GEMOTE EJi MET AMROMUMINT SffiK. MEEW8- EJi ADVERTE^TIE-BLAD VOOR DE EN. B 1 N N E N L A N D. 1 LW V w 1872. Z E V E N-E N-T W 1 N T I G S T E J No. 33. 1 MEI. WOENSD AG State n-G e n e r a a I. I ,50 «- Mij April. I Ft 5 ICOURAN SNEER 3.00 I. Het Openbaar Ministerie is er ook lieen. li en Zitting van Maandag 29 April. TWEEDE KAMER. Vrijdag 26 April. hij dit niet. 51% niet Zitting van Zaterdag 27 April. i i 7 0 egen kos- op het geslacht en de zeep. De heer Heemskerk Az. was legen het wets- De minister van Financiën heeft heden in uren 3b 1 7 i L l ken. rso- t de en het t zal eren ver- de- 7 35 8,35 9,9 10.5A n bij AY,s seger U De rechtbank te Amersfoort heeft eene vrouw die in ’t begin der maand aldaar eenige glasrui ten heeft ingegooidtot drie maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. 98% 05% 131% belangrijk zijn ’s ministers Het kadaster wil hij herzien; Dat sloeg Rogal- I hoog voor. Hij zal echter afwachten wat omtrent baron de Bieberstein als een het amendement tot aanslag - - I nnrvnrrvvr rl w» r» r» WAT DE MINISTER ANTWOORDDE EN HOE GROOT van KUIJK’S «ONJUISTHEID” EIGENLIJK WEL WAS. M OTS- bevo- ming, ering; i ets. ipóts van Post- Ledel Zitting van In 1871 zijn uit Schiedam naar Engeland ver zonden 10 mihoen halve Nederl. ponden gist. li'll'lliwiMlllilllll»! .JtimiiallA ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel daarboven 7l/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. >6% >7 *8% >9% ’5% 19% 17% 36 84% 32% 56% Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De Indische begrooting moet weder worden verhoogd met een bedrag van ƒ15,195 ten be hoeve van mr. P. Mijer. Het blijkt, dat een koninklijk besluit bestaat van 18 September 1866, waarbij aan den des tijds benoemden gouverneur-generaal Mijer toege kend werd een inkomen voor den tijd van af het nederleggen des bestuurs tot zijne terugkomst in hel moederland, benevens vrije overtocht voor hem en zijn gezin uit Nederlandsch Indië her- waarjs. Dat inkomen was berekend tegen ƒ100,000 ’s jaars. De beer Mijer heeft op 1 Januari van dit jaar het bestuur neêrgelegd en den 13den Februari was bij hier te lande terug. In dat tijdsverloop heeft hij «olgens hel genoemde ko ninklijk besluit, ƒ11,914.44 verdiend. Voorts heeft hij wegens reiskosten te vorderen ƒ3250 50. Maakt te zamen ƒ15.194,94. Met dat bedrag moet de Indische begrooting worden verhoogd. Een wetsontwerp met dat doel is bij de Tweede Kamer ingediend, De heer Mijer heeft goed voor zich welen te zorgen! Hij heeft er al uitgehaald wat er uit te halen was. Zijne bezoldiging van ƒ100,000 ’s jaars gedu rende de vijf jaren van zijne landvoogdij was hem nog niet genoeg hij moest ook bezoldigd worden na het neêrleggen zijner betrekking Men lette op den datum van het koninklijk be sluit September 1866. Het is ’t edele drieman schap van Zuylen-Schimmelpenninck-Heemskerk dat den heer Mijer zoo ruimschoots gelegenheid gaf zijn zak te spekken. Wel hebben die heeren Mijer lief gehad Zij hebben het land en de Vertegenwoordiging ge mystificeerd om hem aan het gouverneur gene raalschap te helpen en al zijn buitensporige eischen hebben zij ingewilligd. Misschien kwam er bij de liefde voor den ambtgenoot ook dank baarheid jegens den man die hen aan hunne portefeuilles geholpen had. Jammer maar, dat de schatkist die bewijzen van liefde en dankbaarheid zal moeten betalen (Kamp. Ct.) Van de 28 leden die tot nu over deinkom- sten belasting het woord hebben gevoerd, bebben zich bepaald vóór het ontwerp verklaard 10, zijnde de heeren Dam, Blom, Hingst, Gevers, van Akerlaken, Lenting, Idzerda, SmidtBergsma en van Houten. De onvoorwaardelijke tegenstan ders zijn 14 in getal, nl. de heeren van Kuyk, ’s JacobSaaymans Vader, Rutgers van Rozen burg, Kappeyne van de Goppello, van Naamen van Eemnesvan Wassenaer Catwijkvan der Mae- sen, Pyls, van Lijnden van Sandenburg, Heems kerk Azvan Nispen van Sevenaerde Bieber- slein en Godefroi. Eindelijk kunnen als vlotten in de heden gehouden zitting zijn voortgezet de beraadslagingen over het wetsontwerp lot invoe ring eener