GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE B I N N E N L A N D. ËN. I 1872. No. 82. ZATERDAG State n-G e n e r a a I. 12 OCTOBER VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, op Maandag den 14 Oct. 18 72, ’s voormiddags 10 uur. Kennisgeving. w IJS I PREVENTIEVE GEVANGENIS. 1. t ‘4 1 1 bij 5 DIV. wen- T W E E D E KAMER. Zitting van Woensdag 9 October. 31 k. 19 00 Zitting van Donderdag 10 October. 1. zoo rkes He ra en Har- Har- acht- Fok over- ries Boer, 225 eren, Var- irden :hou- aan- van een ge- >rie- ulp- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. iliteit «2.— de Commissie van Toezicht va- >ct. 137 >,46 5,20 1.30(a) ƒ30 5,9 >.28 door loor loor 9,1 ).17 loor loor loor 1,40 .37 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. •'4 F Onder het «pluksel” van den Ned. Spectator wordt medegedeeld dat de heer Heemskerk Az. «in 1855 en 1856 voorzitter was van de Amster- damsche afueeling der Vereeniging van Consti- tutionelen.” Deze mededeehng wordt gegeven naar aanleiding hiervandat de heer Heemskerk Az. verzekerd heeft nooit hd van de Amstel-So- cieteit geweest te zijn. «Tusschen de beginselen van deze Vereeniging en die der Amstel-Sociëteit" wordt in den Ned. Spectator gezegd «heeft nooit iemand eenig essentiëel onderscheid kunnen zien, terwijl de groote meerderheid barer Am- sterdamsche leden ook leden van de vroegere Amstel-Societeit waren geweest." De min. v. just, heeft bepaalddat de veroor deelden tot eenzame opsluiting voor één jaar en daarboven voortaan hun straf uitsluitend zullen ondergaan in de cellulaire gevangenissen te Rot terdam Amsterdam en Utrecht. In de heden gehouden zitting heeft de minis ter van koloniën het Oost-lndisch tarief breed voerig verdedigd, wat betreft zoowel de vermin dering van het normaal invoerrecht als afschaf fing der differentiële in- en uitvoerrechten. Na eenige re- en duplieken en nadat de heer van Lijnden de wet bestreden en de heeren Biussé en de Bruijn Kops haar verdedigd hadden zijn de aigemeene beraadslagingen gesloten. Art. 1 met het amendement van den heer Brediusis daar op in discussie gebracht. Morgen voortzetting. In 1871 zijn hier te lande veraccijnsd 170,944 runderen (waarde bij de ƒ18 mililoen), en 99,834 kalveren (waarde ruim ƒ21/, millioen), ter geza menlijke waarde van ƒ20,424,198. Door de Rechtbank te Almelo is bij vonnis van 26 Sept. jl. eene veroordeeling tot cellulaire ge vangenisstraf van zes maanden en tot twee geld boeten van 25 uitgesproken tegen een persoon uit Borne, die zich den 27 Augustus jl. aldaar had schuldig gemaakt aan het inwerpen van glas ruiten in de woning van den fabrikant Spanjaard en aan beleediging van een rij ksveld wachter. het verblijf in den vreemde is niet zoo aange naam. Bannissement was voorheen dan ook de meest aigemeene straf. Waar het diefstal geldt is het daarenboven niet zoo moeielijk het geslo- lene van den dief-balling in den vreemde terug te krijgen terwijl in geval van misdaden tegen personen met de meeste Staten tractaten van uitlevering bestaan. Tegen de geheele afschaffing van de preventieve gevangenis kan bij de liefhebbers van het straf fen geen bezwaar bestaan, omdat de wrekende gerechtigheid toch zonder haar naar hartelust in de vrijheid der schuldigen kan rondhaspelen. Ook uit een finantieel oogpunt beveelt zich de afschaffing aan. Er is wellicht geen kwaaddat voor de vrij heid en den goeden naam der burgers zoo na- deelig is als de preventieve gevangeniser is te vens geen rechtsmiddel dat zoo ondoelmatig is als dit, of zoo partijdig kan worden aangewend. Preventieve gevangenis kan toegepast worden, wanneer er gegronde vrees bestaat voor de vlucht van den beklaagde, d. i. verdachte van een cri mineel feit, of