GEMWE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BIAD VOOR DE 1 N N E N L A N I). No. 83. 16 OCTOBER. WOENSDAG State n-G e n e r a a 1. KIESVEREENIGINGEN. en I. •ct. A PROPOS ZEKER BERICHT. ft;- Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 0; 0; Hendrik fopt Nikolaas Nikolaas fopt Hein. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 12 October. In de heden gehouden zitting is de beraadsla ging voortgezet over het Oost-Indisch tarief. Bij den aanvang heeft de minister van koloniënbij nadere overwegingde post gedistilleerd in het tarief hersteld, óf ƒ40 per hectoliter óf zooveel Dit na was de 0; 16 vas ■62 •g- 4; lia- t. ert nes z. eth ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Voorshands is dit officieel bericht bewijs ge noeg, en zal elk voor zich een naam mogen uit denken voor de niet zeer welwillende pogingen van die teleurgestelde partij.” De Purmerender Ct. is naïf genoeg, de bla den, die - in casu onwillenseen plaats in ruimden voor den leugen; ter wille der waar heid ook een plaatsje te verzoeken voor boven staande. Alsof, wat onze provincie betreft, de Harlin- ger- en Friesche Ct. bijv, zoo’n opwekking noo- dig hadden en daartoe niet reeds dadelijk uit zich zelf zouden overgaan 1 De kiesvereeniging «Burgerplicht” te Amster dam heeft tot haren candidaat voor de Tweede Kamer gekozen mr. A. S. van Nierop en »de Grondwet” koos mr. J. A. Jolles. Het Nieuws van den Dag zegt: «Op goeden grond kunnen wij het dezer dagen in verschil lende bladen voorkomend bericht als zou de zaak van den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg ten eenenmale mislukt zijn, tegenspreken. Het huis Vignolles blijft aan de onderneming verbonden.” En de Purmerender Ct. zegt betreffende het zelfde bericht »’t Is zonderling hoe van zekere zijde die na langen doodslaap, eensklaps de houding aanneemt van een levend, werkzaam lichaamdat Noord- Holland en Friesland den zegen van een spoor weg wil verschaffen, thans feitelijk wordt ge tracht om hen, die dat doel met rassche schre den naderen, den voet te ligten en zoo doende naar ’t schijnt als ’t zijn kou juist datgene on uitvoerbaar te maken, wat men van die zijde voorgeeft te wenschen. Daartoe worden brochures uitgegeven en arti kelen geschreven die onder een goedgekozen vorm tal van onwaarheden aan den man bren gen, voor den nadenkenden lezer nogtans ge makkelijk van de waarheid te onderscheiden. Daartoe werd in Noord-Holland dezer dagen het gerucht verspreid, dat binnen weinig dagen de concessie voor den gewenschten spoorweg aan het overleden Comité zou worden verleend. Daartoe werden zelfs aan de firma Vignolles te Londen brieven gericht, waarvan de inhoud alléén bestemd schijnt om de wakkere pogingen van het werkzame Comité verdacht en aldus ijdel te maken, welk doel nogtans op de goede trouw van genoemde firma heeft schipbreuk geleden. Daartoe wordt nu weder aan de Haarl. Cour. een bericht ingezonden en o. a. door het Dag blad, Handélsblad, N. Rotterdammer, Harlin- ger enz. overgenomen, van dezen inhoud «Naar wij vernemen heeft een te Hoorn ge houden vergadering van belangstellenden(l) in den geprojecteerden Noord-Hollandsch-Frieschen spoor weg, in plaats van een gunstig eindresultaat op te leveren, tot een definitieve mislukking van het plan geleid, naardien zich de Friesche gedele geerden terugtrokken. De heer Vignerolles (lees: Vignolles) zal voor zijn moeite betaald worden en de geheele zaak als niet gedaan beschouwd worden.” Het een zoowel als het ander is klare onwaar heid ’t geen spoedig zal blijken. En in plaats van ons met het tegenspreken van zulke verzin sels nutteloos bezig te houden, mogen we, als de beste tegenspraak van allen, eenvoudig verwijzen naar de opgaven van regeeringswegevan de aanhangige concessie-aanvragen. van een boek, componeeren van een muziekstuk, vervaardigen van eene schilderij, van een beeld enz. enz. enz. Wat uit een materieel oogpunt bekeken hoogst nuttig en onmisbaar is is zeer dikwijls uit dat van den geest beschouwd zeer nadeelig en ten eenenmale verwerpelijk. Concurrentie