algemeene inkomstenbelasting ter ver vanging van het recht van patent en de accijns m Uit Zulphen zijn naar ’s Heerenberg vertrok ken 1 wachtmeester en 12 husarentengevolge van de vele branden welke daar ter plaatse zijn ontwerp. Een incometax, zeide hij, is nimmer uitgebroken in huizen, wier bewoners op 1 April hier populair geweestalleen als noodwet kan gevlagd hadden. Dat hier misdaad de oorzaak de leden beschouwd worden de heeren Viruly, zij in aanmerking komen. Hij weersprak de islijdt geen twijfel, de Kamer in eene rede die ruim 2 uren duurde de inkomsienbelasting verdedigd op grond van de noodzakelijkheid zoowel tot ontheffing der minde re klassen door meer gelijkmatige verdeeling der lasten en ook wegens de eischen der schatkist Hij heeft voorts de patentbelasting en het geslacht in derzelver nadeelige werking geschetst en de meerdere billijkheid en gelijkmatigheid van den incometax doen uitkomen. Een ontwerp tot her ziening van het kadaster is gereed. Ook het be drag van 2 percent komt den Minister niet te g van 1 percent zal worden aangevoerdmaar dan kan de accijns op het geslacht niet afgeschaft worden. De heer van Lijnden repliceert daarna en be strijdt de wet als onnoodig en impopulair. De heer van Kerkwijk hoewel niet geheel te gen eene inkomstenbelastingwenscht liever een het van ge ilet Deventer Zondagsbladover een stand beeld van Mazzini sprekende zegt dat op zijn graf moet staan i>Ilij was een man uit één stuk", want beter is er niet. Het voegt er bij «Maar ot het aldus gaan zal ook met het hoofd, bedoel den provinciaal der GROENE ultramontanen (of jezulten) hier te lande ziet, dat weet men nog niet.” waar ik gunstige verwachtingen van de voorstanders en wees op de hoofdgebreken der wetdie arbi trair en vexatoir is. De patentwetzeide hij kan verbeterd worden. De heeren van Nispen van Sevenaer de Bie- berstein en Godefroi waren ook tegen het wets ontwerp. De laatste spreker weersprak dat deze wet in der daad rechtvaardig zoude zijn omdat zij ongelijkmatig drukt en een zeer groot deel van het volk treftom tegelijk een klein deel te ach terhalen dat langs anderen weg kan geschieden. De belastinghervorming zeide spr.kan langs anderen weg geschieden hij hoopt, dat als de wet afgestemd wordtdeze minister zich daaraan 1 niet zal onttrekken. Het behoud van het mini- sterie, dat hij gaarne ondersteunt, is eene poli tieke noodzakelijkheid en een votum over deze wet louter eene economische kwestie. De heer de Bruijn Kops is zeer voor het hoofd beginsel der wet in zoover het patent en de accijns op het geslacht worden afgeschaftmaar tegen eene dubbele belasting op het grondbezitdaar om is hij voor het amendement van den heer van Delden dat de kansen ven aanneming der wet vermeerdert. ander plan tot gedeeltelijke afschaffing van patentrecht door terugname van een vijfde het rijkspersoneel van de uitkeering aan de meenten herziening van het kadaster enz. Morgen voortzetting. I Dumbar en van Kerkwykterwyl de heer de In de heden gehouden zitting is de algemee ne beraadslaging over de inkomstenbelasting voort- gezet. De heer Cremers hoewel persoonlijk als ka pitalist en grondeigenaar zeer door deze wet ge troffen is er toch voor omdat het beginsel rechtvaardig isendaar de pachtwaarden en het grondeigendom gaandeweg zeer gestegen zijn, voorziet hij dat de wet op de quaestie grondbe lasting zal vallen omdat onder de voorstanders in beginsel velen zijn die legen eene dubbele be lasting op het grondeigendom zijn en daarom tegen zullen stemmen en andere voorstanders dit ook zullen doen als het grondeigendom vrijge steld wordt. Daarom heeft de stemming geen politiek gewicht en zou het ministerie of zelfs de minister van finantiën onverantwoordelijk en on vergeeflijk handelen als hij bij eene verwerping aftrad. De heeren van Kuyk en Kappeijne van de Cap pello hebben gerepliceerd op de rede van den minister en andere sprekers. De laatste heeft de wet andermaal ten krachtigste bestreden als eene karikatuur eener rechtvaardige inkomstenbelasting, gelijk die in Engeland over het algemeen