ÜEMEEXTE FA HET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. B IJ IT E N L A N D. NIEUWS- RN ADVERTRNTIK-BLAD VOOR DU ZE VE N-E N-T WINT IC No. 68. 24 AUGUSTUS. ZATERDAG 50 71 ike >ke rik telt .50 H - SNEEKER CO >k. en H In het’ Nieuw Kerkelijk Week- Z. M. den ‘9- r.iet a OVERZICHT. SNEER, 23 Augustus. 9 9 >n- nit na te '4 '8 '8 '2 263 en 447 56, ar den jen m- 93 en, -3 en ZATERDAGS< 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten 37 46 20 30(a) 30 9 - 28 oor oor oor ,1 .17 □or oor oor ,40 37 kleed over u*. - ik hopen, is toch geen Krakau ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. In een hootdartikelvoorkomende in eenige der laatste nummers der Bergen-op-Zoomsche f Courant, onder den titel: »Hoe komt het dat de Duitschers sterker zijn en physiek meer ont wikkeld dan wij geeft da schrijver de redenen daarvan op populairedoch degelijke wijze aan u en resumeert ten slotte aldus Al weder geen nieuws, ’t Is dan ook zeker bij gebrek aan belangrijker stof tot bespreking dat verschillende Franse he bladen in de laat ste dagen melding maakten van een. op zich zelf beschouwd hoogst onbeduidend incident dat te Trouville is voorgevallen. Eenige jongelieden, één Franschman en een paar Russen en Mexica nen, hebben de onvoorzichtigheid gehad uit te roepen»Leve de keizer, of leve keizer Thiers 1” of zóó iets! En dit geschiedde o gruwel 1 nagenoeg onder de oogen en ooren van Thiers die eerst har'elijk moet hebben gelachen om ’l ge valmaar dit later, meer ernstig opnemende, eene sbonapartistische demonstratie” noemde. Of die qualificatie van Thiers serieus gemeend, is of dat hij er een grap van heeft willen maken, die, ernstig opgevat wordende, eenige afwisseling kon brengen in liet eentoonige vau het leven te Trou ville Maar dan zou hij de grap toch niet zóó ver hebben gedreven van den politie-commissa- risdie geen termen meende te vinden om de vreemdelingen voor dit feit in arrest te hou den zijn ongenoegen te betuigen door eene verplaatsing naarElboeuf, en denjeugdigenFransch- man gerechtelijk te doen vervolgen. Intusschen blijkt dat die geheele demonstratie volstrekt geen politieke beleekenis heeft eh de daarover gemaakte drukte is dan ook niet meer dan een storm in een glas water. De ^resident lust in ’t j leven. i den om een prijs van 40 en premie van ƒ20. Een vuurwerkdat afgestoken werd be viel uitmuntend en ’l gelukte niet minder goed. De prijs (ƒ100) in aanmerking genomen, zou ’t moeielijk zijn geweesteen beter of fraaier te leveren. Den vervaardiger er van, den heer v. d. Brugh te Amsterdam komt deswegen alle lof toe. Het vaatje kruien met hindernissen om prijzen van ƒ5, ƒ2 en '1 geschiedde door 20 personen en wekte algemeene hilariteit. Aan hel harddraven door boerenpaarden om 50, is door 13 rijders deelgenomen. Jammer dat de politie, die zich uitnemend goed i van haren plicht kwijthel bij zulke gelegenhe- I den zoo omhandig heeft. Den eersten agent, de i Rooij, moeten wij bewonderen om zijn verdien stelijken ijver maar tevens beklagen om zijn ge mis aan rust. j- Harlingen. blad is dr. Gort alhier opgekomen tegen het be weren der Friesche Courant dat de vader en moeder van hel Diaconiehuis zouden weggestuurd worden indien zij zich niet bekeerden tot het geloof der uitverkorenen. Hij zegt dat daarvan geen woord aan is. Nogtans zijn ze weggezondenzonder dat ie mand er eene andere reden voor weet te vinden, dan deze, dal zij modern zijn. Hel is een feildat de vader met alle hem ten dienste slaande middelen heefl tegengegaan hel preêken in dal gesticht door een ultra-ortho dox verpleegde en het voorlezen van dergelijke tractaatjes. Ook is ’t een feit, dat door dezelfde personen, die openlijk verklaard hebben dal zij nog nooit beter vader en moeder hadden gekend dan dezen, getuigschrift van goed gedrag en goed beheer is geweigerd geworden. Ook de vader en moeder uit het weeshuis (ul tra orthodoxe lieden) zijn ontslagen. meenleraad gekozen de heer R. F. Feenstra al daar. Het getal kiezers ir. die gemeente is 291. -f- Balk 21 Aug. Van de kermisdie hier aan den gang ismaken wij meldingniet om dat zij iets beteekent integendeel zij is de ge kroonde naarheid maar omdat zij voor een goed deel is overgegaan in volksfeesten Zoo werd er onder anderen door 13 paar