GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE r, Paardenmarkt. 1 BINNENLAND. J Z E VE N-K N-T WINT No. 73. 11 SEPTEMBER WOENSDAG PAARDENMARKT 1872. had, dat Lion hen allen voor boeven met gemeene Dit is niet ge- pt. men bert Hem iaan ing- lan- enen aan- De brave majoor Tergau moet zijn pensioen hebben aangevraagd. Wij lazen niet, dat hij voornemens is het ka- merraadschappelijk te doelen met het slachtoffer van gediciplineerde-militaire-consequentie, den met-eervol ontslagen kapitein Janssen De eer van den eerstgenoemde was bij 't wel denkend publiek reeds lang non-actief. Wij we ten niet of Tergau daarvoor even onverschillig is, als ’t sieraad van ’t Nederlandsche leger, dat Keij- zer heet. Noch het besef dat den voormaligen of- gezichten had uitgemaakt, riep hij vervolgens ««Laat ons meer licht ontsteken (op hetzelfde oogenblik brandde alles even helder) en zie dan publiek 1 of er onder de mannen van zaken die hier vreedzaam beraadslagen over het heil der werkende klasseéèn is met zoo’n gemeen ge zicht als le citoyen redacteur du Dagblad, mon sieur Lion Groot applaudissement 1” Op nieuw wordt door onderscheidene bladen de zaak-Janssen nog eens gereleveerd, o. a. door ’t Nieuws van den Dag, waarop we reeds vroeger hebben gewezen door ’t Vaderland en Kamper Courant. Het laatste blad begrijpt zich niet de eigenzinnigheiddie tegenhoudtdat het aan den voormaligen kapitein gepleegde on recht worde hersteld. De voorbarige verklaring van den vorigen minister Delprat is bekender bestond dus toen een oorzaak, waarom het vo tum der Tweede Kamer zonder onmiddelijk ge volg bleef. Intusschen beeft die minister plaats gemaakt voor een ander, van wien gezegd werd, dat hij niet behebt is met dien bekrompen geest, die in deze geheele zaak zulk een treurige rol heeft gespeelden bovendien hebben thans met dezen opper-officier twee leden der kamer zitting in dit kabinetdie tot het votum in deze zaak hebben medegewerkt. Terecht meent de K. Ct. zou men nu ïorg 1 jr. Rei- <ir. zocht - sn. 1 bij ;ken, 'ken, •ling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 'de gemeente SN EEK, maken hiermede bekend, dat de najaars dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 8e September e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. Daardoor is zedelijke meerderheid van de Twee de boven die der Eerste Kamer erkend. De Belgische Grondwetgeving heeftwat de Wetgevende Macht betreft, nog iets voor boven de onzezij namelijk heeft het recht van gezag hebbende welsuitlegging. In Belgie vertegenwoordigen de leden van de Senaat het volk (d. i.: de kiezers); bij ons vertegen woordigen de leden van de Eerste Kamer de le den der Provinciale Staten. In Belgie toch worden de Senatoren gekozen door dezelfde personendie de representanten kiezenmaar uit hen, die eene zekere som in de directe belasting 1000) betalen en 40 jaren oud zijn. Bij ons is het getal leden bepaald op 39, in Bel gie op de helft van ’t getal representanten. Bij ons zijn tot lid der Eerste Kamer verkies baar insgelijks de hoogst aangeslagenen en dat wel na rato van 1 op 3000 zielen; van eigenlijken census is geen sprake, zoodat de hoogstaangesla- gene in Drenthe slechts even verkiesbaar zou zijn in Noord-Holland. Bij ons is de Eerste Kamer volkomen provin ciaal; in Belgie is de Senaat nationaal. Waarlijk uit de Belgische Constitutie had de Nederlandsche Grondwetgever, die 17 jaar later zijn werk verrichtte, veel kunnen en ook moeten leeren. Het hoofdbestuur van «het algemeene Neder landsche vredebond,” gevestigd te ’s Hageheeft aan de drie thans le Berlijn vergaderde Keizers een adres gerichtwaarin de wensch te kennen wordt gegeven, dat de tegenwoordige bijeenkomst der vorsten mag strekken tot bestendiging van den vrede en tot eene natuurlijke en vreedzame oplossing van alle maatschappelijke vraagpunten. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. In het kamp van Milligen worden niet alleen millioenen vermorst, maar de militaire vertooning kost ook menschenlevens. Een majoor is ten gevolge een val onder zijn paard overleden, en een milicien heeft men zoo ’t schijnt zich dood laten marcheren. Die ongelukkige geniet de treurige eerdat hij beklaagd wordt en dat er verontwaardiging bestaat over zijn dood. O. i. komt beklag en verontwaardiging bij ons volk meestal wat heel laat. Men bewaart die dingen te lang in een foudraaltje en komt er met aansukkelen: après coup. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. De openbare zittingen van het congres der Internationale zijn in de afgeloopen week te ’s Ha ge voortgezet. Ondanks hel streven van velen om agitatie te verwekken tegen die vergaderin gen schijnen deze tot aan de avondzitting van Vrijdag jl. vrij geregeld te zijn afgeloopen. Toen evenwel hadden onstuimige tooneelen plaats. De-discussiën over'een aangegeven voorstel kon den niet geëindigd worden «omdat het rumoer van het publiek dit onmogelijk maakte” Loffelijk is dat bericht niet voor ons publiek het wettigt zelfs het «verachten met groole innig heid,” want ’t blijft toch echt kwajongensachtig in eene vergaderingwaar men als hoorder is toegelaten, den spreker het voortgaan te belet ten door gesis, gegil en gefluit. 't Zijn echte achterbuurts-argumentatiën die zelfs door ’t zingen van volksliederen al zijn ’tdan ook Nederlandsche geen recht van be staan kunnen erlangen. Want ook ’t zingen van nationale liederen argumenteert niet bijzonder veel. zou zijn gegeven aan dit votum, schied. E1-- flcier onrecht is aangedaannoch de eerbied die de regeering moest gevoelen voor het votum der vertegenwoordiging!, schijnen te hebben ge wogen. Kapt. Janssen en de zijnen mogen gebrek blijven lijden en van ’t votum der Kamer schijnt door het tegenwoordige kabinet evenveel notitie te zullen worden genomen, als door het vorige. Oniier zulke omstandigheden acht de K. C. het onvermijdelijkdat ook de tegenwoordige mi nister van oorlog over deze zaak met de Kamer in conflict moet komen’t geen door haar zou worden betreurd. Dat de regeering het ontslag van den kapitein Janssen een rechtvaardige daad zal noemenis bijna niet denkbaarmaar even onbegrijpelijk is ’tdat het zooveel moeite moet kosten om van ’t depart, van oorlog herstel te verkrijgen van gepleegd onrecht. En al ware ’t dan ook dat de treurige consequentie van het circ’im-lo- culie-kantoor meêbracht geen onrecht te her stellen en al meent de regeering dan ook het votum der Tweede Kamer met hooghartige on verschilligheid te kunnen bejegenen, dan nog meent de K. Ct. behoorde zij te letten op de publieke opiniedie zich zoo duidelijk en bij herhaling over deze treurige zaak had doen hoo- ren en bij monde van de publieke pers zoo bij herhaling heeft aangedrongen en ’t nog altijd blijft doen, op herstel van het onrecht, den heer Jans sen aangedaan. TWEE EERSTE KAMERS. NEDERLAND EN BELGIE. Meermalen hebben wij aangetoond, dat de Eerste Kamer in Nederland is óf een nadeelig werkend lichaam óf een overtollig, dat den gang van za ken vertraagt. Terecht heeft een modern predikant-journalist haar genoemd een »remschoen”, al hechtte hij aan die benaming ook eene andere beleekenis dan wij. Hij toch zeide, dat de liberale begin selen in de Staatkunde hem wel aanlachten; wij daarentegen beweerden en beweren nog, dat het geen onder «liberale beginselen” doorgaat al te veel naar eigenbelang en daarom naar behoud zucht riekt. Doch dat daargelaten. Onze Eerste Kamer is wij houden het vol een onding dat het beste werkt, wanneer het niets doet. Zij is geen deel der Volksvertegenwoordiging tenzij op ’t papier. Nogtans kan zonder haar geene wet hoege naamd tot stand komen. Zoo is het ook in Belgiemaar daar is de werkkring der Eerste KamerSénat geheeten eene andere en daar is hare samenstelling op liberalen leest geschoeid; daar kan zy geacht wor den de volkskeuze (lees: keuze der kiezers) uit te drukken. Het is daarbij, dat wij de aandacht onzer le zers wenschen te