GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE I L EN. BINNENLAND. 1 1872. No. 85. 23 OCTOBER. WOENSDAG PAUPERISME. State n-G e n e r a a 1. Z E V E N-E N-T WINTIGSTE 1. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 18 October. Zaterdag 19 October. Zitting van Maandag 21 October. Wij vernemen zegt de Pr. Ov. bedeeling een onvermijdelijk palliatief, Scho- Kor- Wijc- y. Palliatieven doen den zieke het meeste kwaad.” r Z. M. heeft den heer mr. A. M. Maas Geeste- ranus oud-hoofdredacleur van 't Vaderland, be noemd lot redacteur van de Nederlandsche Staats courant. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. 3'/4 Waar aanbod is komt ook vraag; waar armen- bedeeling plaats grijptzullen armen zijn. Men 7,50; -i'7; ,80- soort I 46— ’26— I honig rkens <55; larn- >6 ct.; I moten irden- 25. Friesche gemeenten 1 Oct. Zitting van l Blijkens advertentie in de Ulr. Ct. stelt dr. Isaac Capadosevan ’s Hagezich voorte Utrecht vier voordrachten te,houden over: »Gods Te Waalwijk werden gedurende zes nachten eenige afgesloten tuinen door de rijks veld wacht bewaakt, omdat daaruit meermalen groenten wer den vermist. Toen men den zesden nacht ein delijk den dief betrapte, bleek deze niemand an ders te zijn dan de nachtwaker der gemeente. In de zitting van heden is de beraadslaging over het wetsontwerp tot wering van besmetle- lijke 'ziekten voortgezet en is het amendement Heemskerkom het verbod aan huisgenooten waarin besmettelijke ziekten heerschenom fa brieken en werkplaatsen te bezoeken, eerder dan 8 dagen nadat de ziekte geweken is, andermaal in stemming gebracht, met 35 tegen 26 stemmen aangenomen. Het verdere debat liep geheel en al over de verplichte vaccinatie van onderwijzers en school gaande kinderen. Het karakter van het debat is gelijk aan dat van Zaterdag. Aan de eene zijde In de jaren 1868, 1869 en 1870 hebben de voor armenbedeeling uitge geven ruim 1% millioen gulden, ongerekend wat door diaconiën, openbare instellingen en particu lieren besteed is, om de sociale ziektepaupe risme geheeten, te genezen, maar eigenlijk gezegd erger te maken. Het wegnemen van verschijnselen is niet de wegwelke de ware geneesheer behoort in te slaan. Zijne roeping is eene andere. De oor zaken moet hij verwijderen, althans zooveel mo gelijk bestrijden. Palliatieven zijn alleen dan ge oorloofd, wanneer de herstelling van den lijder 1% Heden zijn de artikelen 713 der wet tot we ring van besmettelijke ziekten zonder noemens- waardige wijziging aangenomenop art. 14 is aangenomen een amendement van den heer Vi- rulyom kinderen boven de 12 jarenuit hui zen waar mazelen heerschen niet te verbieden de scholen te bezoeken. Over het amendement van den heer Heemskerkstrekkende om aan huisgenooten van hen, die aan besmettelijke ziek ten lijdenie verbieden om fabrieken en werk plaatsen eerder te bezoeken dan acht dagen na dat de ziekte geweken is hebben de stemmen gestaakt, zoodat op Maandag overstemming moet plaats hebben. Bij de behandeling van art. 17 heeft de heer Godefroi ’t amendement verdedigd, om op de scholen geen ongevaccineerde kinderen toe te laten. Maandag voortzetting. waren het de godsdienstige gemoedsbezwaren aan den anderen kant het publiek belang en de bescherming der kinderen tegen zorgeloosheid der ouders. Na velerlei discussie is het amendement van den heer Godefroi c s., omtrent de vaccinatie aangenomen met 42 tegen 14 stemmen Een aantal ingezetenen van Borculo hebben uit hun midden een commissie van 12 personen benoemd, welke moeten zorgen, dal voortaan de openbare raadsvergaderingen door eenige stem gerechtigde burgers worden bijgewoond, en dat het daarin verhandelde ter algemeene kennis wor de gebracht. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. en Zwol- sche Ct. dat door de leden der Thorbecke- Vereeniging te Zwolle, met het doel om in de eerste plaats te Zwolle een openbaar huldeblijk aan den groeten staatsman te brengen, ruim vijfhonderd gulden is bijeengebracht. Te Apeldoorn heerscht de keelziekte. Tot he den zijn er nog slechts enkele gevallen met doo- delijken afloop, doch de epidemie neemt toe. De school is tijdelijk gesloten. In de zitting van heden is de discussie over de wel tot wering van besmettelijke ziekten voort gezet. Op artikel 2 (overbrenging van lijders uit logementen en slaapsteden enz.) waren vier amen dementen voorgesteld, waaronder een om de kos ten ten laste van het rijk te brengen. Deze amen dementen werden allen verworpen. Bij de be handeling van artikel 3 is aangenomen een amen dement van den heer van Loon, om maatregelen tot ontsmetting van bovengenoemde inrichtingen niet ten koste van den eigenaar of voor diens rekening te bewerkstelligen. Vrijdag avond is de Nederlandsche katoenspin nerij te Hengelo in weinig uren tijds totaal in asch gelegd, slechts de naakte muren zijn blij ven slaan. Vrij algemeen zegt men. dat de brand ontstaan is, bij het ontsteken der gaslichten. On- middefijk waren telegrammen afgezonden naar de naburige gemeenten om assistentie te vragen waaraan natuurlijk zoo spoedig mogelijk voldaan werd. De brandspuiten moesten zich echter hoofd zakelijk bepalen tot bescherming van de aangren zende gebouwen ’t geen ook gelukt is. Twee kinderen hebben vrij ernstige wonden bekomen. Het gebouw is, zegt men, verzekerd bij de Maag denburger Maatschappij. Door dit ongeval gaat menig werkman den naderenden winter met ban ge zorg te gemoet. Ensch. Cour. reeds Het bestuur heeft besloten om weldra de inteekening voor het publiek open te stellen. Het plan moet voorts beslaan om, bij voldoende deelneming, aan de Vereeniging voor te stellende gelden die i na het plaatsen van een gedenksteen in den ge- Naar het Il.bl. verneemtzal de zaak van dr. J. van Vloten op 16 November e. k. bij het pro vinciaal gerechtshof in Overijssel in hooger be roep behandeld worden. waarschuwing aan de Christelijke Kerk, om zich voor te bereiden op de zeer aanstaande weder komst van haren Heer en Koning.” huisgezin behoort in den regel tot den zooge- naamden vierden stand dat is tot dien, welke met handen-arbeid den kost moet verdienen. De oorzaak der bedeeling ligt vooral in het stilstaan van den arbeid ’t zij als een gevolg van ziekte’t zij als een gevolg van de soort van arbeid of van de onmogelijkheid, waarin de on- dernemer-werkgever verkeertom arbeid te la ten verrichten. Vooral is de winter de tijd, waar in bedeeling noodzakelijk is. Op sommige plaatsen heeft men vereenigingen opgericht tot het verschafïen van werkdie ech ter slechts zelden aan het doel beantwoorden. Is die werkverschaffing kunstmatig, d. i. wordt er iets geproduceerd, waarnaar geen vraag is, dan wordt de markt overvoerd en daalt de prijs beneden zijnen natuurlijken stand. Zoo wordt het voorwerp beneden zijne waarde geleverd en het verlies wordt door gaven en giften aangevuld. Doch er is erger dan dit verlies aan verbonden, want hijdie dezelfde soort van werk verricht voor eigene rekening, deelt in de daling en wordt middelijk benadeeld. Hij wordt van vrijwer- kend onbehoeftig arbeidertot de klasse der be- hoeftigen gébracht. Kunstmatige werkverschaffing vermeerdert het getal van hen, die aan pauperisme lijden. Daar om is zij af te keuren en mag, zonder overdrij ving, onzedelijk worden genoemd. Zij overvoert de markt en doet den prijs der producten beneden de natuurlijke waarde dalen met andere woorden er wordt mei verlies ge werkt. Nu is dat verlies op zich zelf beschouwd niet zoo’n groot nadeel, omdat het door de onderne mers wordt gedragen maar de loonen van alle andere werklieden worden gedrukt. In zekere verhouding worden deze minder, naar mate de kunstmatige werk verschaffers het product