man- Onder begunstiging van heerlijk weder en een aardige koelte, werd Woensdag jl. de jaarlijk- sche hardzeilpartij alhier gehouden. De uitslag van den wedstrijd was als volgt Eerste klassevracht- en beurtschepen(9 Men schrijft uit ’s Hage»De jaarlijksche be-1 grootingen worden eersl aan ieder departement opgemaaktdan naar den minister van finantiën gezonden die ze critiseertin den ministerraad brengten daarna een geheel er van maakt, dat naar den Raad van Stale en vervolgens naar de Slaten-Generaal gaat De begrootmgen zijn thans bij den minister van finantiën; de begroeting voor binnenlandsche zaken is lager, doordien voor den aanleg van de staats-spoorwegen slechts 6 milli- oen in plaats van 8 millioen zooals voor 1872 is uitgelrokken. De begroeiing voor oorlog is ruim 18 MILLIOEN, hetwelk veroorzaakt wordt door het uittrekken van 3 millioen voor buiten gewone geniewerken. »De dagbladen hebben medegedeelddat de minister van finantiën bezig is met het maken van plannen tot hervorming der belastingen en onder anderen een belasting op tabak zou indie nen. Dit is geheel bezijden de waarheidde mi- J nister schijnt zich, en te recht, vooreerst te wil len bepalen tot de bescheiden rol van administra teur onzer finantiën. Het wetsontwerp tot her ziening der belasting op de gebouwde eigendom men door van Rosse ontworpendoor Blussé naar den Raad van State verzonden zou naar men wil niet door den Raad van State worden onderzocht. Laat watervrees in waterfusi verkeeren. En de geneverfust in een genevervrees Laat broeitwst eindigen in vrees voor baai i veeren En luchtvrees in luchtfustdie zooveel heil be wees Laat ons den dag aan ’t werkden nacht aan ’t rusten geven Want orde in de hut geeft kracht en I van J. Kramer te Oostermeerpremieeen ma nilla zeilschootaangeboden door den oud-presi- dent der Vereeniging den heer N J. Wouda gewonnen door Jonge Grietjevan T. Boorsma te Warga. Tweede klassepleiziervaartuigen (geen mede dingers Berde klassesnikken (4 mededingers) prijs, een elegante pendule met slagwerk, behaald door Goede Verwachting van G. Bottinga en A Wou ters, te Roodahuizenpremie, twaalf kristallen wijnglazen gewonnen door Jonge Jellevan H Hoekstra te Poppingawier. Vierde klassebooten (5 mededingers) prijs kristoffle-zilveren koffiekan met dito Naar men meldt is de heer J. P. Bredius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Dordrecht, ernstig ongesteld. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS Abonnementsprijs voor de Stad franco ƒ1.90. ^Opvoeding 1” zegt Folksen in de Ekster. Ha 1 I dat is het wat men steeds uit het oog verliest als er van vooruitgangbeschaving welvaart sprake is; en dit is nogtans het eenig middeleene fraaie kristoffle-zilveren koffiekan met dito waardoor een staat iets grootsch iets stevigs kan stoofbehaald door Twee Gebroeders van A. verrichten. Men gelooft dat alles om het beste Prins te Sneek; en premie, een standaard met gaatwanneer in een land de handel bloei*de vergulden lettersgewonnen door Jonge Pieter burgerij verrijktde uitgaven vergrooten wan neer er spoorwegen kunstgebouwen en paleizen worden aangelegd. Men vergeetdat de opvoe ding in verhouding moet zijn met den stoffelijken welstand der bevolking, en dat, hoe grooter dit welzijn ishoe steviger ook de opvoeding moet wezen. ’t Is door dit niet in te ziendoor het volk niet behoorlijk te onderwijzendat welstand en rijk dom in de handen des volks werktuigen worden van geweld en wandaad dat de gouvei nementen en de commune van Parijs is er ’t levendig voorbeeld van de volken in ’t verderf, in mis drijven en omwentelingen storten, en de geesten voorbereiden tot eene algemeene opschudding. Wil men de grèves de Internationale doen verdwijnenmen géve ’t volk eene goede en grondige opvoeding. Daarin ligt de redding der toekomst en in de millioenendie men aan prachtwerken aan soldaterij aan forten en kasteden verspilt. Bij de plaats gehad hebbende fondsveiling van de firma de erven Bohnte Haarlemis het recht van uitgave der Camera Obscura van Hil debrand voor de aanzienlijke som van twaalf duizend gulden overgegaan op de erven Bohn en van Beets gedichten op den heer Kirberger voor vijfduizend gulden. den Horloge en gouden ketting, gewonnen van der Sluis van Nijega van veron dopdoor Dirk