GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. EN. 9 1872. No. 88. Z E V E N-E N-T WINTIGSTE J R G A N G. 2 NOVEMBER. ZATERDAG PAUPERISME. buitengewoon slecht, zoo Ml. 30 October is inge- >,50. IV. (Slot.) '36 00 flauw, i\ 2% lil 652 meren. n Palliatieven doen den zieke het meeste kwaad.” uiper, 4 mei lendrik e Bak- Griel- i Kei- demir. valiteit 52.50 trale ra te 5se ,te Jong, jthout Vries, Schil, beide elbaan, 1 I ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Oct. 4% 7'4 0'4 0% 3% 7 8'4 *'4 -^Mcucuauu en Oranje” te Amsterdam heeft beslotenaan de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Ka- m e r geen deel te nemen. i ƒ90, Var- t aarden' De kies-vereeniging «Nederland aan 137 5,46 6,20 1.30(a) 3*4 0 De arrondissements rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de veel besproken zaak van het openbaar ministerie tegen den heer W., wet houder der gemeente IJsselstein. Bij die uitspraak heeft de rechtbank zich vereenigd met het eerste middel van verdediging, voor den beklaagde voor gedragen en de rechtsvervolging verjaard ver klaard. Quistorpeigenaar van eene cementfabriek op ’t eiland Wollin en van twee aardewerkfa brieken nabij Stettin, richtte voor de hinders zijner arbeiders een school nabij de fabriek op waar zij van 6 tot 15 jaren worden onderwezen en dal wel gratis, voor zooverre de ouders het door vlijt, trouw en goed gedrag verdiend hebben. Daarnaast heeft hij een weeshuis gesticht voor de kinderen zijner arbeiders en eenige anderen. Op Zon- en Feestdagen wordt er muziek en Men denke eens aan de loonuitbetalingen in Twenthe, Limburg, Noord-Braband, het voormalig 4e district van Zeeland en elders, in vreemde Pruisische en Belgische munt, waardoor hij een tekort van 6 a 7 op zijn verdiend loon lijdt. Maar wat nog erger is, de uitbetalingen in winkelwa ren, hetgeen in onze provincie ook wel geschiedt, maar nog niet in die schandelijke mate als te Hilversum on der de tapijtwevers of in de Langstraat (N.-Braband) onder de schoenmakers, waar in geld gelijk gerekend wordt met nominaal in waren. Tegen het eerste misbruik kon en behoorde de Staat te waken1°. door ’t invoeren van andere kope ren munt; 2’. door ’t aanmueten van meer zilveren geld,- 3°. door streng toe te zien op den invoer van vreemde specie en 4°. door op ’t uitgeven er van zware boeten te stellen. In het tweede kwaad kan de Staat niet direct voor zien dat te verhelpen ligt op den weg der werklieden, op dien der openbare meening (door verachting) en ook de pers zou veel kunnen doen door bekendmaking der in waren betalende werkverschaffers. De zorg voor bedrog door gewicht, maat en verval- sching is staatsplicht. De vergadering van het Anti-Schoolwet-Verbond, dezer dagen te Utrecht gehouden, werd door een vijftigtal afgevaardigden en onderscheidene leden bijgewoond. Volgens het U. D. telt het Verbond 15 afdee- lingen en 3000 leden. Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Bij koninklijk besluit van 30 October is inge steld eene staats-commissie, om te onderzoeken welke nadeelen voor Nederland te duchten zijn, ten gevolge der maatregelen in den laatsten tijd in naburige rijken op het gebied van hel munt wezen genomen, en om aan den koning, bij de mededeeling der uilkomsten van haar onderzoek, zoo noodig, de middelen voor te stellen, die zou den kunnen worden aangewend, om de voor Ne derland gevreesde nadeelen te voorkomen. Tot leden dier commissie zijn benoemdde oud-ministers van Bosse en Vrolikde president der Nederlandsche Bankde heer Mees, de hoog- leeraar Vissering te Leiden en de heer van Riems dijk, lid van het muntcollegie te Utrecht. Tevens is benoemd tot voorzitter der commis sie de heer van Bosse en tot secretaris de heer van Riemsdijk. Harlcb Miras mnd, Hij woont duur en althans is de regel. De werkman wordt bedrogen en uilgezogen aan alle kantenmaar het is grootendeels zijne eigene schuld. Waarom vereenigen de