GEMEEME EJi HET ARRONDISSEMENT SNEEF. MEIWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE Eene historische bijdrage tot Thorbecke's B I N N E X L A N D. BUITENLAM). 1872. No. 50. Z E V E N-E N-T W I N T I G S T E J 22 JUNI: ZATERDAG Ik. 00 II. De preek. OVERZICHT. f f r '(a) HOE ANNO 53 APRIL WERD BEWOGEN EN ’T NEDERLANDSCHE VOLK BEDROGEN. Deze CO UR ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. lonien zoo groote behoefte heeft.” SNEEK, 21 Juni. r r r f teil .00 72 en. ier, en tde en. alk zen d. de A. >7, ir- len zer gemeentejhr. E. D. van Beijmamaakte in de raadsvergadering van jl. Maandag bekend dat hij zijn ontslag uit genoemde betrekking had aangevraagd. -J- Onze schoone en rijke veestapel woidt se dert eenige weken door allerlei kwalen bedreigd. In weerwilof zooals anderen bewerenten ge volge van de genomen voorzorgsmaatregelen is de longziekte op verschillende plaatsen uitgebroken. De tongziekte heerscht vrij algemeen en wordt meestal gevolgd door het klauwzeer. Vooral on der de kalveren is de sterfte buitengewoon groot. Met de hooioogst gaat het geheel naar wensch. Het was dan zoo als wij zeiden op een Zon dag of Paaschmaandag morgen, dat de aanvoer der der toenmalige Utrechtsche orthodoxie in de Domkerk optrad welke eivol was. De mandie preêken zouhad altijd volle kerkenen daarenboven was het bekenddat er iets bijzonders zou voorvallen. Er bevonden zich zelfs daar ter plaatse een vrij aanzienlijk aantal Roomsch Katholieken die zich zeer rustig hielden en vrij wat ordentelijker dan menig voor den geloove ijverend antipapist, daar aanwezigwant door dezen uitgescholden I of gestomptscholden noch stompten zij terug. De meeste geschriften zijn vermeld in een stuk getiteldvDe Aprilbeweging'’voorkomende in de Gids en later afzonderlijk uitgegeven. Dat stuk is het meesterstuk van D. Koorders, des tijds student aan de Utrechtsche Hoogeschool. bereiken van geheel personele doeleinden eigen voordeel en wraak. Dat de Aprilbeweging gelukt isis overbodig te zeggen. In welk geval zij niet zou gelukt zijnjuist omdat de leuswaaronder werd gemachineerd eene leugen was, en hoe ’t verder gegaan is, zul len wy in een volgend artikel behandelen. Utrecht was, geheel met Oranje versierd langs de straten wandelde. Onder de petitionarissen waren er velen van het gehalte van Box, mot deze uil zondering ech ter, dat Box ter goeder trouw wase i dit kon van een zeer groot aantal zijner mede-petitiona- riSsen niet gezegd worden. Nu Utrecht het sein tot de beweging gegeven hadvolgden vele plaatsen het voorbeeld van T gereformeerde Rome na. Inmiddels regende het pamfletten en strooibil- letten, in een waarvan de niet-Roomschen uitge- noodigd werden«aan de R. Katholieken in Ne derland geen voedsel meer te geven.” De schrij ver lid van het hoofdcomité heeft hen dus aan hongerdood willen prijs geven of niet geweten wat hij schreef. Het koopen bij R. Katholieken door de geloo- vigen hield open menigeen die anders dacht, was door den nood gedwongen, wilde hij zijn ne ring of ambacht niet zien verloopenhun voor beeld te volgen. Er is toen veel gedreigd beloofd en betaald ook. De R. Katholieken gingen voort bij de protes tanten te koopen zelfs meer dan te voren. Het scheen hun van booger hand te zijn bevo len zoo te handelen. Wij herinneren ons uit dien tijd van bedrog en samenspanning een antwoord op zijn plaats, door een Israëliet gegeven aan een Aprilbewegerdie hem op de petitie wilde doen teekenen hij zeide «Hij bad altijd gehoord van de Christenen dat hunne godsdienst liefde wasmaar zag nu duide lijk dal het andersom was en zij hem te dien aanzien hadden voorgelogen, hij bedankte hen, te helpen elkander te bestrijden het kon ook wel eens niet waar zijn wat zij in hunne petitie had den geschreven enz. In zijne vergadering van Woensdag jl. zyn door het departement S n e e k der Maatschappij tot Nut van ‘t Algemeentot afgevaardigden ter Algemeene Vergaderingwelke dit