71 GEMEENTE BN HET ARRONDISSEMENT SNEEK EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE NIEUWS- Paardenmarkt. I. B I N N E N L A N D. 1872. No. 40. 18 MEI. ZATERDAG ;en. 1. I kl. DOOR Mr. S. van HOUTEN. 0,- I. (27. - 1 i. L ji €0X1 ■>50, zijne l livs. 3 L Minister'.ëele verantwoordelijkheid willen alle Doch ook al had hij de cand'.daluur van ge- a 4 4 l iden. doss. De Kamer van koophandel te Arnhem zal voort aan ook haie zittingen in het openbaar houden. van 98 pd. zich tegen doch altijd geheel was 4 3 8 t s f 8 a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ4.90. Aug- obia) tren- Jurg- E. r(S) 35 1,35 ',9 ,5A De correspondent van de Köln. Zeitung is over de verwerping van Op den eersten Pinksterdag zal te Amsterdam een nationaal typografen-congres plaats hebben. De heer Mr. W. B. S. Boeles te Assenis o.a. benoemd tot gewoon lid van het historisch ge nootschap te Utrecht. In 1845 beeft Thorbegke de afstemming van ’t budget, om redenen daarbuiten gelegen, nog hevig bestredenin 1856 bracht hij de verwor pene toepassing van dit uitvloeisel der volkssou- vereiniteit zelf in praktijk, toen Simons minister was. Later keert hij weder tot 1845 terug. Bijv, 290 iren, ƒ45 Var- 'den Lon- x Mus- lei. ■w partijen sedert 1840. Maar in de toepassing der formule openbaart zich groot verschil. De libe ralen (echte namelijk) zien in haar niet alleen een repressief, maar ook een preventief middel, zoowel om kwaad te bestraffen als te voorkomen, niet alleen om goed- of af te keuren maar ook om aan te wijzen in welke richting de regeering heeft te handelenom op den bijval der volks vertegenwoordiging te rekenen. Deze soort is geworteld in ’t begrip van volkssouvereiniteit en brengt ’t afstemmen der begrooting om redenen, daarbuiten gelegen mede. Dat is den voorstan ders van ’t ancien régime een doorn in het oog, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEKmaken hiermede bekend, dat de voorjaars PAARDENMARKT dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 29 Mei e. k. Burgemeester en Wethouders voornoeind I1AMERSTER DIJKSTRA II. FENNEMA Secretaris. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de ar rondissements Rechtbank te Sneek, met J. C. Meijeradvocaat aldaar. stenbelastingen zij zijn de aanvoerders van ’t verbond met de conservatieven en anti-revolufio- nairen. De liberalen ja, de Nederlanders noemen zich zoo gaarne liberaalmaar als ’t er op aankomt aan de beginselen het eigenbelang op te offerenweet men zich maar al te gemak kelijk te verontschuldigen. Die correspondent heeft volkomen gelijk. Maar eervol is ’t niet voor onze volksvertegenwoordiging. Heden (Vrijdag) heeft de plechtige begrafenis plaats van wijlen H. K. H. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden, prinses van Saksen- Weimar-Eisenach. ADVERTENTIËN van 4 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Het hoog militair gerechtshof te Utrecht heeft het vonnis van den krijgsraad in de eerste mili taire afdeeling te Haarlem gewezen in de bekende zaak van de luitenants der cavallerie Ort en Thierry de Bije, vernietigd en den Isten luitenant. J. A. Ort veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een maand en in stede der geldboete tot een kamerarrest met acces van acht dagen en den 2den luitenant Thietry de Bije tot eene cel lulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en in stede der geldboetetol een kamerarrest met acces van vier dagen. machtsoverschrijding des wetgevers waakt 1 staatsvorm niet. P-1- rr" 1J:‘ - predikt «Onder hen die tot de liberalen gerekend worden bestaat een grooter verschil omtrent be ginselen van regeeringsbeleiddan men gewoon- lijk onderstelt.” Aldus vangt de S. de voorrede aan van brochure, welke «is bestemd, om eenige dier punten van verschil in het licht te stellen.” Toen hij in Februari die woorden schreefzal hij weinig gedacht hebben dat de waarheid er van op zoo deerniswaarde wijze in ’t begin van Mei zou blijken. Het