GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE'BLAD VOOR DE BINNENLAND. L 1872. No. 63. N G. w. 7 AUGUSTUS WOENSDAG Z E V E N-E N-T WINTIGSTE JAAR - ----- Kennisgeving. r I 2 22 28 «S'. 37 4 4 4 4 4 4 SNEEKER COURAN met 834 8—12 SNEEK, 6 Augustus. k' >lk- en ima de jter 1 3 4 5 6 7 8 9 10 8-12 8—12 8—12 8—12 De Tijd heeft zijn hoofdredacteur de heer J, A. Smitsapostolisch protonotariusdoor den dood verloren. 15 16 17 19 21 24 26 8-12 8—12 8—12 12-6 1—6 12—6 1—6 1—6 's 37 ,46 .20 30(a) .30 ,9 .28 ioor loor Ioor U .17 Ioor loor oor ,40 4 'a Te Deventer en te Rotterdam hebben de libe ralen de overwinning bij de stemming behaald. In eerstgenoemd hoofddistrict is met 688 van de 1033 uitgebrachte stemmen tot lid van de Twee de Kamer gekozen mr, P. Blussé van Oud-AI- blasen te Rotterdam de heer O. van Rees, met 834 van de 1243 uitgebrachte stemmen. Het N. v. d. D. meldtdat de heer J. J. Cre mer in het najaar een nieuwe roman in ’t licht zal geven onder den titel«Hannade freule.” s De vrijmoedige mondstopper" en »de welva rende kruidenier”zijn de titels van een paar nieuwe bladenwaarvan ’t eerste te Rotterdam en ’t laatste te Amsterdam het licht zal zien. welnu: men make ’t dan in elk geval zoo onscha delijk mogelijk. Men geve hun bijv, buiten dienst maar sabels met een houten lemmer, dat zal de heeren hel den leeren hun wapen in de schede te houden tegenover burgers. De burgersdie op zelfbehoud bedacht willen zijn tegenover ’t eerste ’t beste haklievend officier- cbengeven we voorts in overwegingvoortaan als regel zonder uitzondering aan te nemen dat geen militairvan welken rang ookop socië teiten of bij feestelijke gelegenheden wordt toe gelaten anders dan ongewapend. Het «Genootschap ter bevordering van den land bouw in Drenthe” heeft eene circulaire gericht aan de gemeentebesturen in die provinciemet verzoekhun invloed te doen gelden tot bevor dering van het aanplanten en plaatsen van botf- men op grondenwelke anders toch niet of niet veel opleveren. Men kanzoo meent genoemd genootschapniet te veel de aandacht van bestu ren en van markts- en boervolmachten op dit punt bepalen er zijn zoo vele hoeken en tippen Datums 14 Aug. Uren voormid. namidd. 1—6 1—6 1-6 en z. lok ut- te ou- ;e de r 38 een te ou- Bij gelegenheid van een brand te Helsdingen kwamen een aantal ingezetenen van Lexmond met een brandspuit te hulp, en droegen veel bij tot blussching. Tot belooning hiervoor werden zij door een overmacht van inwoners van Vianen aangevallen en afgeklopt. Dien ten gevolge werd uit Utrecht een detachement troepen ontboden dat echter te Jutphaas reeds tegenbevel ontving. De schrijver der Haagsche brieven in de Zaanl. Cour, pleit voor de afschaffing der rietslagen bij het Indische leger. Nu voor de Javanen die straf is afgeschaft, gaat het nu aan de heer Mi- randolle heeft het terecht in de Kamer gevraagd haar voor de Hollanders te behonden Is het eene geschikte straf voor soldatenvan wie men plichtsbesef verwachten worden deze daardoor in eigene oogen niet vernederd Eene goede krijgstucht moet preventief, niet repressief werken. Vele complotten in het Indische leger zijn het gevolg geweest van de rottingslagen. De inner- lijke kracht en de uitwendige zedelijke invloed van dat legercommandant, wat ook de heer Nier- strasz bewere, zij hebben noch den geest des tijds noch het standpunt onzer beschaving, noch de adviezen der meeste autoriteitennoch den eisch eener welbegrepen krijgstucht, noch einde lijk het oordeel der openbare meening in Neder land voor zich. In het laatst der vorige week moeten even builen Middelburg, oneenigheden hebben plaats gehad tusschen eenige officieren van het garni- soen uit Vlissingen, die de Middelburgsche ker mis bezochten, en eenige te dier stede wonende burgers. Van de aanleiding tot de oneenigheid lezen we tot nu toe nietswel van de gevolgen daarvan die voor sommige burgers niet aangenaam zijn, daar ze «nog al belangrijke verwondingen met de sabels moet hebben bekomen.” Zóó be richten althans verschillende bladen. Wanneervragen wezullen er toch eens be hoorlijk maatregelen worden genomen, dat zulk soort schandalen niet meer kunnen plaats heb ben Die heldendaden van ons leger te land te gen burgersdie zelf hel «half el ijzer” betalen waarmeê ze gewond of neer gesabeld worden moesten nu toch ook eens een einde nemen. Men verbiedt den burger het dragen van wa penen en laat toedat militairen ook buiten den d!enst, daarvan gebruik'kunnen maken. In den laatsten tijd is weer bij verschillende ge legenheden gebleken welk gevaarlijk speelgoed de sabel iszelfs in handen van officieren. Is hun arlekeins-pakje niet compleet zonder zijdgeweer, De Overijs. en Zwolsche Cour, schrijftdd. 