MEIVVS- EN ADVERTENT IE-BLA1) VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. S BINNENLAND. 1872. No. 27. WOENSDAG 3 APRIL e- Kennisgeving. ri- ül- SXIlkIK OURANT 1863 vermeer- tegen de t. L Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ae- bij >Y’« 'ger 5 en ing srg aar z. het ren. van 'er- ;en. I 00 jr. 75 ad. bi- JT' ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/a Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco i ngewacht. jaargetijde meenen we slag alleszins gunstig te mogen noemen en men in de zomermaanden een druk bezoek wachten. Koophandel en verga- Te Lage Zwaluwe heeft het 4% jarig doch tertje van J. Kooijmans een zuigeling van J. D. Lustdonkdien zijbij dezen een boodschap moetende doenalleen te huis vondmet een mesdat op een mand aardappels lagzoo ver wond dat men voor het behoud van ’t kind freest. Het had 17 wonden. De jeugdige da- ieres verhaalde zelve het feit aan een wacht- neester der marechausséebelovende het nooit weer te zullen doen. De moeder van het gewon- le kind was maar even afwezig. Uit het staatsverslag aangaande het lager Jon- lerwijsvan 1858 (jaar van invoering der Wet p het lager onderwijs) tot 1870, op verlangen er Tweede Kamer opgemaakt, blijkt, dat op 1 an. 1858 aanwezig waren 3,473 scholen, als: 2,516 penbare957 bijzondere, waarvan 24 gesubsi- liëerd1°. Jan. 1870 waren er 2,596 openbare, ,128 bijzondere, waarvan 174 gesubsidieerd, e zamen alzoo 3,724. 1 In eerstgenoemde jaar waren er 3,104 hoofd- bnderwijzers2,237 hulponderw., 1,151 kweeke- jingen366 hoofdonderwijzeressen, 616hulpond. Men weetdat van lijd tot tijd ons postkan toor wordt overstroomd met gedrukte plannen van een uitnoodiging tot deelneming in buiten- landsche loterijen. Duizenden bij duizenden in den lande hebben reeds zoodanige aanbiedingen, om hen gelukkig te maken per post mogen ont vangen. De adressen worden door de buiten- landsche collecteurs meestal ontleend aan adres boeken; dat zij echter soms ook van andere bronnen gebruik maken moge o. a. uit het vol gende blijken. Onze stadgenootde heer J. D. W.heeft dezer dagen in het Ilandelsblad bekend gemaakt dal zijn geliefde echtgenoote van een zoon is bevallen. Eenige dagen daarna ontving hij per post uit Hamburg een loterijplan, enz., waarop iellerlijk het volgende adres Ilerrn J. D. W. her gelifge Echtnootge belaggen van en Zoon. Amsterdam. Men heelt dus de bevallingsadvertentie niet plleen slecht gecopieerdmaar ook de kennis geving voor een squaliteit” van den geadresseerde aangezien. (AT. en Z. II. Ct.) regeering Ook deze cijfers stellen de zucht tot onwaarheid spreken bij die lieden welsprekend in een helder, maar voor die partij niet eervollicht. De herhalingscholen bloeien niet. In 1862 bezochten haar 38,896 j., 21,931 m., t. z. 60,827; in 1869 31,361 j., 15,898 m., t. z. 47,259. Kosteloos onderwijs genoten in 1862 405,665 j., 367,750 m., t. z. 773,415; in 1869 450,971 j., 410,856 m., t. z. 861,827. Men mag veilig aannemen, dat de vermeer dering van ’t aantal schoolbezoekers aan het toe nemen van kosteloos onderwijs te danken is. In 1862 waren er 176 scholen voor volwassen, in 1869 210 en daaraan verbonden in 't eerste jaar 291 m. en 87 yr. onderw.; in 't laatste 392 en 92. Hier waren in 1862 5759 m., 4739 vr. leer lingen t. z. 10,498; in 1869 6,329 m., 5,117 vr., t. z. 11,446; eene vermeerdering alzoo van 9,03%. Op de voordracht voor rechter te Arnhem zijn geplaatst de hh. mrs. J. J. Smits, rechter te Tiel (met het lot tegen mr. E. H. Karsten adv. te ’s Hage) B. P. baron van Verschuer subst.-griff. bij bet Hof in Gelderland en J. A. Willinge Prinsrechter te Sneek. De BURGEMEESTER van SNEEK, brengt ter kennis van de ingezetenen dat op den 30 dezer maandbepaaldelijk zijn vaslgesteld en gesloten, de Lijsten aanwijzende de personendie in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad en dat de bedoelde Lijst en aangeplakt en van af den 3 April a. s. ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter in zage zijn nedergelegd. Sneekden 2 April 1872. De Burgemeester voornoemd I1AMERSTER DIJKSTRA. en 187 kweek.; in het laatst vermelde waren die cijfers 3229, 3290, 2216, 442, 1126 en 430, derhalve eene vermeerdering van 1863 m. en 829 vr. onderwijzend personeel. Het getal leerlingen bedroeg in 1862 aan de openbare school 657,328 j527,566 m., te zamen 1,184,894; in 1869 726 415 j., 586,042 m l z. 1,312,457; gesubsid. bijz. sch in 1862 11,704 j., 9703 m., t. z. 21,407 in 1869 12,542 j., 12,722 m., t. z. 25,264, niet-gesubs. bijz. sch. in 1862 147,020 j, 170,764 m., t. z. 317,784; in 1869 162,874 j., 209,772 m., t. z. 371,644. In 1862 was het geheel getaldat de lagere school bezocht, 1,524,085 of 44,88% der bevol king (3,418 316); in 1869 1,710,367 of 46,83% (3 652,072)docb men merke hierbij opdal de 4 kwartalen bij elkander zijn opgeteld en de ei genlijke bedroegen 11,22 en 11,46. Er be slaat dus vooruitgang. Opmerkelijk is de groote vermeerdering van leerlingen aan de bijzondere scholenin 1862 339,191 in 1869 397,860 alzoo eene dering van 17,29%. Kan men grooter bewijs aanvoeren waarheidsliefde van hen die beweren dat het bijzonder onderwijs wordt tegengewerkt door de SNEEK, 2 April. De feestdag van gisteren, is, alhoewel er geen, of althans weinig, voorbereidselen waren ge maakt, in onze gemeente toch niet stilletjes voor bij gegaan. Reeds vroegtijdig wapperden de na tionale vlaggenhier en daar met oranje kleu ren afgewisseld, van de openbare en bijna alle particuliere gebeuwen wat een recht prettig ge zicht opleverde. Iemand die veel op heeft met joelende en schreeuwende men noemt dat zingen volks- Iroepjes, en die de eigenaardige uitwerkselen wil zien die de spiritus uitoefent op de wijze, waar op ’t volk zich zoekt te vermaken als ’t zich zelf zijn genoegen moet scheppen had eveneens reeds vroegtijdig gelegenheid tol... tevredenheid We zullen dit niet beslissen, maar zeker is ’t dat er reeds gedurende den voormiddag en niet minder op den nadag stof genoeg was tot op- en aanmerkingen. De laalsten worden bij zoo’n ge legenheid natuurlijk achterwege gelatenmen schikt zich in ’t geen men ziet en hoort en lacht meê over de dwaashedentrouwens de gusti- bus non est disputandum en men heeft o. i te minder recht de wansmaak van velen uit hel volk te veroordeelenindien men achterwege blijft door eene goede leiding zijne vermaken eene meer bepaalde en betere richting te geven. Men moge dan ook de schouders ophalen over de platte wijzewaarop velen uil het volk hunne vreugde meenen te moeten uitdrukkenvoor de rest is men al weer heel tevreden als alles in vrede en rustig afloopt. En dat is gelukkig hier het geval geweest. Openbare feestelijkheden waren, zooals bekend isin onze gemeente niet georganiseerd. Alles was overgelalen aan particuliere opgewektheid. Alleen de bewoners van het Grootzand hadden eene uitzondering gemaakt en zich vereenigd om, ’s avonds althans hunne stralen een meer feeste lijk aanzien te geven, ’t Was dan ook zeker daaraan toe te schrijvendat de wandelende en joelende scharen zich gedurende den geheelen dag hoofdzakelijk bewogen langs die straten. Een min of meer officieel karakter droeg de feestviering van de kinderen der Chr. Nationale school alhier. Die kleinen werden feestelijk ont haald en hielden eene optocht. Voor die van de openbare scholen was geen schoolfeest geor ganiseerd wat jammer was 1 Ook het corps vischvrouwen had zich beijverd, om, voor haarhet feest een meer eigenaardig karakter te geven en daaromdoor een’ge meergegoede ingezetenen daartoe in staat gesteld, een recht vroolijk aanzien, gegeven aan hare han delplaats, de vischmarktdie er wezenlijk niet onaardig uitzag in haar bonten tooidie goed in Overeenstemming was met den eigenaardigen op schik van de dames de la balie zelve. Indien het weder ons meer gunstig geweest waszou het Grootzand ’s avonds zeker een aar dig gezicht hebben opgeleverd. Nu evenwel is de illuminatie aldaar vrij wel in ’t water geval len of beter gezegd uitgeregend. Men moet hier dus den wil voor de daad nemen. Onder de woningen die inderdaad recht lief versierd en verlicht waren verdienen o. a. ge noemd te worden, die van ’t hoofd onzer Gemeen te van den heer burgemeester van Wijmbritse- radeelen die van onzen afgevaardigde voor de Tweede Kamer der St. G., den heer Mr. S. Wij- benga die bij zijne verlichting een zeer gepast chassinet had aangebracht. A 1’ improviste was door de Werkliedenver- eeniging en Typografen alhier eene optocht met fakkellicht in ’t leven geroepen, die ’s avonds acht uur een aanvang nam, en die, voorafgegaan door haar vrijheidsvaandel, eene serenada brachten aan den heer Burgemeester aan ’t college brand meesters boekhandelaren en eenige particulieren. De bij die gelegenheid