GEMEENTE Ml HET ARRONDISSEMENT SNEEK. MEliWS- EJi ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. 1 1872. N G. Z E V E N-E N-T WINT No. 36. 4 MEI. ZATERDAG B ekendmaking. State n-G e n e r a a 1. den 29 Mei 1872, Woensdag des morgens van f 19 11 Kï 30 SNEEKER a. rs. Zitting van Donderdag 2 Mei. ril. TWEEDE KAMER. Dinsdag 30 April. 8 8 8 Woensdag 1 Mei. -■ 8 3 4 Als <1e Nederlanders onder dat motto het April feest hadden gevierd was er voor den heer Al- berdingk Thijra geen reden geweest tot ergernis. 75 7 35 8,35 9,9 0.5A 60 ke ir- en ir- en >0 st ee n- ug as ij’ In de zitting van heden liep het geheele debat over art. 1 der wet op de inkomstenbelasting en de drie amendementendie van de eene zijde De redactie van de Toekomst kondigt aan, dat zij de uitgave van haar blad voor eenige maan den zal staken ten einde gedurende dien tijd de grondslagen te leggen voor een orgaan der de mocratie, waaraan, volgens haar Nederland be hoefte heeft niet alleen maar dal ook als kam pioen kan optreden voor die beginselendaar waar ze door de pseudo-liberale dagbladpers aan gerand worden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van rSNEEK brengen ter kennis der ingezetenen slat, van het verslag van den toestand dier ge- Zitting van Zitting van toegelicht of verdedigd en van den anderen kant bestreden werden. De heer de Bruijn Kops heeft als subamendement voorgesteld om van het amen dement van den heer Tak den grondeigendom uit te zonderen. De heer Fransen van de Putte heeft aan de regeering positief gevraagd, hoe zij dacht over het amendement van den heer Tak en haar aange raden 1.4?t niet af te wijzen maar haar voorstel er mede in overeenstemming te brengenmet voorloopige schorsing der discussie. Morgen voort zetting. Dinsdag avond hadden er in een der achter buurten van Amsterdam vrij woelige tooneelen plaats. Volgens sommigen uit den volkshoop had een kruier, vader van 6 kinderen, er 3 van ver kocht om naar de Kaap getransporteerd te wor den. Anderen beweerden daarentegen dat het slechts een praatje wasen de man eenvoudig zijne kinderen naar een gestichtnabij Zutphen had willen zenden. Eenige verontwaardigden een soort van lynch-wet op den vermeenden schul dige toepassende, hebben zijn kruiershuisje ver woest en in brand gestoken. De politie, die, naar het schijntdit feit niet heeft kunnen be letten was evenwel bij tijds ter plaatse om den man zelven tegen mishandeling te vrijwaren. In de heden gehouden zitting zijn de beraad slagingen voortgezet over het wetsontwerp hou dende invoering eener algemeene belasting op de inkomsten ter vervanging van het patentrecht en de accijnsen op het geslacht en de zeep. Het debat werd uitsluitend gevoerd over art. 1 en de daarop voorgestelde amendementen en vooral over dat van den heer Tak waarom trent gisteren en heden bepaald de opinie der regeering was gevraagd. De heer Wijbenga verklaardedat het een ramp voor het land zoude zijn als het ministerie aftrad en dat moet bij de verwerping der wet. Het land heeft vooral het prestigede kennis en het staatsmansbeleid van het hoofd van het ka binet noodig. Na velerlei discussiën over de amen dementen heeft de minister van finantien verklaard, dat hij ter bevordering van hel gemeen overleg, bij eene aanneming van hel amendement Tak gaarne zal overwegen om op die grondslagen de wet te veranderenmaar dan ook zullen de verdere discussiën moeien geschorst worden. Het amendement Tak is daarna verworpen met 50 tegen 28 stemmen. Het amendement Delden is mede verworpen met 64 tegen 14 stemmen en het amendement Smidt met 41 tegen 37 stem men. Art. 1 van hel ontwerp der inkomsten belasting werd verworpen met 51 tegen 27 stem men. De minister van finantien heeft daarna de wet ingetrokken. meente, over 1871 door hen uitgebracht inde raadsvergadering van heden, afdrukken verkrijg baar zijn gesteld ter Secretarie voor den prijs van 50 Cent; Sneek29 April 1872. HAMERSTER DIJKSTRA Burg. 