GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE I I i BINNENLAND. B IJ IT E N L A N 1872. No. 53. Z E V E N-E N-T W I N TIGS T E 3 JULI. WOENSDAG i- SNEEK, *2 Juli. O r OVERZICHT. Er heerscht tot Verleden Zaterdag is de eerste Hollandsche haringjager aangekomen. Ije ia- e, te en e te k )e i ADVERTENTIËN van 4 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7J/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Aan de IV. Midd. Cour, wordt uit ’s Hage ge schreven dat als leden van het nieuwe ministe rie genoemd worden: voor oorlog de heer Stielt jes voor koloniën de heer van de Puttevoor finantien de heer Geerlserna voor binnenlandsche zaken de heer de Vriesvoor marine de heer Brocxvoor justitie de heer Jollesen voor bui- tenlandsche zaken de heer Gericke van Herwijnen. Op 8 Juli e. k. en volgende dagen zal te Ui trecht het examen worden afgenomen voor de betrekking van commies bij ’s Rijks belastingen. Bij de tweede kamer is ingediend een wets ontwerp tot toekenning van pensioen aan de bei de dochters van wijlen den minister Thorbecke ten bedrage van ƒ4000 jaarlijks, levenslang en, bij overlijden van een van beide, aan de langst levende. De wet strekt om al dadelijk van staats wege op buitengewone wijze van de nationale erkentelijkheid voor de uitstekende diensten, door mr. Thorbecke aan den staat bewezen te doen blijken. laar B. Tauchnitzte Leipzig, benoemd heeft tot officier der eikenkroon; wij voegen er den wensch bij, dat de koning der Nederlanden het voorbeeld van dien groothertog zal volgen en hem de orde van den Ned. Leeuw schenken. Het provinciaal blad no 83 bevat een besluit van den commissaris des konings van den 27 Juni jl.3e atdeeling L no. 200 waarbij ge let zijnde op art. 2 van het koninklijk besluit van den 19 April 1871 (Staatsblad no. 36) is luidende In den Goesschen gemeenteraad werd den 5 Juni in behandeling gebracht een adres van mr. Delbaerehoudende verzoek tot ontslag van den hoofdonderwijzer der school le klasse, wegens doofheid. Na hevige discussien werd besloten aan den adressant te kennen te geven datna ingewonnen advies van den distrikts-schoolopzie- ner en de plaatselijke schoolcommissie er geene termen bestaan zijn verzoek in te willigen. De bekenden heer F. A. HaMsen van wien men in langen lijd niets had gehoord, heeft thans weder een advertentie doen plaatsen in de Haarl. Ct. en in het Dagbladvan den volgenden in houd «Nederlandsche Katholieken 1 De onder- geteekende wenscht met zijne Katholieke Jandge- nooten middelen te beramen om de kerk te zui veren van obscurantisme en bijgeloof. Men adres- sere franco Leuven (Belgie). F. A. Hartsen. In de maand November aanstaande zal in het lokaal van het Departement van Financiën te ’s Gravenhage een vergelijkend onderzoek gehou den worden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waar toe minstens twaalf plaatsen ter vervulling wor den opengesteid. De adspiranten behooren zich vóór den Isten November aanstaande, bij een op zegel geschreven rekwesttot den Minister te wenden. Ter kennisneming van de verdere bijzonder heden verwijzen wij naar de Staats-Courant van 28 dezer. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Den 29 Juni is le Dillenburg de eerste steen gelegd van den Willemstoren. Ds. Francken uit Rotterdam en prof. Spies uit Dillenburg voerden daarbij het woord. Onder den steen is eene oorkonde gelegd van den navolgenden inhoud. Den 29 Juni 1872 is de eerste steen gelegd van dit gedenkteekenter eere van Willem van Oranjeden onsterfelijken kampvechter en mar telaar voor de ware burgerlijke en godsdienstige vrijheid op den dagwaarop hij vóór 300 ja- ren Dillenburg voor goed verliet, om N e- d e r 1 a n d van de Spaansche dwingelandij te ver lossen en in het jaarwaarin Nederland op den len April den aanvang van zijn onafhan kelijk volksbestaan feestelijk heeft, herdacht. Namens die Nederlandersdie met hunnen Koning, Prins Frederik en Prinses Marianne, uit innige vereering der nagedachtenis van den VADER DES VADERLANDS door grootere en kleinere bijdragen dezen torenbouw ondersteunen, wordt deze oorkonde ten eeuwige herinnering hier neergelegd door de ondergeteekendenwien het eene eere was hunne landgenooten