NIEUWS- EN 4DVERTENTIE-BLAÖ VOOR DE N. 1 GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SMEEK. BINNENLAND. B L 11’ E N L A N D. w 1872. Z E V E N-K N-T WINTIGSTE J No' 24. 23 MAART. ZATERDAG State n-G e n e r a a 1. 7* de zen 'al TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 21 Maart. 1,00 rar- livs. Mrt. OVERZICHT. 6,000 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 7 35 8,35 9,9 10.5A 140 ren, te ir- re- ma ots ich. >ip- 27 te 7. ’4 °/IS Te Groningenwaar telken jare op 28 Augus tus de verjaardag van het ontzet der stad in 1672 gevierd wordtbestaat het plan aan het feest dit jaar een builengewonen luister bij te zet ten ter gelegenheid van het tweede eeuwgetijde. Voorts zal de Gemeente Oudendijk voor f 4,000 deelnemen en was het bedrag van de inschrij ving van ingezetenen nog niet op te geven. Het polderbestuur te Beets zal deelnemen voor f 3,000. Hel polderbestuur te Zwaag zou inschrijven voor 5,000, onder toezegging van het dubbele bedrag, indien mocht besloten worden alleen de lijn Hoorn Amsterdam aan te leggen. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 4 April, des avonds ten half acht ure. Uilenspiegel berichtdat de luitenant-adjudant Keijserna eervol ontslagen te zijnals amb tenaar bij de brievenposterij zal worden aange steld, Die aanstelling zou dan zeker moeten strek ken om het publiek de zekerheid te geven voor de onschendbaarheid van het brievengeheim. Onder de vrijwillige bijdragen voor Z. H. den Paus-Koning waarvan de Tijd melding maakt, is er ook een van A. J. N.militair. Deze zendt 50 cententer eere van den II. Jozef en tot vergoeding voor het godsdiensllooze besluit van den liberalen Minister, en voegt er bij: »H. Va der zegen mij en al mijne wapenbroeders in Nederland opdat wij getrouw mogen blijven in het vervullen onzer plichten als soldaat en als Christen.” In de zitting van de tweede kamer die ten 3 ure is aangevangen heeft de heer Nierstrasz gevraagd waarom de regeering geen deel had aan de conferentie te Weenentot beraming van maatregelen ter wering van de veepest. De heer Blussé heeft, namens den minister van binnen- landsche zaken daarop geantwoorddat de uit- noodiging strekte, om bij Rusland aan te drin gen maatregelen te nemen tegen de verspreiding der ziekte aan zijne grenzen en aan die van de Donau-Vorstendommen. Na velerlei discussie heeft de heer Nierstrasz voorgesteld de overlegging van de corresponden tie, doch is dat voorstel afgestemd met 35 tegen 26 stemmen. Morgen voormiddag ten 11 uur is aan de or de de wijziging der postwet de overeenkomst met de kanaalmaatschappij en eenige andere wet ten benevens de nadere interpellatie van den heer Fransen van de Putte, over de opiumpacht. De behandeling der onteigeningswet voor den spoorweg Zevenbergen aan de Zwaluwe is uitge steld tot na het re$ès. De Franse he Nationale Vergadering heeft het druk met de begrooling en verscheidene le den reeds maken bezwaar tegen het enorme cijfer. De minister van finantien vraagt o. a. niet minder dan 1.390.473.503 Ir.waarvan een zeer groot gedeelte voor het leger zal worden be steed. Behalve de groole sommen voor het le ger schijnt Thiers nog van plan te zijn een cre- diet van 200 millioen te vragen voor de verster king van Parijs Er zouden twintig nieuwe for ten worden opgericht a 4 millioen het stuk en de rest zou worden besteed voor de versterking van de linie Longwy-Belfort. Men behoeft dus niet te vragen waar de fran- sche millioenen zullen blijvenals het danaïden vat voor iegerorganj^aties en nieuwe vestingen en forten zoovele aanzienlijke offers zal verslin den. Terwijl men in Frankrijk nog gebogen gaat onder de vreeselijke schuldenlast van den jong- sten oorlog en de nasleep daarvan, en de bevol king zich daarvoor de aanzienlijkste offers moet getroosten gaat men reeds weer met kwistige hand op nieuw de millioenen wegsmijten. Thiers zal zijn zin wel krijgen de begrooting zal er wel doorgaan en ’t fransche volk zal de last dragen. Het blijkt leeds, dat in de jl. Maandag gehou den zitting der Nationale Vergadering de begroo- Als een staaltje op hoe zonderlinge wijs men op 1 April zoo al Neêrlands onafhankelijkheid meent te kunnen gedenken, bericht men van geloofwaardige zijde uit Leerdam dat aanvanke lijk plan bestond aldaar een groote drijfjacht te organiseeren van oude jufvrouwen op een kaal geschorenvet met zeep besmeerd