GEMEENTE EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. BUITENLAND. NIEUWS- EN ADVERTEMIE-BLAD VOOR DE 1872. N <3 No. 20. 9 MAART. ZATERDAG Slate n-G e n e r a a I. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 5 Maart. over Zitting van Woensdag 6 Maart. Zitting van Donderdag 7 Maart, OVERZICHT. I Abonnementsprijs SNEEK, 8 Maart. Onder die gemeentenwier bevolking in Het getal personenvoorkomende op de lijst der hoogst-aangeslagenen in Friesland verkies baar tot leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, tot dusver 91, zal dit jaarwegens de vermeerderde bevolkingtot 97 moeten wor den verhoogd. .35 5,35 >,9 ;5A De directie van de Vryïieid, orgaan voor het volk kondigt aan dat de vertraging in de ver schijning der maandnummers te wijten, is aan de slechte betaling der abonnenten en datin geval daarin geen verbetering komt, het tijd schrift genoodzaakt zal zijn hij het einde van het ingetreden kwartaalmet opgave van de namen der kwaadwilligende uitgave te schorsen of te staken. De Tijd heeft tot 5 Maart voor den paus ont vangen ƒ4667,385 en voor onzen ex-gezanl te Rome, jhr. Duchastel, ƒ462,935. Men schrijft uit Nijmegen aan ’i Bandelsblad: Heden werd in een der Catholieke kerken ge predikt tegen de feestviering op 1 Aprilen ver kondigd dat van de inneming van den Briel de onderdrukking der Katholieken dagteekent. Tevens heeltnaar men verzekert, een der leden van de feestcommissie, een Catholiek, een schrij ven aan zijne medeleden gericht, waarin hij be kend maaktgedwongen te zijn voor het lid maatschap te bedanken. Wie hier invloed heeft geoefendzal voor niemand met het oog op het voorgaande een raadsel zijn, ’t Was ook wel te voorziendat de ultramontaansche partij zich zou doen geldenmaar met te meer genoegen kan daarom worden gemeld dat de inschrijving voor genoemde feestviering reeds ruime deelne ming ondervindt. De graaf Grunau de la Barrede bekende ver dediger van de rechten der kinderen van wijlen Naundorff, (Lodewijk XVII) heeft verleden Vrij dag aan den graaf de Chambord te Breda een brief gerichtwaarin hij zich aanbiedt om in een persoonlijk onderhoud dezen het bewijs te leveren, dat de héréditaire rechten op den Fran- schen Koningstroon niet bij den tegenwoordi- gen bezoeker van ons land berustenmaar bij de afstammelingen van Lodewijk XVII, die se dert tal van jaren in Nederland verblijf houden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7 J/a Gents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. In de zitting van heden is de algemeene be raadslaging over het ontwerp tot vervanging van de artikelen van het Code Penal tegen de coalitiën van arbeiders geslotennadat de minis ter van justitie het breedvoerig verdedigd had en velerlei replieken geleverd waren. Morgen worden de afzonderlijke artikelen behandeld. Wij hebben verzuimd in ons vorig nummer bij de vermelding van gemeentelijke inschrijvin gen ten behoeve van den N.-H.-Frieschen Spoor weg mededeeling te doen van het besluit van den Gemeenteraad te Enkhuizenom voor 75.000 deel te nemenmits de lijn van Hooru op Enkhuizen gelijktijdig met die naar Hoorn Medemblik worde gelegd en geopend. De heer mr. van Houten heeft een nieuwe staatkundige brochure uitgegevengetiteld de Staatsleer van mr. J. R. Thorbecke blijkbaar een nadere ontwikkeling van zijn liberale politiek op historischen grondslag waarin de heer Thor- becke onder de vertegenwoordigers der theocra tie was gerangschikt. In dit nieuwe essay stelt de schrijver zich ten doel eemge der punten van verschil in het licht te stellenwelke tusschen hen, »die tot de liberalen gerekend worden,” bestaanomtrent beginselen van regeeringsbe- leid en welke verschillen volgens den heer van Houten grooter zijn dan men gemeenlijk onder stelt. Hij wil daardoor de liberalen in het land opwekken «om hun taak niet afgewerkt te re kenen wanneer hun candidaat gekozen ismaar ook toe te ziendat de natie na de overwinnin gen bij de stembus vruchten plukke.” In wel ken geest de heer van