NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. N. 1872. R GA N G. Z E V E N-E N-T W I N T I G S T E J J No. 67. 21 AUGUSTUS' WOENSDAG Kennis Herijk, - Wijk 8. ,00 P .7 r ‘4 V3 e V 1 D F 1COI SNEEK ‘!-f, ES I de vader reeds 6 jaren geleden naar de West MHW-TT» 1872- 1672. SNEEK, ‘20 Aug ustus. i. ■ug. Ik verheug mij 20 Augustus. Johan on Cornells de WITT. den als door stipte handhaving der wet biediging van de gegunde vrijheden.” De leste luitenant-kwartiermeesfer, die in den avond van den Olsten Juli jl. op den openbaren echtg Villen ra, t( itwel- O' i7 16 20 10(a) 10 !8 ior or or 1 or rr >r >0 ’/2 '/a ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. zijn werkzaamheid wordt zien weg tusschen Nijmegen en Grave aan een ge neesheer die in een open rijtuig was gezeten een belangrijke wond in het aangezicht heeft toe gebracht zal, naar men verneemtwegens die handeling voor den krijgsraad worden terecht gesteld. Aanvankelijk was de aanranding die door niets schijnt te zijn gewettigd, aan krank zinnigheid toegeschreven. i i van I was vertrokken het was meestal slechts op aan- Sprekend over Thorbecke’s standbeeld zegt 1' lanor in den Ned. Spectator het volgende j over den wakkeren geestdie zich Dat is nu eens goed, dat er wat enthousiasme wat vuur, wat breeder lijkin de plaats van gewaardeerd en hel moet geen symbool maar den man zelven. Thorbecke moet hier in den Haag staan over eind(geen zittend beeld), recht, onwrikbaar, zooals hij was en zooals ieder hem daar zag. Hij Fokji Sijboli Atze Ja er. - Wil Wiei Auke, - Loëir Grietji Ihjl ts. - luider, larinj -b. ti Te Wageningen stelden eenige werklieden ver leden Zaterdag voormiddag aan hun patroon voor, den arbeid te staken, omdat hel toch «ijdel werk” was, daar ’s Maandags de wereld zou ver gaan. De patroon keurde dit goed, en zeide dat hij, van zijn kant, dan ook maar geen loon zou uitbetalen daar dit toch tot niets nut kon zijn. De werklui bedachten zich toen zeer spoedig. stoken van de vrouwterwijl het ook wel ge beurde dat hij er zich tegen verzette. Ook bij dezen man had beklaagde een kind dat mede nog al van haar te lijden had«want ze had erg het land aan kinderen als ze nog aan de borst waren dan was 't wat anders.” Behalve deze mishandelingen liet beklaagde haa’ paard men. strijdbehaald door het paard van den kaste lein S. van der Zijl te Sneekpikeur H. J. Hijl- kema te Akkrum. Het laatste was met den win naar in de baan, het paard van J. J. Rooda, te Sneekgereden door den eigenaar. Een aanzienlijk publiekwaaronder evenwel weinig buitenlieden, woonde het volksfeest bij. f De opbrengst der posterijen aan het kantoor alhier was in de laatste vyf jarenals volgt 1867 ƒ15,075.58, 1868 ƒ15,634,405, 1869 ƒ16,368,08,1870 16,928.55s, 1871 ƒ15,515,82. Naar wij vernemen is door den minister beslissing genomen inzake de kwestie over het opgemaakte zestal voor de vaccerende onderwij- zersbelrekking te Oldeboornen is door Z. Exc. berichtdat er geen termen bestonden het be staande zestal te vernietigen, en de gemeente raad van Utingeradee) alzoo daaruit alsnog eene keuze zal behooren te doen. Omtrent het lager onderwijs in de gemeen te Lemsterland kan over 1871 het volgende wor den medegedeeld. Hel getal scholen aan het ein de des jaars bedroeg 8waarvan 7 openbare en 1 niet gesubsidieerde bijzondere, la een der Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad/1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dataan den gemeenteraad, in zijne vergadering van 10 dezer is aangeboden: de rekening van al le ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1871 en dat die rekening te beginnen met heden, gedurende 14 dagen, van ’s morgens 9 tot namiddags 1 uur, voor een ieder ter in zage zal zijn neder gelegd ter Secretarie dezer gemeente en voorts in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 14 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd UAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris de JONGH L.S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen, op verzoek van den heer IJker, chef van Dienstter kennis der ijkplichtigen wo nende in Wijk 8, dal voor hen tot den her ijk van maten en gewichtenzal worden geva ceerd niet op Zaterdag 24 Augustus, van 8—12 uur maar op Vrijdag 23 Augustus a s.van ’s voormiddags 8 tot 's namiddags 3 uur. Sneek 19 Angustus 1872. UAMERSTER DIJKSTRABurgemeester. II. FENNEMA, Secretaris. Te