NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLW VOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. BUITENLAND. 1872. Z E V E N-E N-T WINTIGSTE No. 01. 13 NOVEMBER. WOENSDAG Stale n-G e n e r a a I. I Dak- i i o. üih EERSTE KAMER. het gedeelte der lijn OVERZICHT. lO.a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. 1. te 1. te De Tweede Kamer is tot hervatting barer werk zaamheden bijeengeroepen op Maandag 18 Nov., 's morgens te 11 ure. Naar het Vaderland meldt is den heer B. H. van Daalen, leeraar aan de hoogere burgerschool te ’s Hage, tot hoofdredacteur van de Javabode benoemd, In het begin van 1873 zal de heer van Daa len zijn betrekking aanvaarden. - Pe- mten, mnd, isker' Briellewelke verleden week 2 inwoners Stad aan ’t Haringvliet veroordeelde tot een lulaire gevangenisstraf van »'/8 De nieuwe wet op de coalitien van 12 April dezes jaars is vermoedelijk voor de eerste maal toegepasl door de arrondissements-rechtbank te van cel- ééne maand en een derde tot 3 weken, omdat zij in den avond van 6 Juli jl., bij gelegenheid der kermis in laatst genoemde plaats, door te dreigen dat zij ’t anders zelf zouden doen, een carousselhouder noodzaak ten zijne inrichting te sluiten en af te breken. Zij zijn schuldig verklaard aan het «inbreukma- ken op eens anders vrijheid in de uitoefening van zijn arbeid of nijverheid, door bedreigingen met een strafbaar feit.” s ostra, I usius I s z. Gust- gezonden. Uit vele dier plaatsen verzond men adressen van particulieren met tal van handtee- keningen. Uit alle opgenoemde gemeenten rijst de klacht, door honderden ondersteund, tot Z. M. den Koning over den dreigenden vaccine-dwang. »P.S. Zooëven verneem ik dat hetzelfde is ge schied te Beverwijk, Delfzijl, Varsseveld, Dinx- perlo, Koudum, Bolsward, Wommels, Ferwoude, Workum en Oldebroek.” wanneer hij overtuigd is dat mij wel onrecht aangedaan is, waarom mij dan niet reeds lang in mijne eer hersteld? Of handelt Z. Exc zoo met alle mannen, met wier vrouwen hij mede lijden heeft Men schrijft van officiële zyde, dd. 8 dezer aan de Standaard «Uit Alkmaar, Klundert, Zevenbergen, Fijnaart, Heiningen, Zwingelspaan, Sneek, Franeker, Nij- verdal, Doelinchem, Jutfaas, Dordrecht, Zevenho ven, Zuid-Beijerland, Blauwkapel, Zwolle, Nije- veen, Zaandam, Groningen, Meppel, Oosterbierum, Sexbierum, Zwartsluis, Bedum, Middelstum, Uit huizen, Uithuizermeeden, Garrelsweer, Hardenberg, Ferwerd, Apingadam, Delftzij 1, Balk, Sauwerd Zetten Gorkum Holwerd Wons Makkum 1 Schraard, Witmarsum, Schettens en Doorn, zijn door de Chr. onderwijzers en onderwijzeressen daar woonachtig, adressen ter Eerste Kamer in schillende partijen in de nationale vergadering dan wordt die toenaderings-politiek nog meer verklaarbaar. Immers, bij het sluiten der vori ge zitting was de radicale partij in de nationale vergadering vertegenwoordigd door 70; de repu- blikeinsche linkerzijde door 160; het Thiersge- zinde linker centrum door 140; het rechtercen- trum (de Orleanisten) door ongeveer 100; de ge matigde rechterzijde (de legitimisten) door 120 en eindelijk de uiterste rechterzijde (de verstok te legitimisten) door 60 leden. In ’t geheel ge nomen telden deze fracties te zamen G50 leden. De overschietende 100 behooren tot de conser vatieve partij, maar dragen geen bijzondere po litieke kleur. Uit deze opgave blijkt dus, dat eene aansluiting van de republikeinen bij de roy alisten elke constitutioneele hervorming onmoge lijk maken zou en dat Thiers er derhalve veel belang bij heeft de republikeinen en radicalen weer voor zich te winnen, wat niet kan geschie den van door zich partij te stellen tegen de roya listen. Met betrekking tot de werkzaamheden der nu geopende zitting van de Nat. Vergadering, wordt het volger.de gemeld «Het met ongeduld ver wachtte rapport van den minister van finantiën betreffende de laatste geldleening zal eerst worden bekend gemaakt nadat de boodschap van den president der republiek, waarin de korte inhoud van dit rapport zal worden opgenomenaan de vergadering zal zijn medegedeeld. De voornaamste onderwerpen waarmeê de nationale vergadering zich in deze zitting zal hebben bezig te houden zijn de volgendeherziening der wetgeving op de rechtbank door gezworenen; verder zullen er wetsontwerpen in behandeling komen tot ver mindering van het getal raadsheeren in de ho ven van