GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE i n BINNENLAND. 1S72. No. 23. Z E V E N-E N-T WINTIGSTE JAAR N 20 MAART. WOENSDAG State n-G e n e r a a I. Kennisgeving. A t spoorwegen zal op 1 TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 15 Maart. Zitting van Zaterdag lö Maart. Zitting van Maandag 18 Maart. i 1 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Does- verbelerd. De goud- en zilversmeden te Schoonhoven, die in de vorige week grève maaktenhebben den arbeid hervatnu de patroonsnaar men zegt meer loon loegezegd hebben. paar April-volksliedjes doen van Nederlandschen Men leest in de Kamper Courant «De heer John Lothrop Motley de Amerikaan- sche geschiedschrijver wiens werk over de op komst en bloei van de Republiek der vereenigde Nederlanden er zooveel toe bijgedragen heeft om de schoonste bladzijden onzer geschiedenis bij landgenoot en vreemdeling bekend te maken be vindt zich sedert geruimen tijd te ’s Gravenhage. «Wij gelooven veler tolk te zijnindien wij den wensch uiten dat bij de aanstaande plech- Bij Z. M. besluit van den 14en dezer is be noemd tot rechter in de arrondissements-recht- bank te Sneek de heer mr. L. U. de Sitterthans substituut-griffier bij die rechtbank. Bij Z. M. besluit van denzelfden datum is bénoemd tot substituut-griffier bij de arrondis- sements-rechtbank te Sneek, de heer mr. J W. Telling, thans procureur bij die rechtbank, uit welke laalstgemelde betrekking hem eervol ontslag is verleend. Binnen weinige dagen zal bij den Uitgever L. Schierbeek te Leeuwarden het. licht zien een open brief van den Islen luit.-adj. Keijser aan jhr. v. Sijpeslijn, lid van de Tweede Kamer. Eindelijk is de herziening van het reglement van orde atgeloopen. Voor de eindstemming is na langdurige discussien met 46 tegen 15 stem men aangenomen ’t beginseldat ook van bij de sluiting der zitting onafgedane voorstellen, de behandeling in de volgende zitting hervat wordt. Ten slotte is het geheele reglement aangenomen In de zitting van heden heeft de minister van oorlog aangedrongen op eene spoedige behandeling van het gewijzigd wetsontwerp houdende regeling en voltooiing van het vestingstelselten einde het gemeen overleg ter volbrenging eener ge wichtige en dringende taak te bevorderen. «Van het vroegere denkbeeld, om de positie Groningen- Delfzijl in het verdedigingsstelsel op te nemen zeide de minister is thans in zoo verre afgezien - dat. daarvan alleen de kustdefensie van Delfzijl behouden blijftom het invaren van die haven te kunnen beletten. Door die opheffing is de versterkte stelling bij Zwolle in het ontwerp opgenomen. De werken om Does- burgh zullen worden behouden en De vesting Neuzen en fort Ellewoutsdijk worden behouden” De kamer is daarna met de beraadslaging over het reglement van orde gevorderd tot art. 124 van de 150 artikelen. Maandag voortzetting. Met 41 tegen 19 stemmen is aangenomen een amendement van den heer Storm van ’s Grave- sandeom hel aanvangsuur der zitting te houden op elf in plaats van op een uur. Bij de kamer is de definitieve begrooting voor het departement van oorlogdienst 1872in gekomen. Hij erkent nu 1°. dat woorden van ware gematigdheid en vredes-gezindheid zijn geuit 2°. dat er een plan is voorgesteld tot het stichten van een werk van liefdadigheid 3°. dat de Koning heeft getoond dat hij de zaak krachtig wil ondersteunenwaarom het karakter van eene partijzaak moet wegvallen 4°. dat, als men aan 1 April 1872 de be- teekenis geeftdat wij onze vrijheid en onafhan kelijkheid willen bewaren en verdedigen tegen wie ook, en dat wij ons om een nationaal Vor stenhuis willen scharendan alle nederlanders eendrachtelijk kunnen samenwerken. Er zijn genoeg zwarte stippen aan den hori zon, dan dat niet alle partijen de geschillen moe ten ter zijde stellen en zich aan het buitenland als een eenig volk onder eene oude nationale dynastie vertoonen.” Dr. Nuyens schijnt eindelijk te begrijpen dat hij te ver gegaan is en hij verkeert nu in de pijnlijke positie van iemand, die, graag onge zegd willende maken wat gezegd ismaar dit niet kunnende, de