arbeiders zich niet, om gezamenlijk inkoopen in het groot te doen Waarom vereenigen zij zich nietom voor gemeenschappelijke rekening woningen te bouwen? Waarom vereenigen zij zich niet, om te zamen dat te doen, wat de kapitalist alléén doet Men zegge niethet kan niet, want het ge schiedt hoewel nog zeldzaamen niet overal waar die gunstige uitzondering aanwezig iszoo goed als het zou kunnen. In samenwerking (coöperatie) ligt voor een niet-gering deel de vermindering van het paupe risme, dat reeds bestaat. Het voorkomen van toekomstig pauperisme hangt er ook van af, maar meer nog van de in vorige artikelen aan de hand gegeven middelen. Wij komen later nog wel eens terug op het coöperatief stelsel en op de wijze waarop on derstand zoo hij onvermijdelijk is zou be- hooren verschaft te worden. Zooals die nu geschiedtkan het moeielijk slechter en had de te vroeg ontslapen oud-com- missaris van politie te Amsterdam, de 78 jarige Philips volkomen gelijk als hij de bedeelden renteniers noemde. Aan hem is het te danken, dat te Amsterdam vooral het pauperisme onder de Israëliten zoo zeer verminderd is. Ten slotte willen wij in herinnering brengen hoe een fabriekant in Duitschland te werk is ge gaan om het pauperisme onder zijne werklieden uit te roeien. In de Zaanl. Ct- wordt uit Utrecht medege deeld, dat daar in eene bijeenkomst van al de Nederlandsche bisschoppen zou besloten zijn in alle parochiën collectes te doen houden om gel den bijeen te verzamelen ten einde een groote bedevaart te organiseeren naar Lourdes. Aan de bij kon. besluit van 30 Nov. 1870 Stbl. no. 184, gegeven voorschriften aan gaande de geoorloofde schriftelijke bijvoegingen of verandering in gedrukte of daarmede gelijk gestelde stukken die op den voet van art. 18 der wet van 22 Juli 1870 Stbl. n. 138 ter verzending met de post worden aangeboden wordt bij kon. besluit van 19 Oct. jl.Stbl. no. 102 de volgende uitbreiding gegeven a. In de tegelijkertijd met-, plaat- en muziek werken, tijd- en vlugschrfien verzondene en daar op betrekkelijke facturen is de schriftelijke bij voeging geoorloofd van den naam van den gea dresseerde en van de titels en de prijzen dier werken of geschriften. b. In circulaires is de schriftelijke of langs den mechanischen weg gedane bijvoeging van het tijdstip., waarop een handelsreiziger zich bij den geaddresseerde zal vervoegen toegelaten. Het is de staat niet alleen, die door afschaffen en oprichten veel kan bijdragen tol verminderen van ’t pauperisme; de individuen, wien ’t aangaat, behooren en kunnen zelf de handen aan den ploeg slaan. Er bestaan in ons land vele hinderpalen voor den arbeider, om vooruit te komen, of beter ge zegd, om geen armoede te lijden. De Zondagswet, de soldaten-Ioterijhet ellen dig accijnsstelsel, de patentwet zijn allen fac toren voor het product pauperisme. Enkele zijn weggeruimd, zooals de octrooien het verbod van vereeniging, de gemeentelijke ac cijnsen maar dat is niet voldoendeer behoort meer te worden afgeschaft, althans verbeterder moet heel wat worden opgerichtvoor dat de gelijkheid voor de Wet ten aanzien des work mans waarheid kan zijn. Men werpt den arbeider tegen dat hij veel geld uitgeeft aan sterken dranken dat is waar, maar wiens schuld is het? De zijne of die van ons belastingstelsel en van de inrichting der maatschappij Vooreerst, waarom juist dat spirituale, dat de werkman gebruikt, zoo hoog belast Men zegtom het misbruik te keer te gaan. Is die reden wel waar Of heeft die belas ting niet het doel en het eenig doel, alleen de schatkist te stijven. Aan die belasting alleen betaalt de werkman twaalf millioen gulden ’s jaars 1 Waarom het bierdat voorheen een gezonde en krachtige volksdrank was, blijven belasten Waarom van zout meer dan 120 der waarde te heffenwaarom van zeep zooveel O..m..d..a..t d..i..e b..e..l..a..s..t..i..n..g z..o..o p..r..o..d..u..c..t..i..e..f i..s, zou Sluimering zeggen en Batavus Droogstoppel