CKMEENTg EN HET ARROSDiSSEMEKT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTEYHE-BLAD VOOR DE Paardenmarkt. r B IJ 1T E N L A N D. B 1 N N E N L A N B. No. 39. R J Z E V E W-E N-T W I N T 13 MEI. WOENSDAG ie s, iS des avonds DE TWEEDE KAMER EN HET KIES-STELSEL. n. i. OVERZICHT. (2) Art. 196, 197, Art. 143. (4) Art. 2 10. A Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco 1,90. In bet motto voor Ramaer’s Verzameling van Wetten en Besluiten op het registratie-recbt tegen Donderdag den 16den dezer ten acht ure. Hel aantal be- het bestuur bestuur s. n ie ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie bëtrefïende, worden franco ingewacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, maken hiermede bekend, dat de voorjaars PAARDENMARKT dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den '29 Mei e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd I1AMERSTER DIJKS'IRA II. FENNEMA Secretaris. het neder, worden te Rotterdam, op Vrijdag 14 Juni e k., der voor- middags ten 11 ure. men den vermaken bereidde met geen mogelijkheid De brave Dr. Kuyper „Er heerscht verrotting in den Staat „en de naam van die verrotting is LEUGEN.” De algemeene vergadering van Schoolverbond zal ditmaal gehouden Door de verdeeling van het Rijk in kiesdistric ten is het vertegenwoordigen van het volk ook al ware het kiesrecht algemeen onmogelijk gemaakt. »Maar de valsche voor den arbeiders allerlei uitspanningen en vermaken uit te denken, juist op hun vrijen dag^ des Zondags. Ztau de Standaard dan willendat arbeider uitspanningen en juist op dagen als hij er gebruik van maken kan? schijnt zulks te wenschen. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen De Standaard jammerende over de verdorven heden der eeuw, roept uit: philanthropic houdt niet op Om te blijven, wat hij iszal hij meermalen tegen zijne overtuiging en tegelijk tegen het al gemeen belang zijne stem uitbrengen. Wie het Bijblad op de Staats-Courant aan- dachlig leest, zal de waarheid van 't geen wij zeggen vele malen zeer duidelijk zien uitkomen. De verdeeling van het Rijk in kiesdistricten is een domme streek geweest, van welke de natie de nadeelige gevolgen ondervindt. Even ais altijd, moet het geheel boelen voor wal enkelen misdreven. Alleenwanneer de kiezers de geheele Kamer kiezen kan men van lands- d. i. volksvertegen woordiging spreken. Het volk wordt niet vertegenwoordigdmaar het district. De verkozene moet vooral letten op districts- belangen en wel op die van dat gedeelte ’t welk de meeste kiezers teltalthans zoo hij voor niet- herkiezing vreest. Woensdag heeft te Amsterdamonder voorzit terschap van dr. Modderman de vergadering van de Vereeniging voor Weezenverpleging plaats ge had. Uit het verslag aangaande den toestand der vereeniging bleek, dal het ledental van 111 tot ruim 180 geklommen was. De rekening over het afgeloopen jaar eindigde met een goed slot van 795.45. Op de kleine brochure lot opwek king van belangstelling in de weezenzaakdie in duizenden exemplaren over het Land verspreid waswaren tweehonderd brieven ingekomen van wier inhoud de heer Gildemeester een keurig gegroepeerd overzicht aan de vergadering mededeel de. Het talrijkst was de meening der eerste klasse vertegenwoordigddie onvoorwaardelijk tegen uitbesteding was en waarin hartverscheurende klachten werden aangeheven over hel ellendig lot van de weezenverpleging in vele onzer dorpen. De tweede klasse beval te dezulken, die, in theorie voor uitbestedinger om de onuitvoer baarheid tegen waren. De derde klassewaar onder ook een schrijven van ds. Heldring was vóór uitbesleding als regel, verpleging in gesticht als uitzondering. Op initiatief van prof. Donders heeft het bestuur een commissie benoemd be-, staande uit de bh. prof. Gunning en dr. Zeeman om een onderzoek naar den gezondheids toestand der weezenvooral wat oogziekte betreft, in te stellen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Modderman en Westenberg en gekozen de heer Scheltema van Dockum. stuursleden werd op voorstel van van 7 op 9 gebracht, en aan het bestuur vol macht gegeven zich nog twee leden te assumee- ren. De