NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BUAD VOOR BE BLITEXLAN D. B 1 N N E N L A N1). GEMUNTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. ZATERDAG Kennisgevin IV. :hl- OVERZICHT. I Telegraaf) i ug- 4 Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. de- 3o- en- re- on- Het elfde Nederlandsch nationaal zangersfeest zal het volgende jaar te Utrncht plaats hebben op 20, 21 en 22 Juni. 2 k, 64, /ar den itje jr alk- iteit 1.50 103 ren, kke v. ng. ak- 37 46 20 30(a) .30 9 .28 oor oor oor ,1 .17 oor Een der geneesheeren te Bergum is door de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden veroor deeld tot eene geldboete van 75 met subsidiai re gevangenisstraf van 7 dagen, wegens hel als geneesheer niet binnen drie dagen kennis geven aan burgemeester en wethouders zijner gemeente van eene door hem waargenomene ziekte, waar door de volksgezondheid werd bedreigd. 4 i op dien dag den mi- Na afloop daarvan zou Trouville terugkeeren. Heden (Vrijdag) zal te Meppel eene bijeenkomst van onderscheidene veeartsen uit de noordelijke provinciën werden gehouden. '4 4 4 '4 Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Ooststellingwerfmr. G. W. Ament en tot bur gemeester van Barradeel de heer W. G. Meijer Andrese onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Sloten. Door Z. M is benoemd tot lid van het dijk bestuur van Wijmbritseradeel c. a. contributie zeedijkende steden Sneek en Ijlst daaronder begrepen den heer K. K. Kooij. Men verwacht weldra de benoeming tot leden van den raad van state. Men verzekert o. a. dat naar kruis” kunnen gevenzoodat men zelfs zon der morren de straat-virtuosen-bedelaarsdie ons gehoor gedurende den gebeelen dag ver moorden is misschien wat sterk uitgedrukt, maar dan toch minstens op vreeselijke wijze pijnigen dat men die parasieten-kaste nog in leven houdt, door hun mets-doen te betalen met pas munt, Zij zal ons misschien ook leereu: ’l unschöne, het leelijke of degoulerende.dat aan onze gezichts- en reukorganen moeilijk ontsnappen kan indien men zich althans niet als kluizenaar wil afzonde ren schouderophalend te brengen onder de rubriek volksvermakeiijkheden die hel verouderd kermis-bestje uit haar versleten tooverkast te voor schijn haalt en waarvoor ze nog offer durft vra gen aan de kinderen onzer eeuw. «Pourvu qu’on ’s amuse!” Neen dat gaat niet op maar gedurende de kermis prediken te gen haar zou ook al bitter weinig baten. Wij zullen ons daarom dat onnoodig werk besparen. Veel redenen tot boetpredikatiën zijn er trouwens ook nog niet gegevenwant tót nu toe kan men niet zeggen dat ons publiek zich te buitenging aan kermisvreugde, ’t Blijft nog zeer stilletjes. De eerste dagen zijn behoudens de kwellingen ons door de straat-virtuosen aangedaan vrij ongemerkt voorbijgegaan, en alleen ’t gezicht der tenten en kramen die hier en daar binnen onze gemeente zijn opgeslagen, herinnerde aan ’t be staan der kermis. De gewone introductiedie door harddraverij en vuurwerk gegeven werdontbrak voor dit jaar en het gemis dezer volksfeesten werd in de eerste dagen ook door niets anders vervangen. De liefhebbers van het tooneel konden niet be vredigd worden. Eene schouwburg-lent was nog niet te zien. Wij vernemen thans, dat in de laatste dagen der kermis nog eenige tooneelvoor- stellingen zullen worden gegeven door het tooneel- gezelschap onder directie van den heer 1. J. Stoete Co. Intusschen is het gezelschap van den heer Dassie van af ’t begin van de kermis werkzaam en ieder, die dat gezelschap zich nog van een vroeger bezoek herinnerde zal zeker gaarne de kennismaking hernieuwen Vooral de liefhebbers van paarden en paardendressuur kunnen daar veel schoons zien. De kolossale Reignets-kraam van Mej. de wed. Ris, is iets nieuws voor vele onzer ingezetenen. Het muziekgezelschap, dat in die tent wei kzaam, isbevalt over ’l algemeen zeer goed. Ook de ververschingen en bediening is best. De locabili- teit laat evenwel te wenschen over. Toch kun nen we een bezoek aldaar gerust aanbevelen. Van de muziekgezelschappendie in onder scheidene sociëteiten en koffiehuizen werkzaam zijn, hebben we nog weinig of niets gehoord. Wij moeten ons daarover dus van goed- of af keuring onthouden. Het publiek weet in deze trouwens zelf ^doorgaans wel te kiezen dat wat hem aantrekt. Behalve een