NIEUWS- BN ADVERTENTIE-BUD VOOR BE GEBEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER BINNENLAND. No. 70. 31 AUGUSTUS. ZATERDAG VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek. Zaterdag den 31 Aug. 1872, ’s voormiddags 11 uur. n. 23 50 GRONDWETSHERZIENING. 37 00, 2°. s J. P. Hekman' c.s., om wijzi- Sipke’ e Kou reeds ver- 164 sren, PUNTEN TER BEHANDELING. OO >45 k. '51, bar den ek- erst 10; 3- ens 'ig- 13 Dr. J. van Vloten is bij deurwaarders-exploit in verzet gekomen tegen het bekende door de rechtbank te Deventer bij verstek gewezen, von nis. Dientengevolge zal de behandeling der be kende zaak opnieuw voor dezelfde rechtbank plaats hebben op Dinsdag 3 Sept, aanstaande. De rust is thans weder te Almelo hersteld. Wei zijn 'de fabrieken van de heeren Scholten Te 9 uren kwa- De Pr. Dr. en Asser Ct. zegt dat de Amster- i damsche politie ‘221 signalementen van zakkerol- i Iers naar Groningen heeft gezonden. Naar men aan hel Utrechtsch Dagblad mede deelt bestaal het voornemen bij eenige paters- Jezuiten om zich te Utrecht te vestigen sed. rt eenigen tijd houden sommigen daar blijf. Zal ;r k, 3 ter de k rand it4! Molk. pen enz., allen betrekking hebbende op handel nijverheid kunst en wetenschap. Vooral de wa gen van de Handelsvereeniging en die van den heer W. A. Scholten worden als zeer fraai geroemd. Gisteren avond negen uur zou in de korenbeurs muziek gemaakt worden. Heden wordt hel feest voortgezet. van Ue lieeren Schotten nog niet weder aan bet werkdoch dit zal heden (Donderdag) toch geschieden zoodat men de werkstaking als geëindigd kan beschouwen. Naar men verneemtzal binnen een paar dagen een gedeelte van het detachement huzaren weder ver trekken. Door sommigen wordt te velde getrokken niet zoozeer tegen het verleenen van adeldom door den Korting als wel tegen hel laten voortbestaan dier middeneeuwsche overlevering. Hoewel de adel rechtens niet bevoorrecht is is hij het noglans feitelijkde adel is in Ne derland even als elders een geprivilegieerde stand. Even zeer als men den adel uit de Grondwet verlangt verwijderd te zien acht men het be staan van ridderordes ongepast. Toen Nederland in zijn grootsten bloei verkeer de had het geen ridderorden. De eerste die ingesteld is, was eene orde van verdienste door koning Lodewijk in ’t leven geroepen. Wij me nen dat het teeken bestond uit twee gekruiste sabels met de spreuk «doe wel en zie niet om, en dat het lintje hemelsblauw was. Onder de meest onhoudbare bepalingen in de Grondwet rangschikken wij die omtrent de ver tegenwoordigingen en de kiezers. Census, districten, uitsluiting tweeledige ver tegenwoordiging, zijn hinderpalen voor eene goede inrichting of beheering van Staat. Het zijn klippenwaarop het schip van Staal, wel is waar niet breekt, maar waardoor het toch averij beloopt, en in zijn gang belemmerd wordt het zijn in allen gevalle oorzaken, dat de wetge ving vrij wat te wenschen overlaat. Onze volksvertegenwoordiging is eene fictie, dus onwaarde Grondwet is daarvan de oorzaak. De Grondwet is op dit punt onzedelijkomdat zij alleen het geld in bescherming neemt, zonder aan het verstand eenig recht toe te kennen. Zij houdt alleen rekening met het materiëele en be kommert zich in hel minst niet om het intellec- iuëele. Dat is immoreel. Daarenboven is door de vaststelling van een census, in art. 76, ons belastingstelsel gepraeju- diceerd en is de Grondwet in bijzonderheden getredenwaarmede zij zich niet had behooren in te laten. De oplossing van het kiezersvraagsluk ligt in de toekomst en bestaat in een algemeen kies recht. Omdat het a°. 