GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE I BINNENLAND. J 1872. No. 51. Z E V E N-E N-T WINT N WOENSDAG 26 JUNI. I in. De afloop. J ni. ge- dat hij verzonken Het zijn HOE ANNO 53 APRIL WERD BEWOGEN EN ’T NEDERLANDSCHE VOLK BEDROGEN. Eene historische bijdrage tot Thorbecke’s em nes De Nederlandsche maatschappij van letterkunde te Leiden heeft in hare in de vorige week gehou den algemeene vergadering tot binnenlandsch lid benoemd den heer G. Golmjon archivaris-bibli- othecaris der provincie Friesland. Het Utrechtsch Dagbl. zegtdal voor het zee manshuis te Brielle reeds ƒ70,000 is ontvangen, en niet slechts ƒ35,000, zooals dezer dagen door bij 1Y.S ?ger l nd. ié, ria Een kassiersbediende te Rotterdam is met een portefeuille vol wissels en geldswaarde in ’t wa ter gevallen. De drenkeling werd spoedig opge- vischt en de portefeuille ookmaar deze was in den val opengegaanen men mist nu nog ver scheiden wissels en ruim 2000 aan bankbiljet ten. Het Ilandbl. verneemt uit goede bron, dat de Nederlandsche Bank eene uitbreiding heeft gege- geven aan hare bepalingen betreffende het dis- conteeren. Discontanten op plaatsenwaar de bijbank of agentschappen gevestigd zijnzul len voortaan over het bedrag hunner disconto- kwitantie, door tusschenkomst van een derde te Amsterdam bij de hoofdbank kunnen beschikken, terwijl aan de discontanten te Amsterdam is toe gestaan, hun geld door een ingezeten van Rot terdam bij de bijbank te doen ontvangen. Men zal voor eiken discontopost niet meer dan een persoon tot incassering kunnen aanwijzen maar het staat vrij om over de volle som of slechts leze ren I en ene mid lol- :er- sico dat over een gedeelte daarvan door tusschenkomst van een derde te beschikken Bjjzondere kwi tanties van een bepaald formulier zijn hiervoor te bezigen. Het doel van dezen maatregel is kostelooze overmaking van geld, zoowel van de provinciën naar de hoofdstadals tusschen deze en Rotterdammogelijk te maken. (2). Dit ministerie kreeg door hem en i'j ambtgenoot van justitie den naam van ttusschen licht en donker." Het Deventer Weekblad is van gevoelendat Thorbecke’s beeld in brons voor ons moet ver rijzen, en dat ieder Nederlander daartoe zijn penningsken moet bijdragen. Voor de plaatsing van dat standbeeld kunnen maar twee steden in aanmerking komen: Zwolle, waar Thorbecke geboren werdof den Haag waar hij als staats man werkzaam was. Het D. W. zou tot het eerste overhellenen wenscht dan ookdat van Zwolle de hoofdwerking uitging of dat er althans de kern der hoofdcommissie zetelde. Door den heer Ali Gohengeneeskundig in specteur voor Friesland en Groningenwordt thans gewaarschuwddat het raadzaam is geen ongekookte melk te gebruiken, daar het drinken der melk van koeiendie aan het thans heer- schende mondzeer lijdenvoor menschen en vooral voor kinderen nadeelige gevolgen kan heb ben. Daar degenoemde ziekte ook deze in provincie hier en daar is uitgebrokenmeenen wij onze lezers op de waarschuwing van den heer Ali Go hen te moeten wijzen. Uit ’s Hertogenbosch wordt het overlijden ge meld van een vieux de la vieille: Joannes Ne- reus de Pie. In 1783 te St. Amand (Belgie) ge boren trad hij op 17 jarige leeftijd bij hel fran- sche leger in dienst en maakte van 1803 tot 1814 negen veldtochten mede. Sedert ging hij over in Nederlandsche dienstwaar hij het zil veren eerekruis en de medaille van 12jarige dienst bekwam. De man genoot een pensioen van... ƒ91. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. In een polemiek met 'l Ami du Limbourg over het bericht van 7 Univers als zou de koning aan den Paus zijn leedwezen hebben betuigd over de terugroeping van den Nederlandschen ge zant op het Vatikaan zegt de N. R. C. het vol gende uNiemand wil den koning noodzaken geen ei gen meening te hebben of onrechtmatige daden goed te keuren. Maar men vergeet, dal de terug roeping van den gezant wel is geweest een ge- I ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven l'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Zoo in Utrechthel middel- en brandpunt van het complot, eene officiëele publicatie ware ge daan geworden, waarbij hel volk op de hoogie van de waarheid werd gebracht, dat is: waar bij aan de onderteekenaars van de petitie werd uil