GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. BUITENLAND. 1872. No. 52. Z E V E N-E N-T WINT I G S T E J 29 JUNI. ZATERDAG 1 :0.-— 4 50 ver- Door een oog- runi’ SNEEK, 28 Juni. J4 OVERZICHT. J Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 0 27 k. Te Leiden heef! Woensdag de plechtige ont hulling van het standbeeld van Boerhaave plaats -gehad. Te Groningen en te Meppel zijn aanzienlijke hoeveelheden bedorven vleesch in beslag genomen, dat gewetenlooze speculanten in consumtie trach ten te brengen. Van de 66 telegrafisten die aan het examen foor de posterijen deelnamenzijn 28 geslaagd. Te Hellevoetsluis is een werkliedenbond van mgeveer 500 leden gevormd. Het Ilandelsblad betoogt in een artikel vschool- verzuim en schoolplicht” dat wettelijke school- plichtigheid ten onzent niet ingevoerd moet wor- (60, Var- 37 4G 20 30(a) 30 9 28 oor oor oor .17 oor oor 51 ;ren, Jan- e v. 10 •a 2 van leer- '/s 5/s '4 '4 Va chic I mwe Anne, V, n te i en v, hem. inga, In de Fransche Nat. Vergadering schijnen de discussiën over de legerwet te zijn afgeloo- penmen is althans Maandag jl. begonnen met die over de nieuwe belastingen. De minister van fmantiën opende daarover de 1 den president zells de volgende woorden in den discussiën. Hij gaf een overzicht van den toe stand der fïnantiën en herinnerde dat op bet bud get voor 1873 een ongedekt verschil bestond van 120 millioen dat echter deels door buitenge wone uitgaven deels ten gevolge eener lijdelijke vermindering in de opbrengst van sommige mid delen tot een veel hooger cijfer zou aangroeien. Bovendien moet er voorzien worden in verschil lende afrekeningen en schulddelging, waarvoor echter later afzonderlijke maatregelen behooren Omtrent het huldeblijk voor Thorbecke wordt door een onbekende in het Ilbl. voorgesteld dat men een algemeen fonds stichteingeschreven op het grootboek. Hieruit moeten de kosten gevon den worden voor beurzenten behoeve van jon gelieden die bewijzen van groote bekwaamheid geven in een der vele vakken van wetenschap Uit Oude Pekel A wordt gemelddat daar den 16 Juni een lijkje van een Israëlitisch kind op de algemeene begraafplaats is begraven geworden ’■daar het Israëlitisch kerkbestuur geweigerd had het kind op ’t kerkhof der gemeente te laten be graven omdat de vader aan die gemeente geld schuldig was. Ten einde de begrafenis op ’t Israëlitisch kerk hof te beletten was daar eene wacht met stok ken gewapend geplaatst. Volgens bij den gemeenteraad van Harlingen ingekomen missiveheeft de heer L. Houtsma, door Ged. Staten geschorst als raadslid, zich in hooger beroep begeven bij Z. M. den Koning. Onder de giftendoor de Tijd vóór den Paus- Koning ontvangenis er ook eene van 2 met dit briefje »Van een nederigen dienaar van den vervolg den Pius, als een klein protest tegen de schan dalen der liberalen van Nederland, vooral die der Tweede Kamer, die hun eigen Vaderland in het ongeluk willen storten.” Voor graat Duchastel vroeger gezant te Ro me kwam bij genoemd blad in van eene arme ƒ2, als hulde aan den graaf en protest tegen de Rott. en Groninger Ct. Mevr. Lina Schneider is benoemd tot profes- sorin voor letterkundige geschiedenis en openlijke welsprekendheid aan het Conservatoire te Keulen. Met 1 October zal zij als zoodanig in functie treden. Ook wordt gemelddat aan een jong Neder- landsch kunstenaar, den heer Fr. Strackéde re- strauratie is opgedragen van het beeldwerk ee ner oude kerk te Trier. Eerst nadat eenige proe ven aan het oordeel van eenige bij uitstek be voegde kunstrechters waren onderworpen, is hem die vereerende taak opgedragen. i ne nieuwe belastingen en verklaarde dat de re- geering bij haar gevoelen bleef, dat door een inkomend recht op de grondstoffen voor een aan zienlijk deel in de behoeften moest worden voor zien. De regeering had daarom zoodanige belasting voorgedragenwelke 170 millioen zou kunnen leverende commissie voor de tarieven meende echter dat daardoor niet meer dan 98 millioen kon verkregen worden en de regeering had zich bij deze raming nedergelegd. Echter gaf zij toe datzoo lang de bestaande handelstraclaten nog in werking bleven de opbrengst dezer belasting niet hooger dan 33 mill, kon geschat worden. Verder stelde de regeering 10 opcenten op den zoutaccijns en 15 opcenten op de vier directe be lastingen voorwaaruit zij de ontbrekende 98 millioen hoopte te