van diefstal, oplichtingmisbruik van vertrouwenverwonding, bedelarij en land- looperij. Binnen 6 maal 24 uur wordt de gevangenne ming verklaard goed of kwalijk geschied te zijn. Intusschen kan het Openbaar Ministerie zich tegen de loslating van den gearresteerde verzet ten en heeft het dat gedaan, dan kan de ver- dachte nog 11 maal 24 uur op de bevestiging van hel vonnis tot zijne in vrijheidstelling wach ten. Iedereen kan derhalve gedurende zeventien vol le dagen pour le bon plaisir van de Rechterlijke Macht van zijne vrijheid beroofd worden. Mocht er evenwel goed gevonden worden den zoogenaamd verdachte langer te houden, dan gaat dat zeer gemakkelijk de gerezen bezwaren zijn niet naar genoegen rechtens uit den weg geno men is dat echter geschied niets belet, dat er nieuwe bezwaren zich voordoen. Terwijl het voorloopig onderzoek voortduurt blijft de verdachte in hechtenis en zoo’n voorloopig onderzoek kan zeer lang durenindien het een onschuldige geldt. Eindelijk valt op zijne onschuld niet langer iels af te dingen en wordt de man ontslagen of vrijgesproken. Intusschen heeft hij «gezeten” en dat is genoeg om hem voor schuldig te doen aanzien. Wie gezeten heeft, dien moet men mijden, zoo niet als de pest, dan toch als iets, dat er op gelijkt. De goede naam is weg, en, zoo de onschuldig bevondene geen rentenier is, zijne kostwinning er bij want zijn zaken zijn verloopenin zijne plaats is een ander aangesteld; en buitendien: met wie «gezeten” heeft geen gemeenschapgeen I omgang, geen handel 1 Op hem rust een smet I die hij niet kan uitwisschenhij is in zeker op- I zicht burgerlijk dood. Wij willen volstrekt niet beweren dat de ge- I vangenneming dikwijls of zelfs enkele malen een gevolg is van haatwraakneming of zoo iels I doch laat zij altijd maar te wijten zijn aan ver keerde inlichtingen slecht doorzicht, gebrek aan kennis of wat dies meer zij het is voor hem dien zij trefthetzelfde. Hij is in de meeste ge vallen zedelijk en stoffelijk geruïneerd. In tijd van staatkundige beroering kan het stel sel van voorloopige inhechtenisneming een af schuwelijk middel worden in de handen van het bewind of in die van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Niels belet de staatkundige tegenstanders pre ventief in hechtenis te stellen. In de heden gehouden zitting is de aigemeene discussie over hel Oost-lndisch tarief aangevan gen. De heeren Nierslraszvan Zuijfen, Heems kerk 's Jacob en Hoffmann warenofschoon met eenige nuances, tegende heeren Gevers Deijnoot en Mirandolle bepaald vóór het regee- rings-ontwerp. De heer Rutgers wil amendemen ten afwachten de heer Bredius is voor een ge heel porto franco de heer van der Linden wil vrij verkeer tusschen het moederland en de ko loniën en een invoerrecht van 5 percent voor vreemd fabriekaatde heer Heijdenrijck laat zij ne stem afhangen van de beantwoording eener speciale vraag. Morgen is de minister van kolo niën aan het woord. Op de vestingwerken van Maastricht staan nog eenige honderdduizend hoornen. Waarom die niet verkocht PUNTEN TER BEHANDELING. Resumtie der notulen. 2. Procesverbaal van verificatie der Gemeen tekas. 3. Voorstel van op het M. O. nopens de voorziening in de cature van leeraar G. aan de H. B. School. 4. Idem van heeren Voogden van het O. B. Weeshuis tot eervol ontslag van de linnenmoeder in dat gesticht. 5. Rapport der Gas-commissie, omtrent het adres van J. H. Schilstra c. s. om verbetering der verlichting langs hunne woningen aan de Geeuw. 6. Idem van de Wed. T. Sevensma, om een stuk land uit de hand te huren. 7. Idem van den heer C. Koning Altmann om eervol ontslag als leeraar aan de H. B. School. 8. Rapport omtrent de begroolingen voor de Aigemeene Roomsch Gatholiek Parochiale en Israëlitische armbesturen en van den Schutters raad, alle voor 1873. 