gezongen liederen adem den een gezonden geest. De avond van den dag was voor 't overige gelijk aan den morgen Beaucoup de bruit et peu de besogne. Intusschen scheen men zich te vermakenen dat was hoofdzaak. Te middernacht verstierven langzamerhand de vreugdetoonen. Ze gingen uit als de giorno- verlichting; d. w. z. vroegtijdig. In onze gemeente was het vrijheidsfeest gevierd, en menigeen was blij dat ’t gedaan was. Onze met le Maart geopende zwem- en bad inrichting mag zich reeds voorloopig in een flink bezoek verheugen. Van af den len tot den SOsten dier maand zijn er 729 warme en koude binnen- en stortbaden genomen zoowel door vrouwen als mannen. Het hoogste cijfer op één dag was (op 30 Maart) 80. Met het oog op het nog minder gunstig jaar- deze aanvankelijke uit mag ver in eik geval is reeds hel verblijdend bewijs gegevendat onze ingezetenen hel nul dezer inrichting weten op prijs te stellen. Naar wij vernemen zal ook onze gemeente, bij ’s Konings aanslaande komst in de noordelij ke provinciënmet een bezoek van Z. M. wor den vereerd en wel op Donderdag 16 Mei a. s. Te Nijland hebben de heeren W. Beekhuis Jz A. J. Breeuwsma Ant. Jorritsma S S. de Witte G. A. Syperda en D. S. Kloostra zich geconstitueerd lot een sub-comité, om, in vereeni- ging met de andere commissiën, bevorderlijk te zijn aan de tot standkoming van den Noord. Hol- landsch-Frieschen spoorweg. Wij zijn thans in de gelegenheid gesteld, in haar gebeel mededeeling le doen van de motie door de gezamenlijke Friesche Kamers van Koop handel en Fabrieken, aangenomen, in hare ver gadering den 11 Maart j I. te Leeuwarden ge houden. Zij is aldus luidende »De gezamenlijk Kamers van F Fabrieken in Friesland hebben in hare dering van den 11 Maart jl.te Leeuwarden ge houden de zaak besproken van den aanleg eener spoorweglijn van Harlingen over Sneek naar Hee- renveen. Haar eenstemmig gevoelen wasdat bij zoo- danigen spoorweg met alleen de plaatsen langs welke hij loopen en de streken die hij door snijden zoumaar ook de provincie Friesland in haar geheel en een groot gedeelte van Nederland een wezenlijk belang hebben. Immers zou hij in verbinding met een spoorweg van Zwolle naar Almelo waarvan de aanleg eveneens dringend wordt gevorderd, de kortste verbindmg van En geland met Midden-Duitschland zijn. Het gemis dier beide lijnen. meenen de Kamers is dan ook eene der grootste leem ten van de wet tot aanleg van staatsspoorwegen van 18 Aug. 1860 (Staatsblad no. 45.) Intusschen lure be’angrijk die lijnen ook mogen zijn de aanleg daarvan schijnt zonder medewerking van den Staat niet tot stand te kun nen komengetuigen de mis'ukle pogingen van het Comité dat in 1864 en 1865 een spoor weg HarlingenHeerenveen in het leven tracht te te roepen en de waarschijnlijkheid dat ook de Commissie welke die taak in 1870 beeft hervatevenmin haar doel zal bereiken, ondanks de krachtige ondersteuning van de zijde der pro vincie Friesland en der betrokken gemeenten, daar men afstuit op de volstrekte ongenegenheid van bijzondere personentot deelname in bin- nenlandsche ondernemingen die geen voldoenden waarborg opleveren voor de betaling van rente. In die omstandigheid zijn de Kamers van ge voelen dat de Staatnu hij eenmaal aan een spoorwegnet het aanzijn heeft gegeven, billijker wijs lijnen als van HarlingenHeerenveen ZwolleAlmelo en ArnhemNijmegen eveneens behoort aan te leggen, of, ingeval bijzondere vereenigingen den aanleg ondernemen, rente-ga- rantie verleenen moet. Het geloof aan de bereidwilligheid der Regee ring tot verwezenlijking van zulk een denkbeeld, wordt ook niet noodzakelijk uitgesloten door het ongunstig antwoord waarmede de heer Minister Thorbecke een jaar geleden, de Commissie voor de lijn HarlingenHeerenveen heeft te leur gesteld. Immers is later de finantiële toestand des lands, bij de aanbieding en aanneming der amortisatie- wet van 20 Januari 1872 (Staatsblad no. 3), gebleken niet zoo ongunstig tu zijn als men des tijds meende. Het aanzienlijk bedrag bovendien waarme de de raming der kosten van overbrugging van het Hollandsch diep de werkelijke uitgaat over trof en dat alzoo voor dat Zuidhoilandsch werk niet aangewend behoeft te worden, kan en mag thans zeker voor andere zaken van openbaar nut, zoo noodig in andere gedeelten des lands, daar onder ook Friesland, worden besteed»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1