5 Augustus Dezen morgen is ter gemeentesecretarie alhier een zonderling geschenk bezorgd namelijk een kind van ongeveer 1 ’/3 jaar. In ons nommer van 24 Mei jl. hebben wij vermelddat zekere J. K. Jansen en zijne vrouw, wegens bedelarij en het te vondeling stellen van drie kinderen door de rechtbank zijn veroordeeld tot drie maanden op sluiting en geldboetemet lasl dat zij na afloop van de gevangenisstraf zouden worden overgebracht naar een bedelaarsgesticht. Deze lieden hadden een nog zeer jeugdig dochtertje, en de vraag rees, waar dit kind armlastig was, te Assen, te Stap horst of te Zwolle. Voorloopig werd het met de moeder in het huis van verzekering alhier opge nomen. Op de aanvragedoor de commissie van administratie over dat huis aan den minister van justitie gericht, hoe zij met het kind moest handelen, heeft Zijne Excellentienaar wij ver nemen, na overleg met zijn ambtgenoot van bin- nenlandsche zakengeantwoorddat Jantje Jan sen door de zorg der genoemde commissie be hoorde «te worden gebracht aan het gemeente huis te te Zwolleen afgegeven ter gemeente- Nabij Haarlem heeft'Zaterdag ochtend een du el met den sabel plaats gehad tusschen de hee ren P.oud-officier van ’t Indische leger, en H student te Delft. De eerste is aan de hand ge kwetst. De politie die wel wist dat, maar niet waar het tweegevecht zou plaats grijpen heeft het niet kunnen beletten. secretarieonverschillig of men het daar al of niet aanneemt.” De commissie van administratie heeft heden aan deze ministerieele beschikking gevolg gege ven, en hel kind door de bewaarster op het stad huis laten brengen. Door de zorg van den heer commissaris van politie is hel voorloopig uilbe- steed. Zaterdag zaten te Leiden twee dronken zwagers in een schuitje, dat door de bewegingen der al les behalve rustige passagiers lustig waggelde. Eensklaps viel een der beschonken pleiziervaar- ders uit het schuitjemaar de andere Janmaat had niet veel lust schoonbroertje een handje te helpen zoodat deze zeker ad patres was gegaan, indien de omstanders niet met schuiten en stok ken waren toegesneld om den reeds zinkenden man te redden. De walerdoop had dezen echter nuchter gemaakt en en colère over de weinige zwagerliefde, roste hij den onrnenschlievenden schoonbroeder met be hulp van anderen danig afom len laatste weer broederlijk arm aan arm naar huis te marcheren. Naar het L. D. nader vernammoet een van deze vechtersbazen genaamd E., krankzinnig zijn geworden en naar het Gaeciha-gasthuis zijn over gebracht. Op de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden zal met den nieuwen cursuseen maatregel in gevoerd worden die voorzeker in het belang van het onderwijs en van de leerlingen is. De derde klasse zal namelijk voor eenige vakken in twee klassen gesplist worden waarvan de eene bestemd is voor hen die het plan hebben den geheelen vijfjarigen cursus te volgen en de andere voor hendie slechts drie klassen bezoeken willen. De laatstgenoemden zullen dus in het derde jaar een hoewel beknopt, doch volledig overzicht over de natuur-en scheikunde bekomen met de Ne- derlandsche staats inrichtingen en de belangrijkste hoofdslukken der staathuishoudkunde bekend wor den en ook de gelegenheid hebben zoo zij zulks verlangen, onderwijs in het boekhouden ie ont vangen. Voor de overige vakken zal aan de ge- heele derde klasse hetzelfde onderwijs gegeven worden De hoogere burgerschool zal dus tegelijk een drie-en een vijfjarige cursus zijn. die nooit gebruikt worden noch zullen worden er zijn zoovele wegen zoovele voetpaden zoo vele driftenwaarop met nut boomen kunnen worden gepoot daardoor zal niet alleen