GËMËENTË ËN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE BINNENLAND. Jl) I W a 1812. T I G S T E No. 60. Z E V E N-E N-T W I n. 27 JULI. ZATERDAG J J JAARMARKT op welke geen bedelaarsrijfelaarshazardspe- lers of loterijen met kaartjes om koek glas en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dinsdag den 13 Augustus a. sdes morgens ten acht ureen eindigen op Vrijdag den 23 Augustus daaraan volgende des morgens ten acht ureen dat vóór den 25sten dier maand alle kramendis- schententen enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, ger k. van voor beslaande wetten te verhoogen 1 niet schitterend uit. De Standaard beweerde dat de toenenrng d Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad fï.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. «God verzeil’ U op uw paan, Van deez’ plaats naar Friesland henen Slaat het uur van ’t heenengaan Dandan moeten wij wel weenen T Afscheidvader valt ons hard Moeder ’t scheiden baart ons smart.” 50 Volgens ’t Weekbl, van Voorne en Putten ziet het er met de finantiën van het Asyl te Brielle 54, al ien 160 en, Su il. 7 -6 0 0(a) .0 l ur L 7 D. es) b. :ie- ;hf) ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7J/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco i ngewacht. «Vaart dan wel geliefde Ouders Leeft in Sneek gezegend heen Gij blijft in onz’ harten wonen Zoo lang als wij hier beneên Mogen wand’len, werken, leven. En komt ’t scheiden van deez’ aard Godde liefdevolle Vader Keure u dan den hemel waard.” -- -- ..T De Standaard beweerde dat de toenenrng der Volgens een bericht uit Leiden in het Haagsche onzedelijkheid de schuld van de openbare school we uil de Amersf. Ct, het Op verzoek nemen volgende over «Dinsdag 23 Juli was in het burgerweeshuis te Amersfoort een aandoenlijke dag. Des morgens Op het eiland Voorne zijn door de groote warmte op het veld verscheidene arbeiders onder het werk bezweken veelal ook als een gevolg van het te veel gebruiken van koud water. De groote fabriek van J. Diepen te Tilburg is wegens boedelscheiding in voorloopige publieke veiling gebracht en ingezet en verhoogd tot ƒ30.000 voor rekening van de orde der Je- zuïten. De zwarte internationalen uit Duitsch- land verdrevenzullen zich derhalve waarschijn lijk alhier komen vestigen. Gelukzalige toekomst Te Zaandam zal de gemeenteraad te beslissen hebben of meisjes al dan niet op de hooge bur gerschool toegelaten worden. De inspecteurde heer Steijn Parvé is onvoorwaardelijk tegen de directeurde heer van Pelt voorwaardelijk voor de toelating Van de commissie van toe zicht is de kleine meerderheid er voor, de min derheid er tegen gezind. De Asser Ct, schat het getal bezoekers per spoor aangekomenom hel in ’t Asser bosch gehouden tweede noordelijk Evangelisch Zendings- feest mee te vieren op ruim 5000. «Voegt men daarbij die per rijtuig per schuit en te voel de stad bezochtendan zal men hoogstwaarschijn lijk het geheele cijfer der feestvierenden wel op 8000 mogen stellen.” Men leest in ’t Nieuws van den Dag: «De landbouwer A. P. Derks te Ruinerwold wiens drie woningen onlangs zijn afgebrand, ont vangt niet de 8000 waarvoor hij vroeger ver zekerd was, omdat hij in 't verloopen jaar nala tig is gebleven in 't betalen der contributie. Bij de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Deventer is eenige spraakverwarring te wachten. Er zijn n.l. twee candidaten gesteld met bijna gelijkluidenden naam De candidaat der Christelijk-historischen heet mr. A baron Schimmelpennmck van der Oije, die der conservatieven mr W. A. A. J baron Schim- melpenninck van der Oije. De heer en zijn broe ders. Door een inzender wordt in de Leidsche Ct. het denkbeeld geopperd om, bij gelegenheid van het 300-jarig jubileum van Leidens ontzet, een standbeeld op te richten voor Pieter Adriaansz van der Werff. te halfzes stonden de kinderen en werkjongens aan de deur van vader en moeder en zongen daar