assises, tot vermeerdering der rechtban ken en kantongerechten in Frankrijk in Algerië tot wederinvoering op Korsika van het verbod om wapenen te dragen en een wetsontwerp be treffende het openbaar onderwijs. De Monde deelt den tekst mede van een adres aan de nationale vergadering, waarin de onder- teekenaars aandringen op het herstel van den monarchalen regeeringsvorm met den graaf van Chambord als koning van Frankrijk. De adres santen beroepen zich op een gezegde van Voltaire dal »de zuivere democratie leidt tot de tyrannie van het gepeupel”, welks waarheid volgens hen Frankrijk maar al te zeer ondervonden heeft; het herstel van het erfelijk koningschap is alleen bij machte de onafhankelijkheid en de waardigheid des lands en der regeering te handhaven en Frankrijks goede verstandhouding met de andere mogendheden te bevestigenwant hel land zou onder een koning welvaartvastheid van regee ring en aanzien naar builen verkrijgen. Het adres eindigt aldus«Er zijn geen twee koninklijke huizen. Er is er maar één met één hoofd. De prinsen van Orleans hebben den raad voorzeker niet vergeten welke hun vader en grootvader koning Lodewijk Filipshun kort vóór zijn ver scheiden gaf, dat zij de eenheid van het vorste lijk huis van Frankrijk moesten herstellen. Laat ons hopen dat de nazaten de laatste raadgeving van den stervende vorst niet in den wind slaan en Gods woord niet vergeten zullen»elk rijk dat tegen zich zelf verdeeld is zal te gronde gaan.”” De procureur-generaal tot wien prins Napoleon zich wegens zijne uitzetting, met een aanklacht tegen den minister van binnenlandsche zaken heeft gewend, heeft zich onbevoegd verklaard om van ’s prinsen bezwaren kennis te nemen, aan gezien hel besluit tol uitzetting van den prins is uitgegaan van den president der republiek en den ministerraad, en dit eene regeerings-daad is, waarover alleen de Nationale Vergadering te be- De prins heelt daarop een ant- u. Nov. De heer Esser de straat-prediker te ’s Hage zegt naar aanleiding van de ziektenwet «De Jezuiten zullen krachtens artikel 7, over al waar het gemeentebestuur Roomsch is, op kosten der gemeente, een klooster oprichten, dat voortreffelijke gelegenheid zal aanbieden om de Morlara’s en Cohens’s etc.die toevallig in een logement eene aandoening der slijmvliezen krij gen of wat koorts, te verplegen. Volgens de usantiën van Rome kan dat niet anders en ’t zal ook niet anderszoodat ik geen Protestant of Israëliet zou aanradenna de aanneming dezer wet in Roomsche provinciën te reizen. Dat is ergereigenlijk nog veel erger dan de bepaling betreffende de vaccine! En niemand in de Kamer heeft aan dit groote kwaadwaar aan de wet ons blootstelt, gedacht 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SN EEK brengen ter kennis van be langhebbenden dat de heer P. C. Buijterse Veearts voor Sneek en Wijmbritseradeel, tevens is belast met de keuring van Slachtvee, Vleesch, Spek en Vischen dat alzoo de nauwkeurige handhaving der daartoe betrekkelijke Verordenin gen aan hem is opgedragen. Sneek 8 November 1872. BAMERSTER DIJKSTRABurgemeester. II. FENNEMA, Secretaris. SNEEK, 12 November. Töt leden van de plaatselijke schoolcommissie werden door den gemeenteraad in zijne verga dering van gisteren herbenoemd, de met uit. December aftredende leden, de heeren M. Nie- meijer en H. Rinia Kingma. Met de benoemden kwamen op de aanbevelingslijsten voorde hee ren H. Fennema Jr. en A. G. Kok. Op de jl. Zaterdag in de Concertzaal gehou den vergadering van leden van het comité voor den N. H. Frieschen Spoorweg, met leden van gemeentebesturen en sub-commissiënisinge volge het doel dier bijeenkomst, voorloopig be sproken de richting van het gedeelte der lijn HindeloopenGrouw. Naar wij verder vernemen is op die bijeen komst reeds gevolgd), een gisteren bij het Ge meentebestuur ontvangen berichtdat een ge machtigde van den heer Vignolles met drie in genieurs, eerstdaags in deze gemeente een aan vang wenscht te maken met het in kaart bren gen van de plans etc. van den weg. Zooals men weet stelde onze gemeenteraad bij de inschrij ving tot deelneming het voorbehoud, dat de plaat sing van het station in deze gemeente zou ge schieden in overleg met den Raad. Tot ons genoegen kunnen we dus constateren, dat door het comité Bloem c. s. voortdurend ver blijdende teekenen van leven worden gegeven. Heeft Gambetta’s