1848 daarvoor de tijd nog niet was en het a°. ’78 misschien nog niet zijn zal daarom had de Grondwetgever van ’48 die op lossing niet onmogelijk mogen maken. Hij heeft zich zelf in de Wet een certificaat van onfeilbaar heid uitgereikt en voor het vervolg een non pos- sumus vastgestelddat zal moeten opgeheven wordenmaar niet zal kunnen geschieden zon der verkrachting van de wet door den Wetge ver. Eenmaal zal de tijd daar zijn, dat de Wet gevende Macht gedwongen is eene coup d’état te doen. Die tijd zij verre, maar komen zal hij, en zoo dr. Feringa’s Vrije Gedachte niet zijn tijd voor uit was, dan zou dat oogenblik reeds aanwezig zijn. De feestelijkheden te Groningen zijn in vollen gang. Dinsdag was er matinée in de Harmonie, en des avonds concert van 't Harmonie-orchest en van 't muziekcorps van ’t 5e reg. infanterie. Circa 3000 menschen woonden dit concert bij dat door een prachtige illuminatie werd gevolgd. Deze dag was nog aan de reunie gewijd. Den volgenden ochtend, Woensdag, kondigden21 ka nonschoten het begin van het eeuwfeest van ’t ontzet aan. Ook was er hoornmuziek op den trans van den Martini-torenterwijl bij afwisseling het carillon werd bespeeld. Om 1 uur kwam de pleiziertrein uit Holland aandie echter veel minder reizigers aanbracht, dan men had verwachtnl. 400 a 450. Men verzekert dat de meeste plaatskaarten waren op gekocht door speculantendie er meê zijn blij ven zitten. Woensdag namiddag tusschen 4 en 5 uren be gon de optocht j bestaande uit zegewagens, groe- Maandag avond werd de réunie der oud-stu- denten van de hoogeschool te Groningen geopend. De groote zaal der Harmonie” was te 7‘/2 ure gevuld met oud-studenten. De voorzitter der feestcommissie, dr. J. Baart de la Faille, riep den feestgenooten het welkom toe. 3 - men de tegenwoordige studenten de oud-studen ten begroetenwaarna zij zich te midden van deze laatsten tot laat in den nacht bleven ver heugen. Het orchest der «Harmonie” voerde een schoon programma uilhet aantal opgekomen réunisten bedroeg omstreeks 550. Vóór den aan vang der réume had plaats de onthulling van het monument van prof. Pareau, op het Zuiderkerkhof. Ds. Thoden v. Velzen, uit Leeuwardenhield eene toespraak, en ds. Heer spink droeg een vers voor. Mr. A. Pareau dankte voor de eer, zijn vader bewezen. Ter eere van het feest van het ontzet van Gro ningen in 1672 geeft den Gron. Cour, een keu rig feestnommer. De minister van binnenlandsche zaken heelt bekend gemaaktdat de commission, belast mei het examineren van hen die eene acte van be voegdheid als hulpapotheker of als apolheker wenschen te verkrijgenzitting zal houden op Dinsdag 3 September e. k. en volgende dagen te Amsterdam. Door den staal is van de gemeente Venlo een perceeltje grond te koop gevraagd om het stati onsplein te vergrooten die grond is geen f 800 de hectare waarddesniettemin durft de gemeente er voor te vragen 30,000 de hectare. De gemeente heeft onlangs van het domein meer dere uitnemend goede gronden en van groote waardedeels voor eene zeer geringe som en verre beneden de waarde, bekomen. Men herinnert zichdat de Maasbode dezer dagen het bericht bevatte, dat drie peisonen, die tot de vrijmetselaarsloge te Dordt hadden willen toetreden, zoodanig waren bevangen door schrik, over hetgeen er bij hun installatie plaats had dat ze geruimen tijd ziek bleven. De voornoemde loge heeft thans in een door twee bestuurleden onderleekenden brief aan de Redactie der Maas bode verklaard, dat dit bericht «geheel bezijden de waarheid is; zijnde bij de loge van zoodanig ongeval, nu noch vroegeriets bekend.” Op de ze tegenspraak antwoordt de redactie der Maas bode het volgende Het Huisgezin ducht vervolging der katholie- lieken ook in Nederland, en dringt er op aan om vereenigingen op te richten om elkander op elk gebied de behulpzame hand te reiken. Door den Raad der gemeente Hoorn zijnter verlevendiging der Maandagsche veemarktpre- mien uitgeloofd tot een bedrag van f 490 ’s jaars, aan hen die gedurende één jaar het meeste vee ter markt aanvoerenen aan hendie in dat zelfde tijdsbestek het meeste vee koopen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 1l/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. 