NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BUD VOOR DE BINNENLAND. N. GEMEENTE EN REI ARRONDISSEMENT SNEER. B U IT E N L A N i). 1872. No. 89. Z E V E N-E N-T WINTIGSTE J A. A 12 G N 6 NOVEMBER. WOENSDAG I >u. SNEEK, 5 November. den volgenden in* OVERZICHT. L. S. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven ll/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. h'g. jn nna nil 'kus J jr. riof len ds, en rrs mg, reu- De groote internationale tooneelwedstrijd te Gorinchem zal op 12 in plaats van op 19 No vember gehouden worden. den wij u aangenomen; ook is dit heel ’t gansch niet de manier van doen van een fatsoenlijk man maar wel die van een hongerlijder en kan ik u bijgevolg niet genoeg mijne ontevredenheid des wege uilen. «Ook behoud ik mij voor dat wanneer gij soms op een of ander plaats zult aangenomen zijn, dat ik mij alsdan haasten zal uwe manier van handelen aan het bestuur aldaar kenbaar te ma ken, opdat dit dan welen mag met wie het te doen heeft, hetgeen ons eerst de ondervfindjing heeft doen leeren. «Neeritter7 Obr. 1872.” «De burgem. van Neerilter.” Aanstaanden Zaterdag den 9en dezer zullen de Friesche leden van het comité voor den Noord- Hollandsch-Frieschen spoorweg, (comité Bloem c. s) des voormiddags 11 ure bij Agema alhier vergaderen, om daar in overleg en onder voor lichting van de in Friesland bestaande sub-comi- té’s de juiste richting van den aan te leggen weg vast te stellen. Deze bijeenkomst kan worden aangemerkt als een begin van de aanstaande voorloopige werkzaamheden, als opmeting, afba- kingen. inkaartbrenging, enz. van het Friesch ge deelte der lijn. Gisteren avond werd in het sociëleitslocaal van den heer F. Slager alhier gehoudende ge wone jaarlijksche November-vergadering van de Ijsclub y> Friso". Aanwezig waren 80 leden. De kas sloot met een batig saldo van circa 400.00. Aan de leden werd ter bezichtiging gesteld een gouden schaats met het eere diploma en kist je, dat aan Z K. H. Prins Alexanderde be schermheer der IJsclubzal worden aangeboden. Het schaatsje door den heer Treling alhier, ver vaardig, en ’t kistje door den heer Bontjema, worden door netheid van bewerking ten zeerste geroemd. Het diploma, dat door bemiddeling van den heer G. de Jong, te Amsterdam is gemaakt, draagt ook aller goedkeuring weg. Het ledental der Ijs club bedraagt thans ruim vierhonderd. Uitvoer te Harlingen in de maand October. Aardappelen 30,152 heclol.aardappel-meel 3274 b.; alikruiken en mosselen 6043 z.boter 14,692 vt.; gevogelte 170; haver 1244 z.; heede 34 b.huiden 13 p,kaas (Edammer) 14,300; kaas (kanter) 3840; kalveren 114; koeien 166; likeur 10 kmosterdzaad 20 b.; papier 4440 p.; schapen 2233varkens 19vlas 233 bvleesch 167 c.; wild 58 c.; wol 12 bwijn 1 k. heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen een paar beschonken boeren en eenige kerkgangers. De justitie doet onderzoek. Ten vervolge op het bericht der Gr. Ct. no pens het plan van den heer Scholten te Gronin gen, om een sloomboolverbinding op groote schaal tusschen Rotterdam en Nieuw-York aan te leg gen, wordt aan de N. R. Ct. nader medegedeeld, dat het voornemen is 4 booten, elk van 1000 ton, in de vaart te brengen. Het kapitaal der Veree- gingdie de zaak zal ondernemen zou 3 milli- oen bedragenwaarin de heer Scholten voor 8 ton zou deelnemen. Desnoodjg zou hij dat kapi taal renteloos verstrekken. Door verschillende kamers van koophandel en fabrieken in ons land worden op het voorstel van Deventerpogingen beraamd, ten einde een meeting te beleggen waarop de vraag zal wor den besproken, of de oprichting van rechtbanken van koophandel in Nederland wenschelijk is. In Frankrijk is geheel ’t leger hervormd; Prui sen doet niet anders dan het zijne gedurig her vormen Rusland is daar volop mede bezig in Oostenrijk loopt de legerhervorming omtrent ten eindein Spanje is de wet die ’l leger moet her vormen reeds bij de cortes aangekondigdeven zoo in Nederland. Hervorming wil telkens zeggen versterking. Het eene land versterkt zijn leger omdat het andere het doelhet eerste versterkt dan nog meer om weer boven te zijn; het tweede blijft op nieuw achler. En zoo gaat dat nu in ons arm Europa Naar mate de tijd voor de opening der F r a n sche Nationale Vergadering nadert, beginnen de verschillende politieke partijen meer en meer hunne verschillende programma’s van grondwets herziening op