EX ADVERTBXTIE-BLAD VOOR DE GEMEENTE EX DET ARRONDISSEMENT SNERK’ NIEÏWS- B 8 N N E N L A NI). 3 ft i 872. No. 31. J J AVOENSDAG 17 APRIL Z E V E K-E N-T WINT m»t»iMËiimïi W-5 I ÏB3E3H DE LEGERS EN HUN VLOEK I. vaart vernietigt Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. i s r i 3 zal en moetindien wij den steeds bewandelden weg niet verlaten. kwaad dat veel grooter is ruimer om zich heen grijpt, Naar men zegthebben reeds ’fopmelingen plaats gehad van het terrein, bestemd voor den spoorweg LemmerHeerenveenGroningen. L 55 55 9 A Men leest in de Arnh. Cour: De heer Sloet tot Oldhuis komt in het „Tijd schrift voor statistiek” tegen de inkomsten-belas- ting op. Hij noemt dit de belasting der Interna tionalen en vraagt: „nu wil toch onze regering den weg niet effenen voor de Internationale Is zulk eene vraag den man waardig die haar doet? vragen wij op onze beurt. Wij hadden hoogere gedachten van den heer Sloet tot Oldhuis, Voorts is hij van oordeeldat alvorens tot de inkomsten-belasting over te gaan eerst de zegel- belasting weder moest worden ingevoerd. Hij j daarvan ongepermitteerd. Het kost ons moeite in hem, die zoo spreekt, Uit Meppel wordt gemeld, dat een boterhande- laar daar ter stede circa 12000 gulden heeft ver loren door het spoorloos verdwijnen van zijn agent te Amsterdam. fabelachfige fortuinen aan den anderen het uiter ste proletariaat. Onder meerdere was het voortdurend oorlog voeren der Romeinen oorzaak van hunnen val van hun geheel verdwijnen van den aardbodem. stelling van vruchten bloemen en planten inMu- en heeft de regeling en het beheer er van op gedragen aan de bij het departement bestaande commissie voor landbouw. De inzending en mededinging zal vrij staan aan kweekers en liefhebbers, ook uit het^builenland. De rijksmiddelen hebben opgebracht in de maand Maart 7’475.051,45 tegen f 7’613.077,79 in dezelfde maand van 1871. Van 1° Jan. tot uit0. Maart 19’419 456,36 te gen 17'655.270,49® in 1871; de raming was 18’586.000. Vooral is de grondbelasting vroeg betaald1 is. Successiehypotheek vuur- ton- baken- en rechtenvele accijnsen en de waarborg hebben verreweg de raming overtroffen. sen, ook finantieele, genoegdoening te bezorger. 1 En waar hij te kort schiet in T nemen van het initiatief, daar hopen we, dat de vertegenwoor diging op nieuw zal opkomen voor bet recht van den mishandelden staatsburger. Te Scheveningen zijn vrijdag avond ongeregeld heden gepleegd door een aantal Engelsche ma trozen die van hun kotters aan wal waren ge komen om zich aan den Hollandschen jenever te goed te doen. Er werd assistentie gerequireerd uit 's Hage. Zeven Engelschen zijn in arrest ge nomen en naar Rotterdam vervoerd maar flater weer op vrije voeten gesteld. Deze’fde raad heeft en dat verdient alle lof de tractementen verhoogd van de hulpon derwijzers te Waaxens, Bornwerd en Hiaure. die ook met zijne pen zooveel gedaan heeft wetenschap en kennis te verspreiden goede denk beelden ingang te doen vinden en vooroordeelen te bestrijden. Deze man noemt de opheffing van de belemmeringen der pers ongeoorloofd. AH* SNEEK, 16 April. Reeds in ons nummer van Woensdag 21 Febr. jl. hebben we de aandacht gevestigd op den provincialen wedstrijd en Tentoonstelling die, van wege de afdeeling Smallingerland van de Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerknijverheid in Nederland gedurende dezen zomer te Dragten zal worden gehouden. Gelijk men weet worden tot deelneming in dien strijd uilgenoodigd alle Handwerkslieden (zoowel vrouwen als mannen) en moeten de in te zenden voorwerpen zich onderscheiden door een of meer der volgende hoedanigheden a. ei gen vindingb. bijzondere nuttigheid of doelma tigheid c. soliditeitd. keurigheid van bewer king, en e billijken prijs. Tot bekrooning wor den prijzen uitgeloofd, bestaande in Medailles; geldelijke premiënof vereerende getuigschrif- K1 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7 J/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Nu de tijd van inzending nadert (zie achter staande annonce) hebben we gemeend nogmaals de aandacht onzer handwerkslieden te moeten vestigen op deze hun aangeboden gelegenheid Volgens het Dagblad heeft de benoeming van den Isten luitenant-adjudant Keyzer tot plaatse- lijken adjudant te Dordrecht, de beteekenis van een fatsoenlijk op zij zeilen. De eerste is eene eere-betrekkingdie aan de bekwaamste officie ren wordt opgedragen van de laatste kan dat niet gezegd wordenzij wordt in den regel op gedragen aan officieren, die om de eene of andere reden ongeschikt worden geacht om langer eene plaats in bet actieve leger in te nemenen zij geeft bovendien weinig uitzicht op bevordering. Dusdé minister schijnt te hebben begrepen, datna de onhandige en onhebbelijke memorie van verdedigingdoor den luit.