tusschen twee ondernemers van eeno gelijksoortige fabriek maaktdal het pro duct, ’t welk zij afleveren, beter van hoedanigheid en minder in prijs wordt; concurrentie van twee derzelfde richting toegedane kiezers, maaktdat zij beiden niets te zeggen hebben en hunne ei gene zaak bederven. Kiezersvereenigings maken een programma en benoemen een bestuur. Wie toetreedt, onderteekent dat programma; maar daaruit volgt niet, dat hij zich aan dat pro-, gramma houdthet is geen contractgeen han delpapier waaruitwegens het niet gestand doen aan de onderteekening, eene vordering volgt; hy houdt er zich aannaarmate hij het zelf goedvindt. Wat belet kiezers van eene hoog gele richting leden te worden eener vereeniging die volgens ’t programma donker blauw gekleurd is; wal be let het bestuur eener liberale kiesvereeniging een conservatieven candidaat voor te stellen en door zijn invloed en vooraf beraamde en ten uit voer gelegde plannen dien candidaat door te drij ven Is niet onlangs te Harlingen door eene «libe rale” kiesvereeniging een ultra-conservatief als candidaat voor de Provinciale Staten gesteld en als lid in den Gemeenteraad gebracht Gebeurt elders niet hetzelfde Woensdag werd te Gent de tweede aigemeene vergadering van het Nederlandsche tooneelverbond gehouden onder voorzitterschap van den heer W. J. Hofdijk, lid van het hoofdbestuur, die, bij afwezigheid van den voorzitter diens functien waarnam. Uit het verslag van den algeineenen secretaris, mr. J. N. van Hall, bleek, dat het tweede jaar van het bestaan van het bond niet ongunstig kon genoemd worden. Niettegenstaan de de onverschilligheid tochwaamede het tot nog toe meestal werd bejegendwas het aantal leden in verschillende afdeelingen toegenomen en bestond er uitzicht om in sommige plaatsen nieu we afdeelingen te vestigen. Wat in de eerste plaats tegen die lauwheid gunstig afstakwas het besluit der maatschappij tot Nut van het Al gemeen om een subsidie van 10,000 voor het oprichten eener tooneelschool toe te staan, plan werd hierdoor een belangrijke schiece der tot zijne verwezenlijking gebracht. Nog evenwel het kapitaal niet groot genoeg om geraamde onkosten voor de oprichting en instand houding der school te dekkenen wenschte hel hoofdbestuur pogingen in het werk te stellen om hiertoe te geraken levens de hoop koesterende, dat het flinke voorbeeld van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen tol navolging zou opwek ken. De voorstellen van het hoofdbestuur werden aangenomen van welke het eerste inhielddat «het hoofdbestuur machtiging verzoekt om (in ge val de gelden in dit jaar nog mochten gevonden worden) in overleg met de commissie, bedoeld in art. 14 der wet, in deze naar bevind der zaken te handelen, ten einde zoo mogelijk de schooi in het begin van het maatschappelijk jaar 1873/74 te kunnen open stellenhet tweede «om twee leden uit het hoofdbestuur van het nut uit te noo- jigen in de commissie van toezicht en beheer over In de vorige week lazen wij in de Ilarl. en Friesche Cour. en later ook in onderscheide ne andere bladen - een berichtwaarvan de waarheid ons reeds zeer twijfelachlig voorkwam, maar ’t welk we op dat oogenblik toch niet weer spreken konden, omdat de gegevens ons daartoe ontbraken. Het betrof den Noord-Hollandsch- Frieschen spoorweg en hield niets meer of min der in dan eene mededeeling van totale misluk- king van bedoeld plan. De Friesche Ct. meende daaraan zelfs een hoofdartikeltje te moeten wij den, en verheugd als ze was over de mislukking van t eene planal dadelijk te moeten opwek ken om een ander met nieuwen lust en nieuwe kracht weer op te vatten. Dat andere «de schoone ^slaapster” der Friesche was natuur lijk de lijn H a r 1 i n g e n-Heerenveen. ’t Zou o. i. niet loyaal zijn den onbaatzuch- tigen ridder zijn illusion te ontnemen. Hij vech- te voor haar, terwijl zij in slaapt! Wat we evenwel meenen te moeten meedeelen, aan hen die er nog geen kennis van hebben kunnen nemenen er toch belang instellen, dat zijn de volgende berichten, die in antwoord ge geven worden op het