GEMEEME 1 IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DR I I i BINNENLAND. I 1872. No. öo. Z E V E N-E N-T W I N T I G S T E N G. 10 JULI. WOENSDAG Bekendmaki n g umiiimniHiiiH nu i sluiting II. uli. J Het volgend nummer dezer Courant zal, In plaats van Vrijdag, Zaterdag avond worden uitgegeven. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. DE 95ste ALGEMEENE VERGADERING EN HET CONGRES DER NEDERLANDSCHE MAAT SCHAPPIJ TER BEVORDERING VAN NIJVERHEID. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. d. 'ie- nd. In de heden gehou- 'i o. -V* ‘4 4.37 5.46 6,20 l o 4a- F- ut Stiium Voorts heeft Z. M. benoemd tot minister van staat den heer van Bosse en tot ridder der orde van den Nederlandsche Leeuw den heer Blussé. digden van het departement Sneek op nieuw met hun vorig verzoek om aan onze gemeente voor het volgend jaar die eer te gunnen belovende eene harlelijke ontvangst aan heeren afgevaardig den en een goeden wil om te doen wat te doen was in die dagen. Het besluit der Alg. Verga dering luiddede 95ste bijeenkomst in 1872 zal gehouden worden te Sneek. En onze Afgevaardigden brachten het heuglijk nieuws over, en er was blijdschap over het voor- Van Neêrlands nijv’re Industriëelen. Gegroet zijt Gij U geldt ons vreugdelied Wij willen U met blijdschap hier ontvangen U wijden wij de luide feestgezangen En deze huldeweigert Gij ze niet. werd het den waardigen voorzitter overreikt die met een kort woord aan de dames zijn dank betuigde voor de aangename verrassing en het fraaie geschenk, der Maatschappij door het schoone geslacht vereerd. Hiermede was de feestelijke ontvangstdie over ’t algemeen een besten indruk maakte, afgeloopen en HH. Afgevaardigden en belangstellenden werd verder gelegenheid aangeboden te genieten van de heerlijke toonen van de muziek van den bekwa men directeur den heer C. Goenen, dat ruimschoots ’t hare heeft bijgedragen om de eerste avond van het verblijf van de Afgevaardigden in ons midden te maken tot een waren feestavond. (-J-) Het vaandel is van blauw satijnwaarop met zilverdraad is gewerkt Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nhverhijd, 18 Sneek 72. Het wapen van onze gemeentenetjes uit palm- boomenhout gesnedenprykt boven het vaandel. SNEEK, 9 Juli. Men deelt ons mede dat Zaterdag jl. door HH. Hoofdonderwijzers der lagere scholen alhier, mede namens al de onderwijzers uit het 8sfe schooldi strict van Friesland, aan hun’voormaligen school opziener den heer Mr. J. J. Bolrnan als blijk van ingenomenheid en sympathie en als herinne ring aan alleneen fraaie fauteuil is vereerd ge worden. f Leeuwarden 8 Juli. I den vergadering der Provinciale Staten is het volgende besloten 7,30 8,9 8,28 door door door 9,1 9.17 door door door 9,40 9.37 I Onze gemeente heeft de feestkleederen aange trokken. Uit de meeste huizen wappert de drie kleur en hier en daar zijn de winkels netjes en smaakvol versierd. Een en ander levert een recht vroolijk gezicht op. Maandag avond zijn de feestelijkheden aange vangen in den tuin en de localen der buitensocië teit de Harmonie. De introductie was prachtig toen het talrijk opgekomen publiek zich voor ’t eerst kon verlus- tigen in de keurige muziekuifvoering van het Ulrechtsche corps onder leiding van den heer C. Goenen. Nog meermalengedurende de feest dagen hopen we in de gelegenheid te zijn het kunstgenot te smaken dat ons door deze muziek corpsen zal worden aangeboden. De eerste kennismaking doet trouwens wel naar meer ver langen. ’s Avonds omstreeks 10 uur verschenen HH. Directeuren en Afgevaardigden voor de Algemeene vergadering en het Congresna door de daar toe benoemde commissie uit ons departement van Akkrum en Lemmer te zijn afgehaald, in de localen der buiten-sociëteit. Nadat hun den eerewijn was aangeboden gewor den, nam de heer A. B Troost, voorzitter van het departement Sneekhet woord en begroette HH. Hoofdbestuurders van de Ned. Maatschappij van Nijverheid, HH. Afgevaardigden, medeleden van het departement en verder alle belangstellen den. Hij herinnerde er aan hoe het nu 4 jaren geleden was toen de Maatschappij in Gelderlands bekoorlijke dreven vergaderde, dat er een harde strijd gestreden werd of Groningen dan wel