jaar te Rot terdam zal worden gehouden gekozende hee- ren H. Fennema Jr. en J. Bergmans. f IJlst 20 Juni. De uitslag der gisteren plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad, is geweest als volgtingekc- men stembriefjes 88, waaronder 1 van onwaarde, geldige stemmen 87. Gekozen de heer F. Meijer met 47 stemmen. Op den heer W. O. Ruardi waren 40 uilgebracht. f Baarderadeel De heer burgemeester de- Bij al dat liederlijk gecomplotteerdat bedrie gen der lichtgeloovige gemeente, dat schandelijk uitoefenen van pressie bij al die menschonleeren- de en afkeerwekkende handelingen, denke men nietdat er geen warendie het snood opzet doorzagen en er niet tegen opkwamen. Zij wa ren erhoewel weinig. Onder meerderen noe men wij den Haagschen predikant C. E. van Koetsveld die tegen de Aprilbeweging gepreêkt heeft en die preêk ook heeft uitgegevenonder den titel vanvliet Licht op den Kandelaar." Ook waarschuwde de tAmsterdamsche predikant en hoogleeraar W. Moll tegen den toeleg der be wegers en hun liederlijk bedryf.('). Het doel der hoofdbewegers was, Thorbecke te doen vallenzelf aan het roer te geraken het régime van voor 1848 te herstellen en den burger terug te dringen tot eenen staat van po litieke rechteloosheid. Hun vaandel was antipapisme en zoo werd de godsdienst wederom dienstbaar gemaakt aan hel ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Den 17den Juni werd te Heerenveen eene verga dering gehouden van leden der staalkundig, ver- eeniging «Staatsburgerschap” en andere ver eerders van Thorbecketeneinde ook daar mede te werken tot het "brengen van een blijk van nationale hulde aan Neerlands grootsten staats man. De talrijke opkomst getuigde van de warme sympathie voor dit plan. Op uitnoodiging van het bestuur werd bij accla matie beslotenonmiddelijk over te gaan tot de benoeming eener subcommissieom zich bij de hoofdcommissie te ’s Hage aan te sluiten en tot het algemeen gewenschte doel mede te werken. Bij stemming werden hier toe gekozen de hee- ren A. Binnerls jhr. mr. F. H. van Beijma thoe Kingma mr. Ph van Blom B. Sievers, mr. G. A. van Hamel, ds. Corstius mr. J. J. Kuipers en N. Lublinkwelke heeren verklaarden gaarne de commissie te aanvaarden. Ten slotte werd bij acclamatie deze resolutie aangenomen »De vergaderingoverwegende dat de liberale partijdoor den dood van mr. J. R. Thorbecke haren uitstekendsten vertegenwoordiger heeft ver loren uit den wensch dat deze partijin het Land zoowel als in de Volksvertegenwoordiging, vertrouwende op de grondslagen door den groo- ten staatsman gelegdeensgezind en krachtig arbeide aan het tot stand brengen van die her vormingen aan welke Nederland met zijne ko- De leden der rechterzijde van de F r a n s c h a Nat. Vergadering hebben hel voornemen 1 hiers eens onder handen te nemen. Zij hebben althans eene vergadering gehouden onder presidium van generaal Changarnieren daarop werd besloten tot het zenden eener deputatie aan den President. Dié deputatie zou in last hebben den heer Thiers eens flink zwart aan Ie kijken en hem verwijten te doen over zijne welwillendheid jegens de radi cale partij, van welke welwellindheid wij tot nu toe al bitter weinig hebben bemerktDat moest natuurlijk veranderen en het middel om daartoe te geraken lag voor de hand de conser vatieve partij behoort op het kussen te zijn en de ministers moeten uil hare gelederen genomen worden. Die zwartkijkende-prutlelende-conserve- rende-depulatie had voorts in last den stok bij de deur te zettenwantals Thiers weigerachtig was, dan zou er een interpellatie geschieden en een votum van wantrouwen volgen. Werkelijk moeten zij aan den president hebben laten vra gen wanneer hij voor hen te spreken was. Het antwoord luidde «wanneer de heeren willen 1” Of dal lakonieke antwoord’t we'k bewees dat Thiers zich niet erg bevreesd maakte voor de dreigende deputatie, óf wel eene andere oor zaak reden is van de vertraagde visite zeker is ’t dat de president