11. FENNEMA Secretaris. Zaterdag had te Tilburg eene zonderlinge rechts pleging plaats. Het was bekend dat zeker dag- looner in eene achterbuurt zijne vrouw en Jkin- deren dikwijls schandelijk mishandeldezoodat de politie er zich ook reeds mede bemoeid had. Toen de man bij zijne tehuiskomst weder balda digheden wilde plegen stormden eenige buur vrouwen met knuppels gewapend zijn huis bin nen en dreven hem de deur uit, waar hij werd opgewachl door een nog grooter aantal gewapen- den. Men joeg hem naar een nabijgelegen akker waar men hem voor den ploeg spandeeene straf in vroeger tijden meermalen op zulk mis drijf toegepast. Onder het gejoel van honderden toeschouwers werd de misdadiger door slagen en stompen zijner buurvrouwen gedwongen een paar malen den akker rond te gaanen eerst nadat hij belofte van beterschap had afgelegd werd het hem vergund huiswaarts te keeren. Te Walferdange (Luxemburg) is Woensdag morgen ten 6l/4 ure overleden: H. K. H. prin ses Hendrik der Nederlanden. (De overledene, genaamd Amalia Maria da Glo ria Augusta, was geboren 20 Mei 1830 en den 19 Mei 1853 met prins Hendrik gehuwd. Zij was eene dochter van wijlen Z. D, H. den her tog Karel Bernard van Saksen Weimar-Eisenach, in leven generaal bij het Nederlandsche leger). Vooral ook in de noordelijke provinciën zal deze tijding door velen met leedwezen worden vernomen, te meer omdat ten gevolge dier ge beurtenis het voorgenomen bezoek van Z. M. den Koning natuurlijk uitstel zal ondergaan. Naar wij nader vernemen is dat bezoek voor een jaar uitgesteld. De rechtbank te Rotterdam heeft den 30sten April uitspraak gedaan in de zaak tegen de 12 jongelieden uit Maasland die terecht stonden wegens het inwerpen van glasruiten en het ver nielen van huisraad op 1 April ji. Negen bekl. zijn veroordeeld tot eene cellulaire gevangenis straf van vijf dagenacht hunner bovendien tot eene geldboete van 5,50. De rechtbank heeft de bewezen feiten gekwalificeerd als opzettelijke verbreking van afsluiting en het opzettelijk aan eens anderen roerende eigendommen toebrengen van schade en de oprechte bekentenis der be klaagden en de opgewondenheid, waarin zij naar aanleiding eener feestviering op dien dag verkeer den als verzachtende omstandigheden aangeno men. De vier arbeiders die op denzelfden dag te Waddinxveen dergelijke feiten hebben gepleegd zijn mede op dien dag veroordeeld, een tot eene maand en de drie anderen lot veertien dagen gevangenisstraf en allen in eene geldboete van ƒ5.50. Vier personen zijn ieder veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie dagen, omdat zij op 1 April te Schiedam lieden, die geen Oranjestrik droegen hebben geslagen. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 4, 5 en 6 7,8 en 9 10. ADVERTENTDËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. vermogen hebben gevestigd tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeentealwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. geopend en op den len Juni daaraan volgende gesloten worden en dat allen, die be vonden werdenzich als dan niet te hebben doen inschrijven volgens art 9 der Wet op de schut terijen door het stedelijk bestuur ambtshalve zullen worden ingeschrevenen door den schut tersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zonder loting bij de schut terij zullen worden ingelijfd indien het zal ge- blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving; geene redenen tot uitsluiting of vrijstellingen ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder die binnen deze ge meente niet geboren iswordt aangemaand zich tijdi# van eene geboorte acte te voorzien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekerenten einde de inschrijving naar be- hooren geschiedeen hij alzoo niet kome te val len in de straf bij hel aangehaald art. 9 bepaald. En op dat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwendenzal deze worden afge- kondigd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 3 Mei 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. JRANT. 