GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE N. B I N N E N L A N I). No. 49. 19 JUNI. WOENSDAG G. 1872. Thorbecke’s n. lukken van het snoode plan zeer begunstigd heeft. WETHOUDERS der en scheen zulke ma!ligheden(2) giaffiiww In ’t belang van schipperij en »Schutlevaers-Vereeniging” zich sen de Antje; Jonk- dat wij straks zullen zienhoe onedel en slecht het was. In de maand October of November van 1852 werden op onzichtbare wijze van het eene eind der gracht, die de ganscbe stad doorloopt, tot Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. hoe of door wien zij op bedaard en schijnbaar onpartijdig geschreven werd schijnbaar met het doel In Public Opinion leest mendat de koning in der Nederlanden zeer letterkundig' is en dat zij twee derde van haar inkomen aan de letter kunde besteedt. kunnen 50 'O. - An- Iman ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle blieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco i ngewacht. sie? Was die brochure besteld werk? Wij welen het niet; maar wel, dat zij het ge- Met leedwezen vernamen wij uil den Musical Standard, dat de jeugdige de Graan, wiens meesterschap op de viool in kinderlijken leeftijd ieders bewondering opwekteen aan wiens toe juiching in Engeland op de Muziek-Vereeniging van 1870 geen einde scheen le kunnen komen aan de tering lijdende is. zekere eenvoudige welke) de R. K. ’’•8 1’4 terrein, te staan builen kerkelijke partijschappen en zeer liberaal te zijn en dat hij de schrijver was, moest ook wel geloofd worden want hij heelt Men zegt dal de Tweede Kamer spoedig zal bijeenkomen maar voor korten tijd. Het dolatie-wetsontwerp ten behoeve van de dochters van wijlen den heer Thorbecke zou dan inkomen. o. a. gewaarschuwd geen versche melk doch alleen gekookte en niet te veel boter te gebruiken daar het gebleken was dat de longziekte en tonu- blaar die thans zeer heyig onder het vee heer- schende zijn ook op den mensch kunnen erven en ontstekingen in mond en keel doen ontstaan. BURGEMEESTER gemeente Sb EEK, Gelet op hunne publicatie van den31 Mei 1871, waarbij de ingezetenen zijn herinnerd aan hunne verplichtingen nopens de bijhouding der bevol kingsregisters Overwegende dat de nakoming dier verplich tingen nog altijd veel te wenschen overlaat Waarschuwen door deze, ieder, wien het aan gaat dat voortaan elk verzuim in de aangiften van aankomst in en vertrek uit de gemeente verhuizingen binnen de gemeente en hetgeen daar toe betrekkelijk is overeenkomstig de Algemee- ne Politie-Verordening zal worden vervolgd. Sneek 30 Mei 1872. I1AMERSTER DIJKSTRA, Burgemeester. H. FENNEMA Secretaris. ,34 De plaatselijke schoolcommissie der gemeente Franekeradeel heeft een adres tot de Tweede Kamer gerichtwaarin niet alleen wordt aangédrongen op een herziening der wet op hel lager onderwijs, maar ook de verlangde verbeteringen worden aan geleid en toegelicht Als de voorname fouten der wel van 1857 slipt de commissie aan, dat zij niet beantwoordt aan art 194 der grondwetdat voldoend lager onderwijs' verlangt dat het onder wijs niet door alle kinderen wordt genoten dat een bekwaam en bevoegd toezicht ontbreekt en dat de regeling van het voorbereiding onderwijs geheel achterwege is gebleven. In de jongste vergadering van de afieeling s Gravenhage der Maatschappij v. Landbou w werd gegaan in Nederland l overal en zoo zal het mogelijk nog lang na de- ters beteekenen moesten, I de huizen werden ge chreven Menigeen bevreesd, vooral, toen slimme gasten, bekend ook om hunne kerkelijke rechtzinnigheidden dommen en Bij de uitgevers van Egmond en Heuvelink te Arnhem zal eene levensbeschrijving in het licht verschijnen van Thorbecke, be wei kt door mr. E. J. Ktehl. De Arnh. Cour, verneemtdat van de 36 postambtenaren die examen gedaan hebben voor ra en Hui- ;a i Hei- stra en z. v, n. Nauta, i Sij- d. v. sthem. fdzega uizen. HOE ANNO 53 APRIL WERD BEWOGEN, EN ’T NEDERLANDSCHE VOLK BEDROGEN. L Eene zen tijd gaan. In een vorig artikel, gewijd aan Neêrlandsch 'grootsten braafsten eerlijkslen en deugdzaam- sten staatsman, is de Aprilbeweging van 1853 even aangeroerd en beloofd op die schandelijke ge beurtenis terug te komen. Daar wij