de eer van het bezoek nog niet genoten heeft. Men zegt nu ook dat de leden der rechter frac tie ’t onderling nog niet eens zijn over ’l geen ze eigenlijk wel van den president zullen eischen. We zouden zeggen eisch maar genoeg er zal toch ook wel genoeg worden afgedongen! Thiers moet zich overigends hebben uitgelaten, dat hij voor zich geen bezwaar had tegen eene interpellatie over de biunenlandsche politiek, maar dat hij indien ze op dit oogenbhk werd gedaan, juist nu men bezig is met Duilschland over eene vervroegde ontruiming der bezette departe menten te onderhandelen de verantwoordelijk heid van de mogelijk daaiuit voortspruitende ge volgen dan ook voor rekening het van hendie de interpellatie zullen doen. Hoewel uit alles gebleken isdat de president zich niet gemakkelijk iels uil de handen laat ne men en evenmin eene concurrerende grootheid naast zich kan duldenmeent men toch dat hy omtrent’t laatste punt in den laatslen tijd wat toe- gevender begint te worden. Hij zou namelijk niet afkeerig zijn van het denkbeeld zich in den per soon van Grèvy een vice-president te laten geven. Dien titel zon hij evenwel niet mogen voeren maar hij zou de teugels in handen nemeninge val Thiers kwam te overlyden of zijn ontslag mocht nemen. Men weet dat hij reeds een 80tiger is. Men meent dat er eerlang van Frankryk be paalde voorstellen wachtende zyn omtrent de ver- Menigeen die toen reeds de zaak goed in zag, oordeelde, dat de complotterende Aprilbe- wegers het er op toegelegd hadden tusschen de R. Katholieke en Hervormde ingezetenen ruzie te maken, opdat er eene algemeene kloppartij op volgen zou. Zoo dat hun toeleg geweest is is hij mislukt, want de R, Katholieken bleven rustig en deden alsof zij niets merkten. Na eene zalvend-opruiende preêk gehouden te hebbenwaarvan men den inhoud gemakkelijk gissen kan, werd de vergaderde gemeente uit ge- noodigd den volgenden morgen in de consistorie kamer der Domkerk een adres te komen tee kenen tegen de bisschoppen. Denzelfden dag werden aan alle huizen waar onroomschen woonden strooibilletfen afgegeven tot opwekking van bisschops-vreesroomschen- haat en eindigde met de uitnoodiging om de pe titie te komen onderleekenen. Den bedoelden morgen en den geheelen dag zag men goed georganiseerde benden naar de Domkerks-consistorie trekkende bewoners van het oudmannen huis, kinderhuis, de weeshuizen, die van alle openbare gestichtende bazen met hun werkvolken daaronderhoe aardig een aantal Roomsch Katholiekenwant het was toen vteekenen of uit mijn werk” De meeaten Wisten nietwal zij teekenden. Intu«schen werd er druk'op de petitie getee- kendde braafsten plaatsten hun naam er ver- scheidene keeren onder. Vergissen wij ons niét, dan hebben de gevangenen haar ook moeten teekenen. Al wat maar schrijven konhoe jong ook werd verzocht te komen teekenen. Ja zelfs is er tegen de bisschoppen gepetiti oneerd namens zekeren hond die geen domici lie had en permanent gast van een studententafel was. Box (zoo was de dog gedoopt) was een vurig antipapist en een ijverig anti-Thorbeckiaansch gezind aanhanger van Oranje, zoo zelfs, dat hij in Sept, van ’t zelfde jaartoen de koning in De Tijd zegt «Welke deun denkt men dat gisteren op de verjaardag van H. M. de Koningindoor het klokkenspel van hel paleis op den Dam werd ge tingeld «Die Wacht am Rhein”! Had men als er bij nationale vierdagen zelfs op den toren van het Koninklijk paleisdan toch volstrektelijk bui- tenlandsche volksliederen moeten klinken nog maar het «God save the Queen” gekozen «Die Wacht am Rhein” is trouwens tegenwoor dig zoo algemeen geworden dat zij zelf op boeren kermissen wordt opgedreundmet deze verne- derlandsching van het Duitsche refereinhel Vaderland moet roerig zijn. Wij zouden het ei genaardiger vinden als men zingen wilde ons Vaderland moet wijzer zijn.” SNEEKER COUR A* T nt. i r r r EERSTE BIJDRAGE TOT MINISTERIE.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1