Houten over den heer Thorbecke oordeeltblijkt o. a uit deze woor den (bl. 16, «Voorzeker heeft Th. geen kracht aan de volkssouvereiniteit willen geven. Hare beginselen zijn hem opgedrongen. De beweging is in 1848 in dit opzicht veel verder gegaan dan hjj wildeen na de grondwetsherziening is hij voortgegaan zijne beginselen niet die der grond wet voor te staan.” Volgens den Haagschen correspondent der Rott. Ct. zou bij de regeering het plan bestaan om binnen kort in te dienen eene nieuwe amortisa- tiewet van 10 millioen; misschien nog vóór de afdoening van het ontwerp betreffende de in komstenbelasting. In Nederlandsche dagbladen komt thans eene annonce voor waarin aan heeren van vermogen en goeder, naam de gelegenheid wordt aange boden zich buitenlandsche decoratiën aan te schaften, door zich te adresseeren aan ’t adverlen- tie-bureau van den heer Mosse te Berlijn. Om de kosten te verminderen wordt gevraagd of er geen mogelijkheid zou bestaan, dat een vrien denkring zich zoo’n decoratie aanschafte, om beur telings te kunnen worden gedragen. Volgens een bericht in het Handelsblad zal te ’s Hertogenbosch een liberaal dagblad worden opgericht. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De gemeente-onlvanger van MuntendamR. Atzemaheeft Zich jl. Vrijdag van daar verwij derd zonder tot dusver te zijn teruggekeerd. Er loopt een gerucht dat hij op den trijn op de lijn Zuidbroek—Harlingengezien en met de 1 De graaf van Chambord schijnt het in Breda goed te bevallen. Althans men schrijftdat zijn verblijf aldaar voor onbepaalden lijd verlengd is. Hij heeft het er dan ook rustiger dan te Antwer pen want de inwoners van Breda schijnen wei nig of geen notitie te nemen van «Son Altesse Royale.” «De tegenwoordige honing van Frankrijk, die thans in ons land verblijftis geen »z a m e n- zweerder, zooals hij door een onzer bladen gescholden is” zeggen de Kath. Ned. Stemmen {Kerkelijke Courant). Om eene difinetie te ge ven van hetgeen het onder ’t woord samenzweer der verstaatzegt het blad o. a. «Willem van Oranje was zamenzweerderzulks is gemakkelijk te bewijzen en is bewezen ter wijl zijn opvolger ik zeg nietzijn zoon Maurits het zelfde was tegenover een Johan van Oldenbarneveld.” Wat de zaken al een verschillende kleur krij gen naarmate ze door verschillende brilleglazen bekeken worden De Purmerender Courant van Woensdag jl., maakt melding van een schrijven uit Londen waaruit blijktdat de ondernemers van den N.- H.-Fr. Spoorweg aan de aandeelhouders zullen betalen 5 percent rente 's jaarsgedurende de aanleg van de lijn. »Door deze handelwijze” voegen zij er bij «zullen zonder twijfel de Nederlanders overtuigd zijn van de voordeelen der uit te schrijven geldleening.” Het kan zijn nut hebben de aandacht van Be sturen en particulieren daarop te vestigen. Te Hindeloopen heeft zich een sub-comité ge vormd voor den N.-H.-Frieschen Spoorweg, waar van leden zijn de heeren G. Fekkes, A. Buma, J. Duif, mr. J. Wiggerts van Nauta A. A. Kat, J. J. SikkesJ. R. Duif, P. K. SmitT. A. Bak ker en F. de Boer. Huil deze eeuw eene zeer aanzienlijke vermeerdering heeft ondergaanbehoort ook de stad Sneek. Volgens de jongste volkstelling in 1869 was toen het getal inwoners dezer gemeente 9,104, waar van 4,323 van het mannelijk en 4,781 van het vrouwelijk geslacht. In 1796 was het getal inwoners van Sneek volgens de toen gehouden telling, 4,893 (2,213 mannen en 2,680 vrouwen). De vermeerdering in dat tijdvak bedraagt dus bijna de helft. In 1748 telde Sneek 3,958in 1714 3,253 inwoners. Benoemd tot hulponderwijzer in de open bare lagere school te IJlstde Heer W. Tijsma te Egmond aan Zee. j- Leeuwarden, 7 Maart. Eindelijk is men thans te weten gekomen wat er hier op den 1 April a. s. van de feestviering zal worden. Vol gens programma zal het feest worden geopend met ringrijden met paard en sjees, door paren; vervolgens zal er sprietloopenvaatjekruien en geblinddoekt knippen plaats hebbeneen en an der om prijzen het vaatjekruien door meisjes de overige