een gezet, dat de instelling der bisschoppen niets met den Staat te maken had en de titu larissen slechts bestonden ten aanzien der R. Katholieken en geen ander iets met hen te ma ken had, ja dat zij zelfs den titel niet officiéél mochten voerenlaat staandat een onroomsche aan hen had te gehoorzamendan zou de listig opgeruide menigte hebben ingeziendat zij misleid was geworden en gebezigd werd tot het bereiken van gansch andere dan godsdienstige doeleinden. Wie de zaken goed inzagen, verwachtten dan ook alle dagen een dergelijk manifest van den commissaris des Konings, Te meer mocht men zulks verwachtenomdat hij geacht werd een vriend van Thorbecke te zijn en deze zelf dal ook meende. Zijn wij goed ingelicht en wij hebben alle reden om dat te vooronderstellen dan is Thor becke toen het onheilig vuur het felst brandde, op zekeren nacht incognito te Utrecht geweest en heeft hij toen lang met zijnen gewaanden vriend gesproken en zou in dienzelfden nacht door hen eene concept-proclamatie zijn opge steld gewordendie echter nooit is aangeplakt. Één woord uit den mond van den commissaris des Konings had bijna zeker de beweging ge smoord. Nu hij zweeg, werd het spel door de April- bewegers des te veiliger gespeeld. Ook zij tochdie door geen bisschopskoorts waren aangetastbegonnen te twijfelenwant indien die kerkelijke waardigheidbekleeders zoo onschuldig waren, waarom zweeg dan Thor becke’s vriend Er zou dus wel iets, zoo niet alles, van aan zijn. Van dat zwijgen is meesterlijk partij getrokken. Maar waarom zweeg de minister zelf? Vooreerst was hij te hooghartig, om zich te verdedigen tegen lieden als de leiders van het April-complot waren; het zou hem ook weinig hebben gebaatwant zij zouden hem dan in zijn persoon hebben verdacht gemaakt. Daarenboven was Thorbecke er de man niet naar, om zich aan eene minister-portefeuille vast te klampen. Als minister had hjj niets te maken met het- geen hij als burgsr wisthij stond aan ’t hoofd van binnenlandsche zaken en niet aan dat van politie (justitie.) Hij kon niet proclameren; het lag niet op zijn weg. Zijn ambtgenoot van justitie hadom de op geruide gemoederen tot bedaren te brengen het wel kunnen doenmaar Strens was R. K. en het volk zou hem dus niet geloofd hebben. Hoe de Kamer over het ministerie dachtkan hieruit blijkendat zij met eene groote meer derheid van stemmen eene motie van vertrouwen uitbracht. Nogtans hebben de Aprilbewegers een gedeelte van hun doel bereikt, want den 19 van Gras- Uit het verslag, door de maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen over 1871 uitge bracht, blijkt, dat in dat tijdvak bij verschillen de ongevallen zes personen op de lijnen der maat schappij zijn gedood, namelijk bij Schalkwijk een stoker, tusschen Goor enMarkelo een conducteur, bij Hasselt een wegarbeiderbij Neerpolt een wegwachter, tusschen Zuidlaren en Assen een ploegbaas het zesde slachtoffer was eene vrouw, die ten gevolge van onvoorzichtigheid bij de Dedemvaart door den trein werd overreden. Ver keerde stand van wissels of wel het beklemd raken tusschen de buffen bij het rangeren van treinen of bij het af- of aanhaken van wagens gavenblijkens het verslagmeestal tot die on gevallen aanleiding, eveneens tot het meer of minder ernstig verwonden van zestien andere be ambten der maatschappij, in den loop van het zelfde jaar, waarbij twee, van welke een de voe len twee anderen, van welke een vinger moest worden geamputeerd. Het getal reizigers in 1871, van de verschillen de stations op het noordernet vertrokken, be reikte het cijfer van 1,378,908, dat der aankome- nen bedroeg 1,374,445. Tot beide getallen le verde het station Leeuwarden het aanzienlij kste contingent, namelijk 118,760 en 154,783. Dan volgt Groningen met 106,652 en 133,627 perso nen. Van de stations op het zuidernet vertrok ken 976,788, het getalaangekomenen was 970,032. (3) Wij meenen van ƒ6000. (4) Art. 3. De titulatuur, in dc kerkgenoot schappen aan de dienaren der openbare godsdienst toegekendgeven noch ten opzichte van het we reldlijk gezagnoch ten opzichte van andere kerk genootschappen, eenige aanspraak, rang of voor- Een veehouder schrijft aan het U. D. dat hij de melk vau zijne aan tongblaar lijdende koeien heeft doen koken en