GEMBENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTEVfIE-BLAI) VOOR DE BINNENLAND. B U IT E N L A N D. I 1 1872. R G A N G. No. 58. J 20 JULI. ZATERDAG 1 I 1 1 I I I COURANT SNEER te i EK3 ss k. OVERZICHT. 50 an 1. Victoria (a) r gepast geschenkterwijl hem ’s avonds een sou per werd aangeboden, m in eit >0 96 m, Ik 2 ri te 'a P- as re B- :n 1, r- en ADVERTENTEËN van i tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7J/a Cents, Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. In den Leidschen Academie bloeit de Regia. Te Barneveld is iemand overleden ten gevolge van den beet van een dollen hond. De Kerk. Cour, schijnt niet geheel en al ge rust te zijn omtrent de plannen van den nieuw- benoemden minister van Finanliën, van Delden «Ten aanzien van voorzorg van beurzen te laten Men verneemt dat de inschrijving voor den Spoorweg ZwolleAlmelo volgeteekend is te be schouwen. Wanneer zal men dit ook van den Noord-Hol- landsch-Frieschen spoorweg kunnen zeggen? ten opzicl'.te van de Kerk, het budget van eeredienst”, toch, «heeft de heer van Delden altijd zijn bijzondere beschouwingen gehad.” «Het ideaal van den nieuwen minister van Fi- nantiën is dit, dat elk kerkgenootschap zich zel- ven onderhoude.” We vinden die blondere beschouwing” Ds W. Diemer predikant bij de Chr. Ge- reformeerde gemeente te Alphen heeft twee da gen gevangenisstraf ondergaan omdat hij een I echtpaar van Woubrugge acht dagen nadat het huwelijk voltrokken waskerkelijk heeft ingeze- I gendzonder vooraf de huwelijks-acte te hebben gezien. (1) Art. 154 der grondwet zegt: «Het ge heim der aan de post of andere openbare instel ling van vervoer toevertrouwde brieven is on schendbaar behalve op last des rechters in de gevallen in de wet ontschreven.” De kiesvereeniging «Burgerplicht” te Rotterdam heeft op een voorloopige lijst van candidalen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geplaatst de heeren Mr. O. van Rees, Mr. P. P. van Rosse 1 en L. Pincoffs. Heden (Vrijdag) zou daaruit een definitive keuze geschieden. Door de kiesvereeniging Vrijheid en Orde te Deventeris tot candidaat gesteld Mr. P. Blussé van Oud-Alblas. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. In de Maandag te Leeuwarden gehouden alge- meene vergadering van de Maatschappij tot Nut van den Javaan, is met algemeene stemmen aan genomen een motie tot afkeuring van de dwang- koffiecultuur als belasting in arbeid alsmede een motie, waarbij de wenschelijkheid werd te ken nen gegeven van den aanleg van meer spoorwe gen op Java. Te Arnhem heeft een stucadoor zijne vrouw zoo mishandeld, dat zij in levensgevaar verkeert, en wel omdat hun kind tegen den zin des vaders was gevaccineerd. De eer van het congres der internationale werk liedenvereeniging dat in September te ’s Hage zal worden gehoudenwas oorspronkelijk niet voor die stad maar voor Parijs of Maintz be stemd. «Wegens de vervolgingen van overheids wege”, waaraan de vereeniging in Frankrijk en Duitschland blootstaatheeft men echter het oog laten vallen op onze koninklijke residentie. SNE EK, 19 J u 1 i. Door den kerkeraad en het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhieris ter voorziening in de vacatureontstaan door het vertrek van Ds. J. M. Kolfï, het volgend alphabetisch gestelde 12lal opgemaakt. Getal stemmen 37. Uitgebracht op P. Bart- stra te Aarlanderveen 27 A, Bouma te Schip luiden 21 H. W. Greutsberg te lissingen 27 J. W. Felix te Utrecht 23, H E. Gravemijer te Onstwedde 22, P. Huët te Diiksland 24, W. Koelman te Katwijk a/d Rijn 26E F. Kruiff te Velp 24 Bastiaan Mossel te Renkum 27 A, A. Ploos van Amstel te Hilversum 24, E. G. Se gers (Waalsch predikant) te Groningen 26W. Zegers te Alphen a/d Rijn 26. De uitslag der examens aan de H. B. school alhier gehouden is als volgt Zonder examen zijn tol de 2e klasse toegela ten Alberda en T. v. d. Leijverder zijn tot leerlingen dier klasse bevorderd Endtz, Hettinga, D. v, d. Leij en v. d. Werff; terwijl na goed af te leggen her-examen in één of twee vakken, leerlingen der 2de klasse kunnen worden Age ntia Koopmans, v. Minnen, v. d Plaats en Ra- demaker. Tot leerlingen der 3de klasse zijn bevorderd Bouma, J. ten Gale, W. J. v. Druten, v. d. Feer, Keikes Rinkes, Sanders, J SelhorstSluijter- man en