spelen door jongens, ’s Avonds zal door dè rederijkerskamer «van Halmael” een ge- costumeerde optocht bij fakkellicht worden ge houden, en ten slotte zal een grootschitterend vuurwerk worden afgestoken Het stedelijk mu ziekcorps zal deze feesten opluisteren, ’s Zondags avonds te voren zal door genoemde kamer in den schouwburg worden opgevoerd het bekende dra ma van Ruysch, de Wees van Brussel. j- Dat de gezondheidstoestand te dezer stede in ’t begin dezes jaars ïeer veel te wenschen heeft overgelaten kan worden afgeleid uit de groote sterftevoor zoover men uit de wekelijksche op gaven van den burgelijken stand toch heeft kun nen nagaan, zijn in Januari niet minder dan 112 personen overledenmeest kinderen. Mazelen en kinkhoest heerschten toen vrij al gemeen en eischten de meeste offers. Sedert is die toestand echter vrij wat verbe terd en heerschten die ziekten niet meer zoo al gemeen thans komen ernaar men verneemt weinig sterfgevallen aan die ziekten meer voor. Het getal geboorten in Januari is een veertig tal minder dan dat der sterflen. f Naar men verneemt is gister uit de stads gracht alhier opgehaald het lijk van een schip per die reeds een paar dagen was vermist. Men veronderstelt, dat hij in beschonken toe stand te water is geraakt. Het ontwerp tot wijziging der wet op de brie- venposlerij strekt1°. tot wijziging van art. 17 in den zin der Kamerzoodat voor dag- o( weekbladen met bijvoegselal is het gewicht 25 grammen of minderslechts een port van een halven cent zal verschuldigd zijn 2°. wijziging van art. 28zoodat brieven die met Nederland sche koloniën rechtstreeksch over zee worden gewisseld, aan een verhoogd port van 10 cent worden onderworpen. In Zuidholland circuleert een adres aan de Twee de Kamer tegen het ingediende wetsontwerp tot wijziging der m i 1 i t i e w e tvoor zooveel de daarbij voorgedragen afschaffing van plaats vervanging en nommerverwisseling betreft. Volgens den Noordbrabanter vindt dit adres veel bijval, «vooral bij gegoede familiën en ten plat ten lande.” Die «gegoede familiën” maken een frappant fi guur op zóó’n adres van plutocratische strekking. De Fransche minister van finantiënde heer Pouyer-Quertier, is afgetreden. Hij heeft eigenlijk zich-zelf weggejaagd of onmogelijk ge maakt wat in dezen hetzelfde is. Ziethier 't gebeurde: De heer Pouyer-Quertier was als getuige op geroepen in het proces van Janvier de la Motte wij spraken daarvan in ons vorig nummer en hij meende bij die gelegenheid een po ging te moeten doen om dien ellendigen verte genwoordiger van de prefecten des keizerrijks te verdedigende meeste handelingenwaarvoor die ex-ambtenaar terecht stond trachtende te vergoelijken in de politieke hartstochten. Het po gen om den beschuldigde te verdedigen was reeds onverklaarbaar van het standpunt van den minister; maar neven omstandigheden kun- In de Kamer zijn heden de discu^sien de afschaffing der artt. 414 tot 416 der Code Penaltegen de coalitiën van arbeiders en de vervanging daarvan door andere bepalingen voort gezet. De heeren Gratama KopsBeijma Len- ting Mackaij en van Houten hebben het ont werp verdedigdde heer de Brauw heeft het bestreden. Morgen voortzetting. De heer Mi- randolle heeft verlof bekomen tot eene interpel latie aan den Minister van Koloniën over de uit voering der suikerwet en over het middel der opium-verpachting. stoomboot van laatstgenoemde plaats naar vertrokken is. In de zitting van heden zijn de beraadslagin gen voorfgezet over het wetsontwerp betreffende de vervanging van de artikelen 414, 415, en 416 van het wetboek van strafrecht door andere bepalingen en is die beraadslaging genoegzaam afgeloopen. De minister van justitie heeft herhaaldelijk be streden een door den heer van Beijma thoe King- ma voorgesteld amendementstrekkende tot bloote afschaffing van de artt. 414 tot 416 van het wetboek van strafrecht, zonder vervanging door andere. Morgen voortzetting. SNEEKER CO I R ATM El I i. f ,v I, ;Lr

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1