een verjaar- en afscheidsgroet. Eerst zongen de kinderen op de wijs van gez. 21waarvan het laatste couplet aldus luidt In de 27ste alg. vergadering van het Nederl. Onderwijzers-genootschap te Dordrecht gehouden is bij acclamatie de volgende motie van orde aangenomenWettelijke regeling van den leerplicht is noodzakelijk om op krachtige wijze het schoolverzuim te bestrijden” Daarna werd met groote meerderheid van stemmen als 't ge voelen der vergadering aangenomen 'adat on- middelijke regeling plicht is”, en vervolgens het hoofdbestuur gemachtigd, zich in dien geest tol de hooge regeering te wenden, alsmede met het verzoek om het minimum voor de tractementen der onderwijzers te bepalen voor de hoofdonder- wyzers op 700 en voor de hulponderwyzers op ƒ350. L'Atni du Limbourg, over de wet op de Me dische politie sprekende, zegt, dat vóór allesjoveral genoegzame geneeskundige hulp te verkrijgen moet zijn en dat die beter is dan met veel moeite en kosten eene leugenachtige statistiek op te ma ken. Dal oordeel moet zeker dienen om de achting BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekenddat de Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene politie verordening waarbij is be paald «dat niemand eene 'tent of iets dergelijks op «den voor den openbaren dienst bestemden grond «mag opslaan dan op aanwijzing van den markt- «meester en na voldoening van het marktgeld.” Sneek den 23 Juli 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. Dagblad, zou bij aanschrijving van den nieuwen Minister van Oorlog het verplicht kerkgaan weer zijn ingevoerdmaar met vrije keuze van de kerk. Wij kunnen, zegt de Kamper C., aan de waar heid van dit bericht nauwelijks gelooven. Na den maatregel var. den vorigen Minister van Oor log is zóó duidelijk gebleken hoe grooten dwang de vroegere toestand den miilitairen oplegde dat hel bijna niet denkbaar is dat men dien dwang weder zou gaan invoeren. Is het bericht juistdan debuteert de generaal van Stirum al zeer ongelukkig en kan hij er op rekenen weinig sympathie te zullen opwekken bij hendie gewetensdwang afkeuren. SNEEK, 26 J u 1 i, Sedert onze laatste opgave is het officiëele cij fer van inschrijving in aandeelen voor den N.H.- Frieschen Spoorweg met ƒ25.000 vermeerderd. Het bedraagt thans 1’996.040. In eene Woendag avond jl. in de Concert zaal alhier gehouden vergadering van vereerders van wijlen den minister Thoubecke is naar men ons meedeeltbesloten zich aan te sluiten bij de hoofdcommissie die zich belast heeft met de uitvoering der bekende plannen, strekkende om een bewijs van nationale hulde te brengen aan de nagedachtenis van den overleden staats man. De in onze gemeente bestaande commissie zal alsnu versterkt met een 16 tal der ter verga dering tegenwoordig zijnde heeren werkzaam zijn tot het inzamelen van gelden voor het be kende doel. De wijze waarop zal later aan de ingezetenen worden kenbaar gemaakt. De bijna tropische warmte, die ook hier in de laatste dagen heerscht en die op midden van den dag, vooral in betrekkelyk beperkte localen waarin vele menschen bijeen zyn na genoeg ondragelijk wordt, heeft de plaatselijke schoolcommissiein overleg met het hoofd onzer gemeente, doen besluiten, als maatregel van voor zorg tijdelijk eenige wijziging te brengen in de lesuren aan de lagere scholen in onze gemeente. Deze worden nu gehouden van 's morgens 810 en van 10 '/212 uur. voor vele kinderenalsof zij aan ’t scheiden hunne eigene ouders dachten. Dien dag bereidden vader en moeder hun een waren feestdag en de 23 Juli 1872 zal gewis bij de Vader, Moeder en de weeskinderen nog lang in aandenken blijven.” Daarop zongen de werkjongens een hed, waar- een couplet luidt Maandag den 29 Juli 1872 ’s voormiddags 11 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 1. Resumtie der notulen. 2. Goedkeuring van de Gedeputeerde Staten op ’s Raadsbesluiten tot onderhandsche aanbeste ding van een regenbaken tot wijziging der voorwaarden eener geldleening. 