-adj. in de we reld gezondenhet niet meer opging dat indivi du dat zelfs als brievengaarder ongeschikt voor den dienst zou zijn in zijne tegenwoor dige betrekking te handhaven Dat kon nu niet meer door den beugel 1 Ergoverplaatsing en zijdelingsche degradatie 1 Daarmeê heeft de minister satisfactie gegeven aan het beleedigd rechtsgevoel der natie en de eer van het corps officieren van het nederlandsche leger tevens ge red Noch ’t een noch ’t ander is o, i. met die ver plaatsing, en, zoogenaamde »op zij-zetling” be reikt. De non-activiteit toch van een majoor als Gisser die altijd weêr actief zal kunnen optre den wat jammer zou zijn! en de ver plaatsing van een werktuig als Keyzer die, te een of ander tijdtoch weêr bij een der regementen kan worden geplaatstkan het geschokt rechtsgevoel der natie niet bevredigen vooral ook daarom niet, omdat mi er veel subsidie niet zou strekken voor mQt 378 inwoners (1871) maar gemeente, die er 7793 telt, dan haar doel niet bereiken en brouwketel zijn; maar ling is niet tot stand gekomen. Ongetwijfeld heeft men hier te doen met ker kelijke invloeden. Inlusschen heeft de raad aan de kerkvoogdij in overweging gegeven op ’t ge nomen besluit terug te komen doch zit nog op antwoord te wachten, dat wel niet zal gegeven worden. j noemt de afschaffing i v-, VU1V...V.. y - n f lm a I nno geschokt rechtsgevoel der natie niet bevredigen jell oud-pubhcist en oud-volksman te herkennen, vooral ook daarom nietomdat majoor Tergau, i oük Inej zijne pen zooveel gedaan heeft om die blijkens de onhandige brochure van Key- j zer zoo’n compromitteerende rol gespeeld heeft in het jANSSEN-dramaongestraft blijft. Wij meenen dat dezelfde overwegingen ook bij ’t leger zullen opgaan. Misschien ook ver gen we te veel van diens rechtsgevoel; wat niet ontwikkeld kan zijn 1 Maardat daar gelaten en de zaak uit een plat burgerlijk oogpunt beschouwd Ook dan nog doet zich de vraag voor is er in de zaak Janssen gedaanwat er gedaan moet wordenten einde compensatie te brengen tus- schen het eenvoudig burgerlijken, ’t zoo veel hooger 1 staande militair begrip van eer. Wij gelooven het niet. De burger Janssen is ten volle gerehabili teerd door latere minislerieele besluiten maar de militair Janssen is en blijft op straat gezet met een bedelpenning. Daarmeê kan onze natie niet bevredigd zijn omdat jaomdat ze onderscheid weet te maken tusschen recht en onrechten, gelukkig, niet noodig heeft daarover vooraf een militair zeden-reglemenl te raadplegen. Als de tegenwoordige minister van oorlog zijn ten. plicht wil doen, dan is ’l o. i. niet genoeg, dat j hij individuen als GisserKeyzer en Tergau, zijn ongenoegen doet kennen maar dan ligt het ook wel degelijk op zijn weg om kapt. Jans- Uit Wesldongeradeel schrijft men onsdat de kerkvoogdij van Brantgum heeft kunnen goedvinden (namens floreenplichtigen) dejaarlijk- sche geaccordeerde subsidie van 350 aan hel openbaar lager onderwijs aldaar in te trekken. Het had den schijn alsof zulks geschiedde ten gevolge der nieuwe verbandregeling en dan was voor te zeggen geweestdaar dan de ’t dorp Brantgum voor geheel de De subsidie zou een boon in een de nieuwe verbandrege- Als er geen vorsten waren, zou er geen oor log gevoerd wordenis een uitspraak waarin 1 veel waars ligtdoch die niet volkome^ waar en dus geen waarheid is. Wel is het waar dat er in dat geval geen personele of familie-oor- logen zouden kunnen bestaan. Soms is echter de oorlog onvermijdelijk. Men denke eens aan »Noord-Amerika tegen Engeland, de noordelijke en zuidelijke Staten van N.