GBMffiTÊ EK HET ARROMIMMEKf SM NIEUWS- EK ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE 13 JULI. ZATERDAG 7 No. 36. v - - - Mi y III. 1 i I i a) Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten l de Stad franco /1.90. BnEromnnMnHMBi I i IDEQoste ALGEMEENE VERGADERING EN HET CONGRES DER NEDERLANDSCHE MAAT SCHAPPIJ TER BEVORDERING VAN N IJ V E R H E I D. TIAN SNEEKER COE van het landgoed van van Cla er bergen. Het watertochtje was inderdaad recht aange naam en zeker niet het minst voor die afgevaar digden die nog weinig of niets gezien hadden van de schoone waterpartijen in den omtrek on zer gemeente. Dat het bezoek aan liet jonkheer lijk landgoed en de uitvaart uit Joure eeu minder aangenarnen indruk maakte en achterlietis ver- Afdeeling F. Enterstieren ie prijs ƒ30 aan een zw. b., behoorende aan Joh. de Vries te Baard; 2e prijs ƒ20 aan een zw. b.. behoorende aan 11. Veenman te St. Anna Parochie; 3e prijs aan een zw. b. behoorende aan M H. Brandsma, Sneek, met het lot tegen 120a eigen aan G. T. Alberda te IJsbrechtum. Afdeeling G. Stierkalveren. Ie prijs ƒ10 aan een zw. b, behoorende aan A. D. Boersma te IJbrechtum 2e prijs ƒ5 aan een zw. b., behoorende aan II. D. van der Werf te Tjerkwerd. 3e Rubriek. Afd. A. Melke Schapen (tweetallen) le prijs 8 aan twee melke schapen, behoorende aan G. Sijperda te Nieuwland; 2e prijs ƒ4 aan twee melke schapen, behoorende aan Jobs F. de Vries le Baard. Afdeeling B. Lamrammen le prijs ingehouden; 2e prijs ƒ5 aan een lam ram, behoorende aan Joh. M de Vries te Baard 3e prijs 2,50 aan een lamram, behoorende aan A. Knol te Harwerd. Afdeeling G Ooilammen, (viertallen). le prijs ƒ8 aan vier ooilammenbehoorende aan Joh. T. de Vries te Baard; 2e prys ƒ4, idem, behoorende aan A. Knol, te Hartwerd. ABVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven l/3 Cents.Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Dinsdag morgen 9 uur werden in het kerkge bouw der Doopsgezinde gemeente alhier de werk zaamheden der Algemeene Vergadering aange vangen met het oproepen der departementen en het loten om de rangorde der stemming. Daar- [na werd door den voorzitter Dr. A. Vrolik de '.ergadéring met eene gepaste toespraak geopend; •waarin hij met een enkel woord hulde bracht aan de welwillendheid waarmeê door het doops gezind kerkbestuur het kerkgebouw voor verga- derlocaal aan de- Maatschappij was afgestaan 'herinnerde aan het geschenk door eenige Snee- ker jonge dames aan haar vereerd, en voorts .■met een vluchtigen terugblik op de geschiedenis der Maatschappij, de leden aanspoorde op den ingeslagen weg voort te gaan en te blijven mee werken ten nutte van ’t algemeen. Zijne met groote belangstelling aangehoorde re de zal in de handelingen der Algemeene Verga dering worden opgenomen. De secretaris doet mededeeling van de stem lijst. 22 Departementen zijn vertegenwoordigd uitbrengende 265 stemmen. Na eenige mededeelingen door den voorzitter, worden de departementen aangewezen, die zul len uilmakefi de commission a. tot onderzoek der rekening over 1871 en der begrooting over 1873; b. voor Landbouw c. voor Fabrieks- en Handwerks-Nijverheid en d. voor Koophandel, Zeevaait en Visscherijen en /.Algemeene Zaken. Na nog eenige voorafgaande huishoudelijke werk zaamheden komt aan de orde Art, 12. Voorstellen I van Directeuren A. Om de Alg. Vergadering niet in het jaar 1876, maar 1877 te Haarlem te doen houden, in welk jaar het eeuwfeest zal behooren te worden «...gevieul en alsdan aldaar te openen een Museum I van Kunst op de Nijverheid toegepast. Amsterdam?, door Leeuwarden ondersteund,, wenschlals hoofdplaats des Rijks, zoodanig mu seum aldaar te zien opgericht. Ook Utrecht meent aanspraak daarop te moeten maken. Nadat Gro ningen er op had aangedrongen, dat eerst het be ginsel zal worden uitgesproken of zoodanig mu- seum zal worden opgerichtwelk besluit bij ac- clamatie wordt genomen, wordt tevens besloten dat in de volgende vergadering de plaats van oprich ting zal worden aangewezen. Voor dat B. aan de orde gesteld wordt, komt, op verzoek van Arnhem, eerst in behandeling D. verlaging van contributie en afschaffing der Tijd schriften, welk voorstel bij acclamatie wordt ver worpen. Daarna wordt behandeld B.: eene wijziging be treffende de uitgave van de geschriften der en wel in dier voege, dat door haar 1° Handelin- mededeelingen van de Algemeene Ver en het Congres. 2°. Punten van be- voor de Algemeene Vergadering en het Congres. 