GEMEENTE UN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE 2J Kalvermarkt 1 BU IT E N L AN 0. BINNENLAND. 1 kt 1872. No. 79. Z E V E N-E N-T W I N TIGS T E J zY A R G A. N G. 2 OCTOBER WOENSDAG TE SN EEK. iïlaandag 7 October 1872. Kennisgeving. lien ?n. 1,00 Sept r >1 1 OVERZICHT 1 SNEEK, 1 October. O' k en Ai Wia Hijlkjt lekaiBf tra ei Sak jr. ei ns van Klaas ■ns. - te Ou mni ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. weinig re- verlicht zoodat de huizen enz. duidelijk te voorschijn kwa men. Dat licht kwam op in ’t westen en bewoog zich zeer snel in de richting van het oosten. 35 V2, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sb EEK brengen ter algemeene kennis, dat de KALVERMARKT in die Gemeente dit jaar invalt op Sneek 21 September 1872. I1AMERSTER DIJKSTRABurgemeester, II. FENNEMA, Secretaris. 55% 55 87% 10 25% il% )8% )8% 85% 33% 59% Volgens de te Deventer verschijnende couran ten is het getal der solicitanten voor de betrek king van kastelein in de sociëteit «de Hereeni- ging’ aldaar reeds tot ruim 400 gestegen. Op het verspreidde berichtals zou de hoofd redacteur van het Haagsche Dagblad worden vervangen door den heer Rusken Huetantwoordt genoemd blad als volgt»Daar wij vrij po sitief weten, dat dit alles nu reeds voor de tweede maal met eenige maanden tusschenruimle verspreid van het begin tot het einde onwaar is, raden wij het publiek aan, geen geloof aan soortgelijke verzinsels te slaandie alleen dienen om te doen uitkomen wat de verspreiders er van gaarne zouden zien gebeuren.” In de gemeenteraads-vergadering van gisteren is door den Voorzitter mededeeling gedaan van de benoeming van den heer P. C Buijterse, Rijks- veearts te Oosterbeekals veearts voor Sneek en Wijmbritseradeel. De benoemde zal tegen No vember e, k. zijne betrekking aanvaarden. In die vergadering is tevens het besluit geno men 1°. tot het heffen van rechten voor het ge- De Standaard, over Neêrlands schatkist schrij vende zegt, dat wij geen goedkoope Staatshuis houding hebbenomdat hier een gezin van man, vrouw en vijf kinderen, in ’tjaar ƒ450 verdie nende, daarvan bijna 250 aan de schatkist moet opbrengen. Wij leven als in Engeland zegt de Stand aard. De vraag is nu maar of we rijk genoeg zijn om te leven gelijk we doen en die vraag be hoort ook gedaan te worden door dat gedeelte onzer bevolking ’t welk van zijn Christelijke be lijdenis professie maakt. bruik van publieken gemeentegrond en 2°. lot heffing van rechten voor het gebruik der publieke kadenwallen en wateren een en ander volgens vastgesteld tarief en om, behoudens de veteischte kon. goedkeuring, met 1 Januari 1873 in wer king te treden. Voorts is in behandeling gekomen eneenigs- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. In de Franse he dagbladen is sprake van het voornemen van een aantal leden van het rech ter- en linkercentrum om een voorstel te doen Thiers levenslang tot president te benoemen. Het is natuurlijk dat dit plan veel tegenstand onder vindt vooral bij leden der linkerzijde. ’t Is dan ook een allerdwaast plan, wat het be ginsel aangaatalhoewel ’t misschien ten slotte in casu in de uitvoering niet zoo erg gevaarlijk zou zijn, als men den leeftijd van den tegenwoor- digen president in aanmerking neemt. Ook voor ’t vice-presidentschap hebben de bla den reeds een soort candidaten-lijstje gemaakt waarop prijken Grévy, de hertog van Aumale Casimir Périer en Gambetta. Grévy en Périer zouden de meeste kans hebben indien er werkelijk eene keuze zal moe/en geschieden wat nog eerst moet worden uitgemaakt. De Haagsche correspondent van de lemps meent dat het aangekondigde wetsontwerp betreffende de nationale militie veel tegenstand in de Kamer Te Rotterdam heeft een damwedstrijd plaats gehad tusschen de Amerfoorsche en de Rotter- damsche damclub. De eerstgemelde heeft zes van de zeven partijen gewonnen. De heer Fop Smit gaf een souper ter eere van de overwin naars. na den 4 Januari Aan mevrouw Elise van Calcar is de eer te beurt gevallen, door de »Vereeniging tot bevor dering van fabrieks- en