den voorgrond te stellen. Dat er kleurschakering is in die programma’s, is ver klaarbaar als men lel op de verschillende wen- schen en bedoelingen van de onderscheidene par tijen. Een dier programma’s valt evenwel eene bijzondere attentie ten deelomdat men meent dat hel afkomstig is van de hand des heeren Barthélemy St. Hilaire, secretaris van Thiers. Men vooronderstelt, in dat geval zeker ook niet ien onrechtedat hierin geheel de denkbeelden van den tegenwoordige president zijn nederge- l vier Bij de Tweede Kamer is ingekomen het toe gezegde wets-ontwerp tot wijziging der kieswet van 4 Juli 1850. Daarbij wordt voorgesteld »Om tol kiezer van leden der Tweede Kamer en der Provinciale Staten bevoegd te zijn, moet men in de directe belastingen betalen twintig gulden. In Winschoten, Appingadam, Assen, Meppel, Har lingen, Bolsward, Sneek, Dokkum, Kampen, De venter, Zutphen, Nijmegen, Tie), Zalt-Bommel Amersfoort, Purmerend, Alkmaar, Zaandam, Gou da, ‘Vlaardingen, Brielle, Gorkum, Vlissingen, Goes, Zierikzee, MaastrichtBreda en Roermond be draagt die som vier en twintig gulden; in Gro ningen, Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Middelburg, ’s Bosch, Dordrecht, Schiedam, Delft, Leiden en Haarlem twee en dertig gulden en in Amsterdam, Rotterdam en ’s Gravenhage vijftig gulden.” bezigen. De Maatschappij looft hare gouden me daille uit aan hem, die de beste methode aan de hand geeft, waardoor, zonder dat die voor de be trokken fabrieken aan te groote bezwaren onder hevig ishet bedoelde eiwit uit het afvalwater kan verwijderd worden. De beantwoording der vraag moet gegrond zijn op proeven in het groot. 2. De Maatschappij looft hare gouden medail le uit aan hem, die het meest volledig vergelij kend verslag bij haar inzendt omtrent de uitkom sten in Nederland van de zuivelproductie en an dere eigenschappen van ongehoornd tegenover hoornveeen zulks door bewijsstukken nader toe gelicht. 3. De Maatschappij looft hare gouden medail le en ƒ300 uit aan hem, die het beste en voor de toepassing geschikt gebleken middel aangeeft tot het lichtend maken van tonnen in de vaar waters op onze kusten. De heer G. P. Kortenhorst, candidaat in de me- r dicijnen, heeft op de bekende uitloving van 500 door het Huisgezinin zake de wonderen van Lourdes, geantwoord door een tegenvoorsteldat op het volgende neerkomt. De heer K. looft 1000 uit door de redactie van het Huisgezin te verdienen, zoo zij een kreupele, blinde, lamme, een zieke met beenbreuken, ruggegraatsverkrom- mingen of gewrichtslijden, om het even met wel ke kwaal (hysterici alleen uitgezonderd) naar Lour- des zendt, en de zieke genezen terug komt. De patiënt moet vóór en na het vertrek in hel pu bliek worden onderzocht door twee doctoren, door den heer K. gekozen. Deze zal de reiskos ten betalen voor den zieke en voor zijn geleiders, die door de redactie van het Huisgezin gekozen mogen worden. De heer Korlenhorst meent ingeval het Huisgezin zijn voorstel niet aanneemt, de door het blad uitgeloofde 500 te hebben verdiend en geeft bij voorbaat op, voor welke nuttige doeleinden hij die som wil besteden. Blijkens het dezer dagen openbaar gemaakt rapport omtrent de prijsvragen der Nederland- sche Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid, zijn ter beantwoording vóór of op 30 September 1874 uilgeschreven de volgende drie prijsvragen: 1. In sommige gedeelten van ons vaderland worden, ten nadeele van de nijverheid en de volks gezondheid, kanalen en andere publieke wateren verontreinigd door het aan eiwit rijke afvalwater uit de fabrieken, die aardappelen als grondstof Als curiosum deelen wij het volgende mede. De heer W. A. v. d. Linden (vroeger modern thans ullra-orlhodox) zou verleden Zondag af scheid prëêken te Hooge Zwaluwe en had waar schijnlijk voor het laatst veel te zeggen, wat men met geneigd was te hoorenvaaral van hem niet. Derhalve hebben kerkvoogden hem het afscheidprêeken onmogelijk gemaakt door de kerk te doen verwen en daarom te sluiten. Velen, die belust waren op dat afscheidprêeken en van elders waren gekomen (de dag was in de Kerk. Ct. bekend gemaakt) om dat te hooren, moesten onverrichter zake teruggaan. De Arnh. Cour, is zeer ontevreden over de «onhandige, onpraktische, armoedige,” zij zou bij na zeggen »lamlendige” wijze, waarop uitvoering wordt gegeven aan het besluit tot het oprichten van een monument voor