Sneek de plaats zou zijn waar de volgende Algemeene 4 Vergadering zou worden gehouden. Groningen behaalde de overwinning, en een jaar later was men in Grur.o’s veste vergaderd. En toen ook daar weer sprake kwam van de bijeenkomst voor het volgend jaar, toen durfden de afgevaardigden uit het dept. Sneek niet al te sterk aandringen op hun vroeger verzoek voor al niet, omdat men niet kon vorderen dat de Al- gemeene Vergadering tweemalen achtereen in het. Noorden zou worden gehouden. En daar men uit hel Zuiden aandrong om die eer te genieten werd dan ook aan Tilburg’s verzoek voldaan, en zoo genoot die gemeente hel voorrecht de afge vaardigden in het volgend jaar binnen hare mu ren te ontvangen. En Weer jjjnf e^n jaar voorbij en de wet riep de leden haar Baarlem de bakermat en zetel 4.39^ der Maatschappij En toen daar op den laatsten dag weer sprake kwam van de plaats van de volgende bijeenkomst, toen kwamen de Afgevaar- ker voor «Hoofdbestuurders en Afgevaardig den ik roep het U toeniet alleen namens het departement, maar ook uit naam van geheel de burgerij.” Trotsch zijn we daarop dat gij, voor ’t eeist in Friesland te zamen komende, ons nederig ste deken als vergaderplaats hebt uitgekozen. Maar ook zijn we niet zonder schroom voor de ver antwoordelijkheid, die we op ons genomen hebben nu we zooveel departementen door zooveel mannen vertegenwoordigd zien, aan wien we betrekkelijk zoo weinig zullen kunnen aanbieden, wij die zoo wei nig, hebben waarop we kunnen bogen. Ernstige inspanning toch geeft recht op verpoozing en onze stad is arm aan zooveel, wat door velen geacht wordt als noodig te zijn tot genot. Waaraan het evenwel zal ontbreken niet aan den goeden wil om het HH. Hoofdbestuur ders en Afgevaardigden gedurende hun kortstondig verblijf alhier zoo aangenaam mogelijk te maken, en mocht daaraan soms veel te kort komen, dan vertrouwen we op de toegevendheid van hen die hel pogen zeker wel zullen welen op prijs te stellen. «Met blijdschap en goeden moed” aldus be sloot de spreker zijne schoone toespraak «Met blijdschap en goeden moedroep ik dan ook uit aller naam aan U het «welkomdriewerf wel kom in Sneek 1 toe.” Na den heer Tröost wiens toespraak we hier in hoofdzaak, zoo kort mogelijk, hebben te ruggegeven nam de heer Vrolik,' voorzitter van de Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, het woord, om, ook namens de vertegenwoordigde departementen, een hartelijk woord van dank uit te spreken voor de gulle ont vangst die hun nu reeds in Sneek te beurt viel. Hij was er trotsch op als voorzitter der Maat schappij die hier thans, zoo talrijk als bijna ooit te voren, vertegenwoordigd was, reeds nu te kunnen wijzen op de warme belangstelling die de Maatschappij ook in deze gemeente onder vond en wat de armoede betrof aan een ander, van wat elders zoo ruimschoots te vinden was, hij noemde haar tot op zekere hoogte een voor recht, waaraan men het te danken had, dat de in gezetenen als om strijd hunne woningen hadden geopend en hunne gastvrijheid aanboden aan zoo vele onbekenden. Na nog met een enkel woord te hebben ge wezen op het doel der Maatschappijeindigde de eerwaarde spreker met nogmaals namens het bestuur en de departementen voorloopig dank te zeggen voor de gulle gastvrijheid reeds nu on dervonden. Daarop werd aan hh. bestuurders en afgevaar digden eene aangename verrassing bereid door eenige jonge dames uit onze gemeentedie ook het hare hadden gemeend te moeten bijbrengen om bare belangstelling te betoonen in de Maat- Heden (Dinsdag) morgen 9 uur zouden de werkzaamheden der Algemeene Vergadering aan vangen in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente alhier. De leiding der vergadering wordt waargeno men door den heer A. Vrolik. Voorts zijn van het hoofdbestuur tegenwoordig de heeren Dr. A. Vrolik, te’s Gravenhage, President. Prof. E. H. von Baumhauer, te Haarlem, Vise Presi dent. Dr. L. Mulder te Arnhem. Prof. H. C van Hall, te Beek. A. A. G van Person te Gouda' A. P. Ledeboer te Tilburg. J, W. L. van Oordt te Rotterdam. Mr. A. J. Enschedé te Haarlem, i F. W. van Eeden Algemeen Secretaris-Penning meester te Haarlem. Het getal vertegenwoordigde departementen bedraagt 24. Het is