‘binnen l A N 1). BUITEN L A N B. feuilleton. OVERZICHT. De Niéuwe Arnh. Ct. zegt GEMENGDE BERICHTEN. Ie leveren, d. i. 82’/2 ct. per kilo. »M IJ N OUDE II A N N E S”. Uit Vlaardingen wordt gemelddat de tweede haringjager aldaar is binnengekomen. De poulo is ui was 1 uitplu De heeft III ve wil vi ex-ke Yai voerd gedur van I De belast fr. p het ti partic Tol noem Tol zijn opvolger to Deventer, als kamerlid, ware een der beide afgetreden ministers, Blussé of van Bosse, zeker het meest aan te bevelenen daar om wenschelijk, dat hij zijn eigen invloed daartoe liet gelden. den v De zijne dat rr zinger wij g; len voetg; zonne kozen 4:e ri warer Wi tuig l want rornai Wi De' langs en w Onwil van 1 tige i 1 van Groningen heeft ƒ1600 de feesten in het laatst der maand Prof. Vitringa hield bij gelegenheid van de pro motie aan ’t Gymnasium te Deventer eene oratie en zeide o a. dat het bespottelijk was te bewe ren dat lieden die wiskunde beoefenden beter zouden denken dan zij die het niet deden. Ontwikkeling van den leerling tot zelfstandig tnensch dat moest de vrucht zijn van ’t onder wijs en daarom moest de leerling zich niet te veel bezig houden met het verkrijgen van uitgebreide kennis van geschiedenisvan nieuwe talen en vooral niet te veel met de meetkunde. De gemeenteraad toegestaan voor Augustus. schaft. Zeker slachter Grienfield heeft thans aan genomen het vleesch legen 7'/2 pence per pond Als liam liintoi tot A aan S speek Lui gedur mill. 127 i Bij gewic De E goud, 7.52 Frans De 3 013 Eer een b hands wordt zoude De Standaard ontvangt uit Utrecht het vol gend telegram betreffende den bekenden diefstal aldaar »Per »City of Brooklyn’ zijn (te New-York?) de dieven aangekomen. Een groot deel der ge stolen waarde is gister in beslag genomen. De vele in omloop zijnde berichten blijken thans min der juist te zijn.” In het Utrechtsch Dagblad leest men dienaan gaande het volgende sNaar men verneemtbevinden de daders van den alhier gepleegden diefstal der effecten zich in Amerika, doch is verreweg het grootste gedeelte van hel gestolene, waaronder ook de diamanten reeds in beslag genomen.” Ital 1871 wordt lelterl schrij plaats Op het jongste zendingsfeest te Wollhesen Is door den lioogleeraar Doedes en ds. Buitendijk de meer.ing geuildat het fraaie weder, ’t welk het feest begunstigdeaan eene bijzondere be schikking der Voorzienigheid te danken was en dat eerlang de meteorologen met het zendings feest te rekenen zouden hebben. De Tijd wordt hierdoor tot de opmerking ver leid, dat, mocht de commissie voor de zendings- feesten er toe kunnen besluiten den vierdag vroeg tijdig aan te geven, de Enkhuizer Almanak ten minste op één dag van het jaar de weêrsgesteld- De materieele schadedoor den brand op Oos tenburg te Amsterdamveroorzaaktwordt op 1 '/2 a 2 millioen begroot. Meer dan 40 huis gezinnen zijn van hun inboedel beroofd de open bare liefdadigheid is door den burgemeester van Amsterdam voor deze ongelukkigen ingeroepen. Zooals gewoonlijk bij een Amsterdamsche brand heeft de brandweer zich weder van een zonder linge zijde leeren kennen. De stoomspuit »het IJ” rukte uitde bedienende manschap maakte zich gereed de machine te laten werkendoch bemerkte eensklaps dat de spuit onmogelijk dienst kon doen. Men had de slangen vergeten De brand brak omstreeks 12 ’/2 uren uit. De stoom spuit »hel IJ” gaf water te 3 uren. Ve grath een 1 ner c welkt ramp Naar men aan de Schoonh. Ct. uit ’s Hage meldtloopt aldaar het geruchtdat de Init-adj. Keijzer (jANSSEN-schandaal) voor een raad van onderzoek zal worden gebracht. In Sunderland is de maatregel der huismoeders tegen de duurte van het vleesch met goed ge volg bekroond. »Wij vernemen dat hier ter stede onder de menschen tongblaar heerschttengevolge van het drinken van melk afkomstig van aan die ziekte lijdende koeien. Men gebruike derhalve thans geen andere dan gekookte melk.” Eli taald door Zij hadden namelijk het gebruik er van afge- i Wutti n-i-n.u u--.. .l j.hij vi I noem1 Bij het reg. veldart. wordtvolgens het U. D. In den laalsten lijd door veel Duitschers dienst genomen zij worden echter niet aangenomen voor hunne papieren een