3. Adres van acht hulponderwijzers 2e klasse om verhooging hunner jaarwedden. 4. Idem van hel Bestuur der Sneeker Zeil- vereenigingom subsidie voor de hardzeilpartij 5. Idem van H. van Nielom, naar een vast- testellen reglement en vrachttarief, als beurtschip per van Sneek op Schiedam geadmitteerd te worden. 6. Voorstel van Burg, en Weth. lot betaling eener onvoorziene uitgaaf over 1871uit den dienst 1872. 7. Af- en overschrijving op de Gemeente-be- grooting dienst 1872. 8. Ontwerp-programma der lessen van de cur sus 1872)73 van de Hoogere Burgerschool. 9. Voorstellen van het Deparlementsbestuur der Maatschappij van Nijverheid en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken tot het houden van meerdere Wolmarkten. 10. O, roeping tot bijwoning der zitting van den Raad van Statewaarin zal worden gerap porteerd aangaande des Gemeenteraads beroep bij den Koning in zake eene verjaarde schuld aan mejufvrouw Wed. W. Bleeker. 11. Verzoek van den heer J. M. Kolff om eervol ontslag als Curator der Latijnsche School, en benoeming van een nieuwen Curator. Daarna zongen al de kinderen Ps. 134 v. 3. Aandoénlijk was die urete meertoen daarop de Vader in warme en aandoenlijke woorden te kennen gaf hoe genoegelijk hij veertien jaar on der de kinderen had gewerktdat hij altijd en alleenlijk hun geluk had beoogd en dat het uur van scheiden spoedig naakte; maar hij hoopte, dat zij op den ingeslagen weg zouden voortgaan, terwijl hij en zijne Echtgenoote van hen de besta verwachtingen koesterden. Menige traan vloeide uit veder oogenen ’t was voor vele kinderenalsof zij aan ’t scheiden van Men verneemt, dat zich thans ruim 500 oud- studenten der Groninger hoogeschool hebben be reid verklaard om aan het runiefeest op den 26n en 27en Augustus e. k. deel te nemen. Ruim 1500 van hen die vroeger aan die hoogeschool studeerden, zijn nog in leven en bij circulaire uitgenoodigd aan dit feest deel te nemen. In den Amsterdamschen gemeenteraad is Woens dag jl. o. a. in behandeling gekomen het rap port van Burg, en Weth., op het adres van het comité voor den N.-Hollandsch-Frieschen spoor weg verzoekende toezegging van deelneming in de voor die lijn te sluiten geldleening of sub sidie in eens. De breedvoerig gemotiveerde conclusie strekte om aan het comité te berichten dat de onder steuning zoo als deze is voorgedragen hetzij in aandeelen in de geldleeninghetzij als subsidie niet kan worden geschonken. Na bestrijding dezer conclusie door den heer van Nierop, stelde deze de volgende motie voor «De raad acht eene spoorwegverbinding der hoofdstad met het oostelijk deel van Noord-Hol- land van hoog belang en is bereid die geldelijk te ondersteunen tot een bedrag en in een vorm nader te bepalenna goedkeuring van het plan van uitvoering.” Na breedvoerige verdediging en bestrijding wordt de motie van Nierop verworpen met 14 tegen 7 stemmen en daarna de conclusie der voordracht van B. en W. aangenomen met 14 tegen 6 stemmen. was. De N. Rolt, Ct. wees op Parijs Londen, Brussel en Berlijn waar de kerkelijke school de alleen-heerschappij heeft en de onzedelijkheid het grootste is. De Standaard antwoordde o. a. dat hij niet blind was voor den schadelijken invloed, door het katholiek onderwijs op het nationaal le ven uitgeoefend. Maar ’t schoolonderwijs dus de liet Tijd zich nu hooren van de kerkelij ke partij waartoe de Standaard behoort heelt nog schadelijker invloed op bet nationaal leven want protestantisme is revolutie en revolutie is verder... - Zoo is men tusschen de uitspraken der kerkelijke partijen geplaatst. «Wie zal be slissen,” vraagt de N. R. Cl,, «welke van de twee gelijk heeft Die beslissing is o. i. niet zoo moeilijk. Beide hebben gelijk I X SNEEKER COURANT el) t\ 50 00 U. Z I I 8 l a l 8 te't un* !8 ur ur ir >r >r .0 jze lil- ix) lid. kO- as- -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1