raws- EN ADVERTENTIE-BUD VOOR DE I GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. fl 1872. Z E V E N-E N-T WINTIGSTE No. 86. 26 OCTOBER. ZATERDAG PAUPERISME. State n-G e n e r a a J. VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, op Maandag den 28 Oct. 1872, Bek end m aki n g. st '00 1 7 7 BURGEMEESTER en WETHOUDERS SNEEKER COURANT I J I IF. 3E& IL (36 >Ct. I TWEEDE KAMER, 3 Zitting van Dinsdag 22 October. 3 8 voor het Zitting van Woensdag c23 October. de wijze, 6 0 0(a) 0 3 1 ■^Palliatieven doen den zieke het meeste kwaad.” 402 ren, iteit 1.50 Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1,65, buiten de Stadfranco ƒ1.90. 8 it >r >r 55 te ir ir ir 0 r 88, 'ar den ries ?je, izes cob ’ou- stra 8 L l 8 8 8 ADVERTENTIËN van i tol 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. ’s voormiddags 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 1. Resumtie der notulen. 2. Voorstel van Burgemeester en Weth, tot pu blieke verpachting van regenbakken. 3 Idem tot betaling eener onvoorziene uitgaaf, dienst 1872. 4. Idem tot af- en overschrijving op de Ge- meenle-begrooling, dienst 1872. 5. Idem tot intrekking van ’s Raadsbesluit van 20 April 1867no. 2. 6. Besluit van heeren Gedeputeerde Staten, houdende bedenkingen tegen de voorwaarden waarop de Raad het maken van een duiker in den trekweg heeft toegestaan. 7. Idem van dezelfden, met een nota van be denkingen omtrent de verordeningen tot heffing van rechten voor het gebruik van publieken ge meentegrond en van de wateren, kaden en wal len. 8. Adres van den heer C. Koning Altman, om eervol ontslag als Leeraar aan de H. B. School. 9. Idem van N. Meijerom hetzelfde als hulp onderwijzer in de school voor kosteloos onder wijs. 10. Bericht van J. Postma dat hij den 12 Oc tober jl. zijn ontslag als hulponderwijzer in de Tusschenschool heeft genomen. 11. Adres van E. van der Zee, om grond het houden eener mestvaalt. 12. Idem van F. de Wit, om doet (altijd uit een andermans beurs)richt dan eens eene vereeniging op, om die arbeiders, welke het vragen kosteloosof nog beter heel goedkoop te verplaatsen. Gij zult daarmede meer nut stichten dan met tractaatjesgenootschappen, schoolbonden, afschaffingsgenootschappen(‘), pa tronaten en meer dergelijke inrichtingen en ver- eenigingen. Komt, beproeft het eens! Ons wordt onder ’t schrijven medegedeeld, dat er aan gedacht wordt een hond op te richten, ten einde 1 In het eerste gedeelte der zitting van heden is de discussie over de wet tot beteugeling van hesmettelijke ziekten gevorderd tot de strafbepa lingen. Op art. 23 is verworpen een amende ment van den heer Begramom de jaarmarkten toe te laten bij epidemische ziekten. Met 43 te gen 16 stemmen is verworpen art. 25’t welk in verband tot en met art. 31, handelt over de cholera-commissiënaan welke een officieel ka rakter wordt gegeven. De minister heeft daarop al die artikelen ingetrokken, zoodat die commis- siën, waar zij bestaan of opgericht worden, bloot particulier karakter zullen hebben. Nadat de strafbepalingen door den minister in verband ge bracht waren met de aangenomen amendementen, wordt de geheele wet met 49 tegen 13 stemmen aangenomen. Morgen te elf uren is de Indische begrooting aan de orde. van de gemeente SNEEK, gelet op de Resolutie van I deelen aan de orde. loop des jaars het tweede viertal hunner melk tanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschie den ten kantore van den Ontvanger alvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd dat, naar luid van art. 38 der Wet van den 26 Mei ’70 (Staats blad no 82) van alle gebouwen, welke nieuw ge sticht, vernieuwd, vergroot ot uitgebreid worden, door de belanghebbenden