GEMSENTE IN HET ARRONDISSEMENT SNEER. MELWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE te BINNENLAND. L 0 1872. No. 37. WOENSDAG 8 MEI. I- Slate n-G eneraal. Woensdag den 29 Mei 1872,1 tegenwoordigheid der ministers vereischt wordt, I Snmmiorn Man hnrlrlan h D DE AFSTEMMING DER INKOMSTEN-BELASTING. zeer n eene o T Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.05, buiten de Stad franco ƒ1.90. t t e ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 6 Mei. In de zitting van heden is ingekomen we niet kunnen denken, Uit ’s Hage verneemt men dat de gezondheids toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje niet zeer voldoende is. Aan de Zutph. Crt. schrijft men daaromtrent o. a. »Van alle kanten komen de onweerswolken opzetten. Nauw is de treurmare vernomen van het overlijden van Prinses Hendrikof daar hoort men weder onrustbarende berichten omtrent den toestand van den Piins van Oranje, wiens onge steldheid nog steeds voortduurt, of liever, na beterschap, is teruggekeerd. Men spreekt van eene aandoening van het ruggemergdie zich bij den kroonprins zou hebben geopenbaard. Het is te hopen dal althans in dit opzicht het publiek moge blijken slecht te zijn ingehchl.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK roepen bij deze op alle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtigwelke op den 1 Januari 1872 hun 25e jaar waren ingelreden en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1847, ten einde zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven zullende daartoe door en namens heeren Burgemeester en Wethouders op de Secretarie der gemeenteworden gevac- ceerd Het Vadert, deelt mededat het Ministerie op voorstel van den heer Thorbecke met 5 tegen 2 stemmen besloten zou hebben den koning zijn ontslag te vragenen in den daartoe strekkenden kabinetsbrief als reden op te geven de gebleken verdeeldheid in de liberale partij. (2) Vóór stemden de heeren Bredius Gra- lama Idserda, Hingstvan Houten Mirandolle, Blom, de Jong, Cremers, de Roo, van Beyina Gevers Zylker Dam, van Deiden, Lenting, van Voorthuyzen, Wybenga, van de Putte, Bergsma, Smidtde Lange, van der Linden, Moens, Heems kerk Bz.Stieltjes en de Voorzitter. een amendement de wet niet gemakkelijk zou kunnen maken tot wat zij behoort te wezen. Daarenboven is eene eerste proef altijd moei lijk en moet zij uit den aard der zaak vele on volmaaktheden in zich dragen. Hierbij komt nog, dat de minister rekening heeft moeten houden met aan eene inkomstenbelasting, uit egoïsme, vijandige elementen.” Toen evenwel hadden wat uit de gehouden stemming over Art I der Wet nu gebleken isdat we die vijandige ele menten ook moesten zoeken onder de zooge naamde liberale vertegenwoordigers. Wij had- I den niet gedachtdal de eerste ernstige poging I om tot verbetering te komen van ons verrot be lastingstelsel, door een 51tal volksvertegenwoor digers^) met een af keurend votum zou worden getroffen. Enfiu, de teerling is geworpen en napleiten baat niets. Wij blijven gezegend met de patentwet een model van onrechtvaardigheidmet de belasting op ’t geslacht, zoo drukkend voor de mindere klasse. De grondeigenarenwier eigendommen in de laatste jaren meer da'n verdubbeld zijn blijven belast naar de vroegere waarde, en de couponknippers zullen blijven betalen niets 1 Gedurende de eerste jaren zal eene radicale herziening van ons belastingstelsel wel weer tot de pia vota blijven behoorenwant welk her- miils’ïaar’sen’dooHt liberalisme - centre cour! - vormings-gezind minister zal ’t in den eersten tijd aangetrokken maar dat nu de bdhjkheid ook i droefheid kennis geeft van den slag die hem en zijn huis heeft getroffen door hel overlijden van H. K H. prinses Hendrik. Berustende in Gods wil hoopt Z. M. met gelatenheid deze nieuwe be proeving te dragen. De kamer heeft