GEMSENTE 1 HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE'BIAD VOOR DE BUITENLAND. BINNENLAND. 1872. 3 JUNI. WOENSDAG Kennis e v i n JÜ iemand is zoo veel te onbeschaamder is hij ook.” OVERZICHT. Te Zaandam hebben drie ingezetenen zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek om meisjes tot de lessen der H. B. School toe te la ten. voering eener algemeene belasting op de i n- komsten. onder betuiging van leedwezen dat bet wetsvoorstel daartoe in de Tweede Kamer de meerderheid niet heeft kunnen verwerven. o- ten 3. >d sd Hoogst opmerkelijk is de strijd thans tusschen de confessioneele en conservatieve partij gevoerd. De Standaard, onder de leiding van ds. Kui per te Amsterdam, noemt de Nieuwe Arnh. Ct, onbeschaamd. Deze courant antwoordt»de Standaard kent niets van «Men” verzekertdat Z. M. de Koning den heer v. Reenen heeft geraadpleegd over den po- lilieken toestand. Welk het advies van den heer v. Reenen zou geweest zijn voegt hel gerucht er niet bij. De toestand van den heer Thorbecke schijnt in de laatste dagen weer meer zorgwekkend te zijn geworden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de e gemeente SN EEK, SNEEK, 4 Juni. Gedurende de afgeloopen maand zijn aan de zwem- en badinrichting alhier genomen 917 bin nen- en 669 buiten-baden. In de maand April, toen ’t bassin nog niet ge opend was, bedroeg het getal binnenbaden 835 in Maart 729. De schipper G. d. V. van Zwartsluis, heeft gisteren op treurige wijze zijn zestienjarigen zoon verloren. Even buiten de Brekken is de zoon zonder dat de vader ’t bemerktebuiten boord geraakt en toen de laatste het ongeluk ontdekte was hij niet meer in staat hem hulp te verlee- nen. Eerst later is men er in geslaagd het lijk van den ongelukkige te vinden. ADVERTENTIËN van 4 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7J/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. De Fransche Nat. Vergaderingheeft in den loop der vorige week zich onledig gehouden met de behandeling van de wet op de legeror- ganisatie. Tegen hare gewoonte heeft ze deze zaak vlug en flink behandeld. Van de anders in ’t fransche wetgevend lichaam gebruikelijke haarkloverijen hebben we thans niets gelezen. Vrijdag jl. waren dan ook reeds de artt. 623, handelende over de oproeping der contingenten en de vrijstellingen van den dienst aangenomen. Daar de meeste onzer lezers wel niet bekend zullen zijn met de algemeene bepalingenwaar in de hoofdstrekking van dit belangrijk ontwerp van wet is neêrgelegd laten we die hier volgen. Zij luiden aldus «Artikel 1 Ieder Franschman is persoonlijk ver plicht tot de militaire dienst. Art. 2 In het fransche leger worden geenerlei premiën voor de dienstne ming en geene handgelden gegeven. Art. 3. Ie der Franschman, welke niet uitdrukkelijk onge schikt voor de militaire dienst is verklaardkan op de wettelijke bepaalde wijze van zijn twintigste tot zijn veertigste jaar worden opgeroepen om te behooren tot hel leger of lot de reserve. Art. 4. De plaatsvervanging is atgeschaft. Art. 5. De ontheffingen van dienstvolgens de wel toe te kennengelden in geen geval als finale vrijstel ling. Art. 5. De personen die zich bij het leger onder de wapenen bevinden mogen niet aan ver kiezingen deelnemen. Art. 6. Ieder militair korps dat onder de wapenen is, wordt aan de bepalin gen van het militair strafrecht onderworpen is een deel van het leger en staal onder de bevelen hetzij van den minister van oorloghetzij van den minister van marine. Art. 7. Alleen Franschen worden in het fransche leger toegelaten Van den militairen dienst worden uitgesloten, en onbevoegd om de wapenen te dragen worden verklaard 1°. zij die door den rechter veroordeeld zijn tot eene lijfstraf of onteerende 2°. zij die, bij rechterlijk vonnis veroordeeld zijnde tot eene gevangenisstraf van twee jaren of minder na afloop van dien straftijd zijn gesteld onder het toezicht der hooge 1 van alle of van Dat voorts aan schouwingen en is verklaarbaar, eene De Eerste Kamer is tot hervatting