MEOWS' FA ADVERTBNTIE-BLAD VOOS DE o B I N N E N L A N 8). BUITENLAND. 1872. Z E V E N-E N-T W 1 N T I G 8 T E No. 54. ZATERDAG 1 k. ).- I. OVERZICHT. DE 95ste ALGEMEENE VERGADERING EN HET CONGRES DER NEDERLANDSGHE MAAT SCHAPPIJ TER BEVORDERING VAN N IJ V E R H EI D. I 25 r d SNEEKER COÜRAWT i 50 I li. ‘I ,1 2 2 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. licht, doet ijverig nasporingen. Drie personen, sedert e<nige dagen verdwenen worden verdacht onder hen meent men, dat de maker van de ijze ren brandkast zich bevind’.. De Tijd berigtdat de heer J. A. Smits hoofd - redacteur van dat blad in bedenkelijken toestand verkeert. 8 iteit 00 adel 98 ren, ?en. ier- cht- iren ler- 8 8 9 8 2 7 !0 U(a) 10 I 18 or or ar l 7 >r >r >r 0 54, ar den aanzienlijke dame een ontvreemdtegen eene De sluiting van het Franse hDuitsch trac- taatbetreffende de vervroegde ontruiming der door den vijand bezette departementen en de re geling van de nog te betalen oorlogslasten, van welk tractaat wij den hoofdinhoud in ons vorig nummer meedeelden heeft veel teleurstelling en misnoegdheid opgewekt bij de royalisten in Frank rijk. Deze hadden zich tol op het laatste oogen- blik nog met de stille hoop gevleiddat de on- derhandelingen zouden zijn afgesprongen, en dit zou natuurlijk koren op hun molen zijn geweest, want de positie van Thiers den man, dien ze thans haten met innigen haatzou daardoor onmogelijk zijn geworden en het aftreden van den president dus noodzakelijk. Dat zou natuurlijk a te ling z ij fi ll a- SNEEK, 5 Juli. Naar wij uit goede bron vernemen is hel nieuw Ministerie aldus samengesteld Mr. de Vries voor JustitieGeertsema, Binnen- landsche Zaken van Delden Finantiën Fransen van de PutteKoloniën Gericke van Herwijnen, Buitenlandsche Zaken Brocx Marine en teveas ad interim Oorlog. Voor Oorlog zal waarschijnlijk optreden de heer van Stirum. -j- Ylst 3 Juli. Door den Raad dezer Gemeen - te is in zijne vergadering van den 1 dez >r met eenparige stemmen besloten: geen deel te nemen in den door het comité van 1872 ontworpen Noord- Holl.-Frieschen Spoorweg, naar aanleiding eener, staande die vergadering gedane mededeeling door den heer Oppedijk lid der Staten van Friesland. Deze betrof n.l. een schrijven van het comité van den N.-H.-Fr. spoorweg van 1864, dd. 15 Juni II. hetwelk in antwoord op eene vraag van HH. Ged. Staten van dit gewest daarbij kennis geeft van zijne voortdurende werkzaamheid tol het welsla gen van den toenmaals geprojecleerden N.-H.-Fr. spoorweg. Waar eene gemeente als de onze aan het co mité van 1864 ruimschoots hare sympathie heeft bewezen door de niet onbelangrijke iuleekening van ƒ30,250, waarvan de generale inleekeningsom van particulieren zelfs 20,250 beliep zal het wei niemand verwonderen dat de Raad dezer gemeente thans dusdanig besluit in betrekking tot het co mité van 1872 heeft genomen. Te Gouda heeft voor den schuttersraad terecht gestaan de schutter B. die na afloop der para- gehoudén ter gelegenheid van den verjaar- van H. M. de Koninginop de openbare eun luit«y act der schullery heeft gebru- 1 en lieleedigd ,romdat deze hem gedu rende de parade had beboet voor het verkeer I uitvoeren van den dienst. De auditeur van dei» Schuilei sraad heelt de beschuldiging ais voldoen de bewezen beschouwd en gerequireerd dat B. als schutter zal worden on slagen en veroor deeld om gedurende 5 jaren als boete te beta len jaarlijks eene som van honderd gulden. De uitspraak volgt later. Het oogenblik van het langgewenscht bezoek is spoedig aangebroken. Als ons volgend nummer verschijnt, zal, naar wij vertrouwen, onze ge meente geheel in feestdos getooid zijn en is reeds het welkom op Frieslands bodem, welkom bin nen onze muren en woningen!” van harte toe geroepen aan hen, die, van verre en van nabij, uit alle oorden van ons vaderland zijn opgekomen om ons nederig stedeken met hun bezoek te vereeren. Wij zullen dan in ons midden hebben mannen, van verschillende maatschappelijke positie van onderscheidene politieke en godsdienstige richting, mannen op vele punten misschien hemelschbreed met elkaar in gevoelen verschillende, maar toch één van zin, waar het de belangen geldt van eene maatschappij, aan wie een der eerste plaat sen toekomt in de breede rei van maatschappyen en vereenigingendie in ons land bestaan. Ze is niet meer piepjong die krachtvolle ver- eeniging; integendeel: zij hoopt hier openlijk haar 95sten verjaardag te