GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE BINNENLAND. No. 62. ZATERDAG 3 AUGUSTUS. i. er k. )0 beheer de inwoners zal worden k- D, 16 ni IQ 3, r- m ADVERTENTIËN van 4 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. De met roem bekende Nederlandsche sterrekun- digeprof. Kaiserhoogleeraar aan de Leidsche hoogeschoo) is zondag avond overleden. Hij was den ÏOn Juni 1808 te Amsterdam geboren. Daar het, “hoofd-comité ring zal kunnen geven Naar men verneemtheeft Z. M. de koning der Belgen tot officier der Leopolds orde benoemd den hoogleeraar E. H. von Baumhauer, secreta ris der Hollandsche Maatschappij van Weten schappen. Uit officieuse bron wordt aan het U. D mede gedeeld dal de minister van binnenlandsche za ken een kabinetsschrijven heeft doen toekomen aan de commissarissen des Koningsom de aan dacht van gemeentebesturen te vestigen op hel dreigend gevaar dat de cholera die in Rusland heerschtnaar westelijk Europa overslaat. De minister dringt op het nemen van voorzorgsmaat regelen aanom deze ramp zooveel mogelijk af te weren. Te Hardenberg werd sedert 15 Juli vermist de knecht van dr. v. R. Men meende dat hij ver dronken was, en zocht reeds in de Vecht naar zijn lyk. Dezer dagen echter werd hy door een zyner kameraden onder het hooi bedolvenhali Volgens de Telegraaf zou de minister Geert- sema spoedig aan den Raad van State verzenden een wetsontwerp op het hooger onderwijs, waar bij in hoofdzaak het wetsvoorslel van den heer Fock 17 Maart 1869 bij de Tweede Kamer in gekomen tot richtsnoer zou zijn genomen. van de genomen beslui- Dat werk wordt dus de bijzondere behartiging Het bericht omtrent het verstrekken van uniform en revolver aan de rijksambtenaren blijkt onjuist te zijn althans aan algemeene bewapening wordt vooreerst nieten aan het verstrekken van uni form in het geheel niet gedacht. nemen. De eigenaar heeft toen door het vrou welijk personeel en eenige terstond opgespoorde hulpbedienden de leemte aangevuld en zoo men iets langer getafeld heeft, men heeft er niet min der smakelijk om gegeten, terwijl de kellners zich verzadigden met de buitenlucht. De magnetiseur J. J. Weteling is door de arron dissements rechtbank te Amsterdam op nieuw schuldig verklaard aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst door hel verleenen van genees kundigen raad als bedryt. Ditmaal bepaalde de veroordeeling zich niet tof eene geldboete maar werd aan de betaling eener boete van f 100 de verooideeling tot cene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen loegevoegd. De heer Weteling heeft thans geadverteerd dat hij zijn vaderland, het «land der vrijheid,” gaat verlaten en zich te Frankfort zal vestigen waar zijne helderziende somnabule voortaan te consulteren is. Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ten deele onverschillig ten deele vijandig zijn aan den ontworpen spoorweg, reeds in Januari po gingen gedaan zijn om bij het blijkbaar welge- lukken van den arbeid van Noordhollanders en Friezen, een spaak in dat wiel te steken. Wij willen de drijfveeren van die handelwijze niet beoordeelendat kon en wilde ook de heer Thor- becke niet, die er voorshands een reden in vond 1 om het aanzoek van het bestaande comitéom verlenging van den termijntoe te staanvoor een deel van den gevraagden tijd -. «wegens con currerende aanvrage.” Die verkorte termijn is met 1 Aug. verstreken, en hel bestuur van het comité heeft zich per soonlijk tot den minister van binnenlandsche za ken gewend om een herhaalde verlenging lang genoeg tot voltooiing van plannen en toebereid selen, niet alleen noodig om te verkrijgen de de finitieve concessie, maar thans ookzooveel als verlangd wordt, om van de gunstige beschikkin gen van de be>de provinciale Stalen de beloofde nadere bepaling en dan ook zeker de medewer king van de gemeente Amsterdam en zoo noodig van ’s Rijks schatkist te erlangen. ZExc. de minister van binnenlandsche zaken als zoodanig eerst kortlings opgetreden, heeft ook omtrent het laatste eenige hoop gegeven en zich zeer welwillend bereid verklaard om den stand van zaken naar de ontvangen gegevens grondig te onderzoeken. Wij mogen van ZExcs. door zicht', vaderlandsliefde en rechtvaardigheid een billijk oordeel verwachten en hopen binnen wei nig dagen te kunnen mededeelen hoe de beslis sende uitspraak zal zijn.” De heer van Violen bestrijdt in de Kamper Cour, de meening van zekeren correspondent der Arnh. Cour, als zou het district Deventer den minister