NIEUWS- EN ADVERTENT1E-R1AD VOOR DE BINNENLAND. EN. GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER f 1872. ZE VE N-E N-T WINTIGSTE J A A R G A N G. No. 71. 4 SEPTEMBER. WOENSDAG Kennis g e v i n g. n. 0,50 GRONDWETSHERZIENING. III. Atzj. aandringen. Deze zaak mag niet met een Jantje gens gemis van een lokaal, als ten eenenmale on gegrond te kunnen tegenspreken. Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. ’t Sin'.-Antonie gasthuis te Leeuwarden had over 1871 aan ontvangsten ruim een ton gouds. 4,30 7.30 8.14% 8.281 doo doo doo 9.11 doo do<! doo 9,41 9,37 55 65% 87%. 30% 26 11% 98% 97% 86%v 35% 60% voor het jaar 1873. Sneek 3 September 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. Naar we uit goede bron vernemen zegt de Telegraaf heeft de minister van binnen!, za ken een missive gericht aan de directeuren der Rijks hoogere burgerscholen over de overgangs- en admissie-examens. Gelijk men wee!was het oorspronkelijk de bedoeling van het reglement vastgesteld bij kon. besl. van 30 Aug. 1864, dat de leerlingen die geen voldoend toelalings-exa- men hadden afgelegd, de lessen aan een R. H. Burgerschool niet konden bijwonen terwijl zij die bij het overgangs-examen niet voldedenniet tot eene hoogere klasse konden bevorderd worden. In het begin van 71 heeft de heer Thorbecke het bedoelde reglement aldus uitgelcgd dat toe lating tot eene hoogere klasse evenmin als toela ting tot de laagste van eenig examen afhankelijk zou zijnen dus alles aan de willekeur der leer lingen werd overgelaten. De heer Geertsema handhaaft weer de vroegere opvatting der betrek- kelijko bepalingen, en heeft eene herziening van het reglement van 1864 aan ’s Konings goedkeu ring onderworpen. v. Leiden afloopen. Die Jantje v. Leiden heelt al kwaad genoeg gedaanhij is eene maar al te geliefde figuur ten onzent. Wij mogen volgens het Nieuwsden heer Janssen thans niet gaan behandelen alsof hij een doode ware, en het von nis over hem geveldj, eenvoudig in de jaarboe ken onzer dwaasheden en onrechtvaardigheden inschrijven.” En toch vreezen wijdat het aldus zal ge schieden 1 goed dat het toch nooit geschieden zal. eene ruime schadeloosstelling door eene andere I betrekkinghoe dan ookis ’t minst wat men j verwachten mag. De 2e Kamer moet daarop ernstig j ■f 7,3 3-11 boii f48- ort p( r 3; 3 hou -f 10 nagei I—f3 lamm 4,50 n 56 cl.i f 10- 52% 99% 06 19 Op de Landbouwtentoonstelling te lieerde, in Overijssel, werden een spinnewiel en een spaar pot bekroond met ƒ10 en 5 als de beste der ingezonden voorwerpen voor huiselijk gebruik. De lieve jeugd te Joure heeft zich, volgens een schrijven aan de Fr. Cour., weer uiterst fatsoen lijk gedragen tegenover een gezelschap, leer lingen eener zangschool te Lemmer dat die plaats waagde te bezoeken. Steenen en andere vuile ammunitie regenden weer naar personen rijtuigen. Vreemdelingen, die de Joure wenschen te be zoeken, worden door den schrijver gewaarschuwd voor dergelijke eventualiteiten daar men «vol gens verklaring van ingezetenen niet op de be scherming der politie schijnt te kunnen rekenen.” Het Haagsche Dagblad meent de mededeeling van de Arnh. Cour., dat het congres der Inter nationalen wellicht geen voortgang zou hebben we- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. In den loop van dit jaar en het begin van het volgende zullen, behalve de romans van den heer Cremer en van dr. Jan ten Brinknog de vol gende belletrislische werken het licht zieneen vervolg op de Intimis, door dr. A. PiersonDe- railleereneen roman van den heer G. Keiler eene uitgebreide roman van mevrouw E. van Calcar, geb. Schiötlingen en een Oostersche roman van mr. van Limburg Brouwer. (Spectator). de wel te geschieden maar het blad weet te ring van de aangegeven spanpaarden lokte een Doch i menigte nieuwsgierigen. Te 12 ure had een prachtige matinee mucicale plaats in 't Sterrebosch, i door 't muziekcorps uit ’s Hertogenboschdie I door een massa feestelingen werd bijgewoond en i algemeen uitmuntend