vieren. Meent evenwel niet als ge het voorrecht zult hebben haar, in hare vertegenwoordigers voor een drietal dagen in Uw midden te ziendat ge een verouderd zwak moe dertje zult ontmoeten. O neen 1 nog geen enkel grijs haartje zult ge ontdekkenfier en krachtig staat ze daar, die edele gestalte met omhoog ge heven hoofd en helderen blik. Kracht, jeugdige kracht en zelfvertrouwen spreekt uit die gestalte Rustig ontrolt ze de breede banier waarop haar naam staat geschreven Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nuverhejd. Zij kent hare krachtde blondlokkige matro ne. Ze kan soms zeer goelijk medelijdend glim lachen over zoo vele vereenigingen, die ze naast zich zag opkomen en verkwijnen, vaak nog voor het tandjes krijgen, zij de practische bij uitne mendheid, die er nog even jeugdigen sterk uitziel. Zij weet, dat het: ^kennis is macht" en tarbeid adelt" meer zijn dan machtspreuken. Zij weet dat ze zelf de spruit ie van die machtige factoren, die alles in de groote maatschappij der menschen in weldadige vooruitgaande beweging moet hou den, en als zoodanig is ze zich hare onsterflijkheid bewust. Zij heeft reeds veel goeds verricht gedurende haar lange leven. Zij zou U een breed register kunnen ontrollen van hare werkzaamhedenver licht ten algemeene nutte, voor de nijverheid in ’t algemeen met al hare onderdeelen. Maar ze is niet hoogmoedig de werkzame. In plaats van met een vergenoegd glimlachje terug te zien op den weg dien achter haar ligt, en waarop veel goeds door haar werd gewrocht, richt ze liever den blik vooruit. Ecxelsior! is ha re leus. Ze weet, dal er nog veel te doen valt op het gebied van vooruitgang en beschaving en ze bezil gelukkig dien trots, dien haar aan drijft om mee vóóraan le blijven in de reien van hen, die krachtig meewerken om kennis rondom zich te verspreiden. Zouden we dan niet trotsch zijn op hare komst in ons midden Zouden we ’t ons niet tot een eer rekenen de mannen die tot haar worden afgevaardigd, met open armen en in feestelijke stemming te ontvangen? Wel zeker, niet waai? Heb er ook maar geen vrees voor moedertje 1 Uwe zonen uit het Zuiden zullen welkom zijn in het Noorden. Wij zullen hen goed ontvangen 2 - -- geboden door hel Departement Sneek, daartoe in de gelegenheid gesteld door heeren eigenaars van jachten en boeiers. Ten 5 uur table d héte als boven. Ten 8 uur Concert in de Buiten sociëteit de Harmonie. Donderdag 11 Juli, ’s morgens 9 uur, tweede algemeene bijeenkomst van het Congres in het Kerkopbouw der Doopsgezinde Gemeente - na tweede aldaal*' Vpj) 24 uur de Builensociëteit. Ten 5 uur lijk Diner van afgevaardigden Maandag is ontdekt dal le Utrecht bij eene groot aantal effecten is vermoedelijke waarde iu Daar- i de ■de zitting der Algemeene Veigadeiing dag l - ,matinéa musicale in sti.aa! c geineenschappe- taliseerd van afgevaardigden en leden in het Sociëteitslokaal Amicitia. ’s Avonds ten 8 uur Concert en daarna Ral in de Concertzaal. Vrijdag 12 Julitocht naar Gaasterland per Stoomboot naar Balk. Rijtoer door Gaasterland bezichtiging van het Graf van Menno Baron van Goehoorn te Wijckelen daarna van hel Land goed van Jhr. mr. J. H. F K. van Swinderen Diner op Galamadammen. Terugtocht per Stoomboot naar Sneek. overdrijving kunnen beschuldigen. genis is het fiere en 1 ven in 1848 als eene andere profetie door hem gesproken: »men is niet licht populair, indien men niet met zijn volk de fouten gemeen heeft.” In menige ontmoeting van zijn later leven heeft hij zich dit woord kunnen herinneren. Nogtans is zijns ondanks zijne populariteit gerezen, naar mate hy voortschrijdend op zijn weg meer tegen streving had te verduren. En nooit is een staats man gestorven zoo diep zoo algemeen zoo op recht betreurd door zijn volk als Thorbecke.” De hoogleeraar Vissering opent het Juli-nom- mer van de Gids met een woord over Thorbecke, waarvan het slot aldus luidt sThorbecke beheerschte gelijk hij heerschte. Met onwederstaanbai e kracht trok hij aan al wie binnen het bereik van zijn invloed kwammaar met diezelfde kracht stootte hij ook af al wat geenerlei verwantschap met zijn wezen bleek te helden. Gelijk alle groote geesten schiep hij zich overgegeven vrienden en felle vijanden. Wie niet voor hem was moest tegen hem zijn. On verschilligheid tegenover hem was ónmogelijk. Zoo heeft hij ook velendie eenmaal zijne vrien den warenvan zich verwijderd. Maar of al de vriendschap weekde achting bleef en