zou hem, dat hoorende> zijne echt ploertige hand met echt ploerterige hartelijkheid toereiken. En zoo is er zooveel, dat den vierden stand drukt en verarmtneen dat niet want ’t is niet mogelijk; verarmen toch veronderstelt een vorigen tegenovergestelden toestand. De vierde stand lijdt gebrekten gevolge van slechte wetten, slechte maatschappelijke inrichting, maar ook voor een groot gedeelte voor eigen schuld. Hij kan zich zelf helpen, mits men hem eene handreiking doe. De vierde stand koopt voor vee! geld slechte waaromdat hij koopt uit de zes, zevende, achtste, honderdste hand. Voordat de levensbehoeften tot hem komen, hebben een aantal verschillende tusschenpersonen er aan verdiend en is het ar tikel, voor zooverre dat mogelijk is, door ieder hunner vervalscht. zang gemaakt door die zijner werklieden, welke hel kunnen terwijl er gelegenheid om het te lee- ren gegeven wordt aan wie ’t verlangt. Hierbij komen ’s zomers en ’s winters verschillende soor ten van vermakelijkheden. Door zijn toedoen hebben de arbeiders een zieken-, weduwen- en begrafenisfonds opgericht waaruit ook kraamvrouwen trekken. In de onmiddellijke nabijheid der fabriek is eene winkelvereeniging met bakkerij en slagerij verbonden, in welke krachtig bier tegen inkoop prijs te krijgen is. In 1863 werd die zaak be gonnen met 550 thaler in 1869 bedroeg het kapitaal reeds 8000 thaler. Wie 10 thaler in de zaak heeftis aandeel houder en deelt in de winsten, gemiddeld 7°/0. Alles wordt contant verkochtook aan anderen dan eigen werklieden. Naast den winkel is eene leeskamerwaar vooral onderhoudende lectuur aanwezig is. Quis torp hoewel een zeer orthodox manlel meer daarop dan op het stichtelijke. Geschiedkundige werken vormen het hoofdbestanddeel der boekerij. Later is er eene volks keuken opgericht voor ongehuwde werklieden en anderen, die van bui ten komen. Ook is er eene spaarbank aangelegd. Naast die winkel is een kegelbaan, vooral voor i den Zondag. Daarover heeft Q veel moeten hoo- ren van zijne geestverwantendoch hij is van oordeel, dat hij er zich niet aan storen moet. Hij zelf heeft gezorgd voor goede woningen die hij verhuurt voor 12 a 18 th. ’s jaars. De minste bestaan uil woonvertrek slaapver trek, keuken, kelder en schuur. Zeer gemakkelijk kan de huurder eigenaar worden. Wie zelf wil bouwenkan bij hem goedkoop terrein krijgen, alsmede geld op renten voor materiaal. Het meeste werk op zijne fabrieken geschiedt bij aanbesteding, waarbij de arbeidersdie vlij tig zijn, zeer wel varen. Aan de beste arbeiders wordt boven ’t gewone loon een kerstgeschenk gegeven in evenredigheid van de winsten, die de zaken hebben opgeleverd. Vrouwen, die een eigen huishouding hebben en leerplichtige kinderen, worden op de fabriek tot werken niet toegelaten. Toen hij in ’57, even als bijna alle fabriekanten, op springen stond, kwamen de arbeiders hem op de meeste kiesche wijze hun opgespaard geld brengen. In ’66, toen zoovele fabrieken stil ston den hebben zyne werklieden hem in staat ge steld door te werkendaar zij met halfloon op afkorting te vrede waren. Dit is in het kort, wat Quistorp zelf vrij uit voerig heeft medegedeeld op den Kirchentagte Stuttgartin ’t najaar var. ’69en welk verslag te vinden is o. a. in Stemmen voor Waarheid en Vrede van 1870, bl. 209 volgg. Wat Quistorp gedaan heeft, kan niet ieder een doen, doch dat behoeft ook nietmaar wel kan Quistorp’s voorbeeld in meerdere of mindere mate door werkverschaffers en werklieden worden nagevolgd. Dat zij zóó 1 Volgens de Gron. Ct. zou de heer W. A. Schol ten te Groningen concessie hebben gevraagd, om een tweede brug over de Oceaan te 'slaan en wel tusschen Rotterdam en New-York (lijde lijk tusschen Vlissingen en laatstgenoemde stad), met schepen van ongeveer 4000 tonnen inhoud. KER COURANT SN f - M. ^3 7,30 8.9 8,28 door door door 9,1 ).17 loor loor loor 1,40 .37

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1