varken. De koenste en rapste van haar zou eigenares van het te vangen dier worden. Juist de groole deel neming (100 oude tantes meldden zich in een ommezien aan) deed de commissie van het fraaie plan afzien. In verband met de kostendreigde de pret al te kortstondig te zullen zijn. Wij ontvingen het programma van het 26ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres den 18, 19, 20 en 21 Juni a. s. te Utrecht Ie hou den. De vraagpunten en onderwerpendie als dan ter bespreking zullen worden gebracht loopen over Akkerbouw en VeeteeltTuinbouw en HoulteeltStaathuishoudkunde en Statistiek en Landbouw-welgeving. Men kan lid worden van het congres tegen eene contributie van ƒ2, waarvoor men later tevens een exemplaar van het verslag ontvangt. Van af 1 Juni zijn de bewijzen van lidmaat schap verkrijgbaar bij den 2den secretaris Jhr. Mr. R. de Beaufortte Utrecht. ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. De Purmerender Courant van Woensdag j 1. bevat de volgende berichten van inschrijvingen voor den Noord-llollar.dsch-Frieschen Spoorweg: Banbestuur van Venhuizen inAandeelen ƒ10,000 definitie betreffende ’s pausen onfeilbaarheid niet le kunnen goedkeuren. Het geëxcommuniëerde viertal eindigt zijn schrijven met deze woorden »Het staat in Gods hand of wij hel einde van de tegenwoordige verwarring beleven zullen maar liever zullen wij met onrechtvaardige be rispingen uit dit leven scheiden dan ons maken tot medeplichtigen van diegenen welke tot de ze verwarring hebben aanleiding gegeven of in door een uit misverstand voortgekomen ijver voor het behoud der uitwendige kerkelijke eenheid leerstellingen aannemen en volgen in welke zij bij eerlijk onderzoekgelijk wijniets anders zullen kunnen zien dan een ware verminking van het overgeleverde geloof der katholieke kerk. Men ziet hieruit, dat de strijd in den eigen boezem der Kalh. kerk in Duitschland nog steeds blijft voortgaan. Het Engelse he ministerie loopt met Ame- rika’s antwoord in de maag welk antwoord op den meest yriendschappelijken en hollelijken toon is gesteld, maar duidelijk te kennen geeft, dat het kabinet van Washington zich niet met de zienswijze van het Britsche bewind kan vereeni- gen. Hoe nu wéér te antwoorden en wel zóó dat de zaak eindelijk hare oplossing nabij komt? De Times en de Daily News zijn van gevoe len dat Engeland in zijn antwoord aan Ameri ka er zeer hoffelijk maar tevens zeer bepaald op aandringen moetdat de eisch betreffende de vergoeding van zijdelings veroorzaakte schade in getrokken worde vóórdat de onderhandelingen over hel scheidsgerecht te Genève worden voort gezet. In antwoord op een door den heer Hors man tot de regeering gericht verzoek om geen nader voorstel aan Amerika te doen of van Ame rika aan te nemen alvorens hel gevoelen van het Parlement daarover in te winnen heeft de heer Gladstone verklaard dat hij eer hij daar op kon antwoordenzijne amblgenooten moest raadplegen. Verder gat hij de hoop le kennen dat de heer Horsman zou begrijpen dat de wei gering om op dil oogenblik eer.e nadere verkla ring te geven in verband stond mei hel ant woord dat de regeering heden (Woensdag) aan den Amerikaanschen gezant zou doen toekomen. De bekende scherpzinnige medewerker van de Débatsde heer John Lemoinne belooft zich van den uitslag van het antwoord van Amerika op de nota van het Britsche^ bewind in zake de Alabama-kwestie en van hetgeen daaruit zal voort vloeien blijkbaar geene gouden bergen. Zooals van den aanvang af schrijft hij d. i. van het oogenbliktoen men begreep zich verkeerd uitgedrukt en elkander misverstaan te hebben gemakkelijk te voorzien was, zal de zaak thans waarschijnlijk in dezer voege afloopen dat het scheidsgerecht te Genève voor den vorm bijeen komen en beide partijen oproepen zaldat de gevolmachtigden van de Vereenigde Staten ver klaren zullen bereid te zijn te verschijnen en hun ne zaak te bepleitendat daarentegen die van Engeland niet zullen opkomen onder voorgeven, dat de voor het scheidsgerecht gebrachte kwes- fien in het tractaat van Washington uitdrukkelijk vermeld zijn Het einde der geschiedenis zoo besluit hij zal dan .wel zijndat men tot nieuwe onderhandelingen en tot nieuwe onder handelaars zijn toevlucht zal moeten nemen en middelerwijl zal men tot de oplossing van het geschil geen enkele schrede nader gebracht zijn. De tijd zal leeren ot de heer Lemoinne juist