besloten deze koninklijke bood schap dadelijk naar de afdeeling te zenden tot samenstelling van een adres van rouwbeklag. Ingekomen is ook een verzoek van den minister van binnenlandsche zaken, namens het ministe rie dat de kamer besluite de aanhangige werk zaamheden te schorsen voor zoover daarbij de Sommige leden hadden bezwaren daartegen met hel oog op de urgente zaken. De heer Storm van ’sGravesande heeft bepaald verlof gevraagd om nog heden den minister van oorlog te interpelleren over de afdoening van zijn budget. Daartoe is door de kamer besloten en is de zitting tot heden namiddag 1 ure geschorst. Na de pause is hel adres van rouwbeklag Ier tafel gebracht. De beraadslaging daarover is be paald op morgen namiddag ten 2 ure. Op voorstel van den heer van Reenen ismet 63 tegen 3 stemmen besloten de overeenkomst met de Kanaalmaatschappij morgen of overmorgen in de afdeelingen te behandelen. Omtrent den dag der interpellatie, door den heer Storm van ’s Gravesande aan den minister van oorlog te richten is nog niets naders be paald. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in ’s Rijks directe belastingen in de provincie Fries land staat bovenaan: Jhi. Mr. P. B. J. Vegelin van Claerbergen te Joure voor een totaal aan slag van ƒ8390,98, en laagst J. A. Osinga te St. Jacobi-Paroch'e voor een totaal van ƒ740,70. Van de 97 hoogst aangeslagenen op de lijst voor komende betalen 70 in het patentrechtnihil 1 De volksvertegenwoordiging van Italië heeft tot de opheffing van de theologische faculteit aan do akademiën besloten Wanneer zal in Nederland dat goede voorbeeld worden nagevolgd? des morgens van 9 tot 10 uur, voor die van wijk 1, 2 en 3 t> 19 11 11 12 middags om 12 uur Dat de zoodanigen, welke, schoon bevorens in andere gemeenten ingeschrevensedert de in schrijving van het vorige jaar binnen deze ge meente zijn komen wonen zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register loopende over een der jaren 1837 tot en met 1845, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooren. Dat een ieder hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren tot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlandersalhier hun gewoon verblijf hou dende alsmede alle vreemdelingenbinnen de ze gemeente woonachtigwelke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigenzullen heb ben aan den dag gelegd hetzij door eene uit drukkelijke verklaring hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zijdie in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. geopend en op den len Juni daaraan volgende geslolen worden en dat allen, die be vonden worden zich als dan niet te hebben doen inschrijven volgens art 9 der Wet op de schut terijen door het stedelijk bestuur ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den schut tersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zonder loting bij de schut terij zullen worden ingelijfd indien het zal ge- blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstellingen ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder die binnen deze ge meente niet geboren iswordt aangemaand zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving naar be hooren geschiede, en hij alzoo niet kome te val len in de straf bij hel aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwendenzal deze worden afge- kondigd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 3 Mei 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris 11. FENNEMA. De afstemming van het wetsontwerp van den minister Blussé door de Tweede Kamer heeft ons meer bedroefd dan bevreemd. Het lot van i het ontwerp was te voorzien, reeds vóór de alge- meene beraadslagingen over de inkomsten-belas- ting gesloten waren. Uit de gehouden rede voeringen toch was voldoende geblekendat on der de mannen, die ons volk heeten