Amsterdam circuleert een adres om aan den gemeenteraad te verzoeken hel beursuur te vervroegen en te stellen ’t zij xan halt twee tot half drie of van twee tol drie uur. Dit stuk is reeds door een aantal van de voornaamste hui zen geteekend. ïA\r. Men schrijft uit MaastrichtDezer dagen ver voegde zich eene vrouw uit eene gemeente bij deze stad bij den geestelijke, om raad in te win nen hoedanig te handelen met haar kind, dat betooverd of door een kwade hand aan geraakt was en dien tengevolge weigerde de moedermelk te gebruiken. De verstandige geestelijke zeide haar dat er geen tooverij bestond maar dat hier aan een physiek verschijnseldoor een genees heer te verhelpenmoest gedacht worden. De vrouw liet zich echter niet overtuigen maar wend de de middeleeuwsche middelen aan om de be- toovering te doen ophouden en eerst toen deze niet baattennam zij hare toevlugt tot een ge neesheer wien ’t mocht gelukken de zoogenaamde bezwering te doen eindigen tot groole verwon dering en blijdschap der bijgeloovige moeder. opvatting van de zaken zich zijn gaan openbaren, Thorbecke verdient deze erkenning. Twee goe de besluiten zijn al vastgesteld waarlijk wij zijn het niet gewoon dat de zaken dadelijk zoo goed op stapel worden gezet althans niet kunstzaken. Vooreerst is het prijslijk dat men een standbeeld maakt. Dat is het eenige sterk sprekende teeken. Het volk, zal het begrip krijgen van wat een jidoek man en een organiserende geest beleekent kind honger en dorst lijden; éénmaal in de 24 in het leven, moet zien hoe zulk een man open uren kreeg het doorgaans watwarm eten en drinken kreeg hel in ’t geheel niet; voortsmoest kul vijfjarig kind allerlei boodschappen doen, heet wafer en vuur halen, hetgeen meestal, als het iets niet goed had gedaanmet een «pak ransel” werd beloond. De andere getuigen verklaarden de blauwe plek ken over het geheele lichaam van het kind te hebben gezien en ook dikwijls het schreien van het wicht gedurende de mishandelingen gehoord te hebben Een dier getuigen had eens bijge woond dat de moeder haar dochtertje met de nagels in het reeds verwonde gezichtje greepen verklaarde dat de zwarte plekken onder de oogen daarvan het gevolg waren. ’t Zou te ver heen voeren alle mishandelingen die nog werden medegedeeld op te noemen. Wij vermelden alleen nog ditdat de laatste getuige, naaister van beroep het kind gedurende 5 jaren kosteloos als haar eigen dochtertje heeft in huis gehad en verzorgd dat het voor negen maanden, toen de moeder in het huwelijk trad door de politie op verzoek der beklaagde werd weggehaald en dat de le getuige toen de mishandelingen haar al te kras voorkwamen de politie heeft gewaarschuwd, waardoor de vervolging mogelijk is geworden. Dezelfde getuige verklaarde nog dat het kind altijd «doet” en nooit ondeugend of brutaal was en dat de bewering van de beklaag de dat het kind snoepachtig van aard was, ge heel bezijden de waarheid was; zij had het eens Men leest het volgende treurige verhaal in het N. v. d. D. Wegens ongehoorde verregaande mishandelin gen van haar vijfjarig dochtertje moest Woens dag voor de arrondissements rechtbank alhier (te Amsterdam) te recht staan Trijntje Groen huis vrouw van Hubertus Johannes Kuneweg, wonende in de Ridderstraat; tegen de beklaagde, dieniet verschenen was, werd verstek verleend. Vier buurvrouwen waren als getuigen gedagvaard; de eerste gaf met de welbespraaktheid eigen aan de zwakkere helft van het menschehjk geslacht een omstandig verhaal van de gepleegde beest achtige gewelddadigheden, die de ontaarde moeder zich tegen haar eigen kind had veroorloofd. Knij pen slaan schoppentrappen krabben enz., waren aan de orde van den dagsoms kwam die getuige tusschen beide en als zij de beklaagde over haar schandelijk gedrag onderhield en haar 'I >als hare meening te kennen gaf dat zij het ze ker langzamerhand wilde vermoordenten einde daardoor de gelden uit het begrafen:sfonds te krijgen, antwoordde de beklaagde daar niet recht streeks opmaar zeide dan dikwijlshetgeen ook door andere buurvrouwen is gehoord dat «als haar man het kind niet den doodslag gaf zij het zou doen want ze kon hel niet langer onder de oogen zien.” Ook de man scheen van tijd tot tijd de behulpzame hand te bieden bij -...y „a de mishandelingen van het kind waarvan zijn in deze zaak heeft getoond, vrouw vóór hun huwelijk was bevallen en waar- 