J MOTS- IN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE GEMOTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. SN. I w BINNENLAND. r 1 L 1 1872. No. 33. Z E V E N-E N-T W IN TIGS T E J A. A. RG A N G. WOENSDAG 24 APRIL. State n-G e n e r a a I. Ml. DE LEGERS EN HUN VLOEK. in. ar- 1. ,50 April. is Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ver- per Naar men verneemthebben zich voor ’t sur numerairs examen bij de posterijen ruim40can- didaten aangemeld. Er zijn 12 plaatsen. .on- jave jha) Har- mwe .ngs- i de 4% l’/s 6 F t, en. en. Bo- Nl. ex (S) )ops AD VERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. •2*/a volk strijdt voor zijne vrijheid en vrijheid is hel onderscheid Te Slikkerveer is Zaterdag van stapel geloo- pen het stoomschip Multatuli, gemeten 225 ton, gebouwd voor rekening van van Maenen Co. door Piet Smit Jr. Naar men verneemt heeft, de Nederlandsche Typ»grafen-Bond in zijne jaarlijksche Vergade ring, Zondag jl. te Amsterdam gehouden, met algemeene stemmen aangenomen het voorstel tot aansluiting aan het Nationaal Werklieden verbond. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 22 April. De kamer heeft heden tot voorzitters der af- deelingen gekozen de heeren van der Linden, van Zuylen, de Brauw, v d. Pulte en Heemskerk Bzn. De algemeene discussie over het wetsontwerp Voor zooverre thans bekend is zal Z. M. de Koning op Zondag den 12 Mei e. k. te Leeu warden arriveren en den volgenden voormiddag audiëntie verleenenterwijl des namiddags van stadswege een diner aan Z. M. zal aangeboden worden. Des avonds van dien dag zal de alge meene illuminatie plaats hebben. Dinsdag is be stemd voor een der uitstapjes in de provincie. Woensdag wordt eene matinée musicale in den Prinsentuin gegeven en Z. M. des namiddags ver gast op eene harddraverij met paard en chais. De volgende dagen zullen waarschijnlijk groolen- deels gewijd zijn aan uitstapjes in de provincie (Zaterdag 18 Mei naar Sneek) en het bezichti gen van de verschillende merkwaardigheden van Frieslands hoofdstad, l'/s dat mag voorheen waar geweest zijnofschoon Te Amersfoort hebben verleden Donderdag twee personen terecht gestaan wegens het op zettelijk verbreken van afsluiting (nl. het inwer pen van vensterglazen op 2 April jl.) 5’/8 As 75/g De notaris Wiercx te ’s Hage zal 24 dezer in het openbaar verkoopen de rechtennagelaten door den heer J. P. Brand Eschauzier en be groot op 1333/100oooo in hel ëeen eventueel nog mocht terechtkomen van het in 1799 verongelukte Engelsch fregat the Lutine. Dat zijn althans geen luchtkasteelen! De advocaten en procureurs bij het prov. ge rechtshof van Frieslandhebben zich tot de Tweede Kamer gewend met verschillende bezwa ren legen het voorgestelde wetsontwerp op de rechterlijke inrichting. De korporaal D., die met de sabel met een anderen korporaal heeft gevochten en aan zijne wond zou gestorven zijn isvolgens een nader bericht in het Dagblad, slechts licht gekwetst aan de pols. Die jongste heldendaad van het nederlandsche leger, of liever korporaals daarvan, heeft dus een minder tragisch einde dan primitief bericht werd. betreffende de inkomstenbelasting is daarna aan gevangen. De heer van Kuyk heeft er zich sterk tegen verklaardals eene hatelijke belasting die door de Natie niet gewild en door den finantiëlen toe stand van het Land niet geëischt wordt. De heeren Dam Blom en Hingst verklaarden zeer voor eene inkomstenbelasting te zijnals opheffende een privilegie der meervermogenden en kapitalisten en verdedigden tevens de afschaf fing der eenzijdige en ongelijkmatige patent belasting. Morgen voortzetting. Het Gemeentebestuur van SNEEK Voldoende aan de uitnoodiging, voorkomende in het le lid van het besluit van de Gedeputeer de Staten van 18 April 1872 no. 24 (Prov. blad no. 61) Brengt ter kennis der ingezetenen dat, van de door de Staten van Friesland vast gestelde en door den koning goedgekeurde ge wijzigde provinciale begrooting dienst 1871 opgenomen in no. 62 van hel Prov. blad, afdruk ken verkrijgbaar zijn gesteld ter provinciale grif fie te Leeuwarden voor den prijs van 10 Cent. Sneek23 April 1872. HAMERSTER DIJKSTRABurgemeester. II. FENNEMASecretaris. koopste.