Cyclorama en eenige kleinere tentjes met al- cf niet bezienswaardigheden, en eenige poffetjes- en andere kramenonder welke laatste wij meenen te moeten noemen, die met Optische instrumenten enz. van den heer J. J Lauwersvan Rotterdam biedt de ker mis weinig aan. Het is evenwel te voorzien dat in de volgen de week ruimer gebruik zal worden gemaakt van de aangeboden gelegenheden om zich te amuseren. Wij hebben dan in elk geval nog verschillende volksvermakeiijkheden te wachten, als eene Hard draverij met paard en chaisde gewone jaarlijk- sche Hardzeilpartij en eene Ringrijderijwelke volksfeesten zeker alle hun tal bezoekerszoo wel van buiten als binnen onze gemeente, zullen lokken. daartoe zou benoemd zijn mr. A. Uyttenhooven hoofd-administrateur der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen. Bp gelegenheid van het tweede eeuwfeest van Groningens ontzet op den 29sten Augs. zal er een pleiziertrein van Amsterdam naar Groningen loo- pen die den 28slen ten 6,15 u. van Amslordam gaat ten 12.55 u. aankomtden volgende mid dag ten 4,5 u. van Groningen vertrekt en ten 10,50 te Amsterdam terugkomttegen ƒ4.60 de 2de en 3,05 de 3de klasse. Door deze regeling kan men den optocht ’t volks-concert in de Beurs de matinée in ’t Sterrebosch en de harddraverij bij wonen. Op het adres hetwelk in den Haag ter teeke- ning ligt om het congres der Internationalen te weren, hadden Donderdag jl. reeds 850personen geteekend 850 van 80,000 1 roept de Arnh. Cour, op hare beurt in navolging van ’t Dagblad, uit, dat, zoo- dra het een bijeenkomst in liberale richting als onbeduidend wil doen voorkomennooit nalaat het cijfer te vermelden der ingezetenen van de gemeente, waar zij plaats had: 850 van 80,000 Dus zijn er nog 79,150 altijd volgens het Dagblad die niet met het adres instemmen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dataan den gemeenteraad, in zijne vergadering van 10 dezer is aangeboden: de rekening van al- *!e ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1871 en dat die rekening te beginnen met heden gedurende 14 dagen, van ’s morgens 9 tot namiddags 1 uur, voor een ieder ter in zage zal zijn neder gelegdter Secretarie dezer gemeente en voorts in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 14 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd UAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris de JONGH L. S. Zijn wij wel ingelichtdan is de stand van den Noord-Hollandsch-Frieschen spoorweg op he den deze Op grond der algemeene belangstelling en daar mede in hel volste vertrouwen op het welslagen der zaak heeft het comité de vergoeding der kosten op zich genomen van hel opmaken der volledige plannen, het doen van opmetingen het in staat brengen met de noodige gegevens en finan- tiële berekeningen indien namelijk het bedrag der gevorderde inschrijvingen niet mocht worden volgeteekend. Met die werkzaamhedenwordt alsnu dadelijk aangevangenom de verlangd wordende stukken zoodra mogelijk te kunnen iazenden aan de hooge regeering en aan de betrokken provinciale en andere besturen. De gevorderde inschrijvingen zijn 2,400,000 met één milhoen snbsidie en het ingeschrevene be draagt op heden p. m. ƒ2,000,000 met 22,151 subsidie. Zoodra voor het volle bedrag inaandeelen en sub sidie is ingeschreven heeft er geene vergoeding plaats maar blijven de voorloopige kosten voor rekening der ondernemers en is de uitvoering der zaak verzekerd. Het comité vleit zich daarom, dat in beide provin ciën en door de verschillende besturen en door de sub-commissiënalles zal worden aangewend, om vooral het bedrag der aandeelen zoodra mo gelijk lot hel gevraagde cijfer 'op te voeren. (Leeuw. Ct.) Pauvre mere Te Papendrecht is op 29 Juli jl. door den officier van justitie der arron- dissements-rechtbank te Gorinchem vergezeld van een rechter-commissaris en den griffier, bijgestaan door een geneeskundige, een onderzoek ingesleld naar den dood van een pasgeboren kind bij welk onderzoek is gebleken dat er kindermoord is gepleegd door een ongehuwde 17-jarige moeder, die het feit reeds moet hebben bekend. En nog altijd bepaalt dat onmenschelijk-wreede art. 342 van het Burg. Wetb., dat ’t onderzoek naar 't vaderschap is verboden. Die moderne kanibalen. De beide rederijkerskamersdie uil ons land te Brussel in de vorige maand hebben