binnen drie maanden na de ingebruikstelling dier perceelen, of nadat ze voor het eerst geheel of ten deele worden be trokken, aan het Gemeentebestuur aangifte moet worden gedaandaar bij verzuim dier aangifte, wordt verbeurd, de aanspraak op de vrijdommen, welke bij aangehaalde Wet, wegens die gebou wen, zijn toegekend. En opdat deze kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Snee- ker Courant. Sneek den 25 October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. In de zitting van heden is de algemeene be raadslaging over de Indische begrooting afgeloo- pen. Het debat was meestal van finantiëelen j aard. Morgen zijn de hoofdstukken en onder den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 14 Sept 1833 no. ”^9551, maken, door deze aan de belanghebbenden bekend dat, inge volge art. 27 der wet op het Personeel, van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4), een ieder ge houden isaangifte te doen van zoodanige per ceelen welke op den 15 Mei dezes jaars, niet in gebruik waren, of, door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop van hel dienst jaar, in gebruik genomen of van Mobilair voor zien werden voor het aanschaffen van meerdere dienst- en werkboden of paarden dan op 15 Mei o- werden gehouden; en eindelijk voor hel aanwen de Wetgevende Macht te bewegen een hoofdgeld te hef- <]en tot belastbaar gebruik van zoodanige voor- fen van de zoogenaamde afschaffers en wel zooveel per werpen van de 5e en 6e grondslagen als aan hoofd als gemiddeld de accijns bedraagt, welke ieder I vankelijk tot onbelastbare einden aangelegd cf werkman gemiddeld voor jenever opbrengt, en tevens den gebezigd zijn zoomede van paardendie in den accijns op de madera en dergelijke jenever-aeqaivalenten te verhoogen. om in zijne levensbehoeften te voorzien door te arbeidendat is dien arbeid te verrichten, wel ke nuttig is, dat is die ruilwaarde heeft. Daarom verschaffe men hem de middelen om arbeid te vindenof beter nog men helpe hem in het zoeken. Uit dien hoofde hebben wij de oprichting van het te Amsterdam uitkomend één cents blad zeer toegejuicht. Daarin kon men de vraag en het aanbod overzien. Geschiedde dat over 't gehee le land door een algemeen advertentieblad van vraag en aanbod van arbeiders dan zou men reeds een grooten stap op den goeden weg voor waarts zijn. Waar geen arbeid is, moet men dien zoeken om dien te kunnen vindenmoet men weten, waarvoor de kennis daarvan is publiciteit noo- dig. Ieder op zijne plaats en in zijn vak. Geen schipper moet werk vorderen op bet plat te landwaar geen vaart is geen landbouwer in eene stad. Er zij orde in alle dingen waar geene orde is is ook geen tucht. In de verdeeling van de arbeiders is geen or de. Van de eene soort zijn hier te veel, elders te weinig. Zoo ontstaat naast het groote gebrek buiten sporige overvloed. Dit is een gevolg van het verbroken zijn der evenredigheid tusschen vraag en aanbod. Men denke eens aan de grasmaaiers, die soms haast niet te bekomen zijn en in andere jaren geen werk kunnen vinden. In vroegere tijden heeft het onbekend zijn mei vraag en aanbod dikwijls hongersnood doen ont staan in het eene landterwijl in het andere overvloed was. Dat die toestand niet langer aanwezig is, is te danken aan de statistiek; in dil geval aan die van landbouw en handel. Toen er nog geen statistiek beoefend werd heeft zich in ons land meermalen het verschijn sel voorgedaan, dat de rogge in ééne maand van 1 op 4 reesen van 4 tot 1 daalde. Het arme volk leed toen hongersnood door die rijzingde kooplieden failleerden bij menigte door die daling. Dat is gelukkig niet langer zoo. Welnu, laat dit dan ook veranderd worden, len opzichte van de