boel op een accoordje smijt door te transigeren. De goede man behoefde zich intusschen niet zoo uit te slooven. De welden kende zal Wel evenveel notitie nemen van zijn transigeerende goedkeuring als hij dat deed van zijn vroegere bruske afkeuring. Dr N. maakt nu evenwel een vrij treurig figuur. tigheden (het leggen van den eersten steen voor hel monument en voor het zeemansgesticht) en feestelijkheden te Brielle eene eerep aals worde aangeboden aan den heer Motley, «Zulk een blijk van hulde, hem in naam van het geheele Nederlandsche volk gebrachtkomt hem ruimschoots toe.” Een later bericht meldtdat de hoofdcom missie voor het feest van 1 Aprilovereenkom stig het verlangen des koningsden heer Motley eene uitnoodiging lot bijwoning der aanstaande feestviering en tot deelneming aan het alsdan op het Raadhuis te houden feestmaal gezonden heeft. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken hiermede bekenddat door den raad dier gemeentein zijne vergadering van den 18 dezer maandis vastgesteld het kohier van belasting op de binnen deze gemeente ge houden wordende honden, voor het jaar 1872 en dat dit kohierte beginnen met den 20 de zer maand gedurende 8 dagen ter Secretarie der gemeentevoor een ieder, ter inzage zal zijn nedergelegd. Sneek, den 19 Maart 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I1AMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris 11. EENNEMA. Nu het in onze gemeente eenmaal heeft ont broken aan 't nemen van het iniliatief om hier feesten op eene meer uitgebreide schaal te orga niserenzal men zich natuurlijk tevreden moeten stellen met datgene wat de particulieren, door onderlinge samenwerking, tot stand zullen kunnen brengen. Het Nieuws v. d. Dag van gisteren (Maan dag) schrijft een verzet toe aan onzen gemeente raad tegen een voorstel van den Voorzitter om hier op 1 April een schoolfeest te doen plaats hebben. Wij meenen ons tegen dat bericht te moeten verzetten en wel om de eenvoudige re den dat het geheel onwaar is. Door den voor zitter onzer gemeente toch is zoodanig voorstel bij den gemeenteraad niet gedaan van oppositie van den raad daartegen kon dus wel niet beit sprake zijn. SNEEK, 19 Maart. Naar wij vernemen zal de verloting van de door de commissie van Kunstbeschouwing aan gekochte prachtige leekening van J. A. Rust «Een gezicht op Terschelling”, plaats h'ebben Zondag morgen a.s. bij den heer Stellingwerf!. In de gemeenteraads-vergadering van giste ren werd o. a. ter tafel gebracht de aanvraag van het Comité van den Noord-HollandschFrie- schen Spoorweg om finanlieële ondersteuning. Er werd besloten tot het benoemen eener com missie van onderzoek en daarin werden door de vergadering gekozen de hoeren H. Joustra T. van der Weert en H. Jz. Kingma. Aan den politie-agent 1e klasseJ. Hofstra, is door den gemeenteraad een pensioen toegekend van ƒ300, nadat hij zijn eervol ontslag zal heb ben verkregen. Geheel ongemerkt schijnt de 1°. April-dag hier loch niet te zullen voorbijgaan. Door eenige bewoners van het Grootzand worden althans be moeiingen gedaan om aan den avond van dien dag een feestelijk aanzien aan die straat te geven door daar eene verlichting a giorno aan te bren gen. Een lijst van inschrijving circuleert bij de bewoners aldaar en aanvankelijk met den bes ten uitslag tot dekking van de kosten. Wij hebben gemeend, dit aan de ingezetenen onzer gemeente te moeten meêdeelen. Misschien bestaat er ook elders lust en opgewektheid om dit voor beeld te volgen en zou er op die wijze eene meer algemeene deelneming te verkrijgen zijn. De kamer heeft heden al de amendementen ■der heeren Godefroi c. s. op art. 3336 van het wetsontwerp tot herziening van het regle ment van orde, waarin het stelsel eener meer zelfstandige werkzaamheid der rapporteurs en eene betere voorbereiding der wetsvoordi achten is geformuleerd met geringe meerderheid aan genomen. Morgen elf ure voortzetting. Dr. Heije zal een uitgevengezet op wijzen oorsprong. Met veel genoegen namen wij kennis van een dezer dagen uiigekomen belangrijke brochure van den heer C. H. van Vlooten