barer werk zaamheden bijeengeroepen tegen Vrijdag 8 Juni, ’s avonds 8 uur. Ook de leden van de kiezersvereeniging «Vrij heid en Orde” te Deventer zullen een adres zen den aan minister Blussé om hem dank te zeggen voor zijne krachtige pogingen tot invoering eener inkomstenbelasting. Voor de algemeene vergadering van ’t Nut14 Augustus te Rotterdam te houdenzijn door het hoofdbestuur de volgende vraagpunten aan de or de gesteld 1. Wordt er voldoende gezorgd voor de op leiding van hen, die als hoofd-, hulponderwijzers en kweekelingen bij het lager onderwijs werk zaam zijn Zoo neen op welke wijze kan onze maatschappij in dien toestand verbetering helpen aanbrengen 2. Wordt er bij het geven van lager onder wijs voldoende gelet op den aanleg en vermoede lijke toekomst van hen die dit onderwijs genie- Datbehoudens het bepaalde in art. 130 dier weteen arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt 2°, die daarbij verschenen zijnde zonder gel dige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehouden, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de straf bepalingen van art. 144 der wet strengelijk zul- len worden toegepast op de zoodanigendie zon der geldige reden niet verschijnen en dat zooda- nige verlofgangersdie zich in eene andere ge meente gaan vestigen de verplichting wordt voor gehouden welke aan hen bij art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 31en Mei 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I1AMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. Van 3 tot en met 7 October e. k. zal door het departement «Arnhem” der Neder). Maat schappij ter bevordering van Nijverheid in het gebouw Musis Sacrum te Arnhem, eene tentoon stelling worden gehouden van vruchten, bloemen en planten. De inzending en mededinging staan vrij aan kweekers en liefhebbersook uit het buitenland. Ook handelaars in vruchten worden toegelaten. Opgaaf van inzending moet geschieden uiterlijk den 23 Septemberterwijl de inzending moet plaats hebben vrachtvrij den 30 September d. a. v. Een aantal goudenzilveren en koperen medail les en geldelyke premies zijn uitgeloofd. De heer J. Nagel Jr. te Arnhem is secretaris der commis sie van regeling en beheer. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De kiesvereeniging «Burgerplicht” te Rotter dam heelt besloten, hare hulde aan de regeering het conservatisme en hoe onwetender te betuigen voor het genomen initiatief tot in- politie of vervallen verklaard sommige burgerlijke burgerscbaps- of familie rechten.” Thiers en von Arnim hadden in den laatsten tijd drukke conferenties en men meent dal de onderhandelingen met Duitschland op den besten voet staan. Hel voorstel tot afkondiging eener algemeene amnestie voor alle deelnemers aan den opstand van 18 Maart 71 mits zij niet beschuldigd zijn van eenig gemeenrechtelijk misdrijf en geen aan deel hebben genomen aan het burgerlijke of mi litaire bestuur van den opstand,schijnt nog al tijd geen zeer gunstig onthaal te vinden bij de leden der Nat. Vergadering. De uit den boezem van dat lichaam benoemde commissie van rapporteurs kon in hare laatste vergadering althans nog niet lot eenstemmigheid komen over ’t door haar uit te brengen rapport. Ten slotte besloot men dan ook maar de ziens wijze over deze zaak in te winnen van de minis ters van justitie en binnenlandsche zaken van den procureur-generaal en van den prefect van politie. De Duitscbe keizer heeft thans een voor name gast. De kroonprins van Italië brengt aan het berlijnsche hot een bezoek en de duilsche bladen vertellen ons dat de ontvangst van prins Humbert luisterijk geweest is. Wat we lot onze bevreemding evenwel nog niet hebben gelezen, is: dat er eene groote wapenschouwing gehouden is of zal worden. Een vorstelijk bezoek zonder eene wa penschouwing, toch is bijna even ongerijmd, als een koning zonder uniform. ’t Eene behoort zoo hij 't ander. Wij vertrouwen dan ook wel dat Wilhelm zijne «landskinderen” wel eens zal tentoonstellen voor zijn