afkoelenen eerst daarna aan de vette- fok- kalveren doen geven, gevolg is geweest dal al zijn kalveren gezond zijn gebleveu. maand 1853 traden de ministers af( en wer den vervangen door v. Hall (buitenl.) Ligten- velt (R. K. eeredienst(2) v. Doorn (finant. en Herv. eered); de overigen bleven. Zij waren waarschijnlijk in één nacht van po litieke overtuiging veranderd 1 Het is om de karakteristiek der drie ministers, die aangebleven zijn, te leeren kennen, van het uiterst gewicht het manifest van af- en optreding, door hen onderteekendmet elkaar te vergelijken. Behalve de Wetten door Thorbecke zelven voorgedragen zijn onder zijn eerste ministerie tot stand gekomen Regeling der brievenposterijen van het munt wezen vermindering van vuur-, ton- en 1 geldenwetten op de scheepvaartafschaffing van diorvoerrechten invoering van vrije vaart op de rivieren, de militaire pensioen-wetrege ling der voormalige wees- en momboirkamers wet op den waarborgafschaffing van den ac cijns op varkens en schapenvleeschkamers van koophandelopheffing van de coilatie-rechten voor zoo veel de collatoren er niet finanliëel in be trokken waren. Vooral op die afschaffing drukken wij, om dat kwaadwilligen Thorbecke ten laste hebben ge legd dat hij der Hervormde kerk kwaad wilde. Integendeel heeft hij haar vrij gemaakt van den willekeur der ambachts- en andere heeren. Dat dezen hem ook daarom haatten en dus dapper mede Aprilbewogen, zal wel niet betoogd behoeven te worden. Voor een deel is de aanslag geluktverdrij ving van Thorbecke maar voor een groot deel nietpersonele belangen. Er werd geen minister van landbouw en koop handel ingesteld waarvan onder de hand en in druk het nut, ja de onmisbaarheid, was betoogd, i De man die aan zich zelf reeds die portefeuile zag opgedragen, mocht toezien. Nieuwe Nederlandsche Leeuwridders zijn niet benoemd, althans niet zij, die zoo gaarne het virtue nobilitat (deugd adelt) op hun borst zou- den gedragen hebben doch door hun onedel mevr. Storm van der Ghijs werd gezegd, spel bewezen hadden dat het begrip van Vir- tus bij hen op zeer laag peil stond zoo 't al niet ten eenenmale ontbrak. De bisschoppen kwamen niet alleen maar kre gen eene hooge bezoldiging uit de schatkist/3) die zij zonder Aprilbeweging niet zouden gehad hebbenen ze zijn daardoor officieel erkend. Dit is zóó waar dal in de Wet op de Kerkgenoot schappen, welke van Th. afkomstig is, hoewel eerst in September van 1853 tot stand gekomen, het met bijna zooveel woorden wordt gezegd/4) Zij die ter goeder trouw gepetitionneerd had den waren alzoo liederlijk bedrogen. Het was hun te doen geweest, om de bisschoppen te wee- ren, en niet alleen, dat zij ze kregen, maar ze moesten er ook nog voor opbrengen. Het volk heeft dat alles geslikt. De Aprilbeweging van 1853 is eenigermate te vergelijken met het antipaperij-oproer in Londen, Thorbecke, Strens, Enslie (marine), v. Bosse (finantiën) Forstner van Dambenoy (oor log) Pahud (koloniën)v. Zuylen v. Nijevelt. zoo prachtig beschreven door Dickens in zijn Barnaby Rudge Dat het ten onzent zoo’n vaart niet geloopen heeft,is te danken niet aan de bewegers, maar aan de R K. ingezetenen. Onwillekeurig rijst bij ons de vraag: heeft men zich wel te beklagen over de houding van vele R. K. op 1° April? Het gebeurde in 1853 moest wrok zetten, Op actie volgt reactie. De ultra-Gereformeerden hebben zich niet te beklagen over de houding der ultramontanen. Zij zijn betaald met gelijke munt en wellicbt met wat 1 interest daarbij nog. baken- i In 19 jaren was het kapitaal dan ook verdub beld. Met lord Gordon den aanvoerder der anli- paperij-beweging in Londen liep het treurig af. Met enkele hoofden van de Aprilbewegers ook! Eén werd krankzinnigin een helder oogen- blik vervloekte hij zich zelf en vooral hen die hem tot de daad hadden verleid eigenlijk door leugen en bedrog er toe vervoerd; een is gestor ven niet zonder zeer groote presumtie van zich i te hebben vergiftigdmet menigeen is het slecht 1 gegaan en op hem toepasselijk wat Jezus j zegt»het ware hem nutter, dat een molensteen i aan zijnen hals gehangen en dat hij verzonken ware in de diepte der zee.” I COURANT SNEER LOO i EERSTE BIJDRAGE TOT MINISTERIE.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1