sensatie-makende rede dezer dagen door den heer d’Audiflret Pasquier in de Fransche Nat. Vergadering uitgesproken vergelijk ons vorig nummer heeft een tegenhanger gevon den in die, welke generaal Chanzy, de nieuwe voorzitter van het linker centrum, gehouden heeft, en waai in hii het doel dier vereeniging heeft ge formuleerd in de volgende bewoordingen reor ganisatie van het land door middel van de vrije instellingen en door eene loijale proefneming van de conservatieve republiekmet terzijde stelling voorloopig van de vraag omtrent de aan Frank rijk te geven constitutie. De generaal meent het zeker goed met zijn vaderland hij wil de constitutionele kwesties voor loopig ter zijde stellen, omdat er op ’t oogenblik meer dan ooit behoefte is aan eendrachtige sa menwerking meer in elk geval dan aan nutte loos tijdroovend partij gekibbel. Chanzy’srede is aangehoord en met attentie. Zelfs is op voor stel van den admiraal Saisset besloten haar in druk te doen verschijnen en onder de leden van de Het districtstelsel maakt Nederland in staatkun digen zin tot eene verzameling van loshangende, elkander vijandig gezinde, eilandjes. Het is de huldiging van T tegenovergestelde van ^Eendracht maakt Macht." De beste krachten worden versnipperd en daar- - enboven kan van de indeeling der districten een schromelijk misbruik worden gemaakt. Zonder districten zou het ultramontaanse!) ele ment niet dien invloed hebbenwelke bet thans uitoefent. Die invloed zou niet grooter zijndan in verhouding tot hot getal ultramontanen. Neemt men de kleur der afgevaardigden in aanmerkingdan moet men tot de conclusie ko mendat der R. Katholieken ultramonla- nen zijn, ja dat alle Noord Brabanders het zijn. Intusschen is dat ten eenenmale onwaar. De jongste houding der Tweede Kamer heeft bewezendal zij geen vriendin der Nederlandsche Natie isdat zij anti-liberaal isen nogtarts is diezelfde natie, volgens Mr. de Bosch Kemper, voor liberaal gezind. Men zou de vraag kunnen doen of dat soms het n:et-verlegenwoordigd deel is. Men heeft gezegddat niemand 40 personen tegelijk kan kiezenomdat hij ervooral ten platten lande, niet zoovelen konde kennen, die geschikt zijn. Maar, eilieve, bestaat er dan geen pers meerdie de candidalen bespreekt Heeft de Algemeene Kiesvereeni^ing niet den weg (door te handelen) aangewezendat het zeer wel kan Herziening van de Kieswet kan weinig verbe tering aanbrengen. Door in de steden den cen- sus te verlagen kan een einde gemaakt worden aan de onrechtvaardige ongelijkheid van verhou ding tusschen ’t getal kiezers en bevolking. Am sterdam zou in dezelfde verhouding als Breda niet 3958, maar 12.042 kiezers moeten hebben en Nederland niet 105.000, maar 160.000, doch de zaak zelve zou er niet zeer veel beter door worden Men zou het minimum van den census, ƒ20, wel algemeener kunnen maken maar niet overal invoerenwant ook dat verbiedt de Grondwet. Herziening van de Kieswetzonder herziening der Grondwet, zal weinig goeds opleveren. SNEEK, 14 Mei. De punten van beschrijving voor de vijf-en- negenligste Algemeene Vergadering en het Con gres der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van N ij verheid, welke vergadering den 9 Juli e k. en volgende dagen in hel kerkgebouw der doopsgezinde ge meente alhier zal worden gehoudenzijn thans verschenen. De orde van werkzaamheden is aldus Dinsdag 9 Juli, ’s morgens negen ure: Eerste zitting der Algemeene Vergadering. Woensdag 10 Juli, ’s morgens tien ure: Congres van de Leden der Maatschappij. Eerste algemeene bijeenkomst. Donderdag 11 Juli’s morgens negen ure Tweede Algemeene bijeenkomst van het Con gres en daarna Tweede zitting der Algemeene Vergadering. Onder de voorstellen die directeuren aan de vergadering zullen doen, merkt men op de op richting van een museum van kunst op de nij verheid toegepaslhetgeen zij als een degelijk krachtig middel beschouwen om den kunstzin in de nijverheid weder aan te wakkeren. Zij wenschen die oprichting in verband te brengen met het eeuwfeest der Maatschappij dat in het jaar 1877 te Haarlem zal worden gehouden. Op het Congres zullen vele punten worden be handeld die betrekking