Verstége; terwijl na goed af te leggen herexamen in die klasse zullen worden opgeno men Blijdesteyn S. ten Gate, Ant. Haga, H. HalbertsmaWiersma en Wissel. Van de 3de klasse gaan over tot de 4de klasse A. Halbertsma, Kuyperv. Popta en Veen; na goed at te leggen her-examen zullen nog tot de 4de klasse worden toegelatenGooi en O. A. v. Druten. Eindelijk zijn nog, behoudens her-examen, tot leerlingen der 5de klasse bevorderd de Groot en S. B. Selhorst. Gisteren vierde het college Brandmeesters en een zijner leden alhier een eigenaardig feest. Den heer J R. Feenstra viel nl. hel voorrecht ten deel, dat hij op dien dag mocht herdenken, de gedurende hel vierde eener eeuw aan onze ge meente verleende diensten in bovengenoemde be trekking. Het college brandmeesters had terecht gemeend dien dag niet onopgemerkt te mogen laten voor bijgaan en het vereerde den jubilaris met een volstrekt niet zoo bijzonder of bizarre en hopen genaam zijn. Wij hopen dal hem dan ons zoo dan ook van harte, dat bedoeld ideaal den mi- wij meenen redelijk verzoek onder de oogen zal al ziet dan ook de komen en dat ZijnEdele bereid zal zyn in onze -j- minnelijke schikking waarbij onzer beide indu- slriën onverkort blijvente willen treden. «Arnhem16 Juli 1872. «De Redactie der Arnhemsche Courant." Burgemeester en Wethouders van Nijmegen hebben besloten, bij gelegenheid der kermis geene orgeldraaiers liedjeszangers, hazardspelen en der gelijke toe te laten. Dat is zeker eene welwillende die heeren om de gehoorzenuwen en der goede Nijmegenaars niet pijnlijk aandoen. De Arnh. Ct. meldt »Aan den heer d;e de gewoonte heeft de stukken, aan ons pei brievenpost gezonden, le stelen hebben wij een vriendelijk verzoek. «Wij verzoeken hem namelijk, om, na open- making en lectuur de ons toegezonden stukken niet terug te houden of te vernietigen, maar ze aan ons ie willen doen toekomen. «Zoover wij dit uit de reclames hebben kun nen nagaangeschieden de ontvreemdingen óf tusschen Amsterdam en Arnhem óf te Amster dam of Arnhem. «Eene herhaalde ondervinding heeft den heer kunnen leeren dat in deze bezendingen aan de redactie of den uitgever der Arnhemsche Cour. nooit geld of geldswaarde papieren voorkomen. Alles wat aan ons gezonden wordt is politiek of daarmede verwantvoor den vinder van geene waarde. «Wij willen den heer volstrekt niet op kosten jagen. Hij behoeft de opengemaakte brie ven niet weder te frankeren. Een enkel adres is voldoende. Navraag zal in geen geval ge schieden. «Indien hem dit gemakkelijker iszullen wij onzen medewerkersinzenders en berichtgevers verzoekenbij hunne bezendingen voortaan te voegen een los, open, gepostzegeld en gegomd couvert met adres. Hij is dan zeker tegen alle navorsching wij ontvangen onze stukken en de schrijvers hebben geen vergeetsch werk gedaan. «Mogt de heer het ons tusschen 6 en 8 Juli uit Haarlem toegezonden en ontvreemde stuk over het journalisten congt es naar aanleiding van een artikel in de Telegraafnog in zijn bezit hebben, zoo zal hij ons met de toezending er van ten hoogste verplichten De steller heeft er, ver trouwende op art. 154 der grondwet, (1) geene kopie van gehouden. «Daar wij niet weten of de heer de Arnh. Cour, geregeld leestzal ons de overneming dezer aankondiging in de overige couranten zeer aan- nister nog steeds bezieltt Kerk. Ct. spook in de verwezenlijking daarvan voor d e k e r k. De vraag mag o. i. niet worden opgeworpên j of misschien in casu de «doopsgezinde traditie” van den nieuwen minister ook «eenigen invloed heeft op dat ideaal” maar we! deze: of hij als rechtschapen manmet helder verstand de K Ct. zelf legt deze getuigenis van hem af rekening houdt met plicht en geweien. En indien nu het laatste nauwgezet genoeg is om ’t eerste niet te verzaken ten believe der.... kerk, 1 dan zien wij juist daar een lichtstraal waar j de K. C. een onweerswolk meent te ontdekken. We koesteren dan toch het vertrouwendat door den tegenwoordigen minister ook de gel de l ij k e band zal worden ontknooptdie in strijd met onze grondwet nog altijd Staat en Kerk aaneengekoppeld houdt. Als ’t den tegenwoordigen minister mocht ge lukken aan die mesalliance een einde te maken, dan zou hij met of zonder doopsgezinde tradi- tiën dan I den dank reeds hebben verdiend van iederdie