handwerksnijverheid” met goud bekroond te worden voor haar ant woord op de door genoemde Vereeniging uitge loofde prijsvraag: «Hoedanig moet het onderwijs en de opvoeding der meisjes worden geregeld om de vrouw in staat te stellenongehuwd le vende, zelfstandig in eigen onderhoud te voor zien engehuwdzegen en welvaart in het ge zin te verspreiden zins gewijzigdaangenomen, het door de betrek kelijke commissie ingediende onlwerp-reglement voor het O. B. Weeshuis alhier. Volgens het nieuw reglement kunnen alle weezen nagelaten door ingezetenen dezer gemeente op kosten in- of van het gesticht worden verpleegd. Het getal Weesvoogden tot nu toe uit drie bestaande is daarbij uitgebreid geworden tot zeven. Nog is door den gemeenteraad toewijzend be schikt op het adres van de Wed, S. K. Miedema betrekkelijk de opneming van drie harer klein kinderen in het O. B, Weeshuis. Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op de openbare vergaderingvan wege de af- deeling Sneek der Friese.'te Werklieden-Vereeni- ging, Zaterdag avond e. k. in de Concertzaal al hier te houden. (Zie achterstaande annonce). Het zal de Sneeker Afdeeling zeker aangenaam zijn door een flinke opkomst van het publiek op nieuw het bewijs te mogen ontvangen, dal er ook in onze gemeente velen gevonden worden die waarlijk belangstellen in het lot van den werkman en de middelen die tot verbetering daarvan kunnen leiden gaaTne zullen hooren be spreken en meê bespreken. Onze gemeente heeft Zaterdag jl. een be zoek gehad van den kommissans des konings in deze provincie. Ook de gemeenten IJlst en Rau- werderhem werden op dien dag door hem be zocht. Bij de Zaterdag, van wege het gemeente bestuur uitgeschreven harddraverij met paard en chaisin bet Haagsche Bosch, ter gelegenheid der landbouwfeesten, is de prijseen zilveren koffie- en theeservies uitgeloofd door de gemeen te behaald door het paard van den heer J. Roo- da alhierpikeur Hijlkematerwijl de eerste premie150 guldenwerd behaald door het paard van den heer Krol, van Noordwolde, gere den door denzelfden pikeur. zal ondervinden, want de afschaffing van plaats vervangers en nummerverwisselaars is een indi rect middel om de algemeene dienstplichiigheid in te voeren. En toch zal op deze wijze dit stel sel eerder ingang vinden dan wanneer het zon der omwegen werd voorgesteld. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, brengen ter kennis der belanghebben den dat in hunne vergadering van heden, zijn uit geloot van de Geldleening ten laste dier gemeen te van 1842 (rente 4%) en van 1844 (rente 4*/a%) r ieder oorspronkelijk groot 50,000 de obligatien No, 18 van de eerste en 82 van de tweede dier leeningen. Het Ruisgezin bevat de volgende kennisgeving: «Aan het bureau van dit blad zijn vijfhonderd gulden gedeponeerd, uit te betalen aan de redac tie van het Handelsblad, het Vaderland, of aan wie ook, die het gebeurde te Lourdes en Salette op grond van een of ander feit als onwaarschijn- lijk of ten minste twijfelachtig bewijst. Een enkel feit is voldoende.” Vrijdag avond te zeven uur werd te Assen en in den omtrek een zeer opmerkelijk luchtver schijnsel waargenomen. Bij donkere betrokken lucht en een gen werd de hemel eensklaps helder Aan Thiers wordt het voornemen toegeschre ven om de portefeuille van openbare werken j die tot nu ton altijd nog tijdelijk in handen was van Teisserienc de Bord op te dragen aan den legilimistischen afgevaardigde de Froutou. Een door Victor Hugo geschreven brief, met het doel, om dien op een der banketten, ter bladen is een schipper tot drie maanden eere der eerste republiek te (houden, te doen voorlezen, bevat o a. het volgende «Gij verlangt mijne tegenwoordigheid op Uw feest. Mijn tegenwoordigheid is mijn gedachte. Veroorlooft mij dan in Uw midden te spreken. Vrienden, laat ons erop vertrouwen, dat wij niet zoo overwonnen zijnals men wel denkt. Laat ons tegenover do keizers, drie datums stel len 11e Juli die de Bastille omverwierp en vrijheid beteekent; 10 Augustus, die de Tuiïle- riën ontkroonde en gelijkheid beteekent; 21 