grondig onderzoek heb ben doorgestaan. De meeste hunner hebben in den jongsten oorlog in hef Duitsche leger ge diend. Te beginnen met 1 Augustus zal de Noordstar ophouden dagblad te zijn en slechts 2 maal per week meer uilkomen. Op dien zelfden datum zal te Antwerpen ver schijnen r>De Volksstem" orgaan der Democratie voor Noord- en Zuid-Nederland. De heer v. VI. te Bl., oud-redacteur van het Deventer Weekbladgeeft in de Kamper Cour. te kennendat hij van den nieuwen minister van finantiën veel goéds verwacht, »al had men kun nen wenschendat hij bij de behandeling der inkomstenbelastingwat minder voor de grond eigenaren partij getiokken had.” Wanneer de heer v. VI. een wensch omtrent zijn aanstaande werkzaamheden mocht uiten dan zou het zijn dat hij, hoe eer hoe beter, juist de grondbe lasting eens onderhanden nam en de te lang ver beide herziening van het kadaster eens doorzette. De Londensche omnibus-koetsiers hebben een bond gesloten om elkanders belangen te beharti gen. 'Zij zijn zeer ontevreden over een dagdienst niet was zat eene andere bejaarde vrouw die ook niet in genoemde betrekking tol mij stond. Op de voorbanknaast mijzat een der jonge liedendie mijn broeders niet warenterwijl de andere op den bok had plaats genomen om den fraaien slekelharigen schimmel te besturen. Die aan mijne zij zat had zwart haar en blauwe oogendie overschaduwd werden door zware melancholische wenkbrauwen. Die vierdehad blond haar, bruine oogen en bloozende wangen. Zij beiden waren neven der oude dame beide aardige jongens en ik moet hel er bijvoegen, zoo de lezer hel reeds niet bemerkt heeft beide maakten mij het hof Hel doel onzer rid was een molen. De beek, welke hem dreefstroomde wild en schuimend over steenen en rotsblokken door een breede bedding. Onder de groene boomen was het lommerrijk en koel en nergens ter wereld bloeiden de ver- geel-mij-nieljes zoo rijk en blauw en frisch als langs stigen bisschop in zijne kerkeiijke funclieste schor sen en zijn tractement in te houden tot zoolang hij zonder eenig voorbehoud erkend zal hebben, dat de Pruisische staatswetten ook voor hem verbin dende kracht hebben Bebelhel bekende hoofd der sociaal-democra- tische partij in Duitschland en lid van den Rijks dag heeft thans een tweede vonnis gekregen we gens nmajesteit-schennis.” Hij zou namelijk in eene volksvergadering den koning van Pruisen ge hoond en gelasterd hebben door te zeggen, dat deze zijne, vóór den oorlog gedane beloften, niet is nagekomen. In de destyds door den Koning uitgevaardigde proclamatie was nl aan de natie toegezegddatindien de oorlog gunstig afliep voortaan eenheid en vrijheid in het land zouden heerschen. Bebel nu heeft in bedoelde vergadering gezegd, dat, wat de seenheid” betreft eenheid nl. in H kazerne en tuchthuis de koning zijn belofte trouw heeft vervuld; van de svrijheid” echter ia tot heden geen schaduw bespeurd. Maar had hij er bij gevoegd dat behoeft niemand te verwonderen reeds meermalen toch is het voor gekomen dat vorsten hun gegeven woord braken.” Wat de man misdeed met hel verkondigen van die onomstootelijke waarheid begrijpen we niet, en toch werd hijondanks eene kernachtige ver dediging door hem zelf gehoudentot negen maanden gevangenisstraf en verlies der bij open bare verkiezing verkregen rechten veroordeeld. De hoeden af voor zoo’n rechtspraak In het Engelse he Lagerhuis is donderdag voor de tweede maal de reeds bij het Hooger- huis behandelde wet op het verknopen van sler- In ons vorig nummer hebben wij, door gebrek aan ruimtede buitenlandsche berichten geheel moeten supprimeeren en ook heden zullen we voor bovenstaande rubriek spaarzaam mei onze ruimte moeten zijn. Inlusschen zullen onze le zers hierbij niet veel verliezenwant belangrijk nieuws valt niet te vermelden. Ziethier het meest belangrijke In Frankrijk meende men in de laatste da gen eenige mindere spanning te bespeuren tus- schen de verschillende partijen. Zelfs schreef men uil Versailles datals ’t oogenblik daar was waarop de zittingen der Nat. Vergadering ver daagd zullen worden Thiers dan met haar weer op den besten voet zou zijn. In ’t algemeen belang zou de bevestiging