niet coquetteert met onhoudbare toestanden. Hij zou reeds meer dan bewezen hebben te zijn the right man on the right place. De verklaring in een der laatste zittingen van de Franse he Nat. Vergadering door Thiers afgelegddat hij de «republiek zal handhaven”, gaf niet alleen in dat lichaam aanleiding tot veel schandaal van de rechterzijde, maar zij houdt ook nog druk de pennen in beweging van journalisten ter rechter- en linkerzijde. De eersie repeteren de beschuldigingen Thiers reeds in be doelde zitting naar ’t hoofd geworpen, van schen ding zijner beloften de laatste daarentegen zijn opgetogen door de verklaring van den president en beschouwen hun zaak reeds als gewonnen. «De republiek zoo heet het bij den een «is nu voor goed gevestigd,” «De Nationale ver gadering is thans dood” roept een ander uit. Men d. w. z., in casude republikeinen verwacht namelijk niets meer of minder dan de ontbinding van dat lichaam, en hoopt, bij de nieuwe verkiezingen, eene, voor ’t grootendeel van con serverende bestanddeelen gezuiverde Nat. Verga dering daarvoor in plaats te zullen krijgen. Hoop doet leven, en, in aanmerking genomen de vrij algemeene afkeuring die de geforceerde houding der rechterzijde in de laatste dagen ondervond zou men onwillekeurig geneigd zijn aan die hoop eenigen grond toe te kennen. Soms zelfs schijnt hetalsof de rechterzijdevan hare onmacht zich bewust neiging gevoelt het hoofd te buigen en zich neer te geven onder hare parlementaire nederlagen. Dit zou men all hans nu ook weer moeten opmaken uit hare passieve houding opzich- tens hel ontwerp voor de leeningdat eerst een nieuwe stormram heette te zuilen worden in hun ne handen. Dit ontwerp toch is nagenoeg zon der discussie, onveranderd aangenomen, behou dens een bijgevoegd artikelwaarbij dé bank wordt gemachtigdde circulatie van papier tot 32,000 milhoen op te voerenterwijl de minister van finanliën verklaardedat hel gouvernement zich de noodige vrijheid van handelen voorbehoudt om de dadelijk vol te storten inschrijvingen in hun geheel toe te wijzen. Behoudens de monster-leening houden nog twee hoofdonderwerpen op ’t oogenbük de be langstelling in Frankrijk gaandenl de belasting wetten waarover de beraadslagingen nog steeds worden voortgezet, en de benoeming van leden voor den raad van State. Voor de laatsle nl. is door de commissie der kamer een candidaten- lijst opgemaakldie algemeene bevreemding ver wekt. Op die lijst moet nl. slechts één republi- keinsche naam voorkomen en voor ’t overige moet ze wemelen van bonapartistischelegitimistische en Orleanistische cand;daten wier groolste ver dienste daarin moet beslaan dat ze zich hebben onderscheiden als ijverige aanhangers T zij van ’t keizerrijk 't zij van de prinsen van Orleans of van den graaf van Chambord. Geên wonder dan ook dat vooral de linker zijde tamelijk ontstemd is over die candidatenlijst en reeds bezig geweest is om, zoo mogelijk, eene daartegenover op te maken. Maar met enkel uit de minderheidmaar zelfs uit de meerderheid schijnen stemmen op te gaan, die zich ten krach tigste verzetten tegen die voordrachtzoodat het niet onwaarschijnlijk wordt geacht of de linker zijde zal casu quo een aanzienlijk getal barer can- didateu doen zegevieren. Als ,de ultra’s der rechterzijde dus gemeend hebben hiermeê een coup te zullen slaan, zou In eene op Woensdag jl. te Utrecht gehouden algemeene vergadering van vereerders van Thor- I becke zijn de punten 1, 3 en 4 van het pread vies der centrale commissie met groote meerder heid van stemmen aangenomen, er. is .punt 2, op voorstel van de afdeeling Zwolle, bij accla- ma'ie vervallen verklaard en aan die afdeeling overgelaten. (Punt 1 betreft het oprichten van een stand- beeldpunt 2 het plaatsen van een gedenksteen in den geve) van Thorbecke’s geboortehuis punt 3 het plaatsen van een steen op zijn graf, en punt 4 het aankoopen van het huis te ’s Hage dat door den overleden staatsman werd bewoond, ten einde dit voorloopig aan zijne nagelaten kin deren ten gebruike aan te bieden.) In uen wedstrijd voor declamatiezondag en maandag jl. te Gent gehouden, heeft de heer J, A. Vrugtman van Zutphen den eersten prijs be- j haald met de voordracht van Caln, van da Gosla.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1