daartoe te mogen opwekken (Volgen handleekeningen) In de hoeken staat: Dillenburg 29 Juni 1572 1 April 1872 Nederland. Boven in den randSacvis tranquillus in un- dis, links: Justitia Libertas, rechts: Religio-For- titude, en onderaan: Mon Dieu! ayez pilié demon ame el dece pauvre peuple «Voor vee verdacht van longziekte kan de ter mijn van 3 maanden door den commissaris des konings in de provincie met eene maand worden verminderd indien de dietricts-veearts of zijn plaatsvervanger schriftelijk verklaart dat het binnen acht dagen nadat het in verdachten toe stand is geraaktdoor een geëxamineerden vee arts met goed gevolg is ingeënt.” De burgemeesters der gemeenten in deze pro vincie o a. worden uitgenoodigd om, telkens wan neer de longziekte onder het rundvee op eenen stal of in eene weide'in hunne gemeente uitbreekt, den eigenaar van de runderen met bovengemel de gunstige bepaling bekend le maken en hem onder het oog te brengendat de inenting door een geëxamineerd veearts behoort te geschieden. V Ami du Limbourg zegt «Catholieken en conservatieven zijn niet éénzelfde partij maar coö- pereerende bondgenooten. «Onzerzijds is nooit beweerd dat de Catho- lieken en conservatieven een ondeelbare en zelfde partij uitmaakten Naar ons inzicht vormen ze integendeel twee wél te onderscheiden staatsgroe- pendie elkaar op staatkundig terrein in zeer vele zaken ontmoeten en dientengevolge in gemeen schappelijk overleg kunnen handelen.” De Standaard denkt er juist zoo over en vraagt of ook het Dagblad die verklaring onder- schrijlt. De graaf van Honsbroeck heeft zijne goederen Blijenbeek bij Goch en Honsbroek bij Roermond, beiden in de Nederlandsche provincie Limburg gelegen, ter beschikking gesteld van de orde der Jezuïten, ten einde aldaar aan de uitgeweken le den dier orde verblijf te verschaffen. nu toe meer aardigheid dan waardigheid onder de leden der Franse he Nat. Vergadering bij de behandeling der voor gestelde belastingwetten. De verwarde discus sien die over dit ontwerp gevoerd werden De passagierstrein welke des morgens 9 26 uit Venlo vertrekt en 10.26 Eindhoven aankomt is Dingsdagmorgentoen hij even de brug over de groote Aa nabij het station gelegengepasseerd was tengevolge van het niet behoorlijk slelleU van den wissel, op verkeerde rails terecht gekomen en geslooten tegen eenige daarop staande goederen wagens de machinisthoewel het gevaar ziende bleef op zijn post en stopte zooveel mogelijk de schok was evenwel zóó hevig dat hij met de borst tegen het gangrad te rechtkwam en van de locomotief werd afgeworpenzonder uiterlijke teekenen van kwetsuur, ofschoon over pijn aan de borst klagende. Was hij evenals de con ducteurs gedaan hebben van den trein afgespron- ger.dan waren de ongelukken niet te overzien geweestwant tengevolge van den grooten markt dag waren er ruim 150 passagiers te Deurne Helmond en Neunen op den trein gekomenvan wie er nu velen met den schriken eenigen met ligle verwondering zijn afgekomenVoor de Maatschappij is het echter anders gelegen enkele wagens’smnden recht overeind tegen elkan der; 3 geladen kolenwagens werden totaal verbrij zeld de trein zelf derailleerde, de locomotief zit '1 el diep in het zand en was dus spoedig tot stilstand. Men berekent de schade op p m. 6000. Oogenblikkelijk werd de wisselwachterwien ander werk was opgedragen gearresteerd. De slations-chef was als een lijk en kon geen woord spreken. Als uit één mond werpt men de schuld op de Maatschappij welke spoedig gereed is om de tarieven te verboogen maar karig in het aan stellen van personeel voor de veiligheid der passa giers. Door de wissels toch gebeuren de meeste ongelukken waarom dan niet bepaalde personen daarmede belast, en niet, zooals op vele stati ons het geval isden stations-chef tevens tot wisselwachter, arbeider en telegrafist aangesteld De Groninger werklieden-vereeniging, die thans reeds ongeveer 500 leden telt, heeft een protest opgemaakt en laat dal door hare leden teekenen, waarin wordt opgekomen tegen verhooging van het aantal miliciens en de daaruit voortvloeiende vermeerdering van oorlogsuitgaven. Ook heeft de vereeniging een resolutie aangenomen tegen hel voortbestaan van de wallen rondom de stad Groningenals