Thorbecke. In het bui tenland zou men deze zaak anders hebben be handeld. Wij hebben er geen slag van, onze groote mannen te vereeren. Toen onmiddellijk na Thorbecke’s dood het goede denkbeeld van een monumentslichting werd geopperd, had men ook van het goede oogenblijk moeten gebruik maken. Men had binnen een of twee weken de inzameling moeten laten afloopen, en daarna be palen, wat men met het geld zou doen. Doch van den aanvang af is deze zaak, volgens de A. Ct. verkeerd aangevat en behandeld. Even als in de zaak van het monument voor den Briel ging men de krachten verdeelen. Voor men nog iets wist van de som die gestort zou worden, kwam ieder met zijn eigen plannetje voor den dag. Het monument werd een onderwerp van dispuut. *t Was of Th.’s dood slechts als voor wendsel gebezigd werd om lokale monumentjes op te richten. Het had meer het voorkomen dal men dezen doode exploiteerde dan dat men zijne nagedachtenis eerde. Alles werd met echt Hol- landsche omslachtigheid en langdradigheid behan deld. Ten bewijze hiervoor wijst de A. C. op de vervelende berichten, die maanden lang in de couranten vermeldenover de plaatselijke Thor- becke-commissien. Niet alleen zijn deze corres- pondentiën vervelend of lachwekkend, maar ook, gedeeltelijk althanswekken zij ergernis op en beleedigen smaak en kieschheid. De A. C. be doelt de berichten over de sommen die in de verschillende plaatsen zijn bijeengebracht. Der gelijke opgaven zijn stuitend voor de vrienden en ^nagelaten betrekkingen van Thorbecke en zelfs voor allen die in hem den grooten staats man vereeren Zij behooren, volgens de Arnh., alleen bij de hoofdcommissie te huis. Thansvijf maanden na Thorbeckes dood, zijn we nog altijd aan het inzamelen. De geestdrift isonder al dit getalm en gebeuzelafgekoeld. Het gedenkteeken is een onderwerp geworden dat eerder verveling dan belangstelling opwekt. Men begint zich af te vragenis hetgeen Thorbecke zelf gewrocht heeftniet zijn beste en waardigste gedenkteeken, dat zijne nagedachtenis meer eer aandoetdan de te laat komende manifestatie der nationale dankbaarheid. Op hoevele voortreffelijke eigenschappen ons volk zich boven alle andere volken mag beroe men vreest de A. C. tochdat waar het de vereering van groote mannen betreftmen van deze zaken elders beter slag heeft dan in Ne derland. In een grensdorp van Limburg, te Neerilter waar men vroeger lang te vergeefs getracht had een hulponderwijzer te vinden voor de som van ƒ200, werd, in te gaan met den 30sten Mei 72, een hulponderwijzer aangesteld op eene belooning van ƒ250. Niemand zal het tegenspreken dat een jongmenschmet toelating voor de wiskun de, aanspraak mag maken op een hooger tracte- ment. Te Neerilter wilde of kon het bestuur geen hooger belooning geven. Was ’t wonder dus dat die hulponderwijzer spoedig uitzag naar eene betere betrekking? Te Budel in Noord- Brabant solliciteerende 400 plus een verander lijk inkomen) vroeg hij natuurlijk aan den bur gemeester van Neerilter, met wien hij altijd op een goeden voet had gestaan, een getuigschrift van goed gedrag. Na herhaalde aanvrage ont ving hij er dan ook een van houd «De ondergeleekende, burgemeester der ge meente Neerilter, hert. Limburgverklaart bij deze dat de persoon van geboren te den sedert den 30sten Mei jl. de plaats van hulponderwijzer in deze gemeente heeft waar genomen en dat hij gedurende dien tijd van een goed gedrag is geweest, echter dat ik mij-van de overige handelwijze van gemelde hoege naamd niet vleien kan. «In oorkonde van waarheid heb ik de tegen woordige gratis afgegeven, om te dienen tot af legging van vergelijkings-examen als hulponder wijzer. «Te Neerilter den 7 Oct. 1872. «De Burgemeester. Dit kluchtig getuigschrift ging vergezeld van de volgende nog ongelukkiger missieve «Meester «Voldoende aan den inhoud van uwen brief van gisteren, bekomt gij hierbij het gevraagde bewijs van goed gedrag. i «Ik kan mij niet genoeg verwonderen dat gij; naar slechts viermaanden hier in de school werkj zaam te zijn geweest, andermaal, omdat u dezer) post op een of ander plaats eenige gulden meer zal opbrengen, tracht te veranderen hadden wij Tusschen het station Veenendaal en Lunteren dit voorzien, weest verzekerd, nooit of ooit had- legd. Bedoeld programma zou slechts uil 1 ji £ER COUTcAN SXI ies ijn- 532 2 I a 9 2 4 8 8 4 4 i 8 2

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1