vindendeze belastingen zou den echter een tijdelijk karakter hebben. Hierop legde de minister de desbetreffende wetsontwer pen overvoorstellendedie aan eene commis sie te verzenden. In den loop der daarop gevolgde discussie voerde Thiers het woord en betoogde dat de regeering ten aanzien der finantieële aangelegenheden een groot bewijs van welwillendheid gegeven had door hare oorspronkelijke voorstellen voor een groot gedeelte prijs te geven en nieuwe voorstellen te doen. Hij beweerde dal er 200 millioen noo- dig was om het budget in evenwicht te brengen, en verdedigde de regeering tegen het verwijt dat de vertraging in dezen aan haar te wijlen zou zijn. De regeering zeide is altijd van oor deel geweesten is dat nog dat het inkomend recht op de grondstoffen alleen bij machte zal zijn om in de behoeften te voorzien. Neemt de Vergadering de thans voorgedragene belastingen niet aan, dan zal het gouvernement niet trachten haar tot andere gedachten te brengenwant dan zal zij gedwongen zijn het recht op de grondstoffen aan te nemen. Voorts drong Thiers op eene spoe dige behandeling der wetten aandaar een langer uitstel gevaarlijk zou zijn voor het crediet van den staat en aan Frankrijk’s hoop den bodem zou inslaan. Hij verzocht daarom dat in af wachting van het rapport der commissie over de aangeboden wellen de Vergadering een aan vang zou maken met de behandeling der wet tot invoering eener belasting op dea handelstrans- actien. De Vergadering voldeed aan dat verzook stelde het bedoelde wetsontwerp terstond aan de orde en verzond de pas ontvangen wetsontwerpen aan de budgelcommissie. Wat overigens den binnenlandscben politieken toestand in Frankrijk betreft, deze is in de laat ste dagen vrij stationnair gebleven. De Larcy, ('legitimist) minister van openbare werken, is bij zijn primitief besluit, om zijne portefeuille neer te leggen blijven volharden. Zijn eindbesluit is natuurlijk een gevolg van de ontmoeting van de gedelegeerden der rechterzijde met den president. Wat dat incident zelf aanbelangt? De sensatie, daarover is wal bedaardde gemoederen worden kalmeralhoewel de rechterzijde blijft wrokken en Thiers zeer verbolgen op haar is. Men geeft 4 De Werkman verneemt dat in den nazomer an dit jaar te ’s Gravenhage gehouden zal wor- In het hoofdkiesdistrict Leeuwarden is bij her- sieiuiuiugmet 454 stemmentot lid van de i Provinciale Staten gekozende heer Mr. J. Bie- ruma Oostingburgemeester van Leeuwarden. Op den heer P. Schmidt Schaaff, notaris te Sliens, waren 305 stommen uitgebracht. ADVERTENTEËN van 1 tot 4.regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. j- Ameland, 26 Juni. Door den raad dezer gemeente is hel besluit genomen om behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, alhier, te Neseene jaarlijksche veemarkt te houden en wel op den 4den Dinsdag der maand September. Vroeger is in deze gemeente geene markt ge houden. j- Leeuwarden, 27 Juni. Aan het eind-exa- men van de Hoogere Burgerscholen in deze pro vincie zullennaar men verneemt14 leerlingen deelnemen waaronder 6 van de hier bestaande leerinrichting. Het schriftelijk examen vangt aan op Maandag den 1 Juli a. s.het mondeling examendat in het gebouw der Rijks Hoogere Burgerschool alhier zal worden gehouden, zal aan vangen den 22 Juli d. a. v. om den 3 Augustus te eindigen. -f- De heer mr. J. Bieruma OostingBurge meester dezer gemeente, heeft de dezer dagen op hem uitgebrachte benoeming als lid der Sta ten van Frieslandaangenomen. Door een oog- en oorgetuige wordt ons zegt de Standaard medegedeeld dat Zon dag den 16den Juni jl. de predikant te Witmar- sum op ’t onverwachts gestoord werd door ie mand, die aan de deur der keik riep »Kan baas smid ook in hu's komener is een hienterDe baas staat opdoch domine verzoekt den smid (diaken) te blijven zitten. Deze echter schudt met hel hoofd en gaat heen. Nu vraagt de pre diker aan den koster »Kent ge dien roeper ook?” Waarop de koster antwoordt»Neen 1” »Ik zal hem wel vinden”, is hel wederwoord van dominé, die daarop zijne preek vervolgt. die tot Thorbecke’s veelzijdige werkkring behoor den nl. staatsrechtstaathuishoudkunde onder wijs openbare werkenindustrie enz ook moe ten prijsvragen worden uitgeschrevenwaarvan de beantwoording uit bedoeld londs wordt bekroond De inzender wenscht voortsom aan dit fonds een waarlijk nationaal karakter te gevendat de koning worde verzocht beschermheer te zijn], en dat de commissie van beheer besta uit de pre sidenten. der eerste en der tweede kamer, respec tievelijk als voorzitter en ondervoorzitter, twee genomen te worden. De minister bestreed de der leden van de Eerste kamernl. een uit Over- t door de budgetcommissie in overweging gegeve- ijssel en een uit Zuidhollandbenevens tien leden i-- - .