voldeed. Nogmaals komt het N. v. d. D. terug op de zaak-Janssen. Het publiek is koeler geworden (er is geen nieuws onder de zon) en de J toestand van den heer Janssen treuriger. En toch is het geene onverschillige zaak, of men het rechts gevoel van een volk in zijne edelste uitingen al dan niet eerbiedigt. Het beginselvolgens ’t welk een minister zijne voorgangers niet graag een klap in ’t aangezicht geeftis misschien op zich zelf zeer christelijkmaar de leer dat ook de Leviet den gewonde moet voorbijgaan om dat de priester hem aan den kant van den weg liet liggen is kortweg uit den duivel, (goed ge zegd 1) Daartegen moet in de eerste plaats een liberaal minister de hand durven opheffen Het N. v d. D. eischt nietdat de heer Janssen in zijn ouden rang hersteld zal worden. Dit behoor- De Nederlandsche regeering zal op het taai en letterkundig congres te Middelburg worden vertegenwoordigd door den heer mr. H. Vollen hoven referendaris bij het departement van bin- nenlandsche zaken; de Belgische regeering door den heer D. Delcroix, die in België dezelfde betrekking vervult. Een der beste en meest menschlievende be palingen in de Grondwet is, dat er overal in het Rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs wordt gegeven. En toch is geen een artikel aan zooveel tegen stand en verdachtmaking blootgesteld als juist datgelukkigdat de bestrijding alleen uitgaat van de zwarte internationalen en hun’s geleken de lieden van »de” waarheid. Nationaal-histo- rische Christenen en ultramontanen reiken elkan der als in zoo menig ander opzicht, ook hier broederlijk de hand. Openbaar lager onderwijs is beiden een gru wel en natuurlijkzij haten elk onderwijsdat strekken kan om den mensch te leiden op den weg zijner bestemming mensch z ij n. Waar ’t lager onderwijs openbaar is en de kinderen van ouders van verschillende kerkge nootschappen bijeen zijn daar wordt het moei lijk het verdeel en iiEERSCH in praktijk vol te houdenwaar het onderwijs sectarisch is daar vindt de haal een koesterenden schoot en is er rijkelijk en overvloedig gelegenheid om den eenen burger tot vijand van den anderen op te kweeken. Waar de burgers verdeeld zijnvalt het over- heerschen niet moeilijken kunnen alzoo de zwarte internationalen met hunne geestverwanten, gemakkelijk hunne oogmerken bereiken. De openbare school is hun een gruwel, zij ha ten die met grooten haateven als de dief de politieen de nachtuil het zonlicht. Intusschen is de zoogenaamde school-questie geene questiedaar ’t geen onder haar verstaan wordt op onwaarheid berust en de strijd er over slechts met leugen gevoerd wordt. De schoplquestie zou er wel eene kunnen wor den; indien er namelijk sprake kwam van school- plichtigheidwant dan zou de thans bestaande volkomene vrijheid ophouden en plaats moeten maken voor dwang. In zoon geval zouden wij aan de bestrijders der Wet het recht niet ontkennen zich er tegen te verzetten, een recht, dat zij evenwel nu niet hebben. Hiermede hebben wijnaar we meenenop- gesomdwat in de Grondwet om verandering roept. Dat de Grondwet herziening behoeft, erkennen de meest uiteenloopende staatkundige richtingen, maar zij verschillen natuurlijk hemelsbreed over den geest, waarin die veranderingen moeten plaats hebben. Naastof liever tegenoverde vraagof Grondwetsherziening noodig isstaat een andere is zij mogelijk? Meermalen hebben wij aangetoond, dat, ten gevolge van ons ellendig kiesstelsel, de volksver tegenwoordiging een leugen is. Wanneer men nauwkeurig de kamerleden wikt en weegtbe hoeft men juist geen pessimist te zijnom een Te Groningen werd donderdag de feestviering opbreede schaal voortgezet. In den morgen stroom den weder talrijke scharen van heinde en verre de stad binnen ten einde de tentoonstelling van bloemen, heesters groenten en vruchten te be zichtigen die een bezoek alleszins waard was en ’s middags te 4 uren gesloten werd. De keu ring van de aangegeven spanpaarden lokte menigte nieuwsgierigen. aantal hunner als