GKMEENTE EN UET ARRONDISSEMENT SMEEK. MEÜWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. BUITENLAND. No. 30. ZATERDAG State n-G e n e r a a 1. n- EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 9 April. Zitting van Woensdag 10 April. en een 3900 •il. OVERZICHT. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bij eengeroepen tegen maandag 22 dezer, tol be handeling van de inkomstenbelasting. Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. e) n. il ls) a> 16 m, e- V. ;n te 7, ADVERTENTLËN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Gents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco i ngewacht. Zitting van Donderdag 11 April. De kamer heeft heden het voorstel tot tijdelij ke ondersteuning van de Amsterdamsche kanaal maatschappij met algemeene stemmen goedge keurd. dergelijke handelwijze op het moreel van het le ger zal maken? Kamp Ct. Onder het opschrift »Die de schoen past deelt de Spectator het volgende mede »Den burgemeester van Nijmegen werd in de raadsvergadering van Woensdag 27 Maart 1872 door het ultramontaansch lid dr. Berends inlich ting gevraagd over de door hem dezer dagen ge dane publicatie waarbij de ingezetenen worden uitgenoodigd bij gelegenheid van het nationale feest op 1 April van hunne belangstelling door het uitsteken van vlaggen te doen blijken Bvermits”, zeide dr. Berends, »die publicatie ge daan werd door den burgemeesterhoofd van het gemeentebestuur zou daaruit kunnen wor den afgeleid dat de raad daarmede instemde hoe anderen er over denken weet spr. niet maar hij houdt dit feest niet voor een nationaal feest.” i>De voorzitter zegtdat hij die publicatie deed als burgemeester even als hij onlangs de inge zetenen waarschuwde tegen dolle honden. (De heer Berends verlaat de vergadering).” De beruchte luitenant-adjudant Keyser is be noemd tot plaatselijke adjudant der tweede klasse te Dordrecht. Men zal hem dus ongestraft laten. Alleen wordt hij om aan de officieren van het eerste regiment eenige voldoening te geven uit zijn tegenwoor dig garnizoen verwijderd. De handelswijs van den minister van oorlog in deze zaak is ons inderdaad onverklaarbaar. Een wij hadden bijna gezegddiel(*) maar bedoelen een veroveraar van brievendie hem niet toekomenwordt in hel corps officieren van het Nederlandsche leger gehandhaafd zelfs als hijna het bedrijven dezer euveldaad de grootst mogelijke onbeschaamdheid aan den dag legt en de publieke opinie in het aangezicht slaat. Welken indruk denkt de minister wel dat De Staats-Courant bevat een aantal pensio- neeringen en bevorderingen bij het leger. On der de eersten lazen wij tot ons leedwezen niet die van den generaal-majoorsecretaris-generaal van het dep. van oorlogH. Hardenberg en zal dus hel circumlocutie-kantoor gemaintineerd blijven als voor dezen. Ook lazen wij er helaasniets aangaande de braven Tergau en Keyzer. Wel is kapt Stol- kert tot majoor gepromoveerd. Een schoon voor uitzicht Heden heeft de kamer de coalitiewet aange nomen met 24 tegen 11 stemmen. Morgen is het ontwerp van wet nopens de ka naalmaatschappij aan de orde. nalaten van het laatste de glazen hebben ingegooid. Den volgenden dag hebben metselaars en tim merlieden een optocht door de stad gehouden, met het doel om loonsverhooging te erlangen het verzoek waartoe hun dadelijk met alle welwil lendheid is ingewilligd. Te Puiten waren slechts acht huizen zonder feestversieringwaaronder dat van den pastoor en den predikantultramoniaan en ultra-ortho dox reikten zij elkander eendrachtiglijk in het verwekken van tweedracht de confessionele broe derhand. Bij alle acht zijn de glazen ingeslagen. Te Nijkerk heeft het gepeupel de pastoordie niet vlagdede deur uit. gehaald en ZEd. ge noodzaakt een luid hoerah voor 1 April aan te beffenwaarna het hem met vrede heeft gela ten doch Lij het hazenpad gekozen heeft. (Part. Corresp.) De Nord-Deutsche Allg. Zeitung bevat artikel over de deelneming der oproerige Pruis- sische ultramontanen te Emmerik aan de wan ordelijkheden te ,s Heerenberg. Het slot van dat artikel luidt aldus; »Naar hetgeen