3° He' programma der prijsvragen en 4°. een Tijdschrift. Dit punt gaf aanleiding tot langdurige discus- siëu naar aanleiding van het door Arnhem uit- gedi ukl verlangen, om het Tijdschrift vaker te doen verschijnen dan om de drie maanden en wel ééns per maand deliike. receptie doorden tuinman en het meer dan harlelijk uitgeleide, door eene steenen en andere ammunitie-dragende eerewachtden bezoekers bereid Op zóóveel hartelijkheid kon den de afgevaardigden onmogelijk zijn voorbereid en we kunnen ons dus zeer goed verklaren hoe ze daardoor stupefait geworden èn oogen- bhkkelijk èn nog lang daarna zich zullen beklaagd hebben over hun gebrek aan woorden om hunne i erkentelijkheid te betuigen. Inlusschen geven we hun de verzekering dat. ook het departement Sneek, der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, dat zich wel van een goede ontvangst meende ver zekerd te kunnen houdenmaar toch ook op zoovéél hartelijkheid niet gerekend had kleurde, als een blozend kersje uit den jonkheerlijken boom gaard over zoodanige verrassing. Men beklaagde zich reedsdat mén op het feestprogramma hel nu niet meer onschuldig woord «voorkeur” had kunnen plaatsenten believe van hen die eene Friesehe boerderij verlangden le zien. Toch verdenken we èn zeilers èn rijders af gevaardigden en leden van ons departement, weer van buitengewone tevredenheid toen zein onze gemeente teruggekeerd, zich in de smaakvol ver sierde Concertzaal alhier konden verlustigen in de smeltende tonen van het symphonie-orchest van den heer Coenendal daar een heerlijk con cert gaf. Einde goed, alles goed! En zoo was ’t op den Dinsdagavond de twee de van de aanwezigheid van HH. hoofdbestuur ders en Afgevaardigden in ons midden. de rubrieken zich schoone voorwerpen bevonden. Na herhaald nauwkeurig onderzoek werden de uitgeloofde prijzen toegewezenvoor le Rubriek. Afdeeling A. Span paarden: le prijs 40 aan een span bruine merrie-paar* den behoorende aan J. S. Veltman te Nijega 2e prijs 20 aan G. K. Dijkstra voor een span zwarte merrie-paarden. Afdeeling B. Tuigpaarden le prijs ƒ40 aan een zwarte merrie, behooren- de aan F. G. Lanting te Goënga 2de prijs 20 aan eene bruine merrie, behoorende aan T. R. Groenveld, te Oosthem. Afdeeling C. Drie-jarige Paarden le prijs 20 aan een zwarte merrie, behoorende aan H. L. Nauta, te IJommerls 2e prijs ƒ10, aan eene bruine merrie, behoorende aan Sl. Boers ma te Harich. Van al de verdere driejarige paarden loffelijke vermelding. 2e Rubriek. Afdeeling A. Melke Koeien bij vierta’len uit één beslagouder dan twenter- rieren waarvoor als eerste prijs was uitgeloofd een Gouden Medaille ter waarde van vijf-en-ze- ventig gulden, vereerd door Dr. A. Vboi.ik, Presi dent der Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheidwerd behaald door een viertal zw. bonte, behoorende aan Joh. T. do Vries te Baard; 2e prijs ƒ40 aan het vier'al zw. bonte, behoorende aan J. A. Breeuwsma, te Nieuwland; 3e prijs ƒ20 aan een viertal faal en zw. bonte, behoorende aan Y. T. van Gosliga, te Goênga. Afdeeling B. Twenterrieren. (Bij tweetallen), le prijs 30 aan een rood en zw. b behoorende aan J. S Zijsling, te IJsbrechtum, 2e prijs ƒ15, twee rood bonte, behoorende aan A. H. Hettema te Goënga Afdeeling C. Enterrieren. (bij tweetallen), le prijs ƒ25 aan een faal en zw b., behoorende aan P. II. Schuurmans, te Nieuwland. 2e prijs ingehouden Afdeeling D. Kalve Koeien, (geen verzameling). De prijs van 15 toegekend aan een zw. b. behoorende aan IJ. Kingma te Jellum. Afdeeling E. Pinken of Ilokkelingen. le prijs ƒ20 aan een zw. b, behoorende aan H. D. van der Werf te Tjerkwerd; 2e prijs ƒ10 aan een zw. bbehoorende aan Joh. de Vries le Baard. Maatschappij - - jaarlijks zal worden uitgegeven gen en gadering schrijving Woensdag 10 Juli beloofdeingevolge pro gramma’s, een zeer drukke dag te zullen worden, zelfs zóódat men vooruit kon berekenen niet allés te kunnen bijwonen. 