GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. MEIWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE Paardenmarkt. I si BINNENLAND. I I 1872. No. 38. Z E V E N-E N-T W I N T I G S T E 11 MEI. ZATERDAG State n-G ener a a I. j ;s) Bekend in akin g. Woensdag den 29 Mei 1872, 0. 'O, I Ig. SNEER lo. DE TWEEDE KAMER EN HET KIES-STELSEL. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 6 Mei, MULTATULI. en ITS, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. r., ’g- 15 15 I A 44 ir- en 05 m, an v. sl- m. ik. ito 4, 5 en G 7,8 en 9 10. bevorens in ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK roepen bij deze op alle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtigwelke op den 1 Januari 1872 hun 25e jaar waren ingetreden, en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1847, ten einde zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven; zullende daartoe door en namens heeren Burgemeester en Wethouders „Er heerscht verrotting in den Staat „en de naam van die verrotting is LEUGEN.” (3). Frankrijks voorbeeld kan men hier niet aanhalen omdat daar ’t algemeen kiesrecht eene even groote leugen isals alles daar is verlen gend. Priesterssoldaterij en ring maken een volk zoo. vóór en na de vrijmaking. eene slechte regee- Men denke aan Italië ANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, maken hiermede bekend, dat de voorjaars PAARDENMARKT dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 29 Mei e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd I1AMERSTER DIJKSTRA II, FENNEMA Secretaris, De wijze waarop een college werktde be ginselen die het voor staatde dadendie het verricht, staan in een onmiddelijk verband met de wijzewaarop het saamgesteld is. In onze Grondwet staan een aantal schoone voorschriften, doch welker opvolging door die zelfde Grondwet verboden wordt. Zij verbiedt vaak indirect, wat zij direct heeft bevolen. Artikel 74 zegt»De Staten-Generaal verte genwoordigen het geheele Nederlandsche volk.” Een schoon beginsel 1 Maar twee artikels verder worden allen uitge slotendie niet minstens ƒ20 betalen in de di recte belastingen('). In slededat het geheele Nederlandsche volk wordt vertegenwoordigd door de Tweede Kamer (van de Eerste spreken wij nog niet), is het ge heele cijfer van ruim 3'/2 millioen gereduceerd tot ongeveer 105 000 personen, of, neemt men in aanmerkingdat de kiezers gewoonlijk aan T hoofd van een huisgezin staan en dit gemiddeld 5 leden telt, dan wordt hel aantal vertegenwoor digden 525 000 of ruim een zevende deel der bevolking. De overige zes zevende gedeelten tel- «!en niet mede; de Grondwet negeert hun be- bestaan(2). Te Enschedé circuleert een adres van adhaesie aan den Minister van Finantiën, den heer Blussé, dat in één dag reeds 130 handteekeningen mocht verwerven. Dat voorbeeld vinde navolging, opdat onze ver tegenwoordiging kunne wetenhoe door velen in ons land gedacht wordt over hare onverant woordelijke afstemming van Blussé’s wetsontwerp. De lust om een schouder-bedekkend-galon- en sabeldragend-nutteloos leven te leiden schijnt gelukkig bij onze jongelieden uil den beschaaf den stand niet grooter te worden. Althans men meldt dal zich slechts 18 aspiranten hebben aangegeven om geplaatst te worden als kadet aan de K. M. Academie. Zou het JANsSEN-schandaal ook niet aan velen, die nog het gevoel van vrijheid zelfstandigheid en eerlijkheid niet hebben uitgeschud ten af schrikwekkend voorbeeld zijn ’t Is te hopen. De kiesvereeniging „Burgerpligt” te Amsterdam heeft met 57 tegen 9 stemmen na belangrijke discussien, aangenomen eene motie van den heer van Assen luidende De vergadering overwe gende dat bij de jongste discussien in de Tweede Kamer gebleken isdat mr. Godefroi zich met hel beginsel eener rijksinkomstenbelasting niet heeft kunnen vereenigen betreurt hetdat