doel van het geschrift is »de liberalen in het land op te wekkenom hunne taak niet af gewerkt te rekenenwanneer hun kandidaat ge kozen ismaar ook toe te ziendat de natie van de overwinningen bij de stembus vruchten plukke.” Van Houten’s kritiek van Thorbecke’s staats leer is vooral gegrond op de narede, door dezen aan zijne Parlementaire redevoeringen toegevoegd. Vooraf herinnert S. er aandat Thorbecke’s begrippen omtrent de verhouding tusschen regee ring en volk omtrent volksvertegenwoordiging en kiesrecht bij de Grondwetsherziening van 1848 niet gevolgd zijn. Thorbecke wilde geen rechtsstreeksche ver kiezingen en was tegen kamerontbinding. vrijzinnige toepassing dier herziene Grondwet tot leus had. v. Houten vraagt of Thorbecke me degewerkt beeft tot het bereiken van hel voor gestelde doel, dan wel of by het in T geheim heeft tegengewerkt Hij meentdat Th. onwillig gevolgd is en brengt daarvoor zijne gronden aan. Onder meer zou hij vroeger in ’t geheim sedert 1869 weer openlijk gereageerd hebben tegen de beginselen, die legen zijn wil in de Grondwet zijn opgeno men. Van daar eene breuk tusschen Th. en de liberalen, tusschen Thorbecsianisme en liberalisme. De staatsrechtelijke strijd tusschen de oude staatsinrichting en de nieuwe denkbeelden tus schen anciem ^régime en revolutie bestaat hierin, dat het eerste rust op onderscheiding tusschen heerscher en beheerschten en dat de laatste die wil vernietigen. De leer der volkssouvereiniteit isdat de be langhebbende moet oordeelen wal hem dienstig is en dit beter kan doen dan één persoon of college. Thorbecke noemt den zuiveren vorm der volks souvereiniteit de republiek, den vorm «waarin zonder verder zoeken en strijdenzonder veel kunst van organiseren en regeeren ieder, gelijk elk volk meester van zijn lot zal zijn.” v. Hou ten zegt«Zeer ten ,onrechte. Het geschikste ideaal is nog ver af en zeer moeielijk te verwe zenlijken.” Wij meenen, dut zijn oordeel het juiste is. Volkomen naar waarheid zet v. H. uiteendat de constitutionele mvnarchie wel waarborgen op- Men schrijft aan de IV. Zutph. C. uit Zelhem Donderdag 9 April werd door de diakenen van Hengelo en Zelhem het brood opgehaald dat door eenige boeren aan de zoogenaamde Ilengelosche molen was gebracht. Deze boeren zijn hier toe verplichthoewel niemand eigenlijk weet van waar die verplichting komt. Zij ligt in den grond dien zij bebouwen. Even als duizenden in ons land jaarlijks eenig koren als tiend moeten geven, zijn hier eenige menschen tot het lederen van eene bepaalde hoeveelheid roggenbrood verplicht. Het ééne brood, dat een boer brengt, moet min stens 22 pd. (halve k.g.) wegen voor elk pd. daar beneden betaalt hij 30 ct. boete. Van al hel brood ontvangen Zelhem en Hengelo ieder 3/8 en het overige ’/j gedeelte wordt ver deeld onder de R. Kath. van Hengelo en den Keijenborg. Het zwaarste brood werd dit jaar geleverd door G. J. Massink op Lebbingeen ’t Is wel eens gebeurd dat iemand het lederen van dit brood verzette kwam hem dit duur te staan. In ’t er dit jaar 2444 pd. aangebracht. In een onzer laatste nummers hebben we mel ding gemaakt van de afkeurende motiedoor de Amsterdamsche Kiesvereeniging Burgerplicht" aangenomen tegenover den heer Godefroi, naar aanleiding van dien houding tegenover het wets ontwerp van Blussé (inkomstenbelasting). Wij willen thans aan onze lezers niet onthou den het antwoord door den heer Godefroi daarop gegevenen het wederantwoord van bedoelde Vereeniging. Wij laten een en ander in substan tie hier volgen: De heer Godefroidan verklaartdat hijal vorens de candidatuur der kiesvereeniging «Bur gerplicht” te aanvaarden op eene tot hem ge richte vraag van een der bestuursleden heeft ge antwoord dal hij in ’t algemeen niet verwijderd was van de politieke richtingdoor «Burger- 1 plicht” voorgestaan doch dat hij niet op zijne de inkomstenbelasting hier te I verkiezing wilde werken door a priori eene stel- Lande niet verwonderd geweest