GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. MEEWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE N. B 1 NNENLAND. BUITENLAND. 1872. No. 76. R G AN Z E V E 'N-E N-T WINTI 21 SEPTEMBER DE TROONREDE. State n-G e n e r a a 1. I r U t.vi y/VJ SNEEK, 20 September. !ept. EERSTB.KAMER. Zitting Donderdag 19 Sept. J '8 1* OVERZICHT. 37 r langer, als zijnde onnut, willen gediend zijn 1 J Z8 2 Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 's 1 k. ite’t .50 Z8 Z8 '8 .40 ,20 .30(a) .30 ,9 .28 loor oor cor .17 oor oor oor ,40 37 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7J/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. F, jr, au. ■132 V ren, I Mosselmans hopendat wraakzucht niet bepaald in zijn karakter ligten bedaard nadenken wel beneden zich achten, Indien ds. Mosselmans derhalve het adres van SNEEKER courant. 60, Aar- den overbrengen der runderpest uil Rusland en elders ^en zon(ler dat zij tot stand zijn gebracht in Nederlandzoo niet te belettendan toch zoo i i AxrDr/TF nflnm'inrl en stukken zijn ingeko men. Tot voorzitters der afdeelingen zijn geko zen de hh. van der Linden Heemskerk Bz., de Brauw en Kappeijnelot leden der commissie voor het adres van antwoord op de troonrede de hh. van NispenHeemskerk Bz., de Lange van Kuyk en Kappeijne. Morgen middag te 3 worden aangebeden. De brave majoor F. A. II. Tergau van het 4de bat. Ie reg. infanterie, te Leeuwarden in garni- soen, is op zijn verzoek op non-aclivileit^gesteld. Dinsdag middag is te Amsterdam, in den ou derdom van ruim 82 jaar, overleden de bekende philantroop, de heer W. H. Suringar, lang mogelijk te verhinderen. Te veelomdat uit de troonrede voldoende blijktdat de regeering niet voornemens schijnt te zijn zich met de herziening van ons ellendig belastingstelsel te zullen bezig houden maar het bij het oude zal laten. Waarom anders den toe stand der geldmiddelen geprezen onder vermel ding dat de belastingen meer opbrengendan voorheen Zee- en landmacht kwijten zich van hare ver plichting sloffelijk Van de zeemacht kan dat waar zijn maar van de landmacht Heeft men dan het reeds ge beurde vergeten en ook de schandalendie nog dagelijks voorvallen Wanneer men bedenktdat de Janssen-zaak nog zwaar drukt op het eergevoel van al wie Nederlander is en wat er voor een paar dagen weder te ’s Bosch bedreven is door officieren dan moet men toch wel blind zijnom te kun nen beweren, dat de landmacht zich ^loffelijk” van hare plichten kwijt Indien trouwens de betrokken minister daarvan overtuigd waredan zou hij niet kunnen spreken van de noodzakelijkheid van verbetering in samen stelling en »g e h a 11 e” van die landmacht In verband daarmede zal de militiewet herzien worden. Geld veel geldzal er noodig zijn voor leger en' vestingwerken somtrent welker noodzakelijk heid geen verschil van gevoelen bestaat.” Is de minister van oorlog dan de eenigedie niet weetdat daarover juist zeer groot verschil van gevoelen bestaat en dat er honderdduizen den in den lande zijndie van geen vestingen In de Kamer is bij den aanvang der zitting door den minister van justitie namens het kabi net het woord gevoerdom het ministerie bij de kamer in te leiden. Het heeft zegt de minis ter zijne gewichtige taak aanvaardin de overtuiging de beginselen te zijn toegedaandoor de meerderheid der vertegenwoordiging beleden, en doet wijders een beroep op ondersteuning en medewerking in de afdoening van daarvoor vat bare puntendie in de troonrede vermeld of na der zullen worden ingediend. De president der Kamer bedankte den minister voor deze toespraakterwijl daarna het adres van antwoord op de troonrede paragraafsgewijze be handeld enna korte discussies over enkele pun ten, met algemeene stemmen werd aangenomen. De heer Geertsema verklaarde dat maatregelen tot beperking van den in- en doorvoer beraamd wordentot wering der verspreiding van besmet telijke veeziekte. Daarna is de kamer op recès gescheiden. Een nieuw parlementair jaar is dan weder be gonnen en de koning heeft voor de 24 maal van zijn leven de