geconcu- reerd bij gelegenheid van het concours der ver- eeniging »de jonge tooneelliefhebbers” aldaar zijn bekroond de vereeniging sHooger zij ons doel” van Amsterdam behaalde de 2e gouden medaille en 500 frs.en de kamer sBraga” te Groningen de zilveren medaille. De eerste prijs is toegekend aan eene maatschappij te Gent. SNEEK, 16 August us. De Pandora-doos der kermis is geopend en we hebben rekening te houden met de kwalen, die ze jaarlijks met zich brengt. Gelukkig dat ze al le jaren verminderen in aantal en de hoop alzoo overblijft, dat de doos weldra voor goed geslo ten zal blijven. Met die hoop in 't verschiet, zal men ’t minder aangename dan ook voor dit oo- genblik maar weer voor lief moeten nemen. Men zal zijn gehoor- gezichts- en reukorganen, zooals het aestetisch gevoel in ’t algemeenvoor eenige dagen maar moeten oefenen in verdragen Die kermis-tijdzaarnheid zal misschien nog wel skracht De president der F ransche republiek exa mineert kanonnen en doel verder te Trouville wat zyn hand vinnt te doen. Zóó althans schrijft men van daar. Het anders stille badplaatsje telt nu tal van bezoekers die den beer Thiers hon neurs bewijzen of op de vingers komen kijken. De politiek evenwel schijnt er balling te zijn zij schuwt de frissche zeelucht. Bals, concerten en wedrennen hebbenen even wel succèseven als de iiótel-houdersdie de hooge bezoekers behandelen als de scheerder zijn schaap. Deze geschorenen blijvpn ook stom voor de hand des scheerders. Thiers zou Woensdag den nacht in het Elysée te Parijs doorbrengen om nisterraad te presideren, hij evenwel dadelijk naar Hij is niet recht gerusthoewel hij'politiek genoeg is daarvan weinig te lalen blijken over de voorgenomen samenkomst van de drie keizers te Berlijn en volstrekt niet gesticht, dat hem daarvan geen officieele kennis werd gege ven door het Petersburgsche hof, waarmee hij meende op zoo goeden voet te staan. Ook daar over weet hij evenwel wonder goed zijn spijt te verbergen De staatsraad heelt zijne werkzaamheden aan gevangen eenige nieuwe prefecten zijn benoemd, en de voorloopige stukken van de nieuwe leening zullen heden (Vrijdag) worden uitgegeven. Dit ’sal zoo wat hel schrale nieuws, dat Frankrijk thans oplevert. Voor ’t overige blijft de pers zich nog steeds bezig houden met nalezingen. Zoo o. a. de republikeinsche Siècle die de afgeloopen werkzaamheden der Nationale Ver gadering besprekende in verband met den door velen uitgesproken wensch tot ontbinding van het. tegenwoordig wetgevend lichaamweder na- drukkekjk het verlangen te kennen geeft, dat die ontbinding spoedig moge plaats hebben en wel om twee redenen1°. omdat de Vergadering niet aan hare roeping heeft beantwoord en de over eenkomst van Bordeaux niet heeft uitgevoerden 2°. omdat zij niet gezegd kan worden Frankrijk naar waarheid te vertegenwoordigen. Daartegen geeft de officieuse Bien Public weer in scherpe bewoordingen zijn afkeuring te kennen. Ook de president heeft er zich te Trouville persoonlijk over uitgelaten. Ik raad u af in dien geest moet hij legen eenige hem omringende per sonen hebben gesproken ik raad U af deel te nemen aan eenig petitionnement voor de ontbin ding der nationale vergadering. Laat aan de za ken haren natuurlijken loop. Omstreeks de maand Mei zal het grondgebied door de vreemde troe pen ontruimd zijn tegen dien tijd zal de Nat. Verg, het budget voor lft73, de wet op de jury en de kieswet afgehandeid hebben, en de ont binding zal dan van zelve, als een natuurlijk ge volg der omstandigheden volgen. Zoo gij daar entegen zoo besloot hij haar tracht Ie be spoedigen zoudt gij integendeel die natuurlijke oplossing wel eens kunnen belemmeren, want de vergadering zou zich tegen den spoorslag kunnen verzetten en aldus hare ontbinding nog eenige maanden vertragen Toch gelooven we dat de spoorslag, op gevaar al van verzet, hoogst noodig is en dat de Siècle gelijk heeft, aanhou dend op dat aambeeld te slaan. De redenen waar om hebben we reeds vroeger meêgedeeld. De samenkomst der drie kiezers in Berlijn houdt tend bezig, zeker ook al, omdat er anders wei- ADVERTENTIËN van 4 tol 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7’/a Gents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. SN I. i 00 oor oor 40 17 Z9 4 O’. r>’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1