GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SMEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. 1 f 1872. No’ 25. Z E V E N-E N-T WINTIGSTE J 27 MAART! WOENSDAG State n-G e n e r a a I. Kennis e v i n g. 4 Mrt. TWEEDE KAMER. lam O NATIONALE MILITIE. f lier en de inkomstenbelasting aan de orde te stellen en is daarop uiteengegaan. eerst tentoongesteld en dan ’s avonds in groot tenue «geblakerd” te worden. Voor de arrond. rechtb. te ’s Hage is in de aigeloopcn week behandeld de veelbesproken est- uke -ide lem hijs nd- te ind. <r '4 'a na- iet- tar, 16 ill. Lr- 7 35 8,35 9.9 0.5A In- co- vee 'as en z. te d. ^2 >jN| Te Amersfoort wordt voor ’t Aprilfeest een Hertog van Alva gemaakt lang twaalf voet, dien men een kolossalen bril zal opzetten. Die antieke beul zegt de Amerfoortsche Courant is bestemd om op den isten April zaak van den student Baud uit Delftdie Jin een café chantant aan den muziekonderwijzer van der Does met een zoogenaamden «ploerlen- dooder” twee levensgevaarlijke wonden aan het hoofd heeft toegebracht. Uit het getuigenver hoor bleekdat de beschuldigde met den ver wonde twist had gekregen over eene publieke vrouw. Het openbaar ministerie eischte een cel lulaire gevangenisstraf van een jaar. De beklaag de werd verdedigd door mr. W. Wintgensdie een aantal verzachtende omstandigheden aan voerde en de rechtbank verzochtzijn cliënt een zeer geringe cellulaire straf op te leggen. De uitspraakis bepaald op aanstaanden donderdag. De open brief, dien de luit. Adjudant Keyser gemeend heeft te moeten richten aan den volks vertegenwoordiger van Sypesteynis een curieuse bijdrage te meer, voor ’t geen sommigen onzer legerhoofden onder eer verstaanen tevens eene proeve hoe men niet moet schrijven als men zich zóó heeft gecompromitteerd als bedoelde militair dat deed. Het publiek is reeds tamelijk wel op de hoogte der beruchte brieven-historiedie in de Janssen- zaak zoo’n treurige rol heeft gespeeld en de pu blieke opinie heeft de hooldpersoon in die zaak, Met ingang van den 31s>en dezer zal het Rijkstelegraafkantoor te Dragten op Zon-en feest dagen open zij van 8 tot 12 ure voormiddags. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. SNl i kI R COURAV Ten gevolge van hel gemis aan medewerking van de zijde van den gemeenteraadheeft de Bossche commissie ter feestviering van 1 April beslotenbaar mandaat neder te leggen. Volgen eene correspondentie uit Limburg aan de N. R. C weigert de procureur-generaal in Limburg de uitstreksels der arresten van crimi neel veroordeelden te doen aanplakkengelijk de wet gebiedtomdat hij zich niet met de wet kan vereenigen. Dit wordt straffeloos na gelaten. Op den zelfden grondzegt de Arnh Cour. mag men nu ook de straffeloosheid eischen van dieven, moordenaars enz., wanneer deze slechts verklaren dat zij zich met de wet die stelen en moorden verbiedt, niet vereenigen kunnen. Het voorloopige hoofdbestuur van de «Neder landsche Vereeniging tot bevordering der Koe- pok-inënting” heeft eene circulaire verzonden ten einde allen, die met het streven der Veree- niging instemmenuit te noodigen tot het op richten van plaatselijke afdeelingen. Een con- cept-reglement is reeds ontworpen waarvan op aanvrage de noodige exemplaren worden toege zonden. In eene vergadering van de op te rich ten afdeeling kan dit concept een onderwerp van beraadslaging uitmakenen een afgevaardigde worden benoemd om het reglement op een na der bijeen te roepen algemeene vergadering te helpen tot stand brengen. Het hoofdbestuur zal gaarne, zoo mogelijk binnen eene maand, eene opgave ontvangen van het aantal leden waaruit iedere afdeeling is samengesteld aan het adres van den secretaris van het voorloopig hoofdbe stuur dr. H. C. Kips te ’s GravenhageAmsler- damsche Veerkade, No. 10. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De heer Dieudonné van Hilversumte Amster dam heeft den wensch opgevat zijn land te be giftigen met een eerste Nederlandsche Volksbank, die te Amsterdam gevestigd «al zijn en bijban ken zal kunnen vestigen in alle steden van or.s land. De resultaten van zulke banken in het buitenland op welker leest de statuten voor zijn bank geschoeid zijndeden hem dit plan opvat ten. Sedert eenigen tijdzegt de Enschedésche. Courant, wordt hier afval van tarwemeel (zoo genaamd grint) als veevoeder verkocht. Daar zich na gebruik van dit voeder mj verscheidene koeien ziekle-verschijnselen voordeden vermoed de de veeartsdat schadelijke bestanddeelen in het meel zouden voorkomen. Een scheikundig onderzoek in het laboratorium der Industrieschool bevestigde dithet meel bleek met gips en aluin vervalscht te zijn. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Zitting van Vrijdag 22 Maart. Z. M. de koning beeft aan de commissie, ge vormd tot ontvangst van gelden voor de over- strooming op Javaen bestaande uit de heeren Arntzenius c. sde zeer belangrijke som van ƒ3000 doen toekomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19Jen Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der ingezetenendat de twee de zitting van den Militieraad voor deze ge meente zal worden gehouden te Heerenveen op Vrijdag den 12en April 1872 des voormiddags ten 103/4 ure Dat m die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane za ken en omtrent hen die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden. Dal alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting nief is afgedaan 2°. hijdie voor een loteling als plaatsvervan ger of als nommerverwisselaar verlangt op te tre den. Sneek den 26 Maart 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris IL FENNEMA. De minister van Oorlog stelt zich voor in 't najaar weer wat geld te laten vermorsen aan kampementen. In de legerplaats te Millingen bij Zeist en op de Wieselsche beide zullen mili taire vertooningen worden gehouden. Behalve eenige kleine wetten is heden ook door de Tweede Kamer het Regeeringsvoorstel om een tijdelijk voorschot van 1 millioen aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij te geven aangenomen met 50 tegen 8 stemmen, na aan- I neming van een amendement van den heer van I de Putteom die som op de Staatsbegrooting te brengen. Bij de nadere interpellatie van den heer van de Putte over de opiumpacht heeft de Minister van Koloniën verklaard dat de aanschrijving aan de residenten niet afkomstig is van den heer Loudonnoch overeenstemt met het gevoelen van den Minister. Het was een plan van den .heer Mijer. Daarna heeft de Kamer besloten op 22 April De Rotterdamsche Courant maakt zich gedu rig naar over hel jammerlijk schouwspel ’t welk zij elk oogenbhk in de tweede kaïher bijwoont en waarover de Natie dan met haar verontwaar digd is. Het radicalisme zegt zewaarvan dit Kabinet eene uiting is vormt ééne verderfelijke besmetting, die eene gevaarlijke ziektestof voor het lichaam des Volks oplevert. De Rotterdamsche Courant tracht hare lezers wijs te makendat ze gedrukt gaat en de Na tie ook onder den smaad van door zulk een be wind te worden geregeerd. De Kamper Courant neemt Dr. Nuyens nog eens onder handennaar aanleiding van twee brievendoor dien ultramonlaanschen woord voerder aan den heer Groen van Prinsterer ge richt en door dezen opgenomen in de Neder landsche Gedachten. Die brieven hebben ten doe) te doen uitkomen dat hij (Dr. N.) conse quent gebleven is in zijne houding tegenover de aanstaande feesten zij moeten strekken om het denkbeeld ingang te doen vindendal hij in niets getransigeerd heeftmaar geheel en al zich zelven getrouw gebleven is. De K. Ct. evenwel doet duidelijk uitkomen zooals ook wij dat reeds in een vorig num mer hebben beweerd dat de heer N. wel degelijk getransigeerd