1. Resumtie der notulen. 2. Berichten van Dr. S. Endtz en A. A. Jor- ritsina, dat zij hunne herbenoeming tot Armen- geneesheeren aannemen. 3. Goedkeuring van de Gedeputeerde Staten op ’s Raadsbesluiten tot invoering eener tweede jaarlijksche Wolmarkt en tot afstand van grond aan S. M. Westra. 4. Mededeeling door dezelfden van ’s Konings beslissing aangaande de bestemming van het Old Burger Weeshuis. 5. Opmaking eener voordracht voor de be noeming van 2 zetters bij ’s Rijks directe be lastingen. 6. Adres van J. P. Hekman c.s., om wijzi ging der Verordening op het vei koopen en be waren van petroleum. 7. Idem van J. J. v. Velzen, om ook over 1873 een toelage uit de Gemeentekas te ontvangen. 8. Ontwerp-besluitregelende de jaarwedde van het hulppersoneel in de lagere scholen. 9. Aanbieding der Gemeentebegrooting, dienst Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Z. M. heeft pensioen verleend aan mr. J. A« Jolles als afgetreden minister van justitievan f3970. Het zesde hoofdstuk onzer Grondwet, handelen de Van de Godsdienst, wordt bestreden; o. i. is die bestrijding onjuistwant zij is niet gericht tegen de Wet, maar tegen de uitvoering er aan gegeven. Slechts één artikel zouden wij gaarne afge schaft zien en daarmede zijn onze antipoden, de ultra-orlhodoxen zooals Groen v. Prinste rer, de Geer en Kuyper het volkomen met ons eens het is 168, dat de geestelijken doet be talen uit de schatkist. De Staat zij gescheiden van de kerkook in het finantiëele. Heeft de Staat finantiëele ver plichtingen aan de kerk, welnu dat hij ze regele en naar billijkheid op eerlijke wijze met haar afrekene. Art. 172, «Geene privilegiën kunnen iu het stuk van belastingen worden verleend,” Zeer goed en zeer juistmaar waarom dan de beslaande gehandhaafd De bepaling is eene doode letterzoolang de belastingwetten niet naar haar geregeld zijn jaar in jaar uit wordt privilegie verleend, ingevolge de Wet. Niet minder belangrijk dan de vertegenwoor diging der natie is de defensie. Dit stuk is, zoo mogelijk, nog slechter geregeld dan de kies bevoegdheid. Het eene artikel maakt het andere tot een leugen. Zoo bepaalt bijv. art. 177, dat alle ingezetenen de wapenen moeten dragen terwijl 181 uitdrukkelijk zegt, dat’t niet waar is, en dat die allen bestaan uit een zeer klein ge deelte. Zoo is dan ook de Wet op de Nationale Mili tie ten eenenmale in strijd met art. 177 der Grondwet. Het Gemeentebestuur van SNEEK Voldoende aan de uitnoodigingen voorkomen de in de besluiten der Ged. Staten van Friesland, van 22 Augustus 1872, nos. 12 en 6 (Provinc. bladen nos. 97 en 99) Brengt ter kennis der ingezetenen datter j Provinciale Griffie te Leeuwarden, afdrukken verkrijgbaar zijn gesteld 1°. voor den prijs van 5 Cents, van Prov. blad no. 98inhoudende de door de Provinci ale Staten onder goedkeuring des Ko- j nirigsgemaakte wijziging in het Regie- ment van onderhoud en beheer voor het Waterschapde Zeedijken van Ferwer- deradeel. Voor den prijs van 10 Cents, van Prov. blad no. 100 behelzende de door de Pro- j vinciale Staten vastgestelde en door den i Koning goedgekeurde wijziging en aan vulling van de enkel provinciale en huis houdelijke begrootingdienst 1872. Sneek 26 Augustus 1872. Het Gemeentebestuur voornoemd T. van der WEERDTL. Biirgemeester. II. FENNEMA, Secretaris. SNEEKER COURANT iKWigiTJOHllI1 II. I 7. iliteii ■9.00

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1