van Delden een «koopje” leveren door den heer Blussé ter Kamer af te vaardigen. Nu het vooroordeel tegen een inkomstenbelasting tijdelijk nog te groot is gebleken kan de heer Blussé zeer goed den heer van Delden de hand reiken om zonder voor het oogenbiik het onmo gelijke te verlangen het finantiewezen op andere punten te verbeteren bijv, door herziening van liet kadaster. De heer v VI. heeft de candida- tuur van den oud-minisler dan ook reeds vroe ger aanbevolen en zelfs er de aanbeveling van den heer van Delden voor gevraagd. Wat dit laatste punt betreft heeft hij weerspraak gevon den by de redactie van de Kamper Cour. die hierin een ministei ieele bemoeiing meende te zien. Van Vloten echter verklaart dat hij geen ministerieele bemoeiing bedoeltdoch dat de heer van Delden evenals ieder vrijwillig aftredend Kamerlid, die bij zijn kiezers goed aangeschre ven staat onwillekeurig in de nieuwe keuze zal worden geraadpleegden dat er dan geen reden bestaat waarom hij niet een opvolger zou aanbevelendie naar zijn overtuiging de belan gen van het land het best behaitigen en beoor deelen zou. lens tot vermoeiens toe slaan tot de ooren de harde ooren van de wettenmakers opengaan om zich niet meer te sluiten het onderwijzend per soneel is veel te gering om eenige resultaten van het onderwijs te zien. De volksalmanak is in 16,000 exemplaren ver spreid. Op verschillende wijze zijn de belangen van hel volksonderwijs zoowel materieel als moreel door hoofdbestuur en departementen ondersteund. Aan 72 daartoe gerechtigde personen is de zil veren medaille der Maatschappij toegewezen en wel aan 10 onderwijzers wegens veeljarige school- dienstaan 29 dienstbaren wegens welbeproefde trouw aan de overigen wegens het redden van personen. Van 40 departementen vindt men be richten omtrent de inrichtingen voor voorberei dend onderwijsherhalingsonderwijs wordt door 36, zangonderwijs door 29 gymnasliek-onder- richt en vrouwelijke handwerken door 53 depar tementen bekostigd. Het aantal volksbibliotheken bedroeg 303van 232 departementen vond men evenwel slechts bijzonderheden vermeld. Van wege 57 departementen werden volksvoorlezingen gehouden; in 11 departementen bestonden spaar kassen in 19 hulp- of beleenbanken; in onge veer 150 departementen waren spaarbanken ge vestigd. Twintig departementen deden in het geheel geen mededeeling van hun instellingen. De volksleesbibliotheek van ’t departement Rot terdam telde 2213 boekdeelen aan 913 lezers zijn 11,592 boekwerken afgegeven de kosten van onderhoud waren ƒ440. De 16 volksvoorlezingen van dit departement werden door 760 belangstellenden bezocht. In de spaarbank des departements werden 2612 nieuwe rekeningen geopendzoodat het aantal deelhebbers 16,191 bedroeg. Er werd ingébracht ƒ1,009,741.61 en terug betaald ƒ1,057,369.89. Het kapitaal der bank bedroeg ƒ3,911,259.55, de schuld f 3,284,583.22. Het reservefonds of de overwinst ƒ626,676 53. De kosten van beheer waren ƒ13,917,55; de interest 4 pCt. In de vergadering van den gemeenteraad van 's Hage is de voorzitter door een der raadsleden geïnterpelleerd geworden over het aangekondigde congres van de «internationale”, dat volgens het oordeel van den interpellant verboden of althans, streng gecontroleerd moest worden. De voorzit ter zeidedat hij geen opheldering kan geven omdat deze zaak de rijkspolitie aanging. Te ’s Hage ligt thans een adres aan den mi nister van justitie ter teekening, waarin wordt verzocht het bedoelde congres te verbieden. De minister zal wel wijzer zijn 1 De heer G. A. Vorsteman van Oije vaart he vig uil tegen ’t geringe onderwijzers-personeel en de karige bezoldigingen op het platteland. Ten gevolge daarvan is het peil der volksontwikkeling z. i. ongelooflijk laag. De voorstellersde verdedigers der wel (van 1857) en zij, die haar hebben aangenomen zegt hij schijnen zich illusiën gevormd te hebben over de bereidwilligheid der gemeentebesturen om overal goed onderwijs te bevorderen en voor een voldoend aantal scholen en onderwijs te zorgen. Indien de heeren pleizier hebben om de statistiek van de jaarlijksche verslagen eens even voor kennisgeving aan te nemen en rnet mij de scholen van het platteland te bezoeken dan wil len wij eens een statistiekje opmaken waarvan de haren misschien te berge zouden rijzen want waarlijk het onderwijs is er slecht en de vorde ringen zijn luttel en de ontwikkeling van het volk neemt nog weinig of niet toe en al het geïnspec- teer en geschoolopzien