oud-kalholiek pastoor te s Gravenhage, getiteld: 1 April 15721872. Een woord aan al de Roomsch- Katholieken in Nederland. De geachte Schrij ver betoogt op even gematigde als wetenschap pelijke wijsdat de katholiek evenzeer reden heeftom 1 April meê te vieren als de prote stant omdat voor beiden de herinnering even gewichtig als verblijdend is. Merkwaardig zijn de pioeven door den heer van Vlooten bijge bracht om te doen uitkomen dat de daad van 1 April 1572 niet uitging van protestanten en dat de geheele vervolging van Filips II en Alva niet in de eerste plaats protestantenmaar Ne derlanders gold. Alleen jezuiten en ultramonta- nen zijn hetvolgens den heer v. V.die de zaak in een verkeerd daglicht stellen en wel omdat het hun aan de ware belangstelling voor Nederland ontbreekt. Hartelijk hopen wij dat velen onder onze katholieke landgenooten dit verstandig en bezadigd woord zullen durven le zen maar wij zullen vreezendat men het hun wel zoo veel mogelijk onthouden zal. K. Ct. Zaterdag is te Haarlem in den krijgsraad von nis uitgesproken in zake de luitenants Ort en Thierry de Bije. Beiden zijn door den krijgs raad met algemeene stemmen vrijgesproken van het feit van aanranding en moedwillige mishan deling maar schuldig verklaard aan overtreding van art, 20 van het Reglement van Krijgstucht wegens onderlinge vechterij met een burger, aangezien uit de instructie der zaak niet is kun nen bewezen wordenvan wien der partijen de eerste handtastelijkheid is uitgegaan. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft zich van dit vonnis in appel voorzien zoodat de zaak aldaar op nieuw in behandeling zal worden genomen. Als ver dediger van den luitenant Ort zal mr. B. G. A. PaLst optreden en voor den luitenant de Bije mr. B. Melvil baron van Lijnden. De Arnh. Cour, gaf dezer dagen hare mee- ning te kennen, dat de oppositie van het Vaderland tegen den minister D e 1 p r a t alleen was toe te schrijven aan de omstandigheid dat dit blad onder den invloed stond van den heer de Roo van Alderwerelten dat deze zelf de portefeuille van oorlog begeerde te bezitten. In antwoord daarop lezen we thans in het Vader land «In het bewustzijn dat ons blad even onaf hankelijk is als de Arnh. Ct. servielleggen wij de stellige verklaring af, dat de heer de Roo van Alderwerelt noch hoofdredacteur van het Vader land isnoch daarop eenigen invloed uitoefent.” Teneinde verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen opzichlens het voorstel van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, betreffende den spoorwegaanleg HarlingenSneekHeeren- veen (zie ook het bericht van onzen correspondent uit Leeuwarden) is ’t misschien met overbodig te releveren 1°. Dat bedoeld voorstel door onze Kamer reeds was ingediend vóór dat er ernstig sprake was van den Noord-Holiandsch-Frieschen spoor weg en 2°. dat in bedoelde jaarlijksche vergadering van commissiën uit de onderscheidene kamers den 11e dezer te Leenwarden gehouden, door de onze de pertinente verklaring is afgelegd, dat zij met de door haar voorgestelde motiein ’t minst niet bedoelde haar voorkeur uil te spre ken van de HarlingerHeerenveenster boven de N.-II.-Friesche spoorwegverbinding. T Kan zijn nul hebben dat hel publiek die wetenschap heeft. Misschien worden we wel spoedig in de ge legenheid gesteld bedoelde motie in haar geheel op te nemenonze lezers zullen dan zelf kunnen oordeelen over hare strekking. j- Gaastep.land. De predikants traclemenfen te Wyckel, Harich en Oudemirdum worden ver hoogd met ƒ160 of ƒ200, zij bedragen thans 800. De zomerdienst op de Mei een aanvang nemen. Dr. Nuyens verklaart nu in eene brochure dat hij zich «in den vorm verkeerd heeft uitge drukt”, toen hij zeidedat de Brielsche feestvie ring al dadelijk eene kleur van antipapisme en partijschap hadwant alleen de ultra-radica- len en Groeuianen deden dal. met 33 tegen 29 stemmenmet bepalingnaar het amendement van den heer van de Putte dat het 15 April in werking treedt en voor 1 Januari 1874 wordt herzien. SNEER I i 1 COURANT. sS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1