—n—- van de tweede kameruit elke provincie des rijks een. Het fonds zou moeten heeten ^instelling ter nagedachtenis van Thorbecke.” den. Geen landvaderlijk bestuur van de wet. De taak des wetgevers is niet om in strijd met de volkstoestanden dwang uit te oefenenhij behoort ruime gelegenheid tot het ontvangen van onder wijs te geven en het zóó in Ie richten dat de kinderen er gebruik van kunnen maken. Door avondscholendoor betere verdeeling van de schooluren in de verschillende jaargetijdendoor kostelooze scholen voor kinderen boven 14 jaren kan veel gedaan worden. Een der meest voor komende verschijnselen op dit gebied van school verzuim is het te vroeg verlaten van de school. Doch dit is in den regel niet te wijten aan on verschilligheid maar aan geldelijken nood der oudersdie bij het karig loondat zij zelven ge nieten de geringe verdiensten van het 1012 jarig kind niet kunnen missen. Wettelijke rege ling zal daartegen niets baten. Wettelijke leer plicht door strafbepalingen gehandhaafdzal stemming slechts den nood der onvermogende klassen ver- 1 T' - meerderen er. aanleiding geven tot ontevredenheid en onrust. Leerplicht is slechts te verdedigen in een Staat, waar het peil der beschaving ongeveer nul wijst. Daarom was hij in Duitschland mogelijk in een tijd toen alle initiatiefalle ontwikkeling van den vorst moest komen. In Nederland is hij onnoo- dig en onmogelijk. Verbetering van het onder wijs aanmoediging van onderwijsonverpoosde inspanning van plaatselijke vereenigingenals de afdeelingen van het School-Verbondzullen hier allengs het schoolverzuim uitroeien. Nog vraagt het Ilandelsblad hoe ten onzent leerplicht in te voeren zonder afstand te doen van het beginseldat alleen het neutraal onder wijs van Staatswege of gemeentewege wordt be kostigd De Staat kan de ouders toch niet dwin gen hunne kinderen naar de openbare school te zendenzelfs als zij daartegen gemoedsbezwaren hebben. Wettelijke leerplichtnaast handhaving der openbare schoolsluit in zich subsidiëring van secte-scholen. Het is vreemddat zoo wei nige voorstanders van staatsdwang op dit gebied die onmiddelijke consequentie van hun stelsel inzien. Een landbouwerveehouder te Hazerswoude, wiens vee niet is aangetast evenmin door long- ïiekte als in deze dagen door tongblaarheeft opgemerkt dat zijne weide sterk bezet is met de zoogenaamde wilde zuring welke plant gretig duor zijn vee wordt gebruikt. Verder bemerkte ,ijdat een rund vroegertoen het tijdelijk uit die weide was verwijderd geweest, door de long- nekte is aangetast. Nog merkt hij op dat het vee van zijn buurman in dien zelfden polder in wiens weide de wilde zuring zich niet voor doet op dit moment sterk door tongblaar geplaagd wordt. liteit 5.00 seD; het wereldcongres der Internationale, lat in 1870 door de politieke tijdsomslandighe- len niet kon plaats hebben terwijl in 1871 om liet bekende redenen slechts een gesloten confe rentie te Londen plaats had. Het Dagblad kreeg reeds een soort nachtmer- ie bij ’t vernemen7 van dat bericht. Het hoopt lan ook »dat zulk een bijeenkomst van gecoali- >eerde verstoorders der openbare orde te ’s Hage "den gëduld worde.” ’t Is alsof dat blad bevreesd isdat zulk seene fereeniging van het schuim der maatschappij”, djn geheel redactie-personeel zoo in eens maar al verslinden. Wij deelen die vrees nietde loofdredacteur is althans te taai van vleesch zelfs voor de Internationale. Dr. van Vloten bericht, dat hij met ultimo -Juni de redactie van het Deventer Weekblad heelt I nedergelegden dat hij zich waarschijnlijk in Brussel zal vestigen. De uitspraak der Deventer rechtbank tegen hem besprekende, zegt hij: svóór ik dit nieuw- abderitische vonnistot schande onzer strafwet als onherroepelijk mag beschouwen dien ik het aan het beter oordeel van een ander rechtslicbaam te onderwerpenen zal dus de daartoe vereischte voorbereidende slappen doer.” SNEEKER COI R i X 1 ,1 >or 40 17 >8 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1