Sept., Sept., die de republiek uilriep en broederschap beteekent. Deze drie ideën kunnen iriomfeeren over drie legers. Zij zijn sterk genoeg om alle monsters aan te kunnen; zij kunnen in één woord saam- gevat worden: revolutie. De revolutie is een groot temmer en zoo de Monarchie haar leeuwen en tijgïrs heeft, wij hebben onze jachthonden Na iets gezegd te hebben over Nimrod, Vol taire CambijzesDantonAttila en Mirabeau in verband met de tijdsomstandigheden, eindigt Victor Hugo met den volgenden toast «Mogen onze lijdelijke regeerders niet verge ten, dat men aan Siberie Spandau, Speelberg Lambessa en Cayenne de Monarchie kent. De Republiek kent men aan de amnestie. Ik stel U voor te drinken op de amnestie, die alle Fran- schen en op de Republiek die alle menschen tot broeders zal maken 1” Niet alles wat Victor Hugo zegt, is schoon zooals men ziet. In eene Donderdag te Parijs gehouden zitting der permanente commissie is het vrij levendig toe gegaan ter gelegenheid van een debat, gevoerd over de handelwijze der regeering ten aanzien der adressen door de republikeinsch gezinde al gemeene raden aan Thiers gericht. Verscheide ne leden dier commissie spraken van wetschen- nisterwijl zelfs een enkel lid den heer Thiers beschuldigde het tractaat van Bordeaux te heb ben geschonden. Of dat alles is geweest wat in bedoelde zitting behandeld werd, weten we niet; is dit wél het geval, dan moet men zeggen, dat de bijeenkomsten dier commissie al zeer vruchtbaar zijn, en dan is ’t maar goeddat ze hare zittingen tol over een veertien dagen verdaagd heeft. De aanvullingsverkiezingen voor de Nationale Vergadering zijn bepaald op 20 October e. k. Gambetta zet zijn tocht door Savoije voort en schijnt er propaganda te maken als ten min ste het «toejuichen” van toasten, ingesteld op de onverstoorbare verbindtenis mei Frankrijk, iels te beteekenen heeft. Eindelijk zal de d u i t s c h e regeering dan ook handelend optreden tegen den weerspannigen bis- schop van Ermeland. Deze toch heeft van den minister van eeredienst een schrijven ontvangen waarbij den bisschop aangekondigd wordt, dat de regeering de betaling van gelden uit de staatskas tot nader order zal staken. Deze maatregel wordt in bedoeld schrijven hierdoor gemotiveerd, dat de regeering verklaart, niet langer de verantwoor delijkheid op zich te durven nemenom uit de kas van den staat«aan welks wetten de bis schop zich niet onvoorwaardelijk heelt onderwor pen de gelden voor ’s bisschops onderhoud te betalen. De motiven zijn zoo helder als glas en ’t is dan ook maar alleen wat erg vreemd, dat men zoo lang gedraald heeft met het uitspreken daar van en met het straffen van den weerspannige. Nog eenswaar de een of ander burger zich ook maar iels veroorlooft, wat naar verzet zweemt, of daaronder te brengen is, daar is ’t oogenbiik- kelijk veingesperrtEen curieus staaltje daar van vinde hier een plaatsje: «Te Berlijn zoo vermelden verschillende Dat de Kapitalentegen afgifte der Oorspron- kelijke Obligatien en der onverschenen Coupons, kunnen worden ontvangen ten Kantore van den ontvanger der gemeente 1872. Sneek den 21 September 1872. I1AMERSTER DIJKSTRA Burg. II. FENNEMA Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen, door deze, ter ken nis der ingezetenendat op Woensdag den 13 November e. k., van ’s voormiddags elf tot 's na- middags één uur op het gemeentehuis alhier de vergadering zal worden gehoudenter aan vulling van de plaatsen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijnen wel de heeren Johannes Ilal- bertsma Jacob van Driessen en Jan Houwink dat de lijst der kiesgerechtigdenvoor een ieder, ♦•ter inzage op de Secretarie dezer gemeente is nedergelegden dat de bezwaren tegen die lijst, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, bij het gemeentebestuur kunnen worden ingeleverd. Sneek den 1 October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. COLTRAP s\i: :harnj IM. J Offl 4 37 5,46 6,20 4,3Ü(i 7,30 8,9 8,28 door door door 9,1 9.17 door door door 9,40 9,37 J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1