor is in eene leemte voorzien die ver derfelijke gevolgen heeft gehad. Het is waarlijk te dwaasom daarbij stil te staan.- Aan liefhebbers van curiosa bevelen wij art. 39 ter lezing aan. Vooral de uitdrukking sTegen de uitspraak in hooger beroep is geen verder verzet mogelijk”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1