groeide. Er waien er, wie de drang van een ede! gemoed bewoog in hunne laatste ure zich met hem te verzoenen. Denk aan het aandoénlijk verhaal van Bake’s sterfbad, ons door Bakhuyzen van den Brink gegeven. Populariteit heeft hij nooit be geerd zoo ergensdan zou men hierin hem van 1 In aller heu- harde woord levendig geble- en hopen hun verblijf alhier zooveel" mogelijk te veraangenamen. Waaraan ’t in dit opzicht ook zal ontbreken, aan den goeden wil zeker niet. Men is hier sedert weken en maanden onvermoeid bezig geweest om den afgevaardigden een hunner waar dige ontvangst te bereiden. Door ons departe ment is eene weikzaamheid aan den dag gelegd, die a priori reeds loffelijk erkenning verdient. De programma’s van feestelijkhedendie de werkzaamheden van <b me .Vergadering en het Congres Zullen afwisselenzijn niet al leen flink bezetmaar ook met takt samenge steld. Voor de noodige afwisseling is gezorgd altijd I voor zoover onze locale omgeving en onze hulp bronnen zulks toelieten. Hel nuttige zal zich zooveel mogelijk paren aan het aangename. En niet alleen voor de afgevaardigden ter Al gemeene Vergadering en voor de leden van ons departement, maar ook voor hen, die daar buiten staan is ruimschoots gelegenheid gegeven tot ontspanning en genot. Men heeft o. i. te recht begrependat deze feestviering eene alge meene moest zijn. En als we dan nagaan het breed programma der volksfeestendie alhier bij die gelegenheid zullen worden gegeveneen programma met niet minder zorg gekozen door eene commissiedie op practische wijze gebruik maakt van de alge meene klinkende sympathie, haar door de inge zetenen onzer gemeente betoond dan twijfelen we er geen oogenblik aan, of de dagen van 8, 9, 10, 11 en 12 Juli 1872 zullen door ieder, door gasten en ingezetenen door meer- en minder- gegoedenin een recht feestelijke stemming wor den doorgebracht. In ons volgend nummer hopen we reeds in staat te zijn aan onze lezers iets van de alsdan aangevangen feesten mee le deelen. ’t Spreekt wel van zelf, dat we met het oog op de beschik bare ruimte en den tijd van verschijning van ons blad niet van alles in bijzonderheden zullen kun nen melding maken Om evenwelvoor zoover mogelijkvan alles een vluchtig overzicht te kun nen geven, zullen we 't zeer op prijs stellen mee- dewerking en inlichtingen te ontvangen van hen, die daartoe in staat zijn. Teneinde ook hendie geen leden zijn van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheidin de gelegenheid te stellen vooraf nog eens nauwkeurig kennis le nemen van het volledig programma van de alhier te houden Algemeene Vergadering en het Congreslaten we dit hier nog eens in zijn geheel volgen Maandag 8 Juli 's avonds ten 8 uur Muziekuitvoering in den Tuin der Sociëteit de Harmonie. Feestelijke ontvangst van Heeren Directeuren en Afgevaardigden in een der Loka len dier Sociëteit. Dinsdag 9 Juli’s voormiddags ten 9 uur 1ste zitting der Algemeene Vergadering in het Kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente. Tusschen 12 en 1 ure Déjeuner in het Sociëteits lokaal „Amicitia”. Van 24 uur Matinée mu sicals in de Buiten-sociëteil. Table d’ hóte ten 4 uur in de Hotels de Wijnberg en de stad Munster. Ten 5j/2 uur tocht per Stoomboot naar de Joure en bezichtiging van het Landgoed van Jhr. Mr. P. B. J. Vegelin van Glaerbergen. Hun die de voorkeur geven aan een rijtoer en bezien van een Friesche Boerderij zal daartoe de gelegenheid worden gegeven. Ten 8’/2 uur groot Concert in de Concertzaal. Woensdags 10 Juli voormiddags 10 uur Nijverheids-congres in de lokalen van het Stad huis. Tentoonstelling van wege de Xlde Af- deeling der Friesche Maatschappij van Landbouw, benevens keuring van Span- en Tuigpaarden. Muziekuitvoering op het terrein der Tentoonstel De Concerten worden gegeven door de Muziek corpsen onder Directie van den heer G. Guenen van Utrecht, Des Donderdagsten 2% uur Openbare les der leerlingen van de Gymnastiekschool (il°eÉau- kelijk voor Heeren Afgevaardigden.) Des DinsdagsWoensdags en Donderdags Volksvermakelijkheden volgens afzonderlijk pro gramma. Heeren leden der Maatschappij hebben, op ver toon van hun bewijs van lidmaatschap, vrijen toe gang tot de Sociëteit Amicitia. Aan belangstellenden zal gelegenheid worden gegeven tol het bezichtigen van eenige Fabrieken. van de zaak onder- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7J/2 Gents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1