van zoo’n bericht zeker wenschelijk zijn, maar voor alsnog slaan we er niet veel geloof aan; integen deel vermelden de latere berichten weer dat de rechterzijde meer dan ooit verbitterd is op den heer Thiersvooral nadat deze weer een paar kleine overwinningen behaalde in de Nationale Vergadering bij de nog "altijd in behandeling zijn de belastingwetten. Bij al die zij ’t ook onbeduidende over winningen neemt de wrok zijner tegenstanders steeds toe en al moge dan de royalistische sa menzwering waarvan in den laalsten tijd her- haatdelijk sprake was, werkelijk niet bestaan, het lijdt toch geene twijfel dat de rechterzijde bedacht is en blijft om den president te doen vallen. Op allerlei wijze zoekt men hem den voet dwars te zetten en door kleine plagerijen zijn, toch al niet zoeten, politieken drinkbeker te vergallen. Thiers houdt zich intusschen vrij goed daar on der en geeft, zoo nu en dan, met intrest de ha telijkheden terug die men hem naar *t hoofd smijt. Eén voorbeeldIn een dezer dagen ge houden zitting der Nat. Vergadering, zeide hij, in den loop zijner rede tin een land als het onzedat zoovele omwentelingen heeft doorleefd, waar meer ambtenaren zijn dan gebruikt kunnen worden, even als er meer prinsen zijn dan men op den troon kan plaatsen”.daverende toe juichingen natuurlijk van de linkerzijde; woorden van woede van de rechter, waarvan zelfs een zich niet ontzag den heer Thiers rechtstreeks te in terpelleren. »Ik heb”, antwoordde de president der republiek kalmpjes sik heb niemand willen beledigenik eerbiedig alles wat eerbied ver dient.” Dit laatste gezegde moge nu in den mond van Thiers een phrase zijn voor de rechterzijde was 't meer dan een speldeprik- De hoofden en beurzen zijn voor ’t overige thans in Frankrijk druk in beweging over de monsterleening. De Duitsche Reichsanzeiger heeft de wet openbaar gemaakthoudende de uitsluiting van de orde der Jezuïlen uit 't Duitsche Rijkverder de verordeningen volgens welke aan de Jezuïlen de uitoefening var. elke door hunne orde voorge schreven werkzaamheid, zoowel in kerk en school als in ’t zendingsambt, verboden wordt. Hel op heffen van de nederzettingen der orde wordt bin nen zes maanden bevolen. Voor de naleving der overige voorschriften moet de politie zorg dragen. Men meent, dat de regeering op het punt staat strenge maatregelen te nemen tegen den bisschop van Ermeland. Er zou namelijk door den kabinetsraad met i algemeene stemmen besloten zijnaan keizer Wilhelm voor te stellen, om genoemden weerbar heid met onfeilbare zekerheid zou kunnen aan geven. die moeite noch kosten gespaard had om hel zij nen gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Na het d i n e r, later op Galamadammen gebruikt, keerde men in de meest vroolijke stemming huis waarts, en zeer zeker zullen nog velen zich later met genoegen herinneren het korte bezoek dat ze aan het schooné Gaasterland hebben gebracht en de gulle gastvrijheid daar genoten. Ruim 10 uur ’s avonds kwamen de feestvieren den in onze gemeente terug, en toen men, onder eenige electrische verlichting die niet geheel naar wensch slaagde weer den voel aan wal zette was het feestprogramma afgespeeld en kon men met recht zeggen Us sont finis ces jours de fêtes. Te cellist hij is eert ke dranken gelezen. Deze wet bevat o. a. strenge strafbedreigingen tegen hen die de dranken ver- valschenen bepaalt de uren waarop kroegen en tapperijen moeten wordefi geslotenop het platteland te 10 in de provincie-steden te 11 uren te Londen iets later; o ik zijn, volgens haar kruideniers die geestrijke vochten verkoopen aan dezelfde bepalingen onderworpen als de kroeg houders. Twee Parlementsleden, de heeren Selwinlbet- son en Wilfrid Lawsondie reeds herhaaldelijk door het doen van motion en het indienen van wètsontwerpen de aandacht van het Huis gevestigd hadden op de noodzakelijkheid van verdere be perking van den verkoop van sterke dranken verdedigden de strekking der ingediende wet schoon vele barer bepalingen hun niet afdoende voorkwamen als een naderen, stap op den goeden weg tot bestrijding van een nationale ramp van grooten omvang. Ook verscheidene andere spre kers