hoogen bezoeker. dat bezoek allerlei politieke be- gissingen worden vastgeknoopt Zoo’n visile moet nu eenmaal politieke beteekenis hebben. Ook dat is men zoo gewend. De schorsing in zijne bediening van den veld- proost de bisschop Namszanowski te Keulen, die, zooals bekend is een priester verbood dienst te doen in de garnizoenskerk aldaar zoolang die ook door oud-Gatholieken werd gebruikt, maakt sensatie. Deze handeling der rtgeering bewijst dan ook dat zij niet alleen kan maar ook durft doortasten tegenover de ultramontaansche gees telijkheid. Natuurlijk roept de ultramontaansche pers ach en wee over deze daad die ze kwa lificeert met bittere woorden, als een onrecht der kerk aangedaan; maar even natuurlijk is ’t ook, dat die pers terecht gewezen en onder ’t oog ge bracht wordt, dat men de zaak niet juist kwa lificeert. Zoo doet o. a. de Nordd. All. Zeit. uilkomendat er volstrekt geen kwestie is van schorsing van den bisschop van Agathopolis (den kerkelijken titel van genoemden veldproost) maar van de schorsing van een «militair ambtenaar,” waarmee het kanonieke recht niets te maken heeft. «Ook de disciplinaire vervolging zegt bedoeld blad is niet tegen den bisschop «in partibus infideliuin’ gericht.” De poging van de Norddeutsche om ’t op zuiver terrein te brengen verdient alleszins toe juiching. Of ze vrucht zal dragen Er bestaat o. i. gegronde vrees het te betwijfelen. Kerk en Staat kunnen niet samen gaan. De schuld daar van ligt hoofdzakelijk aan de kerk. Haar ijskoud «non possumus” is eene voortdurende oorlogsver klaring voor den Staat. Deze wordt dan ook ta melijk wel geconstateerd door de volgende ver klaring «Op de puinhopen van den modernen Staat zal de Kerk eene nieuwe orde van zaken opbouwen evenals toen het Heidensche wereldrijk ineen stortte. De moderne Staat heeft geen toekomst. Hij draagt het bederf in zich want hij schendt Hoe te oordeelen zoowel over het beweren van sommigen dat het middelbaar onderwijs hier te lande lijdt aan eenzijdige realisme, als over de meening van hen die er geen voldoen den grondslag in vinden voor praclische toepas sing Of zijn wellicht beide die meeningen ge grond in dien zindat genoemd onderwijs èn te weinig idealistich èn te weinig practisch, dat het te veel intellectualistisch is 4. In hoeverre staan de godsdienstbezwaren door sommigen tegen het lager onderwijs op de openbare school geldende gemaakt, aan de invoe ring van den leerplicht hier te lande in den weg? M. a. w in hoeverre bestaat tegen de invoering van leerplichtigheid het bezwaar, dat in sommige gemeenten leerplicht feitelijk schoolplicht zou zijn? 5. Verdient de opvoeding van weeskinderen in groote gestichten afkeuring Zoo ja welke zijn de bezwaren tegen, welke de voordeelen van een geheele of gedeeltelijke verplaatsing en ver spreiding van de kinderbevolking der groote wees huizen naar en over hel platteland 6. Wat leert de ondervinding in andere landen aangaande de inrichting en het gebruik van volks bibliotheken Is het wenschelijk bij de inrich ting der volksbibliotheken van onze departemen ten meer dan tot hiertoe geschied is acht, te slaan op de bijzondere behoeften der lezersdie in de onderscheidene departementen van die bi bliotheken gebruik maken Welke verbeterin gen kunnen in het bestuur dier bibliotheken wor- dsn aangebrachtom het gewenscht gebruik te bevorderen o* n* NATIONALE MILITIE. Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 22 Mei jl. No. 446 brengen door deze ter kennis van de belang hebbenden dat het onderzoek over de verlofgan gers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Donderdag den derlienden Juni e. k., des voormiddags ten 10 ure voor het ge meentehuis. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Mihciens-Verlofgangers van de vier oud ste lichtingen, voor zoo ver zij vóór den Isten April j. I. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas SNEEK ANT )0 I k ■ï- 35 35 9 >A er iet ek u- Jk 'g en ICO

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1