en al het geschrijf in boeken en courantenin maand-, week- en dag bladen helpt geen lor indien wij niet altijd op dat eene aambeeld blijven slaan, slaan lot verve- waaraan In een der voornaamste hotels te Arnhem zyn l Zondag al de kellners te gelijk heengegaan kort vóór het uurwaarop de table d’hóte aanvangt - waaraan een zeventigtal personen zouden deel- De Standaard laat zich van Zwolle schrijven, dat de «vereeniging Thorbecke” geen genoegza me gelden voor haar doel «bij inteekening” bij een schijnt te hebben gebrachten dat zij thans heeft besloten over te gaan tot »de inzameling van gelden in de gemeente, en wel doormiddel van een lijstdie aan de inwoners zal worden aangeboden.” Dat tot dezen laatsten maatregel door de ver- eeniging is besloten hebben wij (zegt de Zw. Ct voor eeaigen tijd reeds gemeld. Van een voor afgegane poging is hier niets bekend. Van eene mislukking kan derhalve ook geen kwestie zyn Volgens berichten uil Paiys zou in ens Land vooFvfiêï - ^M*zenc^ millioen francs, alzoo zijn ingeschreven. Alleen Amsterdam schreef in voor ongeveer duizend millioen francs. De Purm. Cour, van Woensdag jl. zegt o. a., naar aanleiding van het in den Amsterdamschen gemeenteraad verhandeldeopzichtens de aan vraag van het comité voor den N.-H.-F. Spoor weg om geldelijke ondersteuning voor die onder neming «Onder het lezen van dit verslag, gelijk het in de Amsterdamsshe bladen is opgenomenbleek niet onduidelijk, dat ook in dezen gemeenteraad van zekere zijde niet zonder eenig gevolg pogin gen werden gedaan om het werkzame Comité te bemoeielijken of, zoo ’t kan den voet te lich ten. Er wordt van «nog een ander Comité” ge- sprokendaar wordt niet bij gezegd of dat ook uit niet-Nederlanders beslaat/-)-) er worden geen namen genoemd. Doch ons is gebleken dat ook bij de Hooge Regeering die geheimzinnige doch ten laatste aan het licht komende invloed is aan gewend, om een, blijkens alle gebeurtenissen en ingetrokken subsidiën feitelyk overleden college weder in een levend lichaam om-te-looveren, en als met de noodige voorbereidselen verder ge vorderd voor te stellen. In de jongste vergade ring van de Noord-Hollandsche Staten heeft die goocheltoer schipbreuk geleden op de Nederland sche goede tronw, die daar den boventoon mocht voeren en op de wetenschap dat de toezending der circulaire aan elk der leden van de Staten, niet aan de Staten zelven, een stuk vol onjuist heden een manoeuvre wasin strijd met de - eerlijkheiden daarenboven buiten medeweten geschied van de medeleden van dat vroegere Comité schoon de onderteekening anders deed schijnen. Sedert is gebleken dat door hetzelfde twee- of drietal voormalige leden van het Comité van 1864, woonachtig in plaatsen die uit plaatsehjk belang (-J-) Er was namelijk in dien gemeenteraad beweerd«dat het Comité uit Engelschen be staat.” Nog al tamelijk naïf, vinden we, als men bedenktdat ieder kan weten dat liet comité is samengesteld uit burgers van Amsterdam, Pur- merende, Hoorn, Medemblik, Hindeloopen, Wor- Den leden der Maatschappij Tot nut van 't Algemeen is dezer dagen hel jaarboek der Maat- schannii vnnr. 1870—-1871 i<w- on’Ieenen wij het volgende Het getal departementen was 313 zijnde 7 meer dan het jaar te voren; hel getal leden 15,174 of een vermeerdering van 238. Hel batig saldo was ƒ53,000hel quotum der departementen per lid f 1,55. Het hoofd-comité voor een huldeblijkter nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke, heeft een circulaire verspreid, waarin het mededeeling doet van de besluiten, die in de vergadering van vereerders, dd. 17 Juli, genomen zijn. «Nu door eene algemeene vergadering is be- slist wiiarin het huldeblijk ter nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke bestaan zal, zegt het co mité, is de tijd gekomen, om door het inzamelen van gelden de uitvoering ten mogelijk te maken. aan de bijzondere behartiging en welwillende medewerking der sub-commissiën aanbevolen. moeielijk eenige uitvoe- o aan de genomen beslui ten vóór het weet over welke middelen het zal kunnen beschikkenzou het gaarne binnen een niet te lang tijdsverloop eenige opgave ontvangen van de bijdragendie reeds ingezameld zijn of waarvoor geteekend is.” Op uitnoodiging van het hoofd-comité heeft de heer^H. M. de Vries, agent van de Nederlandsche Bank te 's Gravenhagezich welwillend bereid verklaard de functiën van thesaurier te aanvaarden. S\EEKER (dl K s) 0- a) s- s- tl.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1