ongeschikt te beschouwen. Ve- l len hunner behoeven op geene herkiezing te re kenen; nog grooter is het getal van hen wier herafvaardiging vrij onzeker is. Het zijn juist deze, die zich het krampachtigst aan hun zetels vastklemmen en geen middelen ontzien om te blijvenwat zij zijn. Van hen is het dus niet te verwachten, dat zijdoor voor de noodzakelijkheid eener herzie- ziening te voterenhun ontslag als lid der Ka mer zullen uitspreken. Art. 197 der Grondwet bepaaltdat zoodra de Wet afgekondigd iswaarbij herziening wordt noodig geoordeeld, de Kamers ontbonden worden. Andere kamerleden zijn uit beginsel of uit ge mis van beginsel tegen iedere veranderingweer anderen willen wel herziening, maar in een gansch anderen zinals de voorgestelde. Doch voor een oogenblik aangenomendat een Wetsvoorstel tot herziening wordt aangeno men dan nog bevat de Grondwet in genoemd artikel eene belemmering die herziening zoo goed als onmogelijk maakt, want er worden twee der den der uitgebrachte stemmen vereischt om de herziening tot Wet te verheffen. Zeven en twintig stemmen tegen maakt her ziening onmogelijk; niet de meerderheid, maar de minderheid beslist dus; quod dbsurdum. Zoo de Kamer met een minimum vergadert, dat is de helft harer leden plus ééndus met 41dan zijn 14 stemmen voldoende om herziening te beletten. De Staatsregeling van 1798 was ook op dit punt veel beter dan de Grondwet van 1848. Zij bevatte in art. 307 de bepaling, dat iedere vijf jaren herziening kon plaats hebben. Die van ’15 bevatten bijna dezelfde voorschriften als van ’48, doch met dit onderscheid, dat de herziening ge schiedde met dubbel aantal leden. Ook moet men hierbij vooral in ’t oog houden, dat destijds de Kamerleden gekozen werden door Provinciale Staten en dus vele oorzakendie thans bestaan en herziening belemmeren, destijds niet aanwezig waren. ErgoHetgeen onder de illiberale Grondwet van 1815 mogelijk was en geschied is, is door de liberale van 1848 bijna onmogelijk gemaakt. In zooverre was de Grondwet van 1815 dus meer liberaal dan die van 1848. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekenddat op de Secretarie dezer gemeente gedurende 14 dagen, te beginnen met den 4 dezer maand, voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift te gen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteldde aan den raad aangebodene gemeentebegrooting der inkomsten en uitgaven Men schrijft uit 's Hage Volgens in omloop zijnde geruchten zou thans de staats begrooting voor het volgende I jaar zijn vastgesteld en met een voordeelig slot j sluitenterwijl het zich bevestigt dat de begroo- I ting voor oorlog drie millioen meer zal bedra gen dan ten vorigen jare omdat deze begrooting tevens de buitengewone uitgaven zal bevatten wel ke in het belang der landsverdediging, naar het inzicht van den minister van oorlogworden vereischt. Al de militaire wetten, in den loop van dit jaar door de vorige regeering ingediend zouden door den tegenwoordigen ministervan oorlog worden teruggenomen. Dus drie millioenen meer voor het danaïden val dat oorlog-budget heet En daarbij de vrij ondubbelzinnige verklaring, dat de door den vorigen minister van oorlog in ingediende wetten niet deugden Tusschen de regels in kan dus hijdie lezen wilwéér weten dat er eenige millioenen meer vermorst zullen wordenal weet hij dan ook niet precies waar ze blijven. ’t Is genoeg, dat we een nieuwen minister van Oorlog hebbendie liberaal heet. Misschien zijn we later conservatief genoeg uit te roepen «ministers van oorlog geeft ons onze vermorste millioenen weder 1” De telegraaf berichtte dan ook reeds Afgevaardigden uil verschillende Landen van het Congres der Internationale zijn heden (Maan dag) te ’s Hage vergaderd in de zaal in de Lom- bardstraat, tot regeling der werkzaamheden. De vergadering is niet publiek. Morgen of overmorgen zal eene publieke vergadering worden gehouden. SNEEKER CC I LM. 4 37 5,46 6,20 9,1 .•iANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1