ons op ’t oogenblik nog niet mogëlijk iets meê te deelen omtrent het verhandelde in die Vergadering. Wij zullen met de vermelding daarvaneven als die van de Volksfeestendie ook heden na- demiddag aanvangentot een volgend nummer moeten wachten. schappij van Nijverheid. Bij monde van eene uil haar midden werd onder eene korte maar gepaste toespraak een keurig bewerkt vaandel(-j-) aan HH. Afgevaardig den aangeboden; en onder ’t zingen van den vol genden feestzang Weest ons gegroetop dezen vreugdedag Laat ons een lied met blijde tonen zingen Nujnen U hier te zaam begroeten mag; Weest welkom Gij 1 in onze vriendenkringen. Ons gastvrij oord dat U zoo gaarne ziet Het zal U in deez’ blijde dagen toonen Dat daarwaar Vriendschap en Gastvrijheid wonen, Men zijnen welkomstgroet niet ijdel biedt. Weest ons gegroetop ’t feest van Nijverheid Dat gij vereend in onze stad zult vieren. Wel is zij trotsch dal Gij haar gasten zijt Nooit zal zij zich met schooner feesttooi sieren Sneeknu de plaats waar ’t heilig outer slaat Van Neêrlands Kunstzin Kennis en Verlichting Is nu bestemd tot zetel van die stichting Jaook voor haar is ’tdat het feestuur slaat. Hij klinke dan, hij ruisch’ uit aller mond, De wensch waarin wij allen zullen deelen: Bloei voortneem toedraag vruchtgij schoon verbond De nieuwe ministers zijn benoemd geworden en hebben reeds in handen des konings den eed afgelegd. Zooals we reeds in ons vorig nummer mee deelden is het ministerie samengesteld als volgt Justitie, mr. G. de Vries, lid van den raad van state. Koloniën, de heer I. D. Fransen van de Putte, lid der tweede kamer. Binnenlandsche zakenmr J. H. Geertsema Czlid van den raad van state. Finantiën mr. A. .van Delden lid der tweede kamer. Buitenlandsche zaken, mr. J. L. H. baron Ge- ricke van Herwijnen. Marine, de heer L. G. Brocx. Oorloggeneraal-majoor graaf van Limburg BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken aan de belanghebben den bekena dat de Commissie uit het plaatse lijk besiuur ingevolge artikel 15 der wet belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrond heid der redenen, welke lot vrijstelling of uit- van den dienst der schutterij zijn in gébracht, dit jaar hare tweede zitting zal houden in hel gemeentehuis alhier op Woensdag den 17 Juli aanstaande, des Voormiddags ten 11 uur tot onderzoek van alle reclames, door de inge schrevene en geloot hebbende personen van dit jaaren door de reeds vroegere ingelijfden ingé bracht, alsmede tot onderzoek van hen die bij nummérverwisseling voor anderen verlangen optetreden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan optekomen, vermits zij anders zullen gehouden wordengeene redenen tot vrijstelling te hebbenen voor zoo verre zij dienstplichtige nummers getrokken hebben niet vallen inde termen van artikel 3 der wet van den 11 April 1827 Sub letter a b c l en m van artikel 4, bij de schutterij zullen worden ingelijfd blijvende het hun evenwel vrij om hunne redenen tot vrijstel ling in een volgend jaar te doen gelden. Enopdat zulks kome ter kennisse van een ieder wien het aangaatzal deze worden afge- kondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 6 Juli 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. recht dat aan onze gemeente zou te beurt vallen, maar tevens ernst bij de gedachte aan de verant woordelijkheid die meri op zich had genomen. En weer is een jaar voorbij gegaan voor het hoofdbestuur in het vertrouwen op aller plichts betrachting voor ieder der departementen in meer of minder rustige rust en in de bevorde ring van de belangen van handellandbouw en nijverheid in meer uitgebreiden kring. Ook voor het'departement Sneek is het afge- loopene een hoogst belangrijk geweest, misschien wel het belangrijkst gedurende zijn 20 jarig be staan. Het was een jaar van zorgen en moeite, zonder dat deze evenwel pijndenterwijl die nu reeds vergeten en beloond zijnnu we de eer hebben heeren Afgevaardigden in ons" mid den te zien. Het «vaarwel” van een jaar gele den sluit zich nu aan bij ’t «welkom I” van he den. «Weest welkom in Sneek aldus ging spre- sterk aandringen op hun vroeger verzoek i 1 SNEER I KAN tile

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1