GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE I j B 1 N N E N L A N D. 1872. No. 87. Z E V E N-E N-T W I N T I Gr S T E J A ARR A N G. 30 OCTOBER. WOENSDAG PAUPERISME Slate n-G e n c r a a I. K e n r B ekend making. i 1 n i s g c v i n g. i' V Mi van den 14 Sept 1833 no. III. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 25 October. a) een lid WiiMliiiJi Palliatieven doen den zieke het meeste kwaad.” Zitting van Zaterdag 26 October. In de zitting van heden is de beraadslaging over de Indische begrooting voortgezet. Hoofdstukuitgaven in Indië werd aangeno men met 58 tegen 2 stemmen de aflossing van ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. BURGEMEESTER en Bij de voortgezette discussie over de Indische begrootingisbij de behandeling der afdeeling »openbare werken,” de posthavenverbetering te Bataviaop aandrang van den heer Stieltjes door den minister in dien zin gewijzigddat in plaats van een millioen slechts ’/2 ton wordt uit getrokken in afwachting van een nader onder zoek en de indiening van een afzonderlijk ontwerp. Aangenomen is de post van 6 ton tot verbetering der werken tot beveiliging tegen overstrooming van Samarang. De f 100,000 voor het zelfde doel te Batavia is verworpen, omdat die zaak nog niet voldoende onderzocht is. De 3 ton voor hel be gin van den aanbouw van een krankzinnigenge sticht te Buitenzorg is aangenomen met 49 tegen 12 stemmen. Duizenden landverhuizers-werklieden worden gevraagd voor spoorwegen in Nieuw-Zeeland, waar zij geruimen tijd vast werk kunnen bekomen tol f 3 minstens per dag van 10 uren. De overtocht wordt voorgescholen. Informatiën kunnen ver kregen worden bij de heeren Prins en Zwanen burg, aan het hoofdbureau voor landverhuizers te Groningen en Harlingen. j Bij de verkiezing te Amsterdam voor In 40 jaren tijds brachten onze koloniën ze venhonderd en vijf-en-twinlig millioen gulden in onze schatkist. Ai BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen ter kennis der inge zetenen: dat in hunne vergadering van heden voorloopig is vastgesteld, het aanvullingskohier van belasting op de binnen deze gemeente ge houden wofilende honden, voor het jaar 1872 en dat het, te beginnen met den 30 dezer maand gedurende 14 dagen ter Secretarie alhier, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 26 October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd I1AMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris, H. FENNEMA. De kamer is daarna, na aanneming der begroo ting voor de kolonie Ommerschans en de conclu- siën op commissoriale rapporten gescheiden lol den 18n November, wanneer de staalsbegrooling aan de orde is gesteld. De Eerste Kamer der Slaten-Generaal is bij eengeroepen tegen Woensdag 6 November tol het hervatten van haren arbeid. gesloten. Dat juist is het groote voordeel aan de ambachtsscholen verbonden. De Duitsche werkman, die de ambachtsschool bezocht heeft is geen werktuig, hij is een denkend en meestal vindingrijk wezen, die meer mede werkt tot het vooruitgaan van zijn vak, dan de patroon zelf. Waarom was Nederlands voornaamste stu- cadoor een Duitscher en waarom is diens zoon nog de eerste in het vak Vraagt het hem eensof hij Nederlanders kan gebruiken aan het fijne werkwaarbij overleg smaak en denken vereischten zijn Wij herinneren ons het antwoord, dat een am bachtsman, van zijn baas eene schrobbeering ont vangen hebbende over zijn slecht werk, dezen gaf op de vraag of hij dan bij zijn werk niet dacht, »nu nog mooier zeide hij zestien stuivers daags en dan nog denken er bij.” De baas werd woedend, doch zeer ten onrechte, want die ambachtsman had gelijk. Beloon den arbeid goeddan zal hijdie hem verrichter ook bij denkendoch slechte arbeid kan niet goed beloond worden en goed kan geen arbeider werken die niet behoorlijk is onder wezen in zijn vak. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad fl.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. g&r I Eenige landbouwers onder de gemeente Zwol- lërkerspel zijn op het denkbeeld gekomen om aan hunne koeien die aan de tongblaar lijden, haar eigen melkvermengd met gruttenmeel toe te dienen. De beesten gebruiken dit voeder met graagte komen daardoor weder aan het eten en zijn na weinige dagen van de kwaal genezen. Wij ver melden dit nieuwe geneesmiddeldat werkelijk goed schijnt te zijn ter navolging en beproeving. zeggen niet nu dadelijk, maar voor ’t vervolg. Het oprichlen van ambachtsscholen is geen pal liatief maar radicaal remedie. Vestigt daarop eens uwe aandachtheeren bondenaars en pseudo-philanthropische vereeni- ging-bijelkaar-wawelaars. Daarmede zoudt gij goed doen en blijvend nut stichtenterwijl gij u nu belachelijk maakt en den vierden stand stelselmatig tegen u in ’t harnas jaagt. Op vergaderingen phrases uit te galmen moge zeer geacht en zelfstreelend zijn, maar men brengt de zaak er geen haar verder door naar het doel. Een werkman, die zijn vak goed verstaatis zelden zonder verdiensten. Er ligt den baas veel aan gelegen hem te behouden en daarom zoekt hij werk voor hemmaar er is meer, en dat is het voornaamste hij die een vak goed verstaat kan zich gemakkelijk bewegen in een ander. De handen staan hem niet verkeerdhij is niet gebonden aan één ding. Met het ophou den van den éénen arbeid is zijn werkkring niet Naar wij thans vernemen zegt het Vader land heeft de exkapitein Janssen gemeend voor de hem van wege het Departement van Oor log gedane offerte te moeten bedanken. Dit ver wondert ons niet. De heer Janssen heeft naar onze meening alleszins recht te vorderen, dat in de eerste plaats zijn ontslag alsnog in eervol ont slag worde veranderd. Ook gaf de hem aange- boden betrekking zulke geringe fmantiëele voor- deelen dat ook dit bezwaar waarschijnlijk bij zijn beslissing heeft gewogen. Ongetwijfeld zal de zaak nu binnen kort op nieuw in de Tweede Kamer ter sprake komen want het is niet te denken, dat de Kamer door het hoogst karige en weinig eervolle aanboddat thans is gedaan, tevreden gesteld zal zijn. Een der vele oorzaken, waarom de werkman zoodra zijn vak stil staat, geen middel van be staan heeft, ligt hierin, dat hij slecht onderwe zen is. Op zijn best genomen kan hij lezen, schrij ven, rekenen en zijn ambachtmaar ook alleen j dat. Weet hij meerdan is ’t uitzondering en s bestaat in dat geval voor hem ook geen vrees I voor staking van verdiensten. Hij is in dat ge val niet voor één gat gevangenhij heelt meer dan ééne koord aan zijn booghij is van meer dan ééne markt thuiskortom, waar ’t eene te genvalt, gelukt het ander. Er bestaat in Nederland een volslagen gemis aan professioneel onderwijs. De timmerman is begonnen als krullenjongenblijft dat een paar jaarzonder natuurlijk iets te leeren of ’t op school geleerde bij te houdenhij klimt langza merhand op tot vollen knecht en verstaat zelden zijn vak geheel. Dat is niet zijne schuld alleen, maar is voor ’t grootste gedeelte te wijten aan het gemis van vakonderwijs. De staat zorgt voor de opleiding van ingenieurs architecten ziele- herders, pleitbezorgersgeneesheeren kortom voor alle professiesdie buiten het bereik van den vierden stand liggenalleen voor het gron dig aanleeren van ambachten en daarmede ge lijk staande beroepen heeft hij niets gedaan» Daarom staat Nederland dan ook zóó höog wat dit aanbelangt en kan het zoo uitmuntend goed met het buitenland concurreren, bijvoorbeeld in het meubelmaken, kleermaken, schoenmaken, en daarom laat de vreemdeling, die iets goeds wil hebbendat uit Nederland komen, vooral