vraag naar en het aanbod 1 van zekere werkkrachten. Er is één bezwaar nogtansdal wel groot, doch niet onoverkomelijk is. Gesteld, dal men wekelijks of maandelijks vrij juist wist, waar werklieden noodig zijn en waar zij kunnen gevonden wordenhoe zou de arbei der zich kunnen verplaatsen Dat is voor hem de ïantalus-geschiedenis. Hij kan geen gebruik maken van 't geen hij weet en zietwant de reiskosten ontbreken hem hij heeft daarenboven geen' kennis van waarop hij zich moet aanmelden. Volkomen juist Maar gij Nederlanders, die u op philanthropic beroemt en pocht op 't geen gij voor de armen Zooals wij in ons vorig artikel gezien hebben, s kunstmatige werkverschaffing af te keuren om lal zij 't pauperisme niet voorkomtmaar be- rordert, door nadeelig op de loonen te werken en is de gevangenisarbeid, zooals hij is ingericht, een voortdurend middel om den eerlijken en vrij en arbeider te drukkenterwijl de eigenlijke be deling als zijnde palliatief op den duur al nadeeliger en nadeeliger werkt. Intusschen kan de arme niet van gebrek om komen hij moet kunnen levenhij heeft er recht op. Als lid van 't groote huisgezinde maatschap pij, komt hem toe, even goed als aan ieder an der, deel te nemen aan den grooten dischmits hij er dan ook het zijne er toe bijdraagl. En dat kan hij alleen doen in den vorm van arbeid. Hij heeft derhalve een natuurlijk recht om te arbeidenmaar geenszins om dien arbeid te verrichtenwelke hem goed dunkt, of waar 'hij verkiest. Wie dat uit het oog verliest, geeft den arbei der meer recht, dan aan ieder ander staatsbur ger en zondigt juist tegen de regelen der gelijk- heidsleer. Die dwaalleer in praktijk gebracht heeft in Frankrijk de ateliers nationaux doen ontstaan waarin kunstmatig werk verschaft werd op groote schaal. Die onnaluurlijke toestand heeft niet alleen aan Frankrijks fabrieken een grooten knak berokkend en een tal werklieden ongelukkig gemaaktmaar ook daar buiten, vooral in Belgieen deels zijn ten onzent ook de schadelijke gevolgen van die verkeerde toepassing van het socialisme onder vonden. Onder meer kunnen daarover mede spreken de lakenfabriekenmet name de Tilburgsche en de Leidsche. Door de aanzienlijke daling van de prijzen der producten, in de ateliers nationaux vervaardigd hield alle concurrentie op en stond daarmede de arbeid stil van een grooter getal arbeiders, dan die in de ateliers nationaux werk hadden gevonden. De overproductie heeft gemaakt, dat nog vele jaren daarna de gevolgen der rampen van dat verkeerd staatshuishoudkundig overleg door ge heel Europa heen gevoeld zijn. Frankrijk heeft toen eene arbeidscrisis in leven geroependie heel wat schadelijker heeft gewerktdan de latere katoen-crisis in Amerika. Zelfs nu nog oefent die crisis invloed uit op den lagen stand der loonen. De ateliers nationaux zijn de toepassing ge weest van de verkeerde leerdat de arbeider recht heeft op een bepaalden arbeid, op eene be paalde plaats te verrichten. Die leer is onzinnig en steunt op tyrannie. De arbeider heeft het recht op het leven, dus vergunning voor bet maken van een stoep voor zijn huis. 13. Idem van L. G. de Haanom eene grati ficatie als brugwachter. 14. Idem van J. H. Sanders, om de bank van leening over 1873 weder uit de hand te pachten. 15. Benoeming van een len hulponderwijzer in de Tusschenschool. 16. Voorstel tot afstand der rechten van de ge meente op een plekje grond in de nauwe noor- derhorne aan de heeren ven Druten en Bleeker. 17. Begrooting der Algemeene Arm voogdij dienst 1873, 18. Ontwerp-besluit tot subsidieering dier Arm- voogdij over 1873. 19. Gemeente-begrooting voor 1873. 20. Mededeeling van stukken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1