1 Ook de Standaard is het met de liberale bla den eens dat de regeering het aangekondigd congres der Internationale niet mag verbieden. «Het verbieden van bedoeld congres zegt zij zou o. i een regeeringsdaad zijnwaar tegen over onzerzijds verre van lof eer protest zou voegen. De regeering is aan de wet gebonden en de wet van 30 April 1855 geeft tot verbieden van die samenkomst geen recht.” «Meent men zoo vervolgt zij eenige regels verder dat de bepalingen onzer wet tegen over een vereeniging en vergadering als hier geldt anders moeien wezen men verandere dan de bepalingen, maar zoolang de bestaande wetten van kracht zijn ga de landsregeering in stipte eerbiediging van de weltelijk omschreven vrijhe den voor. Met de wet, niet met onze sympathie, hebben we te rekenen. «Openbare rust” en «or de” zijn kostelijke ingrediënten voor hel staats leven maar die door niets zoozeer gebaat wor den als door stipte handhaving der wet en eer- bijgewoond dal de beklaagde in Artis zijndeaanbiedt, haar kind beval een bordje te stelen. De subst. offic. van justitie, mr. P. Verloren van Themaatretireerde de schuldigverklaring der beklaagde aan het haar ten laste gelegde en hare veroordeeling tot eene cell, gevangenisstraf van 4 maanden en tot betaling van 3 geldboeten ieder van ƒ25. De rechtbank veroordeelde het onmensch tot de gerequireerde straf. ishoe vreemd het sommigen schijnt, een dank bare figuur voor een beeldhouwer. Zijn hoofd zijne gestalte had iets monumentaals, en, met be houd van al zijn eigenaardigheden van gedaante en kleedingbehoeft er maar een kleine male van idealisatienaar de eischen der kunsttoe om van hem een indrukwekkend beeld te maken. Ik vertrouwdat men de dwaasheid niet zal be gaan van die idealisatie te overdrijven tot het bederven van het kantige, eigenaardige der figuur; dat men geen toga’s, af hangende mantels en der gelijk ontuig in dit geval zal gebruiken om te maskeren wat men niet zou aandurven O dat ik beeldhouwer was de vingers zouden mij jeu ken. De buste van Royer bevat goedsmaar de mond moest geestiger zijn. Hel tweede besluit was, het beeld op te rich ten in ’s Gravenhage, het hoofdlooneel van ’s mans werken. Maar waar? Ik weel het we). Voor mij is er geen twijfelof hij behoort te staan op het Binnenhof, het oude middenpunt der re geering, de plaats waar het parlement zit dat hij gecreëeerd heeftwaar de geesten van Olden- barnevelt en Jan de Wilt spokenwaar een klas siek ernstige omgeving een zoo voegzame plek Van Vrijdag op Zaterdag nachtomstreeks 1% uur, brak een hevige brand uit in het huis bewoond door der. heer J. A. Visser en L. J. A. van Ingen. Onstaan in de bovenverdieping, door den eerstgenoemde bewoond wordendenam de brand in een oogenblik zoo’n omvang, dat de bewoners zich niet dan met moeite konden red den en aan het bergen van meubels enz. bijna niet le denken viel. Aan de krachtige pogingen van onze brandweer die spoedig op het ter rein des onheils tegenwoordig wasmocht het gelukken de dreigende vlammen te beperken tot het èène perceel. De naastbijgelegene, die voor een oogenblik ernstig bedreigd werdenhebben weinig of niet geleden. Het voorste gedeelte van de bovenwoning even wel is geheel uitgebrar.d het benedenste, het sociëteitslokaal van den heer van Ingen heeft weinig geleden. De oorzaak van den brand schijnt alsnog in duister te liggen. Naar wij vernemen waren gebouw en inboedel tegen brandschade verzekerd bij de Sneeker on derlinge brand waarborgvereeniging. Alhoewel we alle hulde brengen aan onze brandweer, die, even als altijd, ook nu weêr door gepaste maatregelen zoovéél heeft bijgedra gen tot stuiting van het dreigend gevaarmee nen we toch een kleine opmerking niet achter wege te moeten houden. Terwijl de vlammen nog vrij hevig woedden werd door een der pijphouders, wij hebben niet kunnen gewaar worden bij welke spuit hij werkzaam was tot twee a driemalen toe de aan de overzijde van de gracht verzamelde toe schouwers op eenige waterstralen onthaald. Wij kunnen niet beslissen of hier aan onhan digheid dan wel aan moedwil moet worden ge dacht maar afkeurenswaardig vinden we *1 in elk geval. Bij dergelijke gelegenheden zijn zulk soort aardigheden o. i. al zéér ongepast. Aan de gisteren gehouden harddraverij met en chais, werd door 10 paarden deelgeno- De prijs 100) werdna hardnekkigen Boer

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1