be doelde afgevaardigde heeft kunnen goedvinden de candidatuur aan te nemen van deze vereeni- ging op wier welbekend programma die rijks inkomstenbelasting als wenschelijk worcjt ver meld. De heer Heemskerk Az. heeft vooral bezwaar tegen impopulaire belastingen. Uilenspiegel geeft nu in bedenkingals het graven-ministerie weer aan het bewind komt, hem de portefeuille van financiën op te dragen. Mis schien helpt hy ons aan populaire belastin gen. belangmaar van dat der kiezers. Zij vertegen woordigt niet de natiemaar slechts eene zekere soort van waarschijnlijk gegoeden. Het stellen van een census is de grondlegging voor de heerschappij eener geldaristocratie de ondragelijkstedie er isna die van priesters en soldaten. De Staatsregeling van 1798 vorderde in den kiezerdat hij zijn aandeel in de lasten der maatschappij droeg. Nu dat doet ieder ook zelfs de proletariër deze in verhouding het meest van allen. De van het kiesrecht uitgeslotene draagt veelal grooter aandeel tot de lasten van den Staat bij dan de kiezermaar op eene andere wijze. De niat-kiezers dragen voor bij in den accijns die ongeveer 30 mill, opbrengtin de 14’/2 mill, gulden welke de accijns op ’t gedistilleerd op levert betaalt de proletariër er minstens 10 mill. Inlusschen mag niemand hunner invloed uit oefenen op den gang van zaken. Zij zijn staats- rechteloos verklaard. Nietdat wij reeds nu een algemeen kiesrecht zouden begeeren wij zijn het daarin voor deze keer eens met hen die steeds uitroepen de tijd is er nog niet rijp voor zoodra iets goeds in de plaats van iets kwaads wordt voorgesteld. Voor een algemeen kiesrecht is de tijd nog niet aanwezigmeenen wij maar de gevaren die men zich voorspiegelt, welke uit eene waar schijnlijk nog ontijdige invoering zouden voort vloeien kunnen niet zeer groot zijn (3) In allen gevalle zou de Vertegenwoordiging waarheid wor den welke altijd ook al is zij soms wat hard en grofoneindig beter is dan leugen. Wie de Tweede Kamer eene Volksvertegenwoordiging noemt, spréékt eene leugen uit; en die leugen staat in de Grondwet. Het kiesrecht afhankelijk te doen zijn van het betalen in zekere belasting is onzinnig en hoogst onrechtvaardig onzinnig omdat daardoor het grootst getal burgers waaronder geenszins de minst geschikte zijn worden uitgesloten on rechtvaardig: omdat velen, die minder betalen in de alhemeene lasten meer recht krijgen dan zij die meer betalen. Stel eens, dat alle directe belastingen verdwe nen; dan was ieder kiezer, of nagenoeg ieder. Zooals de toestand thans is, regeert hel geld, en is hel in'ellect buitengesloten; gaan beide ge paard dan is het toéval. Wil men den census behouden goed; maar stel het intellect er dan naast; óf geld, óf be kwaamheid maar niet het eerste alleenhet laatste alleen zou beter zijnmaar onrechtvaardig. Het geld heeft aanspraak zich te doen gelden maar niet eeniglijk en alleen met uitsluiting van al ’t ander. op de Secretarie der gemeenteworden gevac- ceerd des morgeus van 1 ff 11 11 De Tijd zegt xledere openbare school is een dekreet tegen de Christeneneen dekreet dat de aanbidding vordert van den Staat-God op straffe van ver beuring der lijdelijke goederen. Zeker de boei en zijn verbroken de bijlen verstompt de brandstapels gedoofd maar de geloofsvervolging is gebleven en schaamteloos treedt ze op onder 9 tot 10 uur, voor die van wijk 1, 2 en 3 xv *1 11 1- mirtflags om 12 uur Dat de zoodanigen, welke, schoon andere gemeenten ingeschreven sedert de in schrijving van het vorige jaar binnen deze ge meente zijn komen wonen zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in het register loopende over een der jaren 1837 tot en met 1845, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooren. Dat een ieder hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren tot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende alsmede alle vreemdelingenbinnen de ze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigenzullen heb ben aan den dag gelegd hetzij door eene uit drukkelijke verklaring hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hooldmiddelen van hun bestaan. Dat zij die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeentealwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. geopend en op den len Juni daaraan volgende gesloten worden en dat allen, die be vonden worden zich als dan niet te hebben doen inschrijven volgens art 9 der Wet op de schut terijen door het stedelijk bestuur ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den schut tersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zonder loting bij de schut terij zullen worden ingelijfd indien het zal ge- blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstellingen ter* hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder die binnen deze ge meente niet geboren iswordt aangemaand zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te 1 verzekerenten einde de inschrijving naar be hooren geschiedeen hij alzoo niet kome te val len in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden afge- kondigd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de Sn eek er Courant. Sneek den 3 Mei 1871. Burgemeesteren Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. In de zitting van heden zijn tot rapporteurs omtrent hel ontwerp van wel aangaande de ka naalmaatschappij benoemd de heeren van Ree nen Tak Akerlaken Gevers Deynoot en van Delden. Het adres van rouwbeklag over het over lijden van de Prinses Hendrik is zonder discus sie met algemeene stemmen aangenomen. De Minister van Oorlog heeft geantwoord na over leg met zijne ambtgenootendat het Ministerie niet het voegzaam acht onder de tegenwoordige omstandigheden belangrijke zaken te behandelen. Daardoor is de interpellatie van den heer Storm vervallen en is aangenomen het voorstel van den president tol schorsing van alle werkzaamheden. De Kamer is hierna op reces gescheiden. Dat is erg maar ’t is nog ergerdal dat één zevende niet in zijn geheel wordt vertegenwoor- digd maar weder verdeeld is in 41 stukken kiesdistricten geheeten. Deelen maken geen geheel uithoe ook bij plkaar gevoegd, blijven ’t altijd deelen. De Tweede Kamer is op voorschrift der Grond wet een lapwerk en zal dat blijven zoolang de Grondwet blijft, zooals zij is. Welke de gevolgen van zoo’n verkeerde instel ling zijn heeft de treurige geschiedenis aan ’t begin dezer maand geleerd. Zoo de Tweede Kamer iets goeds tot stand 5 brengtis dit niet een gevolg van hare samen stelling maar geschiedt het desniettegenstaande. Het behoort tot de uitzonderingen en deze zijn zeldzaam. Onder het le ministerie-Thorbecke is zeer veel goeds tot stand gekomen doch toen was hij niet alleen leider van het kabinetmaar tevens van de Tweede Kamer. Hij was de leeraar der Ka- merleden. Sedert is de oogst schraal, ja doorgaans mis hikt geweest. Enkele malen nogtans is de Kamer zedelijk gedwongen geworden den goeden weg in te slaan büv. bij de afschaffing van belasting op intellec- tuëele ontwikkeling, bij die van gerechtelijken manslag. De Kamer is niet de uitdrukking van het volks- Daï^ijn grondlastenpatent en personeel, welke te zajnen ruim een vijfde van het geheele budget van uitgaven uitmaken. (2). Op ieder 45.000 inwoners wordt 1 lid voor de Tweede Kamer gékozen. De kiesdistric ten hebben ongeveer eene bevolking van 90.000 zielen. Daar nu het aantal betalenden in de directe i belastingen in de verschillende plaatsen zeer ver schillend isis het aantal kiezers of vertegen woordigd wordenden ook zeei’ uiteenloopend. In T district Amsterdam vertegenwoordigt 1 afge- vaardigde 659 kiezersin dat van Breda 2007.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1