heeftdat hij met zijne eigene positie verlegen, ten slotte al zijne acrobatische behendigheid aanwendt om op eigen voetstuk te blijven en daarvoor zelts een paar rijksdaalders feil heeftdie hij aan de com missie te Utrecht zonddat bij daardoor intus- schen even weinigals door de beteekenis die hij nu aan de feestviering tracht te gevenhet Nederlandsche volk de oogen kon dichtslaandat dit acte genomen heeft van de anti-nederlandsche houding door Dr. N. primitief aangenomen en zich niet door de twee rijksdaalders van den ui- tramontaan te Westwoud zal laten omkoopen om eene beteekenis aan het feest toe te kennen, die hij er ten slotte wel aan heeft willen geven. Terecht zegt de K. Ct., dat de Nederlandsche natie zich niet schaamt voor ’t revolutionaire feit, dat het op 1 April wenschl te berdenkenal wordt dat dan ook vervloekt door een Dr. Nuyens en consorten. Te Groningen heeft een vaderlandlievend per soon aangeboden om bij de aanstaande komst des konings ter opluistering een nooit gezien kunststuk te verrichten. Hij wilde namelijk le gen een douceur van ƒ100, op ’l hoofd gaan staan boven op de haan van den Martini-toren. Men heelt ’s mans aanbod echter van de hand gewezen. Een ingezeten van Deventer, van eene reis naar Holland terugkeerendegaf aan het station te U. een zwart lederen reistasch die slechts eenige voorwerpen zonder waarde bevatte, aan den restaurateur in bewaring voor den tijd dat hij in U. eenige zaken ging verrichten Even voor het vertrek naar Deventer werd hem de tasch terug gegeven. Bij zijne aankomst aldaar, haar na eeni ge moeite openende vond hij daarin tot. zijne verbazing onderscheidene effecten tot eene waar de van omstreeks ƒ5000, benevens nog een etui. Het bleek thans dat de reistasschendie volkomen op elkaê.r geleken, verwisseld waren. Onmiddelijk stelde hij een en ander ter beschik king van den heer commissaris van politie alhier. Deze telegrafeerde dadelijk aan den heer W. te A.wiens naam op een der omslagen te le zen stond. Spoedig daarop zond deze een be diende diemet overgaaf der andere reistasch, de noodige bewijzen gaf voor het eigendom der effectendie hem dan ook werden ter hand ge steld benevens het etui dat eene zware gou den damesketting met medaillons bleek te be vatten. Gelijk ieder denken kan was de be diende zóó zeer verheugd over hel lerugvinden dezer stukken van waardeen zóó erkentelijk voor de eerlijkheid van onzen stadgenootdat hijuit naam van zijn patroon durfde aandringen op vergoeding van schadedie de arme man door dit ongeval had moeten lijden. van Zondag 12 tot Zondag 19 Mei BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK overwegende datin de meeste plaatsen des lands het derde eeuwgetijde der inneming van den Briel als de grondlegging van Neêrlands Staatkundige vrijheid meer of minder feestelijk zal worden herdacht Gelet op art. 117 der Algemeene Politie-ver ordening Hebben besloten eene algemeene vergunning te verleenen, om, op Maandag den 1 April a. s.des avonds na 7 uur zwervers voetzoekers en andere onscha delijke vuurwerken af te steken. Dit besluit zal worden afgekondigd en in af schrift medegedeeld aan den heer Commissaris van Politie. Sneek25 Maart 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd BAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. De BURGEMEESTER der Gemeente SNEEK, voldoende aan 'de uitnoodigingvervat in eene missive van den heer Commissaris des Konings in Frieslandvan 21 Maart 1872ie Aid., no. 497; Brengt ter kennis der ingezetenen dat bij den heer Commissaris des Konings het heug I jk 1 ericht is ontvangen, dat ZIJNE MA JESTEIT DE KONING voornemens is, de pro- I vincie Friesland te bezoeken en er verblijf te houden --- ’-J— 4Q aanstaande. Sneek 25 Maart 1872. BAMERSTER DIJKSTRABurgemeester. M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1