bene- de waarde verkoopen, om het maar kwijt te ra ken. Directe bedeeling is nog minder slecht dan kunstmatige werkverschaffing; zij althans schaadt alleen den bedeelden en den gever, het werkend publiek niet. Kunstmatige werkverschaffing is een verkeerd geplaatste ziekelijke philantropie. Erger dan dejte is het laten arbeiden voor half en minder loon door de gevangenen. Daarin ligt geen philantropie tot grondslag maar daardoor worden van staatswege voor de vrije burgers vele bronnen van bestaan gesloten, om deze door gestraften te doen exploiteren. De Staal ontneemt den arbeid aan eerlijke lie den en drukt de loonen. Ieder weet toch, dat tegen gevangenis-loon niet kan gewerkt wordenen dat wat door ge vangenen wordt vervaardigd aan de gewone werk lieden wordt ontnomen. (Zie volgende kolom.) Hoe lager loon in de gevangenissen des te minder kans voor den arbeider op verhooging van het zijne en tevens des te grooter druk op den werkman. Niet alleen mist hij den arbeid die door gevangenen wordt verrichtmaar het lager loon, voor gevangenis-arbeid betaald, werkt op den stand der loonen en het gebrek aan werk doet het aanbod er van grooter worden, dus ins gelijks de loonen dalen. Wat voor gevangeniswerk te min wordt be taald komt ten nadeele van de vrije arbeiders en de armenbedeelingen. Gelukkig’, dat niet alle soort van werk in de gevangenis kan verricht worden. Wij citeren één voorbeeld uit velen De kleederen der Rijksveldwachters moeten in de mi litaire strafgevangenis te Leiden worden vervaardigd. Hebben zij herstelling noodig, dan moet aan den direc teur van den arbeid aldaar opgave gedaan worden van de geraamde kosten, opdat zij vervolgens of in de gevangenis of door gewone werklieden geschiede 1 Vgl. Mn. P. J. van Beijma, De voorschriften op den dienst van- en het toezicht op de Rijksveldwachters enz. bl. 24, Bijlage op „De Rijkspolitie in Nederland", beide een hoogst verdienstelijke arbeid. hopeloos is. Het lekken van een dak verhelpt men niet door een potje onder den drup te zettenmen be hoort, zoodra de regen ophoudt, den lek dicht te maken. Het potje is een palliatief, maar geen remedie hoe menigvuldiger hel lekwater-opvangend potje gezet wordtdes te grooter de waterdoorlatende f opening in het dak wordt; het potje moet hoe langer zoo grooter worden; eindelijk ligt het ge- heele dak open en is herstel onmógelijk. Even zoo gaat het met het pauperisme en de bedeeling. Het pauperisme is de lek in ’t daken de bedeeling het potje. Aan het dicht maken van het dak wordt niet de hand geslagen. rekent er op. Zelfs gaat dat in enkele plaatsen zóó verdat men er op trouwt. Ja ons is een familie-geslacht bekend, dal sedert de reformatie van de diaconie trekt en dat geld in de laatste jaren besteed heeft om er op pinkstermaandag voor uit rijden te gaan. Anderen namen honden in de kost om het bedeelingsbrood kwijt te ra ken of mestten er hanen mede vet. Dat var kens met de armensoep gemest werdenwas voor eenige jaren in meer dan eene plaats een zaakdie van zelve sprak. Doch dat zijn alle misbruiken, die op zich zelf niets tegen de bedeeling bewijzen, maar alleen tegen de wijze, waarop zij geschiedt, de personen, die haar genietenen die haar uitreiken. In enkele gevallen is bedeeling onvermijdelijk zooals wanneer het geldt ouden van dagenof die te zwak of te jong zijn om te werken. Hun getal is echter niet zeer grootin allen gevalle maken zij slechts weinig percenten van het ge heel uit. Bij de drie genoemde soorten van armen is omdat de oorzaak niet kan worden weggenomen. Het is dan ook geenszins over hen, dat wij spreken willen, De bedeelde persoon of het bedeeld wordend SNEEKER COURA 50 i. M. 5sa I f 1 - f6— 5% 5% 4 37 5,46 6,20 1.30(a) 7,30 8.9 8,28 door door door 9,1 9.17 door door loor 9,40 ,37

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1