-Amerika, Belgie tegen Wil lem I; en zoa zijn er meer voorbeelden te citeren. Oorlog is een uitvloeisel, of dikwijls een onmidde- lijk gevolg, van onrecht. Werd er geen onrecht gepleegddan zou er geen oorlog gevoerd kun nen worden. Hoe grooter een Staal is des te meer gevaar er aanwezig is voor ’l uitbarsten van een oorlog. Er zijn zelfs Staten, die zonder oorlog niet schijnen te kunnen of te willen leven. Bij voor beeld Frankrijk. Die toestand is echter geen na tuurlijke, maar hij is een noodzakelijk gevolg van voortdurende verwarringslecht bestuur en maat schappelijke verrotting. De ziekteverschijnse len vertoonen zich in den vorm van oorlogszucht. Het is geen onweersbuidie de lucht zuivert maar een pestbuildie doorbreekt in het zieke lichaam en geen verligting aanbrengtmaar nog meer verzwakt. Indien een groote Staat aan die ziekte lijdt, dan is het bijna onvermijdelijk dat een andere, die even groot en in zijne nabijheid gelegen is zich tegen de gevolgen daarvan wapene. Bijvoorbeeld Duitschland tegenover Frankrijk en Rusland. Maar eene dwaasheid is hetwanneer een kleine Staat dit voorbeeld navolgt, of, beter gezegd naaapt en zich tot karikatuur maakt van machtige naburen. Op hoe grooter schaal die naaperij is aange legd, des te erger het voor zoo’n Staat is, want hij verspilt zijne beste krachtenraakt uilgeput ea valt, na verloop van eenigen tijd, uit elkander. Het zal hem gaan, gelijk 't verachtelijk mensche- lijk wezenwaarvan Bilderdijk in zijn Ziekte der Geleerden zingt vEn 't uitgemergeld rif zinkt rammelend in het graf." "Wij zijn inderdaad reeds lang op dien weg. Men bedenke wel, dat het peil, waarop de zede lijke en stoffelijke welvaart bij den zoogenaam- den vierden stand staatde toekomst aanwijst. Naar mate de vierde stand vooruitgaat, zullen de overige toenemenwant zij krijgen aanvoer worden telkens versterkt door nieuwe krachten en jong bloed. Gaat daarentegen delaagste stand achteruitdan worden de volgenden niet alleen niet aangevuldmaar gedeeltelijk zelfs opgelost in de voorgaanden. Er heelt dan overal achter uitgang plaats Hef pauperisme het proletariaat is verslindend van aard, aan een polijp gelijk het begint van onderen maar vaart sr.el voort en houdt niet opvoordat het alles overmeesterd heeft en een toestand in de maatschappij heeft in ’t leven geroepen, welke de treurigste is, die men denken kan te weten aan den eenen kant alleen enkele zeer rijken aan den anderen vol slagen armen. Heeft die toestand eenigen tijd geduurddan wordt zoo’n Staat ontbonden en blijft er niets meer van over dan de naam. Hij gaat tot de geschiedenis behooren. Men denke eens aan Rome dat in het begin onzer tijdrekening over honderd miliioen men- schen heerschappij voerde. Aan den eenen kant In Nederland staat de vierde stand laagen daaruit is de klacht over het afnemen van alge- meene welvaart en het verdwijnen van gezeten burgers, zoo kleine als groote, te verklaren. Nogtans is er in den laatsten tijd eenige ver betering gekomen. De loonen zijn verhoogdal thans men is daarmede bezig en zal er mede moeten voorfgaan. Dit is het gevolg van de af schaffing der coalitie-wet. De vierde stand heeft daarom aan den Minister Jolles eene onwaar deerbaar groote verplichting, wel waardig, dat de werklieden hem daarvoor algemeen den zoo wel verdienden dank betuigen. En niet alleen zij maar allen zijn hem verplicht. Wanneer de beenen ziek zijn lijdt het geheele lichaamgaat het den vierden stand slechtde lichaamgaat het den vierden stand slechti gansche maatschappij wordt er door getroffen. Inlusschen is dit ééne niet voldoendeom aan de sociale quaestie eene behoorlijke oplossing te geven. Er bestaat een dat veel wijder en dat universeel is, dat niet alleen stoffelijke" wel vaart vernietigt, maar de zedelijkheid in den hartader aantastdat kwaad is het l e g<e r. Het leger dat voor de onafhankelijkheid van Nederland gezegd wordt noodig te zijnzal juist de naaste oorzaak worden dat Nederland uit den rei der Staten geschrapt zal worden. Wij zullen aahloonen waarom dal geschieden Dienzelfden weg bewandelen wij en alle kleine Statendie er een leger op nahouden. Zij maken zich eerst tot aap van groote Staten en worden aizoo langzaam maar bepaald en ze ker, opgeslikt door grootere, gelijk de kat met de visch doet. Zij maken zich-zelf rot en annexalie-rijp. Geheel uitgeput en machteloosuitgemergeld en afgeleefd worden zij opgenomen en, zijn zij daarna tot ander inzicht gekomendan hebben zij alle nationaliteitzelfs de taal verloren. De bevolking is één geworden met dia van den annexerenden Staat, doch wordt steeds met wel verdiende verachting bejegend. Het departement Arnhem der „Nederlandsche maatschappij ter bevordering vau nijverheid’ is -voornemens, van 3 lol 7 Oct. e. k. eene tentoon jxj'jt voorai is cic vi ©itjiiiuvein vi uuiiuu l wel een bewijs dal zij niet drukkend sis Sacrum te houden en registratie rechten loodsgelden inkomende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1