bovenbedoelde, waarbij het Noord-Hollandsch-Friesche spoorweg-plan in ééns werd afgemaakt. Ziethier dan meer als later de accijns in Indië mocht bepaald worden. Nadat de hecren de Jong en Gratema hun amendement op de post manufacturen had den verdedigd, is de discussie over art. 1 gesloten. Hel amendement Bredius werd verworpen met 66 tegen 6 stemmen. Het amendement de Jong en Gratema werd mede verworpen met 51 tegen 21 stemmen Artikel 1 van de wets voordracht werd vervolgens aangenomen met 38 tegen 34 stem men. Eindelijk is ook het amendement van der Lin de op art. 2 verworpen met 65 tegen 6 stem men. Maandag voortzetting. Zitting van Maandag 14 October. In de heden gehouden zitting is de beraadsla ging over het Oost-Indisch tarief voortgezet. Het geheele debat liep over het^ameudement Kappey- ne, tot afschaffing der uilvoerrchten. In beginsel ontmoette dat amendement niet veel tegenspraak, ook niet bij den minister van koloniën, maar uit. een finanliëel oogpunt was er bezwaar nu reeds de differentiële rechten vervielen en het normaal- invoerrecht verminderd was. Ten slotte is het amendement verworpen met 46 tegen 24 stem men. Het amendement Bredius, om het uitvoer recht voor suiker te bepalen op 50 in plaats van op 30 cents per 100 kilo, werd vei worpen met 58 tegen 14 stemmen. Over het amendement Kopstot opheffing van het uitvoerrecht op de thee hebben de stemmen gestaakt. Morgen voortzetting. De 19e eeuw kenmerkt zichvooral in hare tweede helftdoor een geest van vereeniging en vergadering, welke in geheel Europa, en daar van niet het minste in Nederland door even wil lekeurige als dwaze wetten bemoeielijkt was, om zich te uitenja doorgaans was dit genoegzaam ónmogelijk gemaakt. Hoewel de Grondwetten van 1814 en ’15 vrij heid van godsdienst erkendenwist nogtans een serviele ambtenaarderij gronden te vinden of te makenom hendie er gebruik van maak ten, te vervolgen, en spraken rechtbanken tegen de zoogenaamde afgescheidenen het «schuldig” uit en werden zij gestraft omdat zij zouden overtre den hebben het verbod van in grooter getal dan van 21 personen zonder verlof der politie byeen te komen. Om vrij den godsdienst uit te oefenendie niemand schaadde of hinderdemoest men ver lof van de politie hebben, aan welke dus feitelijk boven de Grondwet gezag werd toegekendiets wat trouwens gedurende het bestuur van «Vader” Willem niet vreemd kan schijnendaar de Grond wet tot ’40, en zelfs nog na dien tijd, weinig an ders dan als eene holle phrase werd beschouwd en een gesloten boek was. Eerst bij de Grondwet van 1848 is het recht van vereeniging en vergadering erkend. Ten gevolge der kieswet en in verband met de daarna aangenomen wet op hel recht van ver eeniging en vergadering, zijn de kiesvereenigingen ontstaan. De oprichting dier politieke lichamen is in der tijd zeer toegejuicht, en menigeen, inzonderheid onder de liberalen, beloofde zich aan die vereeni- gingen en vergaderingen veel heil. In menigte zijn zij opgericht en in menigte verdwenen, om voor nieuwe plaats te maken. Bijna allen dragen een naam, die hare politie ke kleur heet aan te duidenniet weinigen ver- eenigen godsdienst met staatkunde; énkelen heb ben een exclusief, een monopoliserend karakter- Vereeniging van kiezers van gelijke richting heeft men voorgesteld als eene hoogst wensche- lijk zaak daardoor zou de stemversnippering voorkomen en veendracht maakt macht" in ver wezenlijking gebracht worden. Inderdaad een schoon doeleene zeer wen- schelijke zaak, waardoor de vooruitgang zou be vorderd worden Men heeft het voorbeeld aangehaald van sa menwerking op industrieel gebied en de voordee- lige vruchten, welke zij oplevert en die ieder kent, als bewijs voor ’t nut der vereenigingen van kie zers aangevoerd. Intusschen vergal men dal samenwerking op materiëel en intellectuëel gebied twee zeer ver schillende dingen zijn en dat, wat voor het eene geldt als regelbij ’t andere uitzondering is. Men denke eens aan het gezamenlijk schrijven OIIIAN SNEEKE ■I I I '(a) I r r 30- ar- I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1