bepalen. Op den voorgrond moeten wij plaatsen, dat in ons voormalig halfdeel, door Willem I ten ge volge van roekeloos wanbestuur verlorenbij de Grondwet is aangenomen, dal alle macht van ’t volk uitgaat (art. 25), en dat, niettegenstaande priester woelingendat beginsel daar vrij goed is gehandhaafd geworden. Natuurlijk is er op afwijkingen te wijzen en moet men de Belgische machtsbekleeders vol strekt niet voor een keurbende houdenwant ■tL<yzou men zich deerlijk vergissen integen- deel: wij plaatsen de Nederlandsche magistraten, zoowel hooge als lage, op hooger standpunt dan hunne zuidelijke confreres. Veilheid, oneerlijkheid, politieke huichelarij be staat in Nederland, doch gelukkig bij wijze van uitzonderingin Belgie daarentegen zijn die qua- lileiten helaas 1 vrij wel regel. Het is evenwel over zakendat wij spreken en geenszins over personen. Wij bepalen ons lot de Belgische Grondwet. De Wetgevende Macht wordt uitgeoefend even als bij ons, door den koning en de beide Kamers. Het initiatief behoort daar aan alle drie. Reeds dat is een groot verschil. In Nederland bezit de eerste Kamer geen ini tiatief, en de wijze van samenstelling (die niet deugt) in aanmerking genomen, is dat goed. Het niet-toekennen van een recht aan iets, wat veikeerd is, maakt dat iets wel minder slecht, doch vergoelijkt het evenwel niet. De Belgische Senaat heeft het recht van initiatief, doch wanneer zijn voorstellen betreffen het bud- Aan eene hedenmiddag zegt de Prou. Gron. Ct. dd. 7 dezer door ons ontvangen particu liere correspondentie uit ’s Hage over de vergade ring der Internationale van gisteravond ontleenen wy het volgende «Voorts heeft zich een merkwaardig maar niet te verwonderen, tooneel voorgedaan. Verheelt u een volie zaal; aandrang van pnbliek van buiten op groote schaal Lion (de hoofd redacteur van het Dagblad) is aanwezig en 1 zich in ’t politie-compartement neergezet, neer, ge moet u ^begeven naar journalisten,”” io dv k.cd ~v... - gen, en ’t antwoord der vergadering is: ««Weg met Lion, de zaal uit! Ailonsaangepakt Nogtans bleef Lion onder bescherming der sterk vertegenwoordigde politie. Toen ging v. d, Hout, met het Dagblad van gisteravond in de hand aan ’t lezen en critiseren op zulk eene vreeselijke wij ze, dat men de grootste ellende te gemoet zag. Bij den aanvang van hel nieuwe parlementair jaar, op 16 dezer, meenden wij onzen lezers geen ondienst te zullen doen met te vermelden wie ministers en wie leden der Tweede Kamer zijn. Ministerie. Buitenlandsche Zaken mr. I. H. L. A. baron Gericke van Herwijnen Justitie mr. G de Vries; Binnenlandsche Zakenmr. J. H. Geertsema MarineL. G. Brocx Finantiën mr. A. van DeldenOorlog: graaf ven Limburg Stirum; Koloniën: I. D. Fransen van de Putte. Leden der Tweede Kamer. Groningenmr. S. van Houten Zuidhorn mr. E E. J. B. Cremers; Appingadam: mr. D. de Ruiter Zijlker en dr. W. J. A. Jonckbloet Assenmr. H. J. Smidt en mr. L. Oldenhuis GratemaLeeuwardenJ. K H. de Roo en S. HingstSneekA. Moensmr. S. Wijbenga en dr. W. H. Idzerda; Dockum: mr. W. A. Bergsma en mr. S. W. H. A. van Beijma thoe Kmgma; SteenwijkC. M- Storm van ’s Gravensande; heeft i Zwolle: mr. A. van Naamen van Eemnes en mr. Me- J. A. Sandberg; Almelo: mr. B. Brouwer en mr. de tribune der G. M. van der Linden; Deventer: mr. P. Blus- is de kreet van een der aanwezi- sé van Oud-Alblas en mr. G. D. G. Dumbar; Zut- phen mr. Jb. Dam en mr. L E. Lenling; Arn hem mr. J P. J. A. van Zuijlen van Nijevelt en mr. W. 11. DullerlNijmegen; J. A G. A. van Nispen van Sevenaer en mr. G J. A. Heij- denryckTielmr. D. J. Mackaij en mr. G. H. van Lijnden van Sandenberg; Amersfoort: mr. G T. van Hardenbroek en mr. J. W. van Loon; Toen v. d. Hout in goed Hollandsche gezegd, die eerst in behandeling. chie van VoorlhuysenHoorn K. de Jong en 1 gemeend nebben dat door de tegenwoordige re- geering dan toch zoo spoedig mogelijk gevolg I 1 I uuu -- - - SMEklB COURANT 2t.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1