en verwacht van I lige opinie omtrent speciale vraagstukken te open de tegenwoordige Kamer geen verbetering in ’t barenen wel omdat z. i. de oplossing van een belastingstelsel. Zoolang zegt bij ze fei- i politiek of legislatief vraagstuk behalve waar zij telijk slechts de gegoede burgerklasse vertegen- een vaste basis vindt in de grondweteene zaak woordigtis het nauwelijks te verwachten dat van overtuiging isdie door ooderlinge wrijving de meerderheid, gelijk de heer Cremers deed, i van gedachten, door debat gevormd moet wor- tegen haar eigen belang in een billijke wet zal den doch niet de vrucht mag zijn van een par- aannemen. De ultramontanen voor de goederen ti pris. in de doode hand beducht, vreezen de inkom- 5 Doch ook al had hij de candidatuur van ge- levert tegen overheersching door één persoon DE STAATSLEER VAN Mr. J. R. THORBEGKE. maar door vorst en vertegenwoordiging. Tegen t onze Ook Th. heeft dit gevoeld en aan den wetgever onthouding. Zonder volkssouvereiniteit kan geen waarborg tegen overheersching bestaan. I Historisch hebben de volksvertegenwöordigin- gen tweeërlei doelde vorstelijke regeermacht te beperken of die te deelen. In onzen tijd is het laatste uitsluitend op den voorgrond getreden, j Aangaande de rechtstreeksche verkiezingen zegt Thorbecke: «Het heeft een schoonen schijn, het wekt de belangstellingwanneer het volk de bijv, het ministerie Heemskerk c. s. afgevaardigden zelf benoemtdan waarom is ’t i vooral te doen? Om hen, die kiezen, of om I hen die gekozen worden? Dat het volk recht streeks medewerkt Of daf de beste keuze zoo veel mogelijk worde verzekerd V, Houten’s oordeel is, dat ons kiesrecht is zooals Thorbecke zich dat in 4839 dacht, de in zijne redevoering van 23 April 4868, vormwaarin het volk zijne meesters kiest. Zoo als de toestand thans iswordt, het volk aan een bevoorrechte geldaristocratie prijs gegeven. De waarheid van dit oordeel is voor niet veel tegenspraak vatbaar- Thorbecke wilde ook geen periodieke aftre ding der volksvertegenwoordigers; intusschen heeft de praktijk het Thorbeckiaansch standpunt in de ze verlatenalthans nagenoeg. Tusschen de mogelijkheid van Kamerontbin ding en Volkssouvereiniteit bestaaat een nauwe Nogtans werd hij de leider der partijdie samenhang, Zij is een buitengewoon middel om I de eenswillendheid van volk en vertegenwoordi ging te verzekeren en te handhavenen past alleen in het stelsel der volkssouvereiniteit. In het Thorbeckiaansch stelsel van regeering der door het volk aangewezene waardige mees ters, past zij niet. Thorbecke heeft de mogelijk heid van ontbinding hevig bestredendoch heeft moeten zwichten. Volkssouvereiniteit is Thorbecke een gruwel en hij antwoordde dan ook aan Foreest, toen die i hem van T voorstaan ervan beschuldigde: «Waar en wanneer heb ik ooit het woord of het be ginsel van volkssouvereiniteit ingeroepen Men versta onder volkssouvereiniteitwat men wil maar is daarvan in de -door mij voorgedragene wetten en daaronder zijn nog al karakteris tieke wetten een spoor te vinden Wan neer men mij spreekt van volkssouvereiniteit dan spreekt men mij van een chaosvan iets waarvan ik geen klaar begrip kan vormen.” Volgens v. H. verloochende hijalzoo spre kende de hoofdbeginseleu van de staatkundige bewegingen van 4848. Doet de kroon een beroep op het tolk tegen de meerderderheid der Kamerdan is dat de Volkssouvereiniteit en actionzegt v. H. en nie mand kan dat tegenspreken. Zelfs Foreest hul digde de uiting der volkssouvereiniteit en Heems kerk Az. bracht ze in praktijk. Niemand kan daartegen iets uitrichten want les idees marehent. Bij koninklijk besluit van den 15n dezer is aan den heer mr. J. J. Bolman op zijn verzoek, met hel einde der loopende maand, eervol ont slag verleend als schoolopziener in het 8e school district van Friesland en tot schoolopziener in dat district benoemd jhr. mr. G. L. van Beijma thoe Kingma te Lemmer.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1