9. Ontwerp-besluiten tot subsidiëering van armbesturen. 10, Vaststelling van reglementen voor de lage re scholen, 11. Mededeehng van ingekomen stukken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen, door deze, ter ken nis der ingezetenendat op Woensdag den 13 November e. k., van ’s voormiddags elf tol ’s na middags één uur op het gemeentehuis alhier de vergadering zal worden gehoudenter aan vulling van de plaatsen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijnen wel de heeren Johannes Ilal- bertsma Jacob van Driessen en Jan Houwink dat de lijst der kiesgerechtigden, voor een ieder ter inzage op de Secretarie dezer gemeente is nedergelegden dat de bezwaren tegen die lijst, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, bij het gemeentebestuur kunnen worden ingeleverd. Sneek den 1 October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. De voorstanders brengen, onder meer argumen ten, dit aan en wat zult gij er dan voor in de plaats stellen Hetzelfde hebben ook de pijnbank-behouders gevraagd. Indien gij een middel weet om diefstal, koorts, armoede, mislukking van oogst enz. af te schaf fen wat zult gij er dan voor in de plaats stel len Uwe eigene kwade trouw of onkunde, in-de- plaalsstelling-minnende-onrechtbehouders Het voordeel der preventieve gevangenis wordt gezegd gelegen te zijn in het voorkomen van ontvluchting der schuldigen. In theorie is dat waarin praktijk is het zulks niet, of is de ontvluchting zelfs onverschillig, soms zouden wij zeggen gewenscht. Om te kunnen ontvluchten, moet men, behal ve wat kennis, ook eenig vermogen hebben. Wie beide mistwordt, zoodra hij over de grenzen is gekomenbijna altijd gevat en als landlooper over de grenzen gezet. Wie beide bezitis bij na altijd uit de voeten, voor dat de zaak bekend is of het openbaar ministerie zich in beweging stelt. Er is veel waars gelegen in hetMeine die ven hangt men, groote laat men loopen.” Dat is waar zoowel in Nederland als elders. Langrand Dumongeau zeker kassier der Ned. Bank, menig frauduleus bankroetier, mits op groo- ten schaal die zaak gedreven hebbende, enz. Wie geld en wat kennis heeft, ontvlucht ten spijt van preventieve gevangenis, en wie beide niet heeftblijft t’ huis ook zonder preventieve ge vangenis. Zoo ’t anders uitvaltis ’t uitzondering. Geld alleen is niet genoeg om te ontkomen kennis moet er ook bij komen; getuige nog de zer dagen het geval van Dikkens. Alleen hij, die op heeter daad betrapt wordt, kan niet ontkomen, zoo men hem de gelegenheid er niet toe verschaftdoor om te kijkende handen voor de oogen te houdenof zoo iets. De meer ontwikkelde in het kwaaddoen, hij die, om zoo te zeggen de hoogere school doorloo- pen heeft en volleerd is, past wel keurig op niet op heeter daad betrapt te worden. Voor hem beteekent in dit geval het zoogenaamde nut der gevangenneming niets. De preventieve gevangenis belet alleen het ont vluchten van hendie niet kunnen ontvluchten. De overigen gaan bij tijds weg en worden wanneer zij tot een zekeren stand behooren, niet zelden vooraf gewaarschuwdzoodat het bevel tot in hechtenisneming eerst na hun vertrek wordt uitgevaardigd. De preventieve gevangenis moet de ontvluchting belettenmaareilieveis in vele gevallen die ontvluchting wel zoo’n onheil Men zegge niet, dat op die wijze de misdaad zou aangemoedigd worden of toenemenwant Wij bedoelen daarmede terwijl hij het feit pleegt en nietzoo als de wet zegtals 't openbaar gerecht hem als dader vervolgt. Het laatste is onzin, want vol gens dit kunnen er talloozen. op heeterdaad betrapt zijn, terwijl de eenige schuldige nooit ontdekt wordt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1