ons uit Emmerik wordt berigt, is het onderzoek wegens dien inval op vreemd grondgebied reeds aange vangen. De regeerings-presidentde Landrath en de procureur-generaal hebben zich met bur gemeester Frankeu naar ’s Heerenberg begeven. Wij hopen dat het gelukken moge de daders uit te vorschenwij hopen dat hun de verdiende straf zal worden opgelegd, opdat de rechtmatige ontevredenheid der Nederlandsche bevolking niet de Duitschers in ’t algemeen treffemaar alleen die heillooze partij voor welke zelfs de land grenzen niet meer heilig zijn, en die in het na burig Nederland door haar ruw geweld de Duit- sche nationaliteit smaad heeft aangedaan.” De vacanlie der Nat. Vergadering in Frank rijk drukte de politiek de slaapmuts op ’l hoofd en legt ook de politieke hartstochten voor een poosje 't zwijgen op. Thiers geeft diners en houdt schitterende re cepties te Pargs, waar hij zelf zoo nu en dan een nacht denkt door te brengen. De ministers zullen, meent men, dat voorbeeld volgen. Parijs levert dus de officieele diners aan den president en de slaapmutsen aan de regeering, indien de »ge- achte leden” die althans dragen. Wanneer Parijs weer de vaste residentie van de regeering zal wor den blijft overigens nog even onzeker als vroeger. Inlusschenal is de Nationale Vergadering op De kamer heeft heden het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tiendenna verdediging door den Minister van Justitie aangenomen met 26 tegen 8 stemmen. De overige kleine ontwer pen waaronder die op de baratterie en de wij ziging der postwetzijn mede aangenomen. SNEEK, 12 April. Aan hetVerslag van den toestand van Han del Nijverheid, Fabriekwezen cn Scheepvaart, in de gemeente Sneek door de Kamer van Koophandel cn Fabrieken aldaar, ontleenen wij hel volgende Over het algemeen bleven de fabrieken bloei- uvu, en en vonden zij geregeld gelegenheid tot plaatsing gerief hunner producten terwijl ook voor de ambach- ten overvloedig werk wasbehalve bij enkele waarbij tegen den herfst werkvolk moest worden afgedankteen verschijnsel dat zich trouwens elk jaar herhaalt. De arbeidsloonen zijn over ’t al gemeen verhoogd. Nadere bijzonderheden worden meêgedeeld betreffende de bierbrouwerij, de gewone en snel persdrukkerijen, de borstelwerkfabriekende buil-, zeef- en teemsmakerij, de chocoladefabriek, de gasfabriek, de goud- en zilversmedende 3 grof-aardewerkfdbrieken de grutterijende houtzaagmolens, de kalkbranderijen, de mande- makers, de olieslagerijen, de pannenbakkerij de steenhouwerijenover de meubelmakers schrijn- en witwerkersover de fabriek t>de Nijverheid”, over de steendrukkerijen, de stuca- doorsde suikerwerk fabriekenover de fabriek van de firma J. Louwmans en Co.; tabaksker- verijen, vellenplooterijen, zadelmakerijen en zeep- ziederijen. Ook de handel heeft over ’t algemeen gun stige resultaten gehad al hoewelbij gebrek aan een spoorweg, en ten gevolge van den vrij strengen winter de aan- en afvoer van handels- waren tijdelijk eenige stagnatie ondeiwond. De boter- en kaashandel was minder gunstig dan vroeger het gemaak der boter was kleiner. Aan de Waag zijn aangevoerd3971Q4 en 6353/8 (waaronder 3840/* en 1987/8 die wel ter markt gebrachtmaar niet gewogen zijn). Met inbegrip van 3 kilogram overwicht per */4 ton bedroeg alzoo de totale aanvoer 1,844.506’/2 ki logram tegen 2,022,032 in 1870. De hoogste prijs was f 72,00 (14 Febr.), de laagste 42,50 (23 Mei), en de gemiddelde prijs ongeveer 57,00 per l/i ton tegen 55,00 in 1870. Aan de Waag is gewogen 879.172 kilogr. kaas, en ter markt gebracht, zonder gewogen te zyn, 36.450 kilogr. De totale aan voer was dus 915.622 tegen 843.557 kilogr. in 1870. De hoogste prijzen waren van de kanterkaas ƒ40.00 (31 Oct.) en van de nagelkaas ƒ38,50 (7 Nov.)de laagstevan de kanterkaas en van de nagelkaas beide f 21,00 (23 Mei), alles per 150 kilogram. Over het geheel waren de prijzen hooger dan in vorige jaren. Alhoewel het gemis aan een spoorweg ook be lemmerend werkt op den bloei der veemarkt gaat deze toch van jaar tot jaar vooruit; wel een bewijs, dat zij, indien dit vermeld