Kamers geopend met de gebruike lijke troonrede. Heeft de inhoud er van ons voldaan Neen. Die rede bevat te veel en te weinig. Te veelo. a., wat aangaat het klaarblijkelijk oordeeldat van het voorkomen en tegengaan van ziekten onder het vee genoeg gedaan is, ter- ledige scheiding van Staat en Kerk en nog wijl met geen woord gerept wordt van maatre gelen die zullen genomen worden teneinde het ure zal de begroeting Dinsdag hebben de beide Kamers hunne werk zaamheden hervat. In de Eerste Kamer heeft den heer Bijlandt het presidium aanvaard, die de ver wachting koesterde dat belangrijke onderwerpen zouden worden behandeld- In de Tweede zyn de heeren Blussé en van Rees beëedigd en zijn voorts tot kandidaten voor het presidium geko zen eerste Dullerttweede ’s Gravezande en derde Gremers. Door het kiescollege der Herv. gemeente al hier, is, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. J. M. Kolff en voort durende door het bedanken van den heer A. G. SegersWoensdag jl. het volgende twaalftal predikanten opgemaakt P. J. Hoedemaker te Veenendaal, met 24I. Ippius Fockens te Schar- negoutum met 23, E. F. Kruijf te Velp, met 24, E. A. G. van Hoogerhuijzen te Steenwijk, met 25, W. Koelman te Katwijk a/d Rijn, met 24 F. G. Magendans te Slijk-Ewijk, met 25, A. Gou- vée te Barneveld, met 25, J. Noordink te Olde- broek, met 21, A. W. Creutzberg te Vlissingen, met 23, W. Zeegers te Alphen a/d, met 21, J. J. A, Ploos van Amstel te Hilversum, met 19 en J. G. Eijckman te Kerkwijk, met 23 van de 35 uitgebrachte stemmen. De najaarspaardenmarkt was Woensdag jl. hier vrij druk bezocht. 170 paarden en 24 veu lens waren aangevoerd. Prijzen werden besteed voor paarden van ƒ80 tot 150, voor veulens van 60 tot 140. De handel was traag door de hooge prijzen. hoop ten minste die op het tot stand komen er van wordt uitgedruktis niet bemoedigend. De kiesbevoegdheid zal uitgebreidd. i. de census verlaagd worden. Meer kan de regeering ook niet doenmaar het is en blijft een palliatief en is geen afdoend geneesmiddel tegen de kwaal. Van inkomstenbelasting is geen sprakeen dat is te weinig. Even hetzelfde geldt van het zwijgen over een Wet op de schutterijen op de koperen pasmunt, herziening van het kadasterhet doen ophouden van de O. I. knevelarijenhet herstellen van ge pleegd grievend onrecht (bijv, zaak-Janssen), vol- i_j:--c... rz - zoo vele andere zaken die dringend voorziening ver- eischen en in bijna elke troonrede vermeld wor- t, maar over welke in deze een verontrustend stilzwijgen wordt bewaard. Maar laten wij afwachtenen hopen dat het Ministerie Thorbecke’s voorbeeld zal volgen: wei nig belovenmaar veel doen Gedeputeerde Staten van Friesland hebben uit spraak gedaan in de zaak van een nieuwjraads- lid te Bolsward, die bij het onderzoek zijner ge loofsbrieven niet werd toegelalen daar hij toen brandmeester was. Den volgende dag bedankte hij voor de laatste betrekking en kwam bij Ge deputeerde Staten van de uitspraak des raads-pn hooger beroep. Gedeputeerde Staten ^hebben met 4 tegen 3 stemmen het raadsbesluit gehand haafd. Of is het reeds zóó ver bij dat departement gekomen, dat wat de chef er van goedvindt, voor volksovertuiging moet doorgaaneven als een ander Lodewijk XIVop een ander terrein uitsprekende vl'etat c'est moi," Dat alles is te veel. Met genoegen daarentegen lazen wij de belofte van eene Wet op het hooger onderwijs, van stuks gewijze verbetering der Wetboeken en van het plan om de gemeenschap op Java uit te breiden. Aan de invoering eener nieuwe rechterlijke in richting schijnt hel Ministerie te wanhopen. De o iVO- I er- De president der Fransche republiek heeft met familie en gevolg een uitstapje gemaakt naar Havrewaar hij met bijzonder veel onderschei ding schijnt te zijn ontvangen, ’t Manneke was althans in zijn schik toen hij van daar te Trou- ville terugkeerde. In ’t laatst dezer week dacht hij naar Parijs te vertrekken om aldaar voor eeni ge weken in het palais de l' Elysée zijn verblijf te houden. Thiers moet zich thans ijverig bezig houden met het in