als oog- en oorgetuigen spreken mag men ons verhaal als geschiedkundig aan merken maar moet men ons tevens verontschul- I digenwanneer wij niet alle personen, die in die schandelijke geschiedenis eene treurige rol gespeeld hebben met name noemen. Enkelen hunner leven nog; van anderen zijn nog zonen en dochteren over, die zich zeer goed het toen gebeurde herinneren en die wij noch willen, noch mogen kwetsendoor de namen hunner vaders bekend le maken. Alles goed voorbereid hel terrein nauwkeurig verkend zijnde werd de directe aanval begonnen. Wij meenen op een Paaschmaandag, na de och tenddienst in de Domkerk althans het was in de kerk en na hel eindigen der preek. de telegrafie slechts zes althans zeer weinig geslaagd zijn Het examen van telegrafisten voor de posterijen is in vollen gang. Van beide zyden worden hooge eischen gesteld. handel heeft de lot de hooge Regeering gewend, om op verbetering van de ha ven van Urk aan te dringen. op hel andere de deurposten der huizen getee- kend met een roodkrijten D of P. Men verdiepte zich in gissingen wat die let- De I *yhi- reformatie steeds eene groote macht geweest m de handen van hen die er gebruik van wisten te maken. Eigenbelang-zoekende lieden hebben immer getracht de godsdienst of liever kerkvormelijke regelen te verbinden met staatkunde en maat- I schappelijke toestanden. Om van droevige r velt is deels ten gevolge van die combinatie gerechtelijk vermoordHuig de Groot en Ho- Gerbeets er door in den kerker gebracht. Nederland heeft er, van sedert zijne vrijwor ding af zijne beste burgers door verzaaktuit geworpen, in de gevangenis en ter dood gebracht. Immer heeft de reactiehet conservatisme en de geestelijkheid het volk misbruiktdoor op zijn zoogenaamd godsdienstig gevoel le werken om het op te ruien legen hen, die het waarlijk lief hadden en voor zijn rechten leefden. Zoo is het gegaan in Frankrijk^1)zoo is het zoo ging het elders en Keurig is die waarheid uiteengezet door Erckmann-Guatrian Gesch der Fransche Re vol. van 1789, door een boer verhaald. Leiden 1872 (Holl, verl.) De heer Groen van Prinsterer schrijft over Thorbecke hel volgende «Niemand zal het bevreemden dat ikdeel genoot van den algemeenen rouweenige dagen het stilzwijgen bewaard heb. «Ook thans dit slechts. «Sedert aan onzen eersten Koning de regeer- stat ontvielis Thorbecke zijn opvolger geweest door genie en veerkracht. «Altijd facile princeps. «Ais opposantmeer nog dan als Minister. «Al'ijd als hoofd der liberale partij de aan gewezen man. «Altijd onmisbaar. In 1849, in 1362, maar ook in 1868 in 1870. Ook nu, bij zijn afster ven te midden van onzen erbarmelijken toestand onmisbaar «In die onmisbaarheid zelve ligt de schaduw zijde zijner politiek. «Eerbiedige schroom in het beoordeelen van dergelijk een Staatsmanvoegt iedereen. Mij vooral. «Thorbecke was in hetgeen ik voor Nederland en Oranje wenschelijk gekeurd heb telkens mijn wederpartij en overwinnaar. Doch ook aldus bleet van de vriendschap onzer jeugd een lielelijke weer glans. «Minder dan ooit zal ik nu ontrouw zijn aan een betrekking die ikzelfs te midden van heftigen strijdmet weemoedigen dank gewaar deerd heb «Ieder die de nagedachtenis van Thorbecke vereertbehoort zich te verblijden dat hij zon* der aarzeling ontslag gevraagd heeft Over dit einde van den Tiendaagscben Veld tocht zij het genoeg te verwijzen naar het Gids artikel van den hoogleeraar Buys. Zoo schittert Semper idem ook in de laatste politieke daad. «Volgens iemand die Thoibecke van nabij gekend heeftwas hij nergens grooter dan in den huiselijken kring. Ook in liefelijkheid van omgang, die menigeen in het schijnbaar stoïcijn- sche van den grooten Staatsman niet zou hebben vermoed Voeg er bij: ook hierin, dat hij niet hel publiek belang aan eigen belang dienstbaar I heeft gemaakt. De in het oog vallende gepast heid van het finantiëel huldebetoon zal, als een eeretitel le meer in 's lands historie worden ver meld." Dat na de Grondwet van 1848 de R. K. kerk zich zelve zou regelen in Nederlandwas duidelijk en wist iedereen. De bandenwaar mede zij aan den Staat gebonden waswaren gestaaktzij was vrij geworden. Eigen regeling kwam haar naar