(2) Algemeene invoeringalthans uitbrei ding er van is zeer wenschelijk Een volk dat zich zelf niet handhaven kan verdient niet vrij te zijn bel is minderjarig of ergerkindscheen volk dat zich laat verdedi gen is niet onafhankelijk want het hangt van zijne verdedigers afeen volkdat er een leger op nahoudt en dat ter zijner verdediging steeds uitbreidtis gelijk aan den verwijfden jongeling, diebevreesd voor koude-vatten, zich hoe langer zoo meer inpakt en koestertmaar tegelijk in even dezelfde male vatbaarder wordt; die, voor dat hij man is, reeds grijsaard is en steeds kwij nende en sukkelende zeer vroeg aan de tering sterft. Behoud het leger en breid het uitgij maakt Nederland door eiken centdie voor het leger meer dan te voren besfeed wordtéén uur vroe ger rijp tot annexatie, Hoe grooter legerdes te weêrloozer en mer volk. Een zwak man maakt men niet sterk door hem aanhoudend steeds meer en meer te aderlaten en alle beweging te ontnemen men maakt hem dood. Zoo gaat het insgelijks met een volk dat zich zelf niet verdedigen kan of, ten gevolge der wet geving 't niet mag en aan ’t welk men hoe lan ger zoo meer verdedigers geeft ten koste van stoffelijke en zedelijke krachten. Men maakt het dood. In dien toestand verkeeren wij sints reeds al te geruimen tijd. Hel achtste hoofdstuk onzer Grondwet (Van de Defensie) vereischt veel eerder en veel meer dringend herzieningdan art. 56 (de koning ver klaart oorlog) afschaffinghoezeer het laatste ook hoog noodig is. (2). Wij hebben haar gerangschikt onder het legeromdat ze op het budget van Oorlog voorkomt. Wat de officieren (10 in getal) be treftis dit juist, wat de manschappen en onderofficieren aangaatbehoort zij eigenlijk bij de justitie afdeeling politie, te huis. Zij is in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, waar zij onbetaalbare diensten verricht. De Hollandsche naam is: slrikruiter. Waarom dien niet behouden Eene slechte regeering vertrouwt op de sol daten en begaatdaarop steunende dikwijls fou ten, waarvoor zij zich anders wel gewacht zou hebben. Het volk is machteloos weêrloos en kan daar om straffeloos onderdrukt worden. De u’tgediende soldaten, die tot de dienst in het leger gedwongen zijn geweesthebben voor altijd een afkeer van hel weèrbaar-zijn gekregen. Zij hebben genoeg van de soldaterij en verwar ren dezehet kwaadmet de weerbaarheid het goede. Al die gevaren dreigen een kleinen Staaten Nederland in ’t bijzonder, omdat er moeieiijk een slechter legerinrichting dan de onze uitge dacht kan worden. w Indien alle Staten de legers afschaften en ie der weêrbaar was zou het oorlogvoeren tusschen volken onmogelijk zijn. Hel hoofd van den Staat of de Vertegenwoordiging zou geen oorlog kun nen althans niet durvenverklaren zonder dat de Volkswil beslist haden in een natuurlijken toestand zal geeu volk een ander gaan beoorlo gen. Er zou meer genegenheidmeer samen werking meer vertrouwen tusschen de verschil lende Staten heerschendan thans bestaan kan. Een leger boezemt wantrouwen in. Zijn daar enboven niet meermalen oorlogen aangevangen om het leger wat te doen gevendaar het anders voor de inwendige rust, zelfs voor den vorst, gevaarlijk zou zijn geworden Het is waar ook.', het leger is om te vechten, het heeft er een zeker recht toezonder dat ver veelt het zichheeft het geen vijand te bestrij den dan tast het de burgers aan; het moet im mers iets doen I Men zegtdat er soldaten moeten zijn om de inwendige rust te handhaven en menig voor stander van de legerafschaffing is na ’t Rotter- damsch oproervan zijne meening terug geko- men; zelfs hebben wij, hetgeen te Amersfoort op den len April niet is voorgevallen, aan’t leger Aan ’t onderwijs werd in ’71 van Staats wege besteed ruim fr. 5 milt. Kolb (Handb. d. vergl. Statist. 