te vertegen woordigen vele gevonden worden wier liberalis me een conserverend kleurtje begint te krijgen, zoodra er sprake is van ingrijpende hervormin gen in ons allerellendigst belastingstelsel. Wel blijkt men heel vrijgevig te zijn met dikke woorden en phrases, als daar zijnonvoor waardelijk voorstander van billijke lastverdeeling income-tax het ideaal, accijnsen op ’t geslacht onzedelijkde patentbelasting: een onding enz. enz. maar, om meê te werken door invoe ring van het eene te komen tot afschaffing van het andere zietdat zou van de liberaliteit j wat te veel gevergd zijn 1 Ironisch door redenerende, zouden we aan zulk soort liberalen als argument om hunne min der verklaarbare houding in dezen te rechtvaar digen in den mond kunnen gevendat het dan toch ook maar waar is dat we in de laat ste jaren hard zijn vooruitgegaan dat er in den laalsten tijd zelfs gebruik gemaakt is van zeven- meêbrengt ten slotte geen rancune te gevoelen daarover dat het vermoeid liberalisme zich voor een oogenblik verwijdert ter examinatie van ei gen likdoorns en dito beurs 1 Maar’t is ons doel niet thans ironisch te re deneren en nog veel minder is ’t ons plan aan de quasi-liberalen een soort wapen in handen te spelendat hun dienstig kon zijnhunne hou ding in dezen, schijnbaar, te rechtvaardigen. In tegendeel wij keuren thansnog meer dan vroeger, een liberalisme af, dat zich terug trekt uil vrees voor mogelijke likdoorns en zijn beginsel verloochent uit vrees voor mogelijk na deel. Wij vertrouwen, dat het, na bovenstaande ver klaring, aan onze lezers duidelijk genoeg gewor den ishoe wij denken over de «zoogenaamde” liberale leden van de Tweede Kamer, die den treurigen gemotiveerd of ongemotiveerd 1 moed hebben gehad meê te werken het wets ontwerp Blussé te doen vallen. Wij hebben indertijd(’) uitvoerig het ontwerp van Wet besproken en ook de gebreken niet verzwegendie o i. daaraan kleefden. «Ons oordeel over de Wet te zamen vattende,” aldus besloten wij toen onze artikels «ons oordeel over de wet te zamen vattende kennen wij haar grooten lof toe en hopen van ganscher harte, dat zij moge aangenomen wordenbehoudens aanvulling van bestaande leemten verbeteringen van gebreken en wegneming van verkeerdheden. Er zijn er vele doch geen er van is zóó dat In onze nummers 81, 82 en 83, 1871. wagen op nieuw den voet te zetten op een ter rein dat door egoïsme zoo hardnekkig verde digd wordt en nog zooveel aanhangers blijkt te tellen ónder die mannen welke het Nederland- sche volk heeten te vertegenwoordigen De heer Blussé die ’t goede gewild heeft en in den strijd daarvoor eervol gevallen is ver- dient den dank van de nederlandsche natie. Op zijn politieke loopbaan schrijven wij «in memo- riam.” Ook die vertegenwoordigers in de Tweede Ka mer welke den minister hebben willen steunen en daardoor het bewijs gaven dat zij de volks belangen niet alleen begrijpen maar ook behar tigen willenhebben recht op onze erkentelijk heid. Wij zijn er trolsch op dal we onder de 27 voorslemmers(2) van Art. I van het: «Wets ontwerp ter invoering eener algemeene belasting op de inkomstenter vervanging van het recht van patent en van den accijns op het geslacht” alle onze Friesche afgevaardigden ontmoeten. WTij schreven voor eenige dagen, dat de te hou den stemming over de nu gevallen wet leerzaam zou zijn dat men daaruit wezen van schijn zou kunnen onderscheiden. Wij hopen thans maar dal de gegeven smartelijke les voor het Neder landsche volk niet zal verloren gaan. De Roop des Vaderlandsweekblad gewijd aan het confessioneel onderwijs verkeertvol gens de Heraut, in termen van doodelijke ver zwakking. de uitgave of redactie betreffende, worden franco i ngewacht. IC1H1VVV SNE o 35 35 .9 5A ti ff ff ff ff ff 4, 5 en 6 7,8 en 9 10. ff ff ff

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1