middel van communicatie tot stand komt, allerbelangrijkst zal kunnen worden. Aan de weekmarkten zijn aangevoerd 12.129 runderen tegen 10.464 in 18702164 kalveren (2090 in 1870), 14565 schapen en lammeren, (10.385 in 1870), 3488 varkens (1869 in 1870) 4800 biggen (4182 in 1870) 125 paar den (139 in 1870), en 6 veulens (18 in 1870 Aan de voorjaars en najaars-paardenmarkt zijn aangevoerd 2Ó0 en 300of in het geheel 500 paarden. In 1870 bedroeg de geheele aanvoer 376. Ook de handel in eierenwild en schaap- vleeschwas niet onbelangrijkzoo mede die in wol, huiden en vellenwelke laatste artikelen In Nijmegen heeft men nog een bittere na smaak van het gevierde April-feest aldaar. De verbittering tusschen Katholieken en Protestan ten is zóó geweldig aangevuurddat alleen de tegenwoordigheid der militaire macht voorkomt, dat. er eene formele godsdienst-oorlog uitbarst. Zóó althans wordt in een particuliere schrijven aan de N. R. Ct. gemeld. over ’t algemeen veel hooger werd verkocht dan in 1870. Ook de overige handelaren hadden reden tot te vredenheid. Over ’t algemeen werd er in diverse artikelen veel omgezet. Over de middelen van vervoer valt weinig nieuws te melden. Stoom- beurt- en veersche pen hebben allen min- of meer voordeelig geva ren. De binnenlandsche vaarwaters zijn even wel iij een slechten toestandwaarvan, vooral door vaartuigen van eenigen diepganghet on- 1 werd ondervonden. Door het alhier gevestigde rijks-teiegraaf-kan- toor zijn verzonden 8893ontvangen 9589 en doorgezonden 43, alzoo in het geheel behandeld 18.525 berichten. De onzuivere ontvang bedroeg ƒ3365,35 tegen 3320,30 in 1870. Dat in onze gemeente een belangrijk brieven- verkeer bestaat blijkt uit de volgende in het verslag voorkomendecijfers. Het Postkantoor te Sneek heeft verzonden ongefrankeerde brieven8360 (afkomstig van Sneek) en 5140 (van de hulpkantoren Balk, Deer- zumHeeg Jutrijp Rauwerd SlotenWouds- end en IJlst) gefrankeerde: 180.000 (Sneek) en 69.700 (hulp kantoren) drukwerken van J/2 ct. port10.024 (Sneek) en 630 (hulpkantoren) drukwerken van 1 ct. port18,090 (Sneek) en 1580 (hulpkantoren) verder drukwerk35,760 (Sneek) en hulpkantoren) monsters660 (Sneek) en 30 (hulpkantoren) dienstbrieven, 24.800 (Sneek) en 6600 (hulp kantoren); aangeteekende brieven4200 fSneek en hulp kantoren) gedeclareerde: 50 (Sneek en hulpkantoren) briefkaarten 37.900 (Sneek cn hulpkantoren); postwissels3228 (Sneek en hulpkantoren.) Hel getal der aangekomene brieven en verdere stukken kan niet met juistheid worden opgege ven. De ondervinding leert evenweldat het ongeveer gelijk is aan dat der verzondene. Onder de rubriekwerkzaamheden der Ka mer kwamen belangrijke punten voor. Onze ruimte laat niet toe deze te besprekenalhoewel wij de wenschlijkheid uitspreken dat het pu bliek er kennis van neemt. Wij meenen der Kamer dan ook bij vernieuwing in overweging te moeten geven, of zij niet kan besluiten in ’t vervolg haar verslag ook voor ’t publiek ver krijgbaar te stellen. Naar wij vernemen heeft de heer Mr. J. J. Bolman schoolopziener in het 8e schooldistrict van Frieslandals zoodanig zijn ontslag gevraagd. Onze drukperswetgeving laat niet toe een dief een dief te noementenzij hij een rech terlijk vonnis tot zijn last heeft. Niet dus wanneer hij, in plaats van een rechterlijk von nis eene benoeming tot plaatselijk adjudant krijgt. Er zijn ook lieden die het geen dief stal noemen, een. brief te bemeesterenaan derden toebehoorende. Volgens den majoor Ter gau is dat zelfs een daad, waarmee men geen kwaad kan. Het zaad van tweedracht door Groen van Prinsterer en Dr. Kuyper gestrooid is op den anders daarvoor zoo weligen Veluwe-grond, is thans niet opgegaan. Integendeel Harderwijk heeft als één man feestgevierd van den vroegen morgen tot diep in den nacht en was de bevolking daar niettegenstaande het anathema van beide genoem de heeren »i n den Heer e”, zóó opgewonden, dat het bij twee afgescheidenendie wél vlagden maar geen groen gemaakt hadden, wegens het Io. 40 n. 35 ,35 ',9 ,5A SNEER - Y-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1