1871Ablh. II, 196) zegt: Zwitserland heeft geen staand legerhet is aan de bondsregeeringen bij de Grondwet ver boden er soldaten op na te houden. Daaren tegen is ieder Zwitser, die de wapenen kan dra gen, in werkelijkheid dienstplichtig Van kinds af aan aan het hanteren van wapens gewoon doorloopt hij de recruten-school zeer snel (infanterie in 28 dagen, scherpschut ters artillerie enz, in 35.) ’t ook zij, een tusschen roem zeer groot. Waar een leger bestaatis de natie onverschil lig omtrent hare onafhankelijkheid, want zij ver trouwt op de soldaten en wordt laf. Eene slechte regeering vertrouwt op hooren toeschrijven. Maar is dat wel waar Er moet voor de veiligheid en de inwendige rust gewaakt en elke stoornis van deze tegenge gaan en hersteld kunnen worden. Dat zal nie mand betwisten; maar zijn daartoe juist wel sol daten noodig? Komen oproeren of opschuddin gen alleen daar voorwaar geen soldaten zijn en worden ze niet anders voorgekomen en ge stild dan door soldaten Met en zonder soldaten zullen ze voorkomen en met en zonder soldaten gestild worden. Zou men denkendat eene weerbaarheidof schutterij, of politie, mits behoorlijk ingericht, niet even zoo goed, zelfs beter, dan leger-soldaten voor dat doel geschikt zouden zijn Dat onze politie veelal onmachtig is en zelden steun vindtligt nóch aan het beginselnóch aan de burgers maar is te zoeken in hare keerde regeling en geringe bezoldiging, en slot van rekening is zij zeer duur. De Bijksveldwacht kost veel geldmaar wel beschouwd, eene goedkoope politie. Men heeft minder rekening te houden met het getal en de kostendan wel met het gehalte en de uitwerkselen. De politiedie het meeste kost per hoofdis de maréchausséemaar zij is inderdaad de goed- Een Staat, zoo klein als de Nederlandsche, kan door geen leger, goed of slecht, zijne zelf standigheid handhavenindien een groote Staat tot zijn ondergang besloten heeftmaar elke groote Staat zal zich wel ontzien een kleinen aan te tasten, indien die sterk door en uit zich zel- ven is. De inwendige sterkte en kracht maakt een volk onoverwinnelijkwat een leger nooit gedaan heeft of doen kan. Indien wij ons zelven die kracht en sterkte geven willen (en wij kunnen het) moet een ge heel andere weg worden ingeslagen. De 35 millioendie alle jaren verspild worden, maken onze bevolking armmaar beletten ook haren zedelijken vooruitgang. Het leger met zijn aanhang verwekt eene malaisedie doodend werkt op de energie van ons volk. Algemeene en onvoorwaardelijke dienstplichtig heid gelijk in Pruisen beslaatbehoort in ons land te worden ingevoerd, maar geen soldaterij gelijk daar. De natie moet weerbaar zijn. Prui sische algemeene dienstplichtigheid, verbonden met Zwitsersche algemeene weerbaarheid; dat zij ons streven. Ieder man behoort in staat te zijn om zijn leven en have te verdedigen en moet dus met de wapenen kunnen omgaan. Ieder worde daarin van jnogs af aan geoefendmaar niemand zij militair. Men neme een voorbeeld aan de Vereenigde Staten van Noord-Amerikawaar elk burger weêrbaardoch geen soldaat is. Het leger telt 27.000 manin tijd van nood zijn er in korten tijd 2 millioen. Onze schutterij goed ingerichtalgemeen ge maakt en uitgebreid zou een ijzeren muur voor onze onafhankelijkheid kunnen zijn, terwijl zij nu weinig anders dan een last voor de dienst plichtigen is en over ’t algemeen geene beteeke- nis heeft. Wat zij zou kunnen zijn hebben in 1830 de noordelijke schutters geloond. In Zwitserland kost de verdediging aan den Staat jaarlijks ongeveer 2J/2 millioen fr.(') en kunnenin weinige dagen180.000 (1870) ge oefende weerbare mannen bij-een zijndie een vasten wil en zegevierenden moed bezitten. Zoo’n macht is niette overwinnen, wel te overweldigen. Met een leger zou Zwitserland wel soldaten maar geen weerbaarheid hebben en zou het land jn een rampzaligen toestand verkeeren. Zwitserland met een leger zou uitgeput en arm zijnhet proletariaat zou er waarschijnlijk groo ter zijn dan in Nederland. Door natuurlijke ligging zou echter de annexe ring moeielijker zijn dan van ons landmaar zij was toch te voorzien. Een leger vecht om den roemzegt men en het tegendeel eerder fe bewijzen ismaar hoe st I b F jelt or- ;ui- oe- jut- 7 35 8,35 9,9 10.5A 1 *’/8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1