niets verloren gaan maar kan in de toekomst veel zeer veel gewonnen wordenook kunnen de ge meentebesturen op vele plaatsen zeer goedkoop heideveld krijgen, om daarop bosch te poolen Het ligt niet zooverja het is zeer waar schijnlijk dat gemeentebesturen door den aan plant van eikenhout in do toekomst een aanzien lijk deel of het geheel hunner schuld kunnen af lossen, welke schuld heeft gediend om straatwe gen aan te leggen en scholen op Ie richten. In dien zin heeft een zeker schrijver terecht gezegd: «hel aanplanlen van en het opgroeien van ei ken hout is eene uitgroeiing uit de schuld eene amortisatie van schuld zonder kapitaal zonder inspanning, waartoe bovenal gemeentenen zede lijke lichamen in slaat zijn.” Niet alléén datmaar het is voordeelig om te beveiligen tegen de schadelijke voor- en najaars winden. Het geeft werk aan den arbeider en eischt betrekkelijk weinig kapitaal. Het geeft aan de dorpen en gehuchten een aangenaam en beha- gelijk voorkomen en verschaft genot aan men- schen en dieren. De Tijd deelt mede dat de uit Duitschland verdreven Jezuïten slechts voorloopig zullen ge bruik maken van het aanbod van eenige aanzien lijke Limburgers, om hun eene schuilplaats te verleenen op sommige buitenverblijven aan de grenzen van Limburg. Zij zullen daar verblijven tot dat zij de reis naar de missiën van Amerika en Azië, werwaarts ook vele andere leden hun ner orde reeds dadelijk vertrekken, mede kunnen ondernemen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. De Commissie voor de Eind-examen in de pro vincie Friesland heeft in hare vergaderingen van 22 Juli tot en met 3 Augustus veertien candida- ten geëxamineerd namelijk zes van de Hoogere Burgerschool te Leeuwarden en acht van die Ie Sneek. Aan twaalf dezer candidaten heeft zij ’t vereischte getuigschrift kunnen uitrc-iken, zijnde A. E. J. Bruinsma, W. B. FeenstraB. A. Fel- lingaS. E. Haagsma J. H. Haijward en P J. Hogenhuis van de R. H. B. S. te Leeuwarden, D. J. Buisman, J. A. Buisman, Tj. Halbertsma en R. D. Visser van Sneek, J. G. Mefs van Nes op Ame land en J. D. van der Plaats, van Woudsend van de H. B. S. te Sneek. Wijk. Dagen Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Zaterdag Maandag Woensdag En opdat zulks ter algemeene kennis kome zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Ct. Sneek den 6 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken aan alle gebruikers van maten, gewichten, enz.: binnen deze ge meente bekend dat alhiervoor den’ herijk zal worden gevaceerd, in een lokaal der ürmaLOUW- MANS Compagnie aan de Pol in de orde als volgt Het te ’s Bosch verschijnende pas opgericlde liberale weekblad Nederland zegt o a. in zijn sprokkelingen «De N. R. C. noemde de bekladders en vergui- zers van Thorbecke’s onsterflijke nagedachtenis «bloeddorstige hyena’s.” Wij voor ons noemen ze slechtsadders, die het onverslijtbai e staal trachten af te knagen maar het met hun vuil spog alleen zwaddrig maken. Die zwadder nu droogt spoedig opmaar het staal blijft onge deerd.” Heel keurig die uitspraak niet gekozen. Een prachtig staaltje van de hersenloosheid van een Overijsselschen boer wordt in een der Pro vinciale bladen medegedeeld. Zeker landbouwer te Borne -zoo heet het ontiing een post wissel benevens eene kennisgeving, houdende dat hij een aangeteekenden brief van ’t postkantoor kon af halen. Niet wetende wat dat alles te be- teekenen had, vroeg bij om inlichting en vernam dat hij op dezen postwissel geld konde bekomen, alsmede een brief, welke misschien geldswaarde zou bevatten, terwijl hij voor ontvangst zijn naam moest teekenen. Toen de man hoorde spreken van teekenendeinsde hij van schrik terug en zeide«dat doo ik nooit, ze kriegt mie nig an ’t schrieven, doar zak mie wal veur warenik wil er niks maer van wetten, ik goa hen en stekke den boswessel en ’t breefken an ’l kantoor in de busse, dan bink er of.” Hoezeer men ook al *t mogelijke aanwendde om hem zijne verkeerde denkwijze aan ’t verstand te brengenliep hij weg, zeggende «ik bin hier ook al nig tei echte.” Postwissel en kennisgeving werden door den boer in de bus geworpen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1