recht en billijkheid toe, de wet kwam haar te hulp. x Dal die regeling zou plaats hebben in 1853 was reeds in 1852 bekend; doch niemand stoorde er zich aan. Wel werd er in Utrecht, even als in vorige ja- ren, over gesproken van bisschoppelijke paleizen en van voorspellingendat de Bildstraat van bloed zou slroomen en van meer zotternijendoch daarbij bleef hel. Er volgde geen emotie. En 30(a) toch was zij noodig om het doel te bereiken I. Voorafgaande maatregelen. godsdienstof, beter gezegd kerkelijke en antipalhiën, zijn in ons land sedert de i was, l, om de g moederen tot bedaren te brengen, maar in werkelijkheid om de verschrokkenen lot verslagenheid te voeren. Die onnoozelen de voorspelling van de brochure werd toegedicht aan zekeren hoogleeraar, Bildsche bloedstrooraen in ’l geheugen terugbrach- die bekend was als op geheel vrij godsdienstig ten, en die P. verklaarden door pausgezind en die D door dominé, E,n inderdaad, die lellerverklaring kwam uit met de geloofsbelijdenis der bewoners, Nu scheen het doel bereiktdoch een snedig bet nooit tegengesproken, commissaris van politie die wel inzag waar Was hij de schrijver? Zat bij in de commis- het heen moest, gaf eene verklaring aan die letters. 0 vxr-„ .„or-u 9 In die maanden vertoefde de bekende firma Passarge Ilirschfeld in Utrechtdie prijscouran ten van hunne linnens aan de deuren liet afge ven en terug halen. De commissaris van politie verklaarde D. door donnéP. door passé en vertaalde die woor den door afgegeven en teruggehaald. De goe gemeente geloofde, dat het zoo wel zou zijn, daar een commissaris van politie hel gezegd had, die alles behoort te weten. Hierbij kwam gelukkig nog dat bedoelde com missaris een zeer goeden naam hadja men zou bijna zeggen algemeen bemind was. De D. en P. hadden werkelijk de beteekenis die de slimme gasten er aan gegeven hadden en het ook zeer goed konden weten, daar zij als handlangers agenten missionarissen en opruiers door de hoofdcommissie in T werk waren gesteld. Die letters werden des nachts op de huizen gezet door zekeren E. (naar mij uit zeer ver trouwden bron is medegedeeld)in die dagen kerkeknecht of zoo iets. Deze toeleg mislukt zijndemoest men op iets anders zinnen. De hoofdcommissie vergaderde 's avonds laat in zekeren koepel in de Maliebaan, even buiten de stad gelegen en welke men van verschillende kanten kon bereiken zonder argwaan op te wek ken. Hetzelfde geldt van bedoelden koepel. Men ziet: in de hoofdcommissie zaten geslepen luidie op alles verdacht waren. Geen wonder trouwens want .>r waren hooggeleerden onder weleerwaarden, alsmede geslepen financiers en een paar mannen, bekend door hunne domheid, maar die door hun rijkdomweldadigheid en goede trouw, grooten invloed uitoefenden op de smalle gemeente en kleine burgerij welke beide men juist zoo zeer noodig had om een grooten slag te slaan. Hel regende destijds brochures tegen de bis schoppen. Vliegende blaadjes vlogen door de lucht. Enkele predikanten baden voor ’l behoud der ware godsdienst in Nederland. Dat maakte effect. Hierbij kwam nog dat om reden (hel is mij ontgaan om geestelijkheid hare leeken druk bezocht of liever van huis tot huis ging en nergens te gaan zitten. Dit werd in verband gebracht met de komst der bisschoppen de letters D., P. en hel bloed bad. De vrees voor eene Parijsche bloedbruiloft begon veld te winnen. De meening dal de bisschoppen inderdaad eene macht als van ouds zouden hebben, de Domkerk aan de R. K. overgaan en meer, was zeer populair. Dat alles ging natuurlijk uit van de hoof kom missie. Zeer werd die meening begunstigd door eene brochure over de bisschoppendie zeer bezadigd, (2) Bijv, dat de artilleristen ’s nachls door de stad reden om op de R. K. te passen dat zij niet gtngeo moorden, en dal men de paardenpoo- ten niet hooren kon daar zij van dikke wollen sokken voorzien warenenz. EKEMi COdJiAA^ C5 J 'V over 137 >,46 5.20 1 cvunuuuuinv ivc-oiuuu vu* vu» mu uiuoriuiji Juni, 'zaken niet te spreken, Johan van Oldenbarne- 1 Tirns. _r 1.30 1.9 1,28 ioor Ioor loot 9,1 1.17 ioor ioor Ioor 1,40 ,37 HISTORISCHE BIJDRAGE TOT EERSTE MINISTERIE.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1