9 tot 10 uur, voor die van wijk 1, 2 en 3 I A T 1 A. R or» A BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK roepen bij deze op alle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig welke op den 1 Januari 1872 hun 25e jaar waren ingetreden, en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1847, ten einde zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven zullende daartoe door en namens heeren Burgemeester en Wethouders op de Secretarie der gemeente, worden gevac- ceerd 11 l middag» om 12 uur Alberdingk Thijm de ultramontaan,-hield on langs eene lofrede op de vrijheid van geweten dat is de vrijheid van de onuitgesproken verborgen gedachte. De dichter de Geneste! teekende haar aldus Verkond wat gij gelooft en denkt, Mits gij 't maar zoo bewerkt Dat uw opinie niemand krenkt En dat geen schepsel 't merkt. ;en 15; ip- 9 i 99 99 Dat de zoodanigen welke schoonbevorens in andere gemeenten ingeschreven sedert de in schrijving van het vorige jaar binnen deze ge meente zijn komen wonen zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijvenin het register loopende over een der jaren 1837 tot en met 1845, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooren. Dat een ieder hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren tot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlandersalhier hun gewoon verblijf hou dende alsmede alle vreemdelingenbinnen de- ze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigenzullen heb ben aan den dag gelegd hetzij door eene uit drukkelijke verklaring hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zijdie in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun Heden werd de discussie over den incomelax voortgezet. De heer Begram heeft er zich zeer tegen ver klaard op bekende gronden dat de kleine bur gerij en de middelklasse er te zeer door gedrukt worden en dat het patentrecht kan verbeterd en uitgebreid worden. De heer Beijma heeft wel bezwaren en zou de percentage gaarne minder hebben en de belas ting niet toegepast zien op den grondeigendom maar hij is bereid over die bezwaren heen te stappen. De heer Arnoldls is tegen de welop gelijke gronden als de heer Begram en anderen. De minister van Finantien heeft breedvoerig gerepliceerd aan alle bestrijders sedert Vrijdag. Hij zette het doel, de strekking en de noodzake lijkheid der wet nader uiteen. Daarna is de algemeene beraadslaging gesloten en is de beraadslaging over art. 1 met de amen dementen geopend. Nadat de heeren van DeldenSmidt en Tak hunne amendementen hadden toegelicht, waarvan dat van den heer Tak nieuw is en strekt om het Engelsche stelsel aan te nemendeed de heer van Akerlaken met vier leden het voorstelom al de amendementen naar de Afdeeling te ver zenden teneinde de zaak op nieuw te onderzoe ken en in overleg met de regeering te treden. Hierover ontstaat eene langdurige woordenwisse ling. Ten slotte is deze motie verworpen met 49 tegen 37 stemmen. Morgen voortzetting. Het Gemeentebestuur' van SNEEK Voldoende aan de uitnoodigingvoorkomende in het le lid van het besluit der Gedeputeerde Stalen van Friesland, van 19 April 1872, no. 37, (Prov. blad no. 57); Brengt ter kennis der belanghebbenden dat in no. 58, 59 en 60 van het Provinciaal blad van Frieslandherdrukken zijn opgenomen van de Reglementen voor de bedijkingverveening droogmaking en het beheer van den Grooten Sint Johannesga’ster Veenpoldervan den Veen polder onder Ter Idzerdt en Oldehollwolde en van den Ilaskerveenpolderzooals die reglemen ten na de daarin sedert de aanvankelijke vast stelling gemaakte wijzigingen luiden en datvan ieder dier Reglementenafdruk ken verkrijgbaar zijn gesteld ter Provinciale Grif fie te Leeuwarden voor den prijs van 20 cent. Sneek, 2 Mei 1872. HAMERSTER DIJKSTRABurgemeester. H, FENNEMASecretaris.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1