ontwikkelden nog bezwaren tegen sommige bepalingen. De sluiting van het parlement zal waarschijn lijk op 6 Augustus plaats hebben. Volgens berichten uit Spanje zijn de nog in Biscaye rondzwervende kleine Carlisten-benden meer slruikroovers dan partijgangers. Zij brand schatten de dorpen en stelen bijeen wat ze krij gen kunnen. Don Carlos heeft reden trotsch te zijn op zulk soort aanhangers Inderdaad’t zijn recht prettige dagen geweest die Congresdagen. Allen die, in meerdere of mindere mate, hunne medewerking verleenden, om èn aan HH. Afgevaardigden én aan ingeze tenen eenige genoegelijke dagen te verschaffen hebben redenen om met voldoening op hunne po gingen terug te zien, die dank zij de algemeene medewerking der burgerijmet zoo gunstigen uitslag werden bekroond. Geen dissonanten heb ben voor zoover ons bekendde goede stem ming ook maar voor een oogenblik bedorven. In tegendeel overal gepaste vroolijkheidóveral bereidwilligheid en medewerking, overal flinke orde. Juist daardoor is bewezen gewordendat bij ons een goede geest heerschtdat men hier feest kan vieren naar de juiste beteekenis van 't woord, ’t Behoeft we) geen betoogdat in de eerste plaats daarvoor dank toekomt aan de lei ders der feestelijkheden. Maar ook zonder af te dalen in bijzondere ver meldingen meenen we toch ons departement ge luk te mogen wenschen met den gunstigen uit slag van al hare bemoeiingenom de 95e Alge meene Vergadering van de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid en het Congres èn vruchtbaar èn aangenaam te doen zijn. Wij vertrouwendat zoowel bij gastheer als genoodigde en bovendien bij vele anderen nog lang den indruk levendig zal blijven van de practisehe en prettige dagendie onze ge meente den 8, 9, 10, 11 en 12 Juli 1872 heeft doorleefd. eene jonge lieve welvarende dame. Maar het mooie huiswaarin ik woondewas niet van mijne ouders, hel fraaie rijtuig, waarin ik reed, was niet van mijn vader. De vriendelijke dame, aan wier linkerzijde ik zat, was niet mijne moe der, de beide hupsche jongelieden, die ons meest al vergezeldewaren niét mijne broeders. Een nauwgezette voogd beheerde mijn vermogen ja in één woord lezer, gij moogt het gelooven, ik was wel eene wees, maar volstrekt geene arme, wat goederen betreft. Waf vergeet de jeugd spoedig in hare vroo lijkheid en dwaasheid 1 Na hevig smartgevoel en de tranen van den rouwtijd danste ik weder vroolijk onder een dak van vreemde menschenverheugde mij in den welriekenden bloemruiker voor mijne borsten liet de hulde van balridders mij welgevallen. Men mag het lichtzinnig heeten of practisch woonde in een gemakkelijk vertrek reed J verstandig het zij zoo. Intusschen gevoelde ik bij al den wierook mij foegezwaMd, bij al ’l ge-’ noegen en de eer mij bewezen, dat ik eene wees was. Als ik luchtig en lustig de danszaal doorzweefde, volgde mij geen moederoogbezorgd of ik 't er wel goed zou af brengen. Geene zorgzame hand wierp mij nog een kleed over de schouders als ik moede en verhit van de beweging, naar lucht en koelte snakkend, zorgeloos mij in de tocht begaf. Ik wist, dal menig oog met welgevallen zelfs met hartstochtelijke belangstelling op mij geves tigd was, maar het oog eens lieven vaders was het niet. Waarschijnlijk had ik mij wel dood kunnen dansen, niet zonder warmte, maar wel daartegen niet beschermd; ook had ik droefgees tig onopgemerkt en verlaten in een hoek kun nen blijven zitten zonder dat een vader- of moe derhart daarover gebloed had. Ohet is zoo treurig eene wees te zijn Wij gingen uit wandelenden. Achter in het rijtuig, naast de oude dame, die myne moede,. Ik was een wees 1 Onbekende lezer gij moet u daarom niet voorstellen een klein, aim, hon ger en koude lijdend kind, dat in ruw November weer naar ’t bosch wordt gejaagd om hout te sprokkelen of in regenwind en sneeuw op hoeken van de straten staat om van de rijken die warm en lekker tegen de koude beschut zijn, een aalmoes af te smeeken. Ik bevroor niet, ik leed geen honger en ik was ook geen kind j meer. Ik was volwassendroeg fraaie kleede- ren in een; mooi rijtuigen de wereld noemde mij SB

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 2