gereedheid brengen van eene bood schap aan de nationale vergadering. In dat stuk zouden alle buiten- en binnenlandsche vraagstuk ken, het constitutionele niet uitgezonderd, behan deld worden terwijl men, bij de indiening daar- van tevens bet voorstel verwacht tot benoeming Thiers schijnt alzoo bij de aanstaande herope- de door hem teruggezondene courant vergeten is, wetgevend lichaam met veel woorden en vele be- dan strekt het feit »dat hij zulks beneden zich acht” niet in ’t minst tot bewijs dat er geen hatelijkheid heeft opgestaan. Is dit zoo geweest (’t geen wij natuurlijk niet kun nen beslissen) dan doet zulks tot de hoofdquaes- tie naar onze meening wel degelijk iels af. Niet tot de hoofdquacstie die voor de rechtbank werd behandeld maar wel tot de hoofdquaestie waar mede de publieke opinie zich heeft bezig te hou den. Want waar bijna ieder genegen isden steen op dr van Vloten te werpen en ds. Mos selmans als een soort van martelaar te beschou wen daar eischen billijkheid en waarheidsliefde wel degelijk, daleens nagegaan worde of die al gemeene sympathie aan de eene zijde wel ver diend is. Die dit ontkentdie is nooit in zijne jongensjaren diep verontwaardigd geweest wanneer een der kameraden straf had gekregen voor het slecht maken van een werk dat aan een ander die het had nageschrevende loftuitingen des meesters verschafte. Welnu, wanneer wij op hel oogenblik met dr. van Vloten en ds, Mosselmans als jongens op de school der publieke opinie verkeerdendan zou den wij na afloop der lessen op de speelplaats zeker geen partij trekken voor ds. Mosselmans. TWEEDE KAMER. Zitting Donderdag 19 September. 1 In de zitting van heden heeft de heer Dullert het presidium aanvaard met de inroeping der ondersteuning en medewerking van de leden der Kamerdaarbij de aansporing voegende om veel af te doen. Veel beter dan reglementaire bepa lingen zeide hij zal een juiste opvatting onzer roeping en den wensch om veel ten alge- meenen nutte tot stand te brengentot het doel leidenom den bloei en de welvaart van Neder land te bevorderen. Bij de mededeeling van een schrijven van den zoon van den heer Thorbecke, wegens ’t overlijden van zijn vaderheeft de voorzitter een warm woord van hulde gebracht aan den overleden staatsmanwaaraan Nederland groote verplich ting had, terwijl zijne nagedachtenis bij ons in eere zal blijven. Een aantal ontwerpen 100 Men schrijft uit Leiden dd. 11 September De heer Mosselmans, die'door dr. van Vloten belasterde dominé, verklaart in de N. R. Ct. in een repliek aan den advekaat Knottenbelt, dat hij geen hatelijkheden op een adres heeft kunnen zetten omdat hij zulks beneden zich acht. Wij vinden hier voorwaar een vreemde opvatting van de zondigheid der menschenkinderen. Wanneer men datgene wat men beneden zich acht niet kon doen, dan zouden wij met Camphuyzen kunnen zeggen, ’’waar deez’ aard’ een paradijs.” Immers men moet al een verstokte booswicht zijn om een slechte daad wetende dat zij een slechte daad is, niet beneden zich te achten en toch maakt men er zich dikwijls aan schuldig omdat men door bij-oorzaken medegesleept wordt. Zoo heeft ds. Mosselmans uit persoonlijke geraaktheid (men zegge ons niet, dat voor zijn prestige bij de gemeente eene gerechtelijke vervolging noodig was) dr. van Vloten voor het gerecht gedaagd en toch zal dominé Mosselmans wel in de eerste plaats toegeven dat wraakoefening geen edele handelwijze mag genoemd worden. Indien hij derhalve het schrijven van een hate lijkheid op een adres reeds beneden zich acht dan zal hij dit een wraakoefening als die voor de Deventer rechtbank is afgespeeldzeker nog veel meer moeten doen. En toch heeft hij er zich aan schuldig gemaakt. Waarom Omdat een bijkomende oorzaakb. v. driftboosheid verontwaardiging of iets dergelijks er hem toe heeft aangezet. Wij willen ten minste voor ds. dan moet hij haar bij van een vice-president. Thiers schijnt alzoo bij de aanstaande herope ning der zittingen van de Nat. Vergadering het MOlll!l^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1