bestaat. Naar de verschillende bronnen van inkomst blijtt hij er dus tegen op zuiver economische gronden en laat de politiek buiten het spelmaar neemt geen slechte wet aan uit politieke nevenconside- raliën. De heer C van Nispen van Sevenaer verklaart zich mede tegen op reeds aangevoerde gronden. De heer van der Linden heeft de wet breed voerig verdedigd en de heer Haffmans die hard bestreden. De laatste zag er een toeleg in om gedekt te zijn tegen het ontvallen of loslaten der Indische baten. Morgen voortzetting. I dert. Het zal nu maar de vraag zijnof de zoo genaamde volksvertegenwoordigers eed en plicht in dien zin willen opvattendat zij de zoo drin gend noodzakelijke hervormingen en verbeterin gen loelaten. Wij twijfelen er aan. Eigenbelang en volksbelang staat als 1 tot ruim 3% millioen doch in omgekeerde reden. Tegen de Wet sprak, of liever fluisterde stotte rend, de oude van Nispen, en op wat er van gehoord is kunnen worden, geldt volkomen «Owd mal i>Gaat bovenal.” Zaterdag hadden reeds 27 sprekers voor tegen de Wet gesproken. Onder de laatsten heb ben wij met deernis namen moeten lezen van enkelen, die bekend stonden als eerlijke liberalen. Dat zwarten >en groenen en conservatieven te gen de Wet zouden zijndaar zij het volk be schouwen als een bron waaruit zij zooveel mo gelijk moeten tappen was bekend maar dat zoogenaamde liberalen hen kameraadschappelijk ter zijde zouden staan was niet te verwachten. De stemming zal leerzaam zijn want zij zal het onderscheid tusschen schijn en wezen aan het licht brengen. In eene uitvoerige rede die van geest petil- 1 eerde en eene echt Hoilandsche was, heeft de minister van finantiën geantwoord aan de be strijders der belastingheffing naar recht en bil lijkheid. De vrome oudvader van Kuijk kwam slecht wegwant de geheele som welke de patenten op tapperijenpublieke huizen en dergelijke in Nederland opbrengen, is ƒ295,186, waarin Am sterdam ƒ27.417 betaalt en niet 1 mill, gulden. De vrome oud-vader uit Delft had dus 36 a 37 maal vergroot, ten nadeele van de waarheid en der Amsterdammers zedelijkheid. Nu, dat is hem niet kwalijk te nemen. Dat behoort nu een maal bij de vrome oudvaderlijkheid en het begin sel van grasgroene behoudzucht. Blussé releveer de nog eene tirade uit des Delftschen eerzamen burgervader’s speech, welke wij niet medegedeeld hebben. Dat heer namelijk zeidedat eene be lasting naar het vermogenz. i., eene zulke moet zijnwaarin men betaalt zoo veel men wil. De grondenwelke de minister bijbracht tot verdediging zijner wetbehoeven we niet mede te deelen. Wetenschap en praktijk zijn daar om dit onnoodig te maken. Hij wees daarop en hel was hem niet moeielijk zijne tegenstanders te ontwapenen. Dochdaar zij zelf best weten dat ’t geen ze zeggen «onjuist” is en hel toch doen zoo valt hier aan geen overtuiging te denken. De dief weet weldat stelen niet deugtnogtans laat De bestrijders der Wet weten wel, dat zij «onjuistheden’ verkondigen nogtans gaan zij er mede voort. Intusschen kan men uit het debat over deze wel met juistheid de ware liberalen leeren ken nen en de liberaliteit-huichelende volksbelang- verzakers nauwkeurig noteren. Belangrijk zeer mededeelingen. het wetsontwerp ligt gereed. la Zawadzky recht geaard zwart-groenen Limburger, met brand netels als ’t wareom het hart. De brave rnan sprak eenige woorden en was tot schreiens-loe bewogen. Voor openbare werken zal de minister bij het volgend budget belangrijke sommen uittrekken. Het hooger onderwijs zal meer kosten. De trac- temenlen der lagere ambtenaren moeten verbe terd worden. Terecht zeide Blussé dat ambte naren die honger hebben, niet goed kunnen zijn- Het telegraphie-wezen moet uitgebreid worden, zoodat dit middel van correspondentie ook voor kleine gemeenten zal openstaan. De minister van binnenlandsche zaken zal, na aanneming der weteen voorstel doen tol her ziening der Gemeentewet. Wij zullen dus even als van 1848—1853, van 18621866 ondervinden dat een liberaal mini sterie arbeidt en het goede voor de natie bevor-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1