heeft gezien. Het Engelsche Lagerhuis heeft ook zijne storm- achtige oogenblikken. Dit ’s gebleken, toen in de afgeloopen week door den bekenden republikein- schen baronet Dilke een onderzoek werd yoorge- steld omtrent de civiele lijst en de uitgaven van het koninklijk hof. Algemeene storm onder de ting der uitgaven van het departement van finan- tiën over het loopende jaar is afgedaan en goed gekeurd. Bij de eindstemming werd het wetsont werp tot vaststelling dier uitgaven aangenomen met 621 stemmen tegen ééne. In de vergadering is Maandag een voorstel ge daan om de ontruiming der door de Duitschers bezette departementen te verkrijgen door dade lijke afdoening der oorlogscontribuliewaartoe de gelden zouden moeten gevonden worden uit eene heffing van 2 pGt. op de waarde van alle roerende en onroerende goederen. De urgentie van dit voorstel werd aangenomen. De fransche regeering was in de afgeloopen week niet geiust toen de dag verjaarde van de oprichting der commune te Parijs. Zij had dan ook strenge voorzorgsmaatregelen genomen. In- tusschen is de rust geenszins gestoord en, be houdens eene meeting van ex-communeleden of geestverwanten, op welke meeting veel en harts- lochlelijk gesproken werd ging die dag vrij ongemerkt voorbij. De beraadslaging over het wetsontwerp van den minister Lefranc zal eerst na de Paaschva- cantie worden geopend. Het fransche regeerings- blad bevestigt het berichtdat het handeltractaat met Engeland is opgezegddoch voegt er bij dat de weg voor onderhandelingen openblijft. De abbé Michaud, die, gelijk men weet, uit de kerkgelijk die door de onfeilbaarheidsleer is veranderdis getredenzal eerstdaags eene kapel te Parijs openenwaar de oud-Katholie- ken zullen bijeenkomen. Hyacinthe zegt men die weldra te Parijs wordt verwachtzal er con ferences houden. Terwijl Frankrijk in zak en assche zit over zijne fmantiën en niet weet hoe zich uit de ver legenheid te reddenis het in Pruisen vet pot en kan de minister de geldbeurs laten klin ken een heerlijk en goddelijk geluid voor de duitsche ooren in de vergadering der ver tegenwoordigers. Dat brengt die Heeren in een goeden luim en maakt het den ministers heel gemakkelijk hunne begroetingen er door te krij gen. Het Hoerenhuis toch heeft zonder debatten en met algemeene stemmen de begrooting voor 1872 aangenomen. Do minister van fmantiën hing ’t geen trouwens niet te verwonderen valt een schitterend tafreel op van ’s rijks fi- nantiën. Onder groot gejuich werd door de leden vernomen dat er bij den aanvang van het jaar een overschot was van 14J/2 millioen thaler, terwijl er nog 44 millioen voor schulddelging be schikbaar zijn. Aan den Bondsraad zal eerlang de begrooting over 1872 voor het rijksland Elzas-Lotharingen worden voorgelegd. Zeven millioen frs. zullen aan openbare werken worden besteed. De heeren HilgersReusch Langen en Knóodt hoogleeraren (de drie eerstgenoemden in de the ologie de vierde in de filozofie) aan de univer- siteit van Bonnhebben aan den aartsbisschop van Keulen een brief geschrevenhoudende ant woord op diens mededeeling dal zij wegens ken nelijke ketterij rechtens in den grooten kerkban zijn gedaan. De professoren betoogen dat zij door hunne weigering den inhoud der pauselij ke decreten van 18 Juli 1870 als dogma te er kennen zich niet aan de zonde van ketterij heb ben schuldig gemaakten verklaren dat zij katholiekenen in hel geloof aan de katholie ke leer willende leven en stervenals grond tot bedoelde weigering eenvoudig hebben geno men de overtuiging dat de inhoud der onderwer- pelijke decreten niet behoort tot de leer van Christuszoo als zij door de apostelen in de Kerk is overgeleverd. Ook brengen zij den aartsbisschop in herinnering dat bij zelf in Maart 1870 te Rome verklaard heelt de voorgestelde Gemeentebestuur van Ven huizen en Hem idem Gemeenteb. Rauwerderhem in Sub si d i e 10,000 Bij de bovenstaande opgave uit Rauwerderhem is de voorwaarde gevoegddat te Irnsum en te t Terzool (beide dorpen in die gemeente op de amgeduide lijn genoemd) halten of stations worden geplaatst tót gerief der ingezetenen. Te Hoorn zal door liet gemeentebestuur, al daar voor 250,000 worden deelgenomenen was het bedrag van aandeeien door de ingezete nen genomen reeds voor eenige dagen tot 72,000 geklommenbehalve 625,subsidie. SNEEKER COUR AN ms Hi! 9 lo. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1