's Morgens ten 10 ure werd het Congres der Ned. Maatschappij van Nijverheid geopend in de localen van het stadhuis. De 1ste Afdeeling was gewijd aan de bespre king van de belangen van den Landbouwde 2e Afd. aan die van Fabrieks- en Ilandwerks- nijverheid en de 3e Afd. aan die van Koophan del Zeevaart en VisscherijenVolkshuishoud kunde en Statistiek. Hoewel het ons niet mogelijk is een volledig overzicht te geven van ’l in de verschillende af- deelingen verhandeldezoo hopen we toch gele genheid te hebben later- met een enkel woord op een of ander terug te komenen wel bij ’t be spreken van de Tweede zitting der Algemeene Vergadering. Thans vermelden we alleendat de verschillende afdeelingen druk werden bezocht er, dat over sommige vraagpunten allerbelangrijk ste discussiën werden gevoerd. Van de gelijklijdig alhier gehouden ten toonstelling, van wege de Elfde Afdeeling van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, kunnen we het volgende meêdeelen De vergadering werd te 10 uur ’s morgens geopend met eene korte toespraak door den Voor zitter inhoudende het doel der tentoonstelling om langs dezen weg te streven naar meerdere vol making van Landbouw en Veeteelt in het alge meen. Hij betreurde hel, dat vele inzenders, tengevolge de heerschende tongblaar onder het rundvee, verhinderd werden om met hun vee op deze tentoonstelling te kunnen wedijverentoch geloofde hijdat de weinige voorwerpen op het terrein aanwezig de tentoonstelling geenszins on eer zouden aandoen. Daarna b’gaven directie en keurcommissiën zich naar het terrein der ten toonstelling, om met de werkzaamheden, aan ieder opgedragen, aan te vangen. Een overzicht van hel tentoongestelde bewees al aanstondsdat de laak der keurmeesters moeieliik zou worden stemmen de wenschelijkheid was uitgesproken, dat er meer dan vier afleveringen per jaar zullen ver schijnen en aan directeuren is opgedragen in dien zin met redacteuren te overleggenwordt voorstel Bwetsverandering ter zake het Tijd schrift enz door de vergadering aangenomen met 248 legen 17 stemmen. C. Voorstel om alsnog aan den fabriekant van machinale turf eene zilveren medaille toe le ken den wordt eveneens aangenomen. II. Voorstel van de departementen E. inhoudende, dat de Algemeene Vergadering besluite aan het Hoofdbestuur op te dragen eene nieuwe regeling van de zaak der afgevaardigden, wordt met algemeene stemmen op 4 na ver worpen. Bij acclamatie wordt vervolgens aangenomen voorstel F terugbetaling van frankeergelden. Na heropening der Vergadering die door den voorzitter voor een uur geschorst was teneinde heeren Afgevaardigden in de gelegenheid te stel len in de sociëteit Amicitia zich eenigszins te restaureren, wordt mededeeling gedaan van ingekomen antwoorden op prijsvragen. Van de zeven beschrijvingen van toestellen om bakentonnen lichtend te maken, wordt geene de bekrooning waardig gekeurd. Eén stuk evenwel lokte de wensch uit, dal de inzender alsnog proe ven van de uitvoerbaarheid geve. Na mededeeling van de namen van drie perso nen die als honoraire leden worden voorgesteld, en beantwoording van eene vraag van Harlingen betreffende het lager onderwijs in landbouw, wordt deze eerste zitting door den voorzitter ge sloten en nemen de verschillende commissiën zit ting. Inmiddels wees het feestprogramma HH. Afge vaardigden de leden van ons departement, le den der sociëteit en vreemdelingen naar den luin van de Buitensociëteit de «Harmonie” waar, be gunstigd door het heerlijkste weder en te midden van ’l lieflijkst groen hun het genot werd aan geboden bij de Matinee Musicale de kennisma king te hernieuwen met het uitmuntend Utrechtsch muziekcorps, onder leiding van den heer Coenen, dat hier reeds den vorigen avond zulk een gun- stigen indruk had gemaakt. Kort daarna weerklonken ook de opwekkende tonen van het muziek-corpsonder leiding van den heer Lindeman daarbuitenten bewijze dal het eerste nummer van het welvoorziene pro gramma der Volksfeesten een aanvang had ge nomen. Een massa toeschouwers bewoog zich dan ook rondom de nieuwe gracht het smaak vol versierde tooneel van den roeiwedstrijd waar op 48 mededingers wedijverden om den prijs der oveiwinning, die voor den vlugslen onder hen zou zijn weggelegd. Na een hardnekkigen strijd behaalde J. Bijkerk van Sneek den prijs: een fraai gouden Horloge met inscriptie; terwijl de le premie een elegante klok met slagwerk en in scriptie, aan T. Smienga, van Goëngarijp, en de 2e premie: een portemonnaie met zilver gemon teerd met inscriptie, aan A. de Jong van Sneek ten deel viel. Ten 5% uur in den namiddag werd HH. Af gevaardigden en leden van ons departement ge legenheid aangeboden voor een watertochtje per stoomboot naar de Joure. Het programma ver meldde als doel van dien tocht »de bezichtiging Jhr. Mr. P. B. J. Vegelin klaarbaarals men weet van de meer dan vrien- want met reden kon men zeggen dal onder al Nadat ten slotte met groote meerderheid van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1