orgaan als eene waarschu wende stem weêrklonken voor den president der Fransche republiek en zou deze genegen zijn zich de door de Republigue Frangaisevergelijk ons vorig nummer gegeven wenken, tot op zekere hoogte ten nutte te maken? Bijna zou men daaraan beginnen te gelooven nu het verschijnsel zich voordoetdat het offieieuse Bien Public te elf der ure met een zeer scherp artikel voor den dag komt tegen de clericaal-legitimistische woe lingen en daarin o. a. meldt dat de regeering de bedevaart naar Tours, die tegen 11 Novem ber (den dag van de heropening der nationale vergadering) voorbereid werdniet gedoogen zal, omdat deze bedevaart Onmiskenbaar eene roya listische manifestatie is. Terzelfder tijd wordt in bedoeld blad een op stel geleverd met het doel, alle republikeinen aan te manen kracht:g aaneengesloten te blijven. «Alle monarchalen”, zegt hel orgaan van Thiers, «ver geten hunne oude en nieuwe twisten en vereeni- gen zich tot een gemeenschappelijk verzet tegen alles wat in staat is de republiek te bevestigen. Derhalve moeten alle republikeinen gemeenschap pelijk handelen om datgene te ondersteunen wat bij machte is de republiek te wijden te beves tigen en populair te maken.” Uit een en ander blijkt o. i. vrij duidelijk 1° dat de heer Thiers volstrekt niet gerust is over de reyalislische-clericale woelingen en 2° dat hij om deze met vrucht te kunnen bestrij den, hulp zoekt bij de republikeinen en radica len en hun daarvoor gaarne eenige concession zal doen. Let men op de getalsterkte der ver- I slissen heeft. De oud-kapitein Janssen verklaart in een aan verschillende bladen gezonden schrijven, dat hem door den Minister van Oorlog geene betrekking is aangebodenmaar is medegedeeld dat eerlang de betrekking van adsistent-magazijnmeester te salaris 950, open kwam en dat hij, zoo hij daarvoor wenschte in aanmerking te komen zich tot den minister had te wenden. De heer Janssen vroeg den Minister omtrent die mededeeling nadere inlichting, en uit het ont vangen ontwoord bleek dat de Minister de me dedeeling had gedaan, omdat hij «bewogen was met het lot van zijne vrouw en kinderen,” alzoo niet met het doel om gepleegd onrecht te her stellen. Bij benoeming zou bet aan den heer Janssen toegekend levensonderhoud ad ƒ274 ’s jaars ver vallen. Dit gevoegd bij de korting voor het pen sioen zou het den heer Janssen of liever zijne vrouw en kinderen toegedacht voordeel brengen op een bedrag van ƒ466. Op de vraag of eene eventuele benoeming door een eervol ontslag uit de militaire dienst voorafgegaan zou worden of daarmede gepaard zou gaan, was het antwoord neen. «Toen de Minister dit antwoord gaf zegt de heer Janssen was hij dus nog niet genegen om gevolg te geven aan het in deze zaak uitge bracht votum der Kamer. Hij wilde mij echter wel weer in gouvernementsdienst plaatsen, doch zonder het aan mij uitgereikt brevet van «niet eervol ontslagen ambtenaar” in te trekken. Hoe is zoo iets mogelijk Mijne eer gaat mij voor alles De Tweede Kamer heeft verklaard, «dat mijn ontslag niet voldoende gerechtvaardigd is”, ik ben onwettig ontslagen, van mijn titel als «eer vol officier” onwettig beroofd. Dit moet eerst weer in orde komen, alvorens ik mijne diensten op nieuw aan de Regeering kan aanbieden. Ik blijf op de Tweede Kamer vertrouwen en zal de vrijheid nemen haar binnen weinige dagen een derde adres aan te bieden. Ik heb mij zelven afgevraagdWanneer de Minister niet gevoelt, dat hij verplicht is (al is hel dan ook moreel) om mijne zaak in orde te brengenwanneer bij niet overtuigd is dat mij onrecht aangedaan isof wanneer hij zich niet verplicht aebt aan het bekende votum der Ka mer gevolg te geven, waarom mij dan uit eigene beweging aangeraden, hetgeen ik hierboven meê- deelde En zoo Z. Exc. dit alles wel gevoelt Zitting van Maandag II November. Door de Kamer zijn heden alle aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen, dat nopens het pensioen aan de dochters van Thorbecke met een riem tegen (die van den heer Messchert), die de politieke richting van Thorbecke steeds bestre den heeft. De Indische begrooting is Woensdag 11 ure aan de orde. De Minister van Koloniën blijft in zijn antwoord op het Kamerverslag de vaststel ling der Indische begrooting bij de wet dringend noodig achten. S\ 0 ^2 £ER COURANT. h, '8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1