en Leentje Nijega. Ook dit volksfeestdat meer en meer in de smaak schijnt te vallengetuige het groot getal mededingers werd door fraai weder be gunstigd en liep ordelijk af. De opbrengst der posterijen aan het kan toor te Lemmer was in de vijf laatste iaren, als volgt: 1867 ƒ3,857,575, 1868 ƒ3 752,593, 1869 ƒ4,028,443, 1870 ƒ4,370,52, 1871 ƒ3,979,675. Omtrent het lager onderwijs in de gemeen te Hemelurner Oldephaerl en Noordwolde kan over 1871 het volgende worden medegedeeld Eet getal scholen aan het einde van genoemd jaar was 7 waarvan 6 openbare en 1 niet ge subsidieerde bijzondere in allen werd enkel ge woon lager onderwijs verstrekt. Het onderwij zend personeel bestond uit 7 hoofd- en 3 hulp onderwijzers en 1 kweekeling, waarvan 1 hoofd onderwijzer en de genoemde kweekeling aan de bijzondere school. Het gemiddeld getal leerlingen was op de openbare scholen 366 jongens en onQ meisjesop de bijzondere school 81 jongens 51 meisjesalzoo te zamen 761waarvan jongens en 314 meisjes. Het onderwijs op de openbare scholen werd kosteloos gegeven. Door den raad der gemeente Schiermonnik oog is de jaarwedde van den ie hulponderwijzer aan de openbare lagere school aldaar verhoogd met ƒ100 en alzoo gebracht op ƒ400. Te Bolsward is met 107 van de 183 uit gebrachte geldige stemmen tot lid van den ge- Hoe de Noordstar met drek werpt. De zielsverhuizing van Thorbecke in een tulp Een bewonderaar van Thorbecke, tevens bloem- kweeker kondigt aan dat hij bij zijne nieuwe tulpen conkesten(?) een Witte tulp heefl, met gou den rand om het loof die hij onder den naam van Minister J. R. Thorbecke in den handel zal presenteren. »De Witte tulp met gouden rand om het loof zegt de politieke bloemist stelt Thorbecke voorhet wit was het doel waarnaar hij streef de en de statige Pinas tusschen goud en groen zijn persoon en wezen, 't Is hier de plaats niet om het leven van Thorbecke te verdedigen maar als Palmerston en TalmaBoerhaave en van Swinderen met hunne namen op onze registers I prijkten zal Thorbecke eene waardige plaats bekleeden onder bescherming van Z. M. den Koning Willem III.” Is het de bedoeling Thorbecke te stellen onder de bescherming van het Koningschap, dan is het jammer dat hier de tulp geen lelie is. Men schrijtt uit Helmond aan het Vaderland: »Den 14den dezer had alhier het volgende ge heimzinnig tragisch voorval plaats. Toen de spoor trein van Maastricht daar arriveerde en de por tieren geopend werdenhoorde men een luid geroep Stationchef! Mijnheer de ChefMen brengt mij naar het krankzinnigengestichtik word ver moord ’t is weer een geval als met Barbara Ubryck ik vervloek de geestelijkheid ik wil geen geestelijke meer zijn 1 »Een ongelukkige aan handen en Ivoeten ge bonden en vergezeld van drie capucijnersslaak- te die wanhoopskreten. Toen de chef hun vroeg op wiens last de paters handeldenkreeg hij ten antwoord op bevel van mons. Steyns. »De capucijners pakten daarop den geboeide op en wierpen (dat is het ware woord) hem in een rijtuig, waarop zij in snelle vaart wegreden in de richting van Gemert. Een maréchausséedie zich op het perron bevond hield zich ter zijde. »Wie is die ongelukkige die gemartelde? Kan in ons beschaafd Nederland van de 19de eeuw een zoodanig vervoer, al is het ook van een krank zinnige plaats hebben op last alleen van een buitenlandschen bisschop Wat moet men van een politie denken, die zich in zulke gevallen on zijdig houdten wel uit vrees voor hun priester- Ik hoop, dat de politie licht zal brengen dit onverklaarbaar feitons Nederland durf vergulden lettersgewonnen door Jonge 1'teter van R. Vrolijk te Sneek. Eene groote menigte schepen en stoombooten t met toeschouwers waren op hel tooneel van den wedstrijd tegenwoordigdie prettig en ordelijk afliep. Het feest werd opgeluisterd door het stedelijk muziekcorps uit Leeuwardenonder directie van den heer Wedemeyer. Aan de vroeger aangekondigde ringrijderij, die den volgenden dag plaats had en vele toe schouwers lokte, werd door 30 mededingers deel genomen. De uitslag was dal de prijzeneen fraai gou- een halsslot met drie strengen werden door Corn, en Corneliske Troelstra, Woudsend en de premiën een fraaie zil- sigarenkoker en een flacon met gouden van der Wal van *1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1