belemmering der nijverheid en bevorderende de sterfte onder de bevolking. Aangezien de werklieden onder dien toestand het meest lijden meenen zij hunne medeburgers te moeten oproepen om in dezen de noodige stappen bij de regeering des lands te doen Zaterdag jl. is de centrale commissie ter ver eering der nagedachtenis van wijlen mr. Thor becke te ’s Gravenhage vergaderd geweest. Ver schillende denkbeelden zjjn besproken. Er is be sloten eerlang eene algemeene vergadering van belangstellenden te Utrecht te houdenom tot eene beslissing te geraken. Het bericht uit de Harllnger Courant, in vele dagbladen overgenomen, waarin verzekerd wordt, dat de onderhandelingen betreffende de spoorweg verbinding Nieuweschans—Irhove niet den goe den uitslag zullen hebben die men verwachtte, en dat daarvan de schuld in Holland te vinden is, berust, naar het Vtrechtsch Dagblad uil goede bron verneemt, op eene onjuistheid. Integendeel kunnen wij meldendat de onderhandelingen reeds zooverre gevorderd zijn dat alleen de ver- eischte handleekeningen ontbrekenwelke for maliteit binnen korten tijd zal plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden ter standplaats Ter- naard gemeente WestdongeradeelS. D. Kuy- pers cand.-notaris te St. Anna-Parochie secr. der gemeente het Bildt. Als proefje van stijl en tevens van Christelijken zin jegens zijne tegenstanders, is ’t onderstaande lezenswaard ’t geen de Noord-Brabanter bevat «Als men schrijft dit ultramontaansch or gaan hunne artikelen leest tegen de verdrukte en vervolgde Gatholieken dan hoort men het ge huil der hyena en hel gejank van den jakhals; gehuil en gejank van zuivere vreugdedan ziet men den roodhuid opspringendie zijn vijand eindelijk in zijne macht heeft en mag doodmar telen. O, dat Ghristenbloeddat het nog eens stroomde, als over eenige jaren in de dalen van den Libanon o dat Ghristenvleesch 1 dal het nog eens branddeals was het om de tuinen van Nero te verlichten 1” De zomervergadering der provinciale staten van Friesland wordt heden (Dinsdag) geopend. Gedurende de afgeloopen maand heeft onze Zwem- en Badinrichting zich in een zeer druk bezoek mogen verheugen. Er werden genomen 1164 binnen- en 1267 buitenbaden. Op enkele dagen klom hnt cijfer van gebruikte binnenba den tot boven 80. Zaterdag jl. hebben de leerlingen der Drag ster Zangschool aan onze gemeente hun vroeger aangekondigd bezoek gebracht. Na een kleine feestelijke optochtbegaven zij zich naar den tuin en de localen der Buiten-sociëteit, de Har monie, waar zeonder leiding van hun’ onder wijzer, de heer Houwenen ten aanhoore van een flink opgekomen publiek eenige zangstukken ten beste gavendie met genoegen door hun auditorium werden aangehoord. Het alhier gevestigde sub comité voor den Noord-Holiandsch-Frieschen Spoorwegdat aan houdend onvermoeid werkzaam is ter bevordering van bedoeld spoorweg-planheeftnaar wij vernemen thans weer een adres gezonden aan de Staten dezer Provincie, waarbij op de daarin vervatte gronden, het dringend verzoek tot be doeld college wordt gerichtkrachtig hoewel dan voorwaardelijk te ondersteunen den door de heeren C. Bloem Az. en anderen geprojec- teerden Noord-Holiandsch-Frieschen Spoorweg en de stichting van een uitvoerhaven. Of anders: indien om Jent de aanvraag daar toe niet dadelijk een besluit mocht kunnen wor den genomen beslissend uit te sprekendat in het belang der Provincie de richting van een spoorweg van Hindeloopen langs Workum WonseradeelBolsward en Sneek tot den staats spoorweg bij Grouwverkieselijker is dan van eene lijn van Stavoren langs de Heegermeer door het Heidenschap over Ylst en Sneek tot Leeuwarden. Naar wij verder vernemenis nadat het be kend werd dat er oppositie tegen het tegenwoor dig spoorwegplan gekomen is van de zijde van het vorig comité Wouda c s., door het gemeen tebestuur alhier aan de Prov. Staten zijne ad- haesie betuigd aan de tegenwoordige N. H, F. Spoorweg onderneming. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, moet deze zaak ook in behandeling zijn. Met genoegen maken wij er melding van, dat de groothertog van Luxemburg den boekhande- SNEEK BH f O imuuminiiipmitm jl- u- an os I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1