uit de steden van den 2en en 3en rang. Daarom vindt men dan ook ten platten lande modellen, die de stoutste voorstellingen en het krachtigst geloof nog verre te boven gaan. Daarom staat bij ons 'de nijverheid op zulk eene verbazende hoogteja wel is die hoogte verbazend Maar alle opleiding ontbreekt dan ook. De baas tracht zooveel mogelijk partij van zijn maat jes te trekken en heeft meer direct belang er bij hen onbezoldigd boodschappen te laten doen, dan hen in het aan te leeren vak te onderrichten, waarvan hij zelf dikwijls ook niet veel kennis bezit. Hij heeft geleerdwat zijn baas wistmeer zeker niettenzij hij een soort van genie is en dat zijn weinig menschen. De ellendige toestandwaarin ons ambachts- wezen verkeert, is waarlijk niet bevreemdend; men moet zich zelfs er over verwonderendat die nog niet erger is. Het slecht of meestal in ’t geheel niet onder wezen zijn van den werkman, is voor een goed deel oorzaak der schrale loonen. Zorgde men voor eene goede opleiding van den werkman men zou heel wat uitwinnen aan bedeelingwij 10 millioen aan de Nederlandsche Handelmaatschap pij werd aangenomen met 41 tegen 24 stemmen - WETHOUDERS van I de middelen zoowel in Indië als in Nederland de gemeente SNEEK, gelet op de Resolutie van werden aangenomen met 62 tegen 2 stemmen en den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, eindelijk werden de uitgaven in Nederland mede van den 14 Sept 1833 no. 17;j/9551, maken, door aangenomen met 58 tegen 5 stemmen, deze aan de belanghebbenden bekend dat, inge- volge art. 27 der wel op het Personeel, van den i 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4), een ieder ge houden isaangifte te doen van zoodanige per- ceelen, welke op den 15 Mei dezes jaars, niet in gebruik waren, of, door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop van hel dienst jaar, in gebruik genomen of van Mobilair voor zien werden; voor het aanschaflen van meerdere dienst- en werkboden of paarden dan op 15 Mei werden gehouden en eindelijk voor het aanwen den tot belastbaar gebruik van zoodanige voor werpen van de 5e en 6e grondslagen als aan vankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn; zoomede van paarden, die in den loop des jaars het tweede viertal hunner melk tanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschie den ten kantore van den Ontvanger alvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd dat, naar luid van art. 38 der Wet van den 26 Mei ’70 (Staats blad no 82) van alle gebouwen, welke nieuw ge sticht, vernieuwd, vergroot of uitgebreid worden, door de belanghebbenden binnen drie maanden na de ingebruikstelling dier perceelen, of nadat ze voor het eerst geheel of ten deele worden be trokken, aan het Gemeentebestuur aangifte moet worden gedaandaar bij verzuim dier aangifte, wordt verbeurd, de aanspraak op de vrijdommen, welke bij aangehaalde Wet, wegens die gebou wen, zijn toegekend. En opdat deze kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Snea ker Courant. Sneek den 25 October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. Bij eenige ingezetenen van Deventer worden dezer dagennaar de Dev Cour, bericht ge drukte blaadjes verspreid, bestemd, naar het schijnt, om volgelingen te winnen voor de leer van de Mormonen Van veelwijverij wordt in hel blaad je niet gewaagd. De krijgsraad is maandag te ’s Bosch bijeen geweest om uitspraak te doen tegen de luits. Hamming en de Jongter zake van het bellen moeren. Het vonnis 45 dagen cellulaire ge vangenisstraf was den vorigen vrijdag eerst bij het hoog militair gerechtshof te Utrecht be vestigd. De veroordeelden zullen Z. M. den Ko- ning om gratie vragen, I 1 S\EEK ER COURANT. f G3/"

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1