hebben totle Afdee ling L a n d b o u w2°. Afdeeling F a b r i ek- enHandwerksnijverheid; 3°. Afdeeling Koophandel Zeevaart en Vissche- rijen, volkshuishoudkunde en sta tistiek. Het programma der bij die gelegenheid te hou den feestelijkheden is nog niet officieel vastge- sleld. Wij kunnen daarover op ’l oogenblik dus nog geen mededeelingen doen. Intusscher. he pen we daartoe spoedig in staat te zijn. Wij kunnen evenwel reeds nu meedeelen, dat alle pogingen worden aangewend om bedoelde dagen zoo aangenaam mogelijk te maken. De be trekkelijke feestcommissie en die voor ’t organi seren van volksfeesten zijn druk in de weer. De laatste kan (blijkens achterstaande annonce) zich dan ook reeds verheugen in de welwillende mee- dewerking van het Sneeker publiek. Wat ons veel genoegen doet. De Purmerender Courant beval een bericht van het comité voor den Noord-Hollandsch-Frie- schen spoorweg waarin ter kennis van belang stellende gewestgenooten in Noord-Holland en Friesland wordt gebracht dat door zijne excel lentie den minister van staat en van binnenland- sche zaken nogmaals eene verlenging is toege staan van den termijn tot voorbereiding van de daarstelling van den Noord-Hollandsch-Frie- schen spoorwegdoch voor een betrekkelijk zeer korten tijd. Het comité noodigt daarom nogmaals secre tarissen van besturen en sub-comités dringend uit ten spoedigste aan het adres van een hunner mededeeling te doen van den uitslag hunner po gingen ook van die waarvan geene resul taten te wachten zijnuiterlijk vóór het ein de dezer maand Mei. Behalve de officiéél bekende inschrijvingssom 1,701,240 in aandeelen en ƒ19,855 in subsi die) bedroeg de inschrijvingvolgens de laatste berichtenin Workum p. m. 21,000; Bolsward ƒ35,000; Nijland ƒ21,600; Sneek ƒ33,000 en in Wonseradeel ƒ9,200. Het kwaad zou wellicht iets minder, maar geenszins weggenomen worden. De oorzaak van het kwaad ligt in de Grondwet. In haar ligt de schuld dat de Tweede Kamer het regeeren onmogelijk kan maken en het doet en dat het eene ministerie voor en hel andere na valtzoo dat er niets tot stand kan komen en de opgebrachte belastingen, (door wijlen de vrouw van Willem II »het bloed der natie” ge- noemd)(') wel is waar niet verspild maar ook niet nuttig aangewend worden. Dat de Tweede Kamer niet iszooals zij be hoort te wezenligt alleen aan de verkeerde inrichting van hare samenstelling. Zij is geene waarheid en kan dat ook niet zijn, wijl de Grondwet zulks niet toelaat. In de meest gunstige omstandigheden is zij eene fictie. Het eenig middel waardoor hulp kan aange bracht wordenis herziening der Grondwet. Dat die spoedig tot stand zal komen betwijfelen wij, wantalvorens dat kan geschieden moet eene Wel worden gemaaktwaarbij verklaard wordt dat er grond bestaat om het voorstel er toe in overweging te nemen, waarna de Kamers ontbon den worden.(2) Eene Tweede Kamer zooals de tegenwoordige is samengesteld wordt niet gaarne ontbonden. Herziening is bijna eene onmogelijk heid. De Grondwet zelve heeft haar nagenoeg verboden. Bij die van 1814 werd de Kamer (er was er destijds slechts ééne) niet ontbonden maar een gelijk getal nieuwe leden aan de oude toegevoegd en werd deze de Dubbele Kamer genoemd.(3) In de Grondwet van 1815 is die Bepaling be houden.!4) Op die wijze is dan ook de Grond wetsherziening van 1848 tot stand gekomen en met deze alle verbetering in de toekomst zoo goed als onmogelijk gemaakt. Thorbecke was tegen alle ontbinding; volgens VAN Houten (wiens meening wij tot de onze maken en eerlang zullen bespreken) ten onrechte. De Kamers moeten ontbonden kunnen worden, maar de ipso jure ontbinding keuren wij af, vooral omdat zij noodige verbetering onmogelijk maakt. Feringa’s leerdat men zich in dit geval niet aan de Grondwet moet storen, is wel nuttig, maar niet minder verwerpelijk om niet te zeg gen onzedelijk. De bezworen Wet moet gehand haafd wordenal is zij slecht. Wijkt men ééns van dat beginsel